izbor FF/GPS uređaja?

Izbor, nacin rada, snage, ugradnja, prikazi rada i podesavanje...

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Re: izbor FF/GPS uređaja?

PostPostao/la bananko28 » 29. 12. 2016. (14:15)

Panbo je napisao/la:vr1983,

Kod TVG-a ti obicno vridi obratno pravilo odnosno sto je vrijednost visa manje ce bit odraza na ekranu, znaci moras ic u manju vrijednost. Tako bi ti te tibe tribale izac na ekran.


A joj, meni je na najvisoj razini. Znaci moram stavit na najmanju da bi prikaz bio bolji?? Garmin echomap 50s je u pitanju
Avatar
bananko28
Old Senior Member
 
Postovi: 3875
Pridružen/a: 22. 01. 2011. (12:31)
Lokacija: Jadransko more
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bakan 5 cabin

Re: izbor FF/GPS uređaja?

PostPostao/la vr1983 » 29. 12. 2016. (17:41)

Panbo je napisao/la:vr1983,

u postavkama bi triba bit problem, posto je to novi uredjaj. Gain pojacaj, ali prije probaj prominit "surface noise" i najvaznije TVG. Kod TVG-a ti obicno vridi obratno pravilo odnosno sto je vrijednost visa manje ce bit odraza na ekranu, znaci moras ic u manju vrijednost. Tako bi ti te tibe tribale izac na ekran.


čim izađem na more poštimat ću :thumbup:
Avatar
vr1983
Member
 
Postovi: 234
Pridružen/a: 05. 05. 2015. (22:46)
Lokacija: Strožanac
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: sve prodano

Re: izbor FF/GPS uređaja?

PostPostao/la Panbo » 31. 12. 2016. (13:17)

bananko28,

zaista ne znam po svakom modelu i marci urdjaja koji je nacin upotrebljen za baratanje TVG-om i predstavljanje te veoma vazne funkcije. Ovo sto sam ja ovdje naveo je normalno da bude tako, mozda je i neki proizvodjac to normalno opet okrenuo, ali mozes pokusati mijenjati pa vidit sta se dogadja. Iako TVG kao fishfinder funkcija ima niz parametara kod mnogih sportskih fishfindera ona se dosta pojednostavni, tako je tebi u tom tvom Garminu ona podjeljena na dvije funkcije, koje oni nazivaju TVG i "surface noise". Ovo je vecinom tako kod ovakve klase uredjaja. Ponekad se osnovni (ili bi moga rec pocetni) oblik tkz TVG krivulje odredi odabirom tipa vode i mozda nekakvim modom rada, ne znam tocno kako funkcionira svaki software. Ako ti je TVG krivo namjesten odnosno tvrdo namjesten tako da pusti samo jake odraze moze ti bit kao da si u bazenu sa neravnim dnom, jer ce vecinom samo dno biti prikazano na ekranu posto je to veoma jak odraz koji vecinom prijamnik dovodi u zasicenje u plitkim vodama.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: izbor FF/GPS uređaja?

PostPostao/la Panbo » 31. 12. 2016. (13:36)

Kako me nekoliko njih pitalo neke stvari oko namjestanja ovih postavki za razne tipove fishfindera, pokusat cu ovdje odgovoriti na sve to u nekom opcem obliku. Dosta je tesko to sad pisati svakom posebno, a vjerujem da ce mnogi drugi tu moci "pronaci sebe". :) Kao prvo ja cu upotrebljavati engleske izraze jer ne znam kako je tko to preveo u hrvatskom software-u.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: izbor FF/GPS uređaja?

PostPostao/la Panbo » 31. 12. 2016. (14:08)

Kod TVG-a je normalno da za visu vrijednost imate manje toga zato sto je to u nacelu negativno pojacanje odnosno gusenje. Mnogi proizvodjaci sportskih fishfindera podjele ovu funkciju na sami TVG i na nesto sto nazivaju "surface clutter ili surface noise ili STC. Ova funkcija je dio TVG funkcije te se sa njom pojacavaju odrazi (u + ili u -) samo pri povrsini. Do koje dubine je povrsina ovisi o samom proizvodjacu. Kod mnogih sportskih fishfindera je to do 10-tak metara, kod profi uredjaja do recimo trecinu trenutne skale dubine. Sa ovim funkijom nastoji se maknuti sporkicu od mjehura, planktona, algi koje najvise ima u ovom podrucju uz povrsinu. Kako je to podrucje vece kako je vitar snazniji STC su u recimo JRC-u nazvali " debubblezing".
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: izbor FF/GPS uređaja?

PostPostao/la Panbo » 31. 12. 2016. (14:34)

Sa TVG se djeluje preko cijelog raspona dubine, a kako mnogi sportski uredjaji nemaju dovoljno pojacanja onda je kod njih to ograniceno na neku fiksnu udaljenost (dubinu), zbog toga sto nakon te dubine primjena TVG-a bi bila kontraproduktivna, odnosno nakon te dubine uređaj zeli cuti sve sto god moze u skladu sa postavljenim gainom. Znaci sa TVG mozete utjecati i malo na STC ali ne i obratno.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: izbor FF/GPS uređaja?

PostPostao/la Panbo » 31. 12. 2016. (14:50)

Dobro, evo:
TVG znaci Time Varying Gain, sto bi u prijevodu bilo vremenski promjenjivo pojacanje, a kako je kod fishfindera vrijeme u nacelu dubina to znaci da se razlicito pojacanjr primjenjuje na razlicite dubine.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: izbor FF/GPS uređaja?

PostPostao/la Panbo » 01. 01. 2017. (16:34)

Panbo je napisao/la:Dobro, evo:
TVG znaci Time Varying Gain, sto bi u prijevodu bilo vremenski promjenjivo pojacanje, a kako je kod fishfindera vrijeme u nacelu dubina to znaci da se razlicito pojacanje primjenjuje na razlicite dubine.


Koliko pojacanja se primjenjuje na određenim udaljenostima ili vremenima ili dubinama određeno je tkz TVG krivuljom koju korisnik vise ili manje moze mijenjati, ovisno o uređaju.

Tu sam negdje vidio da je netko pitao kako izabrati vrijednost za TVG između isključeno, nisko, srednje i visoko. To treba vidjeti po slici uredjaja, ali svakako ne na isključeno. To služi za posebne svrhe, vecinom servisne. Ja tu funkciju koristim u trazenju optimalne vrijednosti gaina, recimo, ili kod stimanja prijamnika ponekad, dakle vecinom servis.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Odbijanje šuma

PostPostao/la Panbo » 01. 01. 2017. (16:45)

Netko je pitao za namjestanje ove funkcije kod nekih Garmin uredjaja. Prijevod ove funkcije je malo reci uzasan jer to niti je odbijanje niti je šum. To je interference rejection, odnosno skraceno popularno IR. Prijevod je potiskivanje interferencije jer nju ne mozete nikad skroz maknuti a pogotovo "odbiti" bez ozbiljne stete na korisnom signalu jer je ona tu na istoj frekvenciji kao i recimo reverberacija.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Odbijanje šuma kod Garmina

PostPostao/la Panbo » 01. 01. 2017. (16:52)

Garminov IR treba držati isključenim, a uključivati ga od najnize vrijednosti prema višoj dok eventualna interferencija ne nestane sa ekrana. Ona se moze najprije pojaviti ako ste u blizini nekog drugog fishfindera, pa onda moze biti jos elektricne ili mehanicke prirode. Potrebno je znati da se moze pojaviti samo na nekim range-ovima.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: izbor FF/GPS uređaja?

PostPostao/la bananko28 » 01. 01. 2017. (17:54)

Znači što pliće TVG se vrijednost treba smanjivati, što dublje povečavati.... mene zanima dubina do max 60 met pa me zanima dali se to podrazumjeva pod plitko ili dublje. Opcije za TVG iman NISKO, SREDNJE I VISOKO. koju opciju odabrat do 60 met?
Avatar
bananko28
Old Senior Member
 
Postovi: 3875
Pridružen/a: 22. 01. 2011. (12:31)
Lokacija: Jadransko more
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bakan 5 cabin

Re: izbor FF/GPS uređaja?

PostPostao/la Panbo » 03. 01. 2017. (21:46)

Pa ja bi probao na "nisko" i stavio Gain na negdje dvije trecine, IR bi iskljucio, a Surface noise negdi na pola. Otisa bi na tu tvoju najcescu dubinu i pogleda sta se događa na ekranu. Po toj slici bi se dalje ravna
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: izbor FF/GPS uređaja?

PostPostao/la Panbo » 03. 01. 2017. (21:48)

Ako iman po cijelom rasponu vecinom bile ili svitloplave piksele ne bi dirao TVG vec bi samo smanjio gain. Ako nema tih plavih piksela onda bi diga jos gain na recimo 90 do 100 %. Morali bi se pojavit, ako ih ni onda nema spustio bi neko kuglasto olovo recimo promjera oko 2cm.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: izbor FF/GPS uređaja?

PostPostao/la Panbo » 03. 01. 2017. (21:57)

Ako se to olovo vidi moras mi reci u kojim bojama na kojoj dubini, ako se slucajno ne vidi onda: ili nije u snopu, ili to uređaj ne vidi (sto ne vjerujem). Ako se to olovo zaista ne vidi nego tek recimo na do 20-tak metara dubine onda se taj uređaj ne moze pojacat i to je njegov vrh, ako se vidi do 50m onda mi moras to slikat i zapamtit TVG i gain. Uvik mozes prominit TVG ako izgubis olovo na ekranu da vidis oce li se slucajno pojavit. Surface noise ne moras ni dirat, mislim da to ne igra na vise od 10m ali uvik probaj, kazen ne poznajen bas taj uređaj. Igraj se malo, mislin da uvik imas tvornicke postavke ako se "izgubis". Kod ovoga ti je dobro stavit pomicanje slike na max.
Avatar
Panbo
Meštar za morsku elektroniku
 
Postovi: 683
Pridružen/a: 01. 07. 2009. (21:31)
Lokacija: Split
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Galeb 6,75

Re: izbor FF/GPS uređaja?

PostPostao/la bananko28 » 04. 01. 2017. (11:30)

Hvala Panbo. Kad testiram javim!! :thumbup:
Avatar
bananko28
Old Senior Member
 
Postovi: 3875
Pridružen/a: 22. 01. 2011. (12:31)
Lokacija: Jadransko more
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bakan 5 cabin

PrethodnaSljedeća

Natrag na Fishfinder-i

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.