Razni načini prikaza fishfindera

Izbor, nacin rada, snage, ugradnja, prikazi rada i podesavanje...

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Razni načini prikaza fishfindera

PostPostao/la Panbo » 07. 02. 2017. (14:05)

Pozdrav svima,

Kako volim pogledat sta ima na forumu sjedeći i ispijajući kavu prije neko vrime palo mi je napamet da malo oživim ovaj forum bar u ovom segmentu elektronike. Kako većina Vas provodi vrime na moru u ribolovu fishfinder teme su zacjelo interesantne. Imam ja ideja puno za teme u ovom segmentu, a vidim da ima korisnika sa razlicitim nivoima predznanja. Tako bi ove moje "samoinicijativne" teme i postove uvik počinja na malom nivou, mislim za same početnike. Tu ponekad triba ubacivat dosta slika, a meni to nije bas jednostavno priko mobitela, pa cu ilustracije ubacivat kad buden bija pri računalu. Mislija san da ce ovo dalje nekima sad ili nekad možda bit od pomoći, pa bolje da to pisen nego da citan novine kad u njima ionako nikad ništa nema.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Razni načini prikaza fishfindera

PostPostao/la Panbo » 07. 02. 2017. (14:36)

Moji postovi su malo mozda loše koncipirani, jer pišem iz glave, sta mi padne napamet. S druge strane sve teme o fishfinderima uvik imaju dodirnih točaka, tako da ih je najbolje promatrat nekako zajedno. Da bi sve bilo na okupu nekad cu se mozda iz teme u temu ponavljati. Vidio sam dosad, da su upute za korisnika dosta šture, vidum to po pitanjima zato mislim da bi ovdje svako mogao naci neku dopunu. U ovoj temi govorit cu o raznim načinima prikaza fishfindera i to onima u klasičnom 2D. Kako oni za koje situacije mogu pomoci ili odmoci.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Razni načini prikaza fishfindera

PostPostao/la Panbo » 07. 02. 2017. (14:51)

Standardni prikaz fishfindera je onaj di se slika krece s desna na livo (kod nekih uređaja se ovo može obrnuti). Pozicija Vas na tom ekranu je o gornjem desnom kutu ekrana. Sve sta vidite na ekranu je povijest. Brzina pomicanja slike se može mijenjati, tako možete imati više ili manje povijesti na ekranu.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Razni načini prikaza fishfindera

PostPostao/la Panbo » 07. 02. 2017. (15:05)

Ova brzina slike (scroll speed, chart speed....) je povezana sa vjernosti prikaza, tako da je potrebno što bolje pogoditi vrijednost ove brzine. Postoji niz fishfindera koji su uveli neko automatsko pomicanje slike (scroll sinhronization by distance), ali to bar dosad nije saživilo, te se još uvik koristi ona korisnička brzina (by time).
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Razni načini prikaza fishfindera

PostPostao/la hermanh » 07. 02. 2017. (19:38)

Bravo,
čekam nastavak :thumbup: :clap:
Avatar
hermanh
New Entry
 
Postovi: 59
Pridružen/a: 27. 03. 2013. (18:35)
Lokacija: ivančna gorica-slo
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: maestral- tomos 4.5

Re: Razni načini prikaza fishfindera

PostPostao/la oliowwe » 08. 02. 2017. (07:50)

uvjek dobrodosla tema svim ribolovcima
lp
Avatar
oliowwe
Member
 
Postovi: 294
Pridružen/a: 23. 02. 2011. (20:21)
Lokacija: Rab
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Riva 750

Re: Razni načini prikaza fishfindera

PostPostao/la Panbo » 08. 02. 2017. (08:35)

Bitno je utvrditi da obnavljanje podataka dolazi kod većine sondera s desne strane i skroz desno su najfriškiji odrazi skroz livo najstariji.

Zbog prirodnih mana fishfindera uvedene su neke standardne tehnike prikaza u svrhu lakšeg prepoznavanja tvrdoće dna i objekata uz dno. Te su tehnike već dugo tu, samo šta im neki proizvođači daju drugačija imena. Tako istaknu ono što bi tribalo bit standardno. Ja cu ih zvati onako kako su se ispočetka zvali. Valjda cete ih prepoznati u softwaru svog uređaja.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Razni načini prikaza fishfindera

PostPostao/la K0ma » 08. 02. 2017. (12:07)

samo nastavi :thumbup:
Avatar
K0ma
New Entry
 
Postovi: 69
Pridružen/a: 02. 11. 2010. (20:55)
Lokacija: pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: adria 800 fnm atm 135

Re: Razni načini prikaza fishfindera

PostPostao/la Panbo » 08. 02. 2017. (18:23)

Evo, nastavljan, radi kompaksnosti teme malo cu kopirat onog Panba.
Kod prikaza u boji postoji niz paleta koje je moguće odabrati. Najviše se koristi tkz standardna paleta. Boje su uvedene su da bi lakše gradirao odraz. Kod standardne palete netko je nekad došao na ideju da prezentira amplitude odraza pomoću spektra boja (znate ono prizma, duga, razlaganje svjetlosti u spektar) i to na način da se odlučio da najtoplije boje budu najsnažniji odrazi (crvena i njeni tonovi), a najslabije najhladnije (plava i njeni tonovi). Ja sam na taj prikaz navikao. U struci bi bilo pravilno da svaka boja predstavlja svakih 3dB amplitudu odraza. Zbroj boja odredio bi većinom i dinamički raspon fishfindera (koje najslabije i najsnażnije signale fishfinder moze čuti. Dakle određen signal pripadajuća boja piksela, udaljenost piksela od vrha ekrana udaljenost podvodnog objekta od sonde, sto je nama većinom i dubina tog objekta (a to nije tako).
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Razni načini prikaza fishfindera

PostPostao/la Panbo » 08. 02. 2017. (18:41)

Sta je boja na kolor ekranu to su nijanse sive na crno-bijelim ekranima. Ono sto je standardna paleta kod color ekrana, to je strukturni prikaz kod crno-bilih ekrana. Oko 2004. netko je uvidio jednu znatnu manu strukturnog prikaza. U stvari strukturni prikaz najcrnijom prikazuje jak odraz a najsvitlijom sivom najslabiji, sto znaci da ce kamen ici prema crnom, a mulj prema svitlosivom. To opet znaci da ce odraz vece ribe sadrzavati (recimo ona banana ili luk) veci postotak crne, a mala riba veci postotak svitlosive. I eto problema kako na ionako svitlosivoj pozadini zapaziti malu ribu? Ona se jednostavno stopi sa pozadinom, a izgleda da bas puno ribolovaca trazi bas ovu sitnu ribu. Tada se neko sitija da to okrene naopako, pa je reka e sad ce jaki odrazi bit svitli a slabi crni, jer se tako dobije jak kontrast. Jak odraz ce i dalje biti vidljiv jer je on ionako kako bi rekao kompozitan, mislim ne moze biti samo jak, vec se sastoji od tog jakog, pa slabijeg, pa slabijeg....a tu ionako ides prema crnoj. Rezultat je kakve li slucajnosti inverzni prikaz koji je puno lipsi za gledat.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Razni načini prikaza fishfindera

PostPostao/la Panbo » 08. 02. 2017. (20:18)

Iako su stimanja gaina, duljine impulsa, TVG-a i ostalih njima srodnih funkcija važnija za recimo otkrit ribu sto više uz dno razvijeni su neki vec poznati prikazi kao sto su zoom, bottom lock, bottom discrimination, whiteline i druge.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Razni načini prikaza fishfindera

PostPostao/la Panbo » 09. 02. 2017. (08:24)

Bottom lock i bottom discrimination su specifične zoom funkcije. Dosta ljudi koristi zoom. Manualnim zoomom korisnik određuje gornju u donju granicu zoom polja, ali zoom polje je fiksno, sto znači gdje si ga po visini stavija, on tu stoji. Bilo koji zoom može više ilianje olakšati zbog toga sto dobijes više piksela za manje područje.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Razni načini prikaza fishfindera

PostPostao/la Panbo » 09. 02. 2017. (08:53)

Zbog toga pri zoomu slika bude zrnatija, ali se u zoom polju ponekad mogu vidjeti pikseli koji inače nisu u standardnom prikazu. Mnogi uređaji Vam ne dozvoljavaju namjestit zoom bilo kako. Recimo, naravno, ne mozete namistit gornju i donju granicu iste dubine, ili da gornja bude dublja od donje, to je razumljivo, ali kod mnogih nećete moć ni na recimo 100m namistit gornju na 80 a donju na 85 jer software to ne dozvoljava.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Razni načini prikaza fishfindera

PostPostao/la Panbo » 09. 02. 2017. (08:56)

Moci cete namistit da zoom polje bude visoko minimum 20m na rangeu od 100m, ali ne manje. Pri mnogim zoomovima ekran se dijeli na normalno i zoom polje. U normalnom polju ponekad su sinjali u obliku iscrtkanih crta sta Vam daje uvid u ono sta tocno zoomirate. Kod mnogih zoom prikaza visina zoom polja se određuje u izborniku, a mnogih sa odabirom koeficijenta uvećanja (x2, 3, 4......).
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: Razni načini prikaza fishfindera

PostPostao/la Panbo » 09. 02. 2017. (09:41)

Bottom lock je isto jedna vrsta zooma. Neki ga zovu autozoom. Dolazi od riječi bottom (dno) i lock (zaključati). Normalni naš prijevod bio bi "uvećanje uz dno". Ova funkcija radi automatski i mnogi je koriste. Radi se o tome da se zoomira uvik područje uz dno iako se brod kreće. Znači da kako se mijenja dubina bottom lock uvik prati sa zoomiranim područjem konfiguraciju, pa se to zoomirano polje pomiče po okomici ekrana kako se minja dubina. Većinom se visina bottom lock područja određuje u izborniku u formi " metara uz dno". Znači uneseš koliko metara uz dno želiš uvećati.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Sljedeća

Natrag na Fishfinder-i

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.

cron