koji regulator solarnog punjenja

Radari, solarni paneli, baterije, komandni pultovi, rasvjeta...

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

koji regulator solarnog punjenja

PostPostao/la disorder » 12. 12. 2016. (23:31)

Postovanje,imam dva obicna akumulatora od 110 ah.motor je unutarnji dmb,pa me zanima dal ima mppt regulator za dve baterije i koja jacina regulatora bi mi trebala?naime mislim uzeti solarni panel sole mono 110w.trebalo bi mi za pokretanje motora po zimi bez problema svijetla u kabini,ispod natkabine,bocna i vrsno,radio,fishfinder,prenosni frizider na autoupaljac.neznam dal da uzmem obicni regulator za dve baterije ili mppt,ca je bolje?unaprijed hvala
Avatar
disorder
New Entry
 
Postovi: 2
Pridružen/a: 04. 02. 2013. (20:39)
Lokacija: crikvenica
Lokacija: crikvenica
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: zadranka 560,plastična pasara sa kabinom,dmb

Re: koji regulator solarnog punjenja

PostPostao/la MURTER 600 » 13. 12. 2016. (00:13)

Najbolji odgovor možeš dobiti u butigama koje se bave prodajom takove opreme.Jedna od takovih je i Solar shop koji se nalazi u Rijeci a
ima i u Omišlju na Krku u sklopu Konzuma. Mob:097 774 1232 tel.051 245190 -Luka
MPPT regulator je samo za jednu bateriju-akomulator.
Murterino 21
Demokracija je kada dvije budale imaju više prava od jednog pametnog!
To što su se meduze održale bez mozga preko 650 miliona godina,daje nadu mnogim ljudima..........
Avatar
MURTER 600
Old Senior Member
 
Postovi: 1604
Pridružen/a: 08. 03. 2010. (11:23)
Lokacija: otok Krk - grad KRK
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: MURTER 600(murterino 21) Nanni turbodiesel 60

Re: koji regulator solarnog punjenja

PostPostao/la disorder » 13. 12. 2016. (03:24)

a to san i mislel da je mppt za jedan akumulator,ali nisan bil siguran.va omisalj san mislel poc zet i solarnu i regulator.to mi je najblize.puno ti hvala na informacijami.
Avatar
disorder
New Entry
 
Postovi: 2
Pridružen/a: 04. 02. 2013. (20:39)
Lokacija: crikvenica
Lokacija: crikvenica
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: zadranka 560,plastična pasara sa kabinom,dmb

Re: koji regulator solarnog punjenja

PostPostao/la Rijeka1 » 15. 01. 2017. (20:08)

Malo kasnim ali mozda jos koristi. Ima mptt regulator za dvije grupe baterija. Obicno se zove mptt duo.

http://svijet-akumulatora.hr/katalog/proizvod/SCC010020000/bluesolar-duo-1224v-20a-u-solar55vma

Na njemu se cak moze namjestit u postocima koliko posto oces da ti puni startne a koliko servisne baterije.
Avatar
Rijeka1
New Entry
 
Postovi: 54
Pridružen/a: 09. 02. 2016. (16:31)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Jedrilica sa motorom

Re: koji regulator solarnog punjenja

PostPostao/la Thomy » 15. 01. 2017. (20:34)

Taj duo je PWM a ne MPPT.
...koliko moš baljezgat pizdarije...da ti je usta začepit... na guz**u bi progovorija....
Avatar
Thomy
Old Senior Member
 
Postovi: 2467
Pridružen/a: 04. 08. 2009. (06:58)
Lokacija: Jadrija
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Saver 19 Open, Yamaha 100

Re: koji regulator solarnog punjenja

PostPostao/la Bourbon » 15. 01. 2017. (21:08)

Ja san kupil u Omišlju u Solar shopu mppt regulator marka sole spojil ga pa je delal 10 dan i prestal punit pa san ga šal zaminit za drugoga taj ni otel opće delat i onda san još nadoplatil pa uzel u istoj butigi viktronov spojil i evo već leto dan puni bez greške. Inače i na prvoj barki san imal taj isti viktronov i delal je bez greške. Dečko ča dela va butigi sve pet pomoć će koliko god more....Inače oba regulatora od sole bili su orginal zapakirani (bit će ovaj kinez ča ga spaja i lipi prvi dan malo više popil cingtao pive ili ove rakije od riže i trstike pa mu se ruki tresu).... :lol:
Avatar
Bourbon
Member
 
Postovi: 115
Pridružen/a: 14. 01. 2015. (10:51)
Lokacija: Vrbnik
Lokacija: Velebitski kanal - Krk
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Antares 620 - Nanni 85 hp

Re: koji regulator solarnog punjenja

PostPostao/la Rijeka1 » 16. 01. 2017. (14:22)

Thomy je napisao/la:Taj duo je PWM a ne MPPT.


Pa je stvarno. Znaci za dvije grupe baterija moras stavit PWM?

A ovaj ovdije http://www.votronic.de/index.php/en/products2/solar-technology/charging-controllers/standard-version-mpp/mpp-165-duo-dig
Dodje na ebayu oko 160 Dolarica
Avatar
Rijeka1
New Entry
 
Postovi: 54
Pridružen/a: 09. 02. 2016. (16:31)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Jedrilica sa motorom

Re: koji regulator solarnog punjenja

PostPostao/la janko_ka » 17. 01. 2017. (07:50)

ako imaš spojene akumulatore u paralelu, onda ti je svejedno, ionako puniš na "glavni" izlaz sa regulatora.. imam votronic regulatur, on ima dva izlaza ali samo onaj za servisne baterije puni punom snagom, dok drugi koji se spaja na startnu ima puno manju struju punjenja.
Avatar
janko_ka
Member
 
Postovi: 118
Pridružen/a: 10. 03. 2011. (11:51)
Lokacija: Karlovac, Pirovac
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Elan 333, yanmar 3Gm30

Re: koji regulator solarnog punjenja

PostPostao/la bsunjic » 18. 04. 2017. (11:48)

Iz mojeg osobnog iskustva Vam mogu reći koji solarni regulator zasigurno NE biste trebali koristiti,a to je ovaj od WellSee kineskog proizvođača.



slika



Prije par tjedana odlučio sam detaljnije pregledati sve instalacije i ugrađene uređaje u svom brodu. Među ostalim sam zapazio ovaj regler i rezultati sa Google pretrage su me alarmirali da se radi o kineskoj škovaci.Cijena mu prije 6 godina i nije baš tako bila jeftina.Koliko se sjećam platio sam ga 500-ak kuna.Za sve vas koji želite detaljnije objašnjenje možete naći na ovoj Youtube stranici:




Iz ovog filma možemo zaključiti da regleru nedostaje najbitniji element,a to je toroidni transformator (sliči američkoj krafni sa rupom,namotanom bakrenom žicom) i zbog toga mi je ovog ljeta nastradala servisna baterija koju nije mogao normalno puniti. Moja velika greška što nisam ugradio neki indikator baterije.

Nakon par dana pretrage po internetu odlučio sam se za kupovinu Victron regulatora.

slika

Cijena ovog MMPT reglera i bluetooth indikatora je oko 1200 kn.Znam, nije baš jeftino al za sada sam jako zadovoljan sa njegovim radom.Mobitelom se preko Bluetooth-a spajam na uređaj i u svakom trenutku mogu očitati trenutno stanje solara i baterije.A najvažnija stvar je da i na najmanjem osvjetljenju solara mi ovaj regulator bez premca puni bateriju.

slika

slika

Ako Vam nije problem potrošiti malo veću svotu novaca za garantiranu kvalitetu solarnog reglera moja preporuka je da odaberete Victronove regulatore.
Avatar
bsunjic
New Entry
 
Postovi: 36
Pridružen/a: 27. 01. 2009. (21:26)
Lokacija: pola godine u Splitu,a ostalih pola svugdi po svitu
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Betina 700, Nanni 155 ks

Re: koji regulator solarnog punjenja

PostPostao/la Rijeka1 » 21. 04. 2017. (19:38)

Ja danas kupio panele 2 x 110w mono ali se dvoumim između ovog Victronovog regulatora i ovog na slici. To je tracer 2210 - 20A i čak je nešto skuplji od onog Victronovog. Kod njega me privuklo to što ima monitor na sebi. E sad neznam kakva je kvaliteta. Na netu ne nalazim baš nešto negativno. Ima li ga možda netko? Victronov se radi u Indiji a ovaj u Kini ili obrnuto, nisam više siguran.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
Rijeka1
New Entry
 
Postovi: 54
Pridružen/a: 09. 02. 2016. (16:31)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Jedrilica sa motorom

Re: koji regulator solarnog punjenja

PostPostao/la Minimegorky » 20. 04. 2021. (09:51)

Pozdrav svima,
ugrađujem na brod solarni panel 300W, servisni akumulator je 250 Ah, u sustavu je cyrix relej za dodatno punjenje servisnog akumulatora, a pitanje je: Koji Victron MPPT regulator ugraditi?
Hvala na odgovoru......:)
Avatar
Minimegorky
New Entry
 
Postovi: 5
Pridružen/a: 26. 12. 2017. (20:23)
Lokacija: Zagreb
Lokacija: Zagreb
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Benetau Antares 680

Re: koji regulator solarnog punjenja

PostPostao/la SEA » 25. 04. 2021. (11:28)

Minimegorky je napisao/la:Pozdrav svima,
ugrađujem na brod solarni panel 300W, servisni akumulator je 250 Ah, u sustavu je cyrix relej za dodatno punjenje servisnog akumulatora, a pitanje je: Koji Victron MPPT regulator ugraditi?
Hvala na odgovoru......:)


sobzirom da stavljas 300w panel trebas regulator jaci od 15amp jer si na granici znaci da bi ti 20amp pokrilo,MPPT100/20 je victron koji ces trebati

sad victron od 20amp ce kostati nesto vise iako i on je na granici,da se igras s dva panela pa onda mozes kombinirati serija paralela spoj solara pa zadovoljiti volte max i struju max
ovako s jednim nemas izbor...
victron jaci je stvarno skup pogotovo za tvoju namjenu..

ja bi uzeo u solar shop regulator u 1/3 cijene i nebi se puno mislio ,ali stavio bi ga cc 25A

ako bas imas nojaca stavi victron ali nista vise struje nece dobiti s nim...
Avatar
SEA
Senior Member
 
Postovi: 756
Pridružen/a: 05. 07. 2009. (16:51)
Lokacija: ST
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: ACM 38 excellence 2 x yanmar 4lha-ste

Re: koji regulator solarnog punjenja

PostPostao/la josey » 25. 04. 2021. (21:35)

covik ode svasta moze procitat,
ploce daju preko 17.5v, na brodu ih nemos okrenit drito prema suncu nego stoje na krovu - vodoravno, znaci ploca od 300w ce u najboljem slucaju davat 170-180w. a to je 10A
i sad najednom kontroler od 15A nije dosta?
ma je u pravu ste, uzmi najmanje od 40A za bit siguran, i to najskuplji na trzistu, potrosi jedno 500-600e.
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2078
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: koji regulator solarnog punjenja

PostPostao/la Minimegorky » 26. 04. 2021. (10:51)

SEA je napisao/la:
Minimegorky je napisao/la:Pozdrav svima,
ugrađujem na brod solarni panel 300W, servisni akumulator je 250 Ah, u sustavu je cyrix relej za dodatno punjenje servisnog akumulatora, a pitanje je: Koji Victron MPPT regulator ugraditi?
Hvala na odgovoru......:)


sobzirom da stavljas 300w panel trebas regulator jaci od 15amp jer si na granici znaci da bi ti 20amp pokrilo,MPPT100/20 je victron koji ces trebati

sad victron od 20amp ce kostati nesto vise iako i on je na granici,da se igras s dva panela pa onda mozes kombinirati serija paralela spoj solara pa zadovoljiti volte max i struju max
ovako s jednim nemas izbor...
victron jaci je stvarno skup pogotovo za tvoju namjenu..

ja bi uzeo u solar shop regulator u 1/3 cijene i nebi se puno mislio ,ali stavio bi ga cc 25A

ako bas imas nojaca stavi victron ali nista vise struje nece dobiti s nim...


Hvala na savjetu, ovaj tjedan počinju radovi pa skupljam informacije, kada ukupna kalkulacija bude gotova, odlučiti ću koji regulator.......:)
Avatar
Minimegorky
New Entry
 
Postovi: 5
Pridružen/a: 26. 12. 2017. (20:23)
Lokacija: Zagreb
Lokacija: Zagreb
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Benetau Antares 680

Re: koji regulator solarnog punjenja

PostPostao/la SEA » 26. 04. 2021. (23:18)

Avatar
SEA
Senior Member
 
Postovi: 756
Pridružen/a: 05. 07. 2009. (16:51)
Lokacija: ST
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: ACM 38 excellence 2 x yanmar 4lha-ste


Natrag na Ostala elektronička i električna oprema

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.