Rexi je napisao/la:Imam par pitanja za znalce.
1. Koja je vizualna razlika između đelkota i piture za brod?
Točnije, dali pitura može izgledati dobro kao đelkot?
2. Dugorocno znaci za 5 godina, znam da se đelkot samo ispolira i ko nov je, kod piture je opcija samo nanovo pituravanje - ili se varam?
3. Osim te vizualne, mislim da se đelkot lakse skine prilikom udarca, kakav je kao vodonepropusna barijera u odnosu na pituru?
4. (ima jos kakve prednosti i mane?)
Ad 1. Nikakva... Nitko na ovom svijetu ne može okom razlikovati da li je površina polirani gelcoat ili boja ako su oboje pravilno nanešeni. Boja može imati veći sjaj i bolju vizualnu "dubinu" od gelcoata jer se nakon zadnjeg sloja s pigmentom mogu nanijeti bezbojni slojevi pa takva boja daje impresivni vizualni dojam (kao i na modernim autima).
Boja može biti od jeftinog "Luxala" za bojanje ograde i starih štokova pa do vrhunskih i skupih 2K boja na PU, akrilnoj ili epoksidnoj bazi.Prvo spomenuta matira već nakon prvog ljeta dok ove druge godinama ne treba polirati i imaju puni sjaj. Naravno samo uz poštivanje pravila proizvođača. Nema kompromisa i fušarenja. Strogi omjeri komponenti, temperatura, vlaga, razređivač itd.....
Ad 2. Gelcoat se mora polirati finom politurom poslije svakog ljeta ako hoćeš da i nakon 5 godina izgleda kao nov. Kao što sam napisao pod 1. ovisi o vrsti boje.
Ad 3. Gelcoat lakše pukne i napukne kod udaraca ali se teže skine nego boja. Boja je inače elastičnija a ako se pošprica u 5+ slojeva onda je i otpornija na udarce i ne skida se lako.
Naravno, ovo se odnosi samo na 2K boje koje se mogu pošpricati u koliko god slojeva hoćeš. Sve 2K boje su 100% vodonepropusne za razliku od gelcoata koji je uvijek šupljikav.
Ad 4. GELCOAT se NE KORISTI za bojanje nego za to služi TOPCOAT. Gelcoat ostaje zauvijek ljepljiv i mekan po površini. Gelcoat se koristi SAMO kao prvi sloj u kalupu za izradu brodica.
Topcoat je, kao i gelcoat, jeftin i jednostavno je s njim raditi valjkom ali ostaje površina kao narančina kora. Brušenjem i poliranjem se stvar dosta popravi ali ima tu dosta posla...
Špricanje topcoata (kao i skupih boja) zahtjeva dobrog i iskusnog majstora i dobar kompresor kao i špricu.
Topcoat koji se naknadno nanosi na stari gelcoat ili na laminat nakon brušenja gelcoata puno slabije drži podlogu i puno lakše se ošteti i skine nego tvornički gelcoat iz kalupa.
2K boje su dosta zahtjevnije i teško je u DIY raditi s njima. Svako odstupanje od propisanih pravila rezultira najčešće totalnom katastrofom.
Cijena 2K boja je otprilike 5-10 puta veća od topcoata po m2 za istu debljinu sloja. Neke zahtjevaju i "pečenje" u termokomori nakon nanošenja.