Puž volana

O ugradnji, rezervoari, propeleri, dijelovi …

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Puž volana

PostPostao/la jurejure88 » 08. 01. 2017. (20:14)

Jeli puž volana univerzalan za sve vanbrodske motore ili svaki proizvođač ima svoju caku?
Avatar
jurejure88
New Entry
 
Postovi: 14
Pridružen/a: 04. 01. 2017. (18:26)
Lokacija: Zadar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Elan pasara 4.80

Re: Puž volana

PostPostao/la dome » 08. 01. 2017. (20:38)

Ako pod "puž volana" misliš na kormilarski mehanizam na koji je montirano kolo kormila onda je odgovor da tj. vanbrodskom motoru isto kao i listu kormila je svejedno koji mehanizam pokreće sajlu koja upravlja njima. Odnosno možeš bilo koji "puž" iskoristiti za bilo koju "pentu" isto kao i za bilo koji unutarnji motor.
1) predstavi se , ispuni rubriku “Lokacija” i tip plovila
2) koristi “Pretražnik”
3) slikaj ribu bez krvi i tamo gdje je ulovljena, ne u kuhinji...
4) o problemima porazgovaraj najprije sa moderatorima putem pp-a
Avatar
dome
Moderator i djelatnik u sektoru nautike
 
Postovi: 4496
Pridružen/a: 06. 10. 2008. (22:51)
Lokacija: Zadar
Tip plovila: Ribar 480

Re: Puž volana

PostPostao/la jurejure88 » 08. 01. 2017. (20:59)

Hvala, ja sam cua a očito je bila dezinformacija da se mehanizmi razlikuju ovisno o tipu sajle koja dolazi sa pentom.
Avatar
jurejure88
New Entry
 
Postovi: 14
Pridružen/a: 04. 01. 2017. (18:26)
Lokacija: Zadar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Elan pasara 4.80

Re: Puž volana

PostPostao/la dome » 09. 01. 2017. (00:14)

Nije dezinformacija, dobro si čuo ima više vrsta mehanizama kao i više vrsta sajla te svaki mehanizam ima svoj tip sajle ali svaka sajla se može upariti na bilo koji list kormila kao i na bilo koji motor. Ili konkretnije niti jedan proizvođač motora nema ništa specifično te na bilo koji motor možeš montirati bilo koji sistem sajle i njoj odgovarajućeg mehanizma kao i obrnuto, bilo koji mehanizam sa odgovarajućom sajlom može biti montiran bilo gdje.
1) predstavi se , ispuni rubriku “Lokacija” i tip plovila
2) koristi “Pretražnik”
3) slikaj ribu bez krvi i tamo gdje je ulovljena, ne u kuhinji...
4) o problemima porazgovaraj najprije sa moderatorima putem pp-a
Avatar
dome
Moderator i djelatnik u sektoru nautike
 
Postovi: 4496
Pridružen/a: 06. 10. 2008. (22:51)
Lokacija: Zadar
Tip plovila: Ribar 480

Re: Puž volana

PostPostao/la fishbone » 09. 01. 2017. (10:18)

S time da postoji mehanizam za slabije i jace motore. Mislim da je preporucena granica 50 ks.
Avatar
fishbone
Old Senior Member
 
Postovi: 1311
Pridružen/a: 09. 10. 2011. (14:39)
Lokacija: Rijeka-Baška
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Piculjan 720ng, Yanmar 240

Re: Puž volana

PostPostao/la jurejure88 » 09. 01. 2017. (13:44)

Hvala na pomoći
Avatar
jurejure88
New Entry
 
Postovi: 14
Pridružen/a: 04. 01. 2017. (18:26)
Lokacija: Zadar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Elan pasara 4.80

Re: Puž volana

PostPostao/la Rexi » 18. 12. 2021. (00:26)

koja sajla se koristi kada ne zelim zauzeti dodatni prostor od vb motora lijevo i desno, ali kada imam mjesta ispred motora tj dijagonalno (slicno kao kod unutarnjih)?

i drugo pitanje te druge sajle volana, dali im je isti zavrsetak koji ulazi u puz?
Avatar
Rexi
Old Senior Member
 
Postovi: 1662
Pridružen/a: 02. 10. 2009. (22:42)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Primorka

Re: Puž volana

PostPostao/la pero » 18. 12. 2021. (14:17)

Jel to za vanbrodski motor u kokpitu ?

**ima netko moderni 4t od 20ks , 2 cilindra u bazenu? dosta su mirni i tihi i vjerujem da bi to dobro funkcioniralo

kolike su vam dimenzije rupe?
Avatar
pero
Senior Member
 
Postovi: 969
Pridružen/a: 26. 10. 2008. (20:48)
Lokacija: Atlantski ocean
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Pasara Tomos 4

Re: Puž volana

PostPostao/la Rexi » 18. 12. 2021. (17:39)

ne nije. na hondu ne idem vise od zadnje dalmatinke, nije me impresionirao.

pitam jer me zanima, mislio sam da su sve samo na prolaz kroz motorni onaj cilindar/drzac, ali kako sam nesto surfao cini mi se da ima jos sistema pa me zanima.
To mi je uvijek smetalo sto sajla volana uzima dodatni prostor ali mislio sam da to tako mora biti. dok eto, nisam skupio hrabrost pa jednostavno pitati sve sto me zanima :mrgreen:
pa zasto ne? jos dok ima dobrih ljudi koji zele siriti znanje <3
Avatar
Rexi
Old Senior Member
 
Postovi: 1662
Pridružen/a: 02. 10. 2009. (22:42)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Primorka

Re: Puž volana

PostPostao/la pero » 18. 12. 2021. (18:42)

Rexi je napisao/la:
pa zasto ne? jos dok ima dobrih ljudi koji zele siriti znanje <3

U pravu si Rexi ,na što više foruma da pitaš imaš veču šansu da ti netko odgovori,samo mi ni jasno zašto tako nešto nisi pitao ovdi isto pa bi ti možda i netko sa ovega foruma odgovorio ?
Ali ti to znaš najbolje zašto pa se nadam da češ i odgovore dobit di si tražio :thumbup:
Avatar
pero
Senior Member
 
Postovi: 969
Pridružen/a: 26. 10. 2008. (20:48)
Lokacija: Atlantski ocean
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Pasara Tomos 4

Re: Puž volana

PostPostao/la Rexi » 18. 12. 2021. (20:09)

malo cemo u offtopic

jel to ti mene kritiziras sto sam isprobao druge forume?
ili recimo sto koristim facebook? toboze gledam youtube turtoriale?
tu sam ne zato sto "crpim informacije od dobrih ljudi", nego zato sto sto mi osjecaj najpozitivniji i rado pomognem kada god znam, iako amaterski ali neke stvari barem iz svog iskustva prenesem.
iskreno neznam odkuda si itko moze uzeti za pravo kritizirati nekoga sto se registrirao ili razgovarao, ili poslao upit.
ako malo bolje odradis social engineering vidit ces da sam tu najvise i pokusavam nauciti i doprinjeti ovom forumu najvise a tvoj komentar komrade... nije uopce korektan.
U zadnje vrijeme sam malo aktivniji i pitam gomilu pitanja jer imam projekat pred sobom, a povodim se da nije na odmet da malo ozivim novim pitanjima forum, pa makar i sa "glupim pocetnickim".
Evo imam jos jedno, dali UM dizel moze raditi bez alternatora? Pitao sam to par ljudi i iako je glupo pitanje, ocito nisam jedini koji nezna to. Svi znamo da je on tu za struju, ali u kombinacijama sa solarima postavlja se pitanje dali je to potrebno?
Zasto ne bi svi koje zanima postavili neko pitanje - bilo koje? Po meni ovaj forum je imao dvi kardinalne greske - "vec smo to pisali" i gomilanje tema u jedan topic. Danas, 10 godina kasnije imamo topic sa 200 stranica di se ni bog ne more snaci jer nema vise slika koje su krucijalne u temi ovog foruma a razgovori se oslanjaju na slike.
Zbog "rigoroznosti" i zbog ponekad i trolovskih odgovora (jedinih) eto, usudio sam se pogledati druge forume.
No.. tu sam. Ukoliko mi opraštaš moje grijehe, ja bi ostao tu pero. Možda ja ti i josme uspimo odrzati ovaj forum :wave:
Avatar
Rexi
Old Senior Member
 
Postovi: 1662
Pridružen/a: 02. 10. 2009. (22:42)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Primorka

Re: Puž volana

PostPostao/la pero » 18. 12. 2021. (20:52)

Ko ti brani pisat di ti očeš ? Samo nastavi dalje i sretno sa novim projektom ,smijemo li znati o čemu se radi ? :thumbup:
Nego ovo social engineering što ti to znači ?
Avatar
pero
Senior Member
 
Postovi: 969
Pridružen/a: 26. 10. 2008. (20:48)
Lokacija: Atlantski ocean
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Pasara Tomos 4

Re: Puž volana

PostPostao/la peroLA » 18. 12. 2021. (21:04)

Allloo ste pukli...Rexi vec je bilo puno tvojih pitanja gdje se vidi da ni sam neznas sto zelis, izmisljas toplu vodu, i jednostavno ides u krivom smjeru...ipak bolje da ostane na pitanjima nego da nesto od toga provedes u dijelo jer ces unistit totalno brod kojem je ocito potrebna dobara renovacija...
Mozes da maknut altenator..to se radi na motorima i autima za trke pa upale na guranje i odrade trku...
Na barki je suludo to sta pricas.. solar je za servisne potrosace za pogon akumulator i altenator..i kurbula nekad ;)
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3327
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Puž volana

PostPostao/la egotrip » 18. 12. 2021. (21:16)

Elegantnije od sajle uvjek hidraulika,manje mista zauzima
Avatar
egotrip
Senior Member
 
Postovi: 729
Pridružen/a: 25. 05. 2010. (19:48)
Lokacija: hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: gs nautica open 550 yamaha 100 4t


Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.