Spojler i brkovi vs kobilica

Sve ostalo što ne pripada niti jednoj gore navedenoj kategoriji

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Spojler i brkovi vs kobilica

PostPostao/la Rexi » 15. 03. 2016. (18:07)

Opce je poznato da se na pasarama, istrankama i dalmatinkama najcesce stavljaju spojleri i brkovi za stabilizaciju na bocne valove.

Igrom slucaja, odlucio sam ne ici u tu investiciju jer mi se zivotni planovi nesto mjenjaju. Kako sam dobio vremena na razmisljanje, sve vise si mislim kako bi mozda bilo prakticnije i estetski ljepse ako bi se kobilica produzila za cca 10-20cm, cak ne mora niti po citavoj duzini, vjerojatno bi bilo dosta od sredine do kraja.

Dali je netko pokusao tako nesto i kakvi su rezultati? nisam neki fizicar, ali nekako mi to ima smisla,ili se varam?
Racunam... brkovi stvaraju veci otpor po strani i usporava brod tjekom citave plovidbe.
Kobilica također radi otpor ali je ona tu vec postojeca, imam osjecaj da bi manji otpor bio ako bi se ona produzila nego onih brkova s spojlerima..

Druga stvar, koju si također mislim, s obzirom da imam vanbrodski motor na dalmatinci + ven spojler, da produzim kobilicu prema spojleru, za nekih 10-15cm, cime bi trebao dobiti opet na stabilnosti a sami dodatak na kobilicu ne mora biti tako debel (planirano je vjerojatno za unutrasnje motore), nego moze biti i nesto tanja pri kraju i nece smetati da motor hvata zrak.

Osim sto bi se lakse napravilo, ljepse bi izgledalo i lakse bi se pituralo/odrzavalo, pogotovo na ovako novijim brodovima koji imaju feler u startu proizvodnje :lol: .

sto mislite o ovome, jel ima to sve smisla?
Avatar
Rexi
Old Senior Member
 
Postovi: 1662
Pridružen/a: 02. 10. 2009. (22:42)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Primorka

Re: Spojler i brkovi vs kobilica

PostPostao/la peroLA » 15. 03. 2016. (19:09)

mislim da ne, jer je trup dalmatinke dobro pogođen što se tiče stabilnosti uz pomoć kobilice i to se u povijesti nije baš radilo na dalmatinkama... jedino što se prije stabilnost radila otežavajuć kobilicu a danas se to radi spojlerom i brkovima... kad sam imao prilike jedno i drugo usporediti sve ima svoje prednosti i mane... to mislim na težu kobilicu ili stabilizatore... a danas mislim da je bolje stavljat stabilizatore....
za preinake osim spojlera i stabilizatora mislim da je bolje mjenjat brod.... i kod zamjene za mene postoje tri vrste plovila:
1. Deplasmanac sa kobilicom, eventualno nadograđen spojlerom, a brk samo na izuzetno nestabilan brod i ova varijanta sa obaveznim brodskim motorom
2. Poludeplasmanac sa stabilizatorima jer ima manju kobilicu
3. GLiser
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3327
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Spojler i brkovi vs kobilica

PostPostao/la josme » 15. 03. 2016. (19:53)

Rexi..nekada su radili Istranke i za jedrenje,pa je kobilica bila jača pa zašto se i sada nebi tako napravila..mislim ako je dobra bila za jedrilicu,onda bi vjerojatno popravila i stabilnost Istranke...ovu skicu sam našao u temi (koja je popljuvana do daske)i tu je vidljiva razlika..a nema puno razlike ni u Dalmatinki..
slika
... ajmo malo ... satnica.com ... povećajte si profit
Avatar
josme
Old Senior Member
 
Postovi: 5380
Pridružen/a: 21. 04. 2009. (14:17)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: luft-madrac

Re: Spojler i brkovi vs kobilica

PostPostao/la lupis » 15. 03. 2016. (20:05)

Tako možeš i na stojadinu nacrtati jarbol i jidra i reć da je jedrilica i da je to dobro ;),ja bi volio upoznat čovika koji je s tom jedrilicom od Istranke(kako je nacrtana) stigao tamo gdje je htio.
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10366
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Spojler i brkovi vs kobilica

PostPostao/la josme » 15. 03. 2016. (21:04)

Ja sam takvog tipa upoznao prije više dvadesetak godina i jedrio je s Istrankom (ne sa Ven-om)nije baš ovakva kao na slici(ovo je modificirano)vidio sam original i par puta zaplovio s originalom,nije za regate i za OceanRace ali ide..
... ajmo malo ... satnica.com ... povećajte si profit
Avatar
josme
Old Senior Member
 
Postovi: 5380
Pridružen/a: 21. 04. 2009. (14:17)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: luft-madrac

Re: Spojler i brkovi vs kobilica

PostPostao/la el passo » 15. 03. 2016. (21:23)

Nekom logikom gledajući rexi bi mogao dobiti na stabilnosti ako poveća površinu kobilice. Što je ona veća to je i veći otpor koji stvara prilikom naginjanja plovila usljed djelovanja bočnog vala. Otpor u plovidbi će biti nešto veći jer je veća opalakivana površina pa makar ona bila okomito postavljena. Sa duženjem kobilice prema krmenom zrcalu bi trebalo pripaziti jer se može desiti da smanji dotok mora na propelu. Možda da se sam kraj izvede nakošeno. Ovo je samo nagađanje a prave kalkulacije i možebitne rezultate može dati samo proračun nekog inženjera koji se time bavi. Makar inženjeri su projektirali i marina pa kifla. Dok ne probaš neznaš
Postoje samo dvije vrste forumaša. Oni koji sve znaju i oni koji misle da puno toga još moraju naučiti. Jedan mudar čovjek je zaključio....što više znam to sam više svjestan koliko neznam
Avatar
el passo
Old Senior Member
 
Postovi: 5575
Pridružen/a: 19. 09. 2011. (22:38)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bayliner ciera 2655 mercruiser 5.0 EFI bravo2

Re: Spojler i brkovi vs kobilica

PostPostao/la Rexi » 15. 03. 2016. (22:36)

da, ja sam govorio okvirno i generalno o samoj ideji kobilice vs spojlera i brkova.

naravno kod mene osobno je slucaj da imam gore nadkabinu i kolektore i sa 2x 150Ah baterijama i balastom od cca 130kg jos mi smetaju bocni valovi, ne toliko ali da je malo bolje, bio bi zadovoljniji.

ovo sto Perola kazes, otezati kobilicu, cuo sam razne verzije i preporuke i niti jedna nije savrsena. neki kazu beton, neki pijesak, neki olovo.
Eto moja je sa pjeskom i jos mi fali malo :mrgreen: . S tim da sam kao balast odlio betonske ovalne kocke koje imaju u podnozju plastiku tako da mi ne grebe plastiku kod pomicanja

Moja dalmatinka je crna ofca i nije pogođeno kod bocnih valova, zato i trazim najbolje rjesenje. Cak mi je palo na pamet jednostavno na kobilicu postaviti obrnuto T (okomito) mozda cak od nekog metala u plastici , tako da se prilikom ljuljanja pravi veci otpor ali to mi se cini vec teze kemijanje koje nisam vidio da je itko isprobavao :mrgreen:
Avatar
Rexi
Old Senior Member
 
Postovi: 1662
Pridružen/a: 02. 10. 2009. (22:42)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Primorka

Re: Spojler i brkovi vs kobilica

PostPostao/la porer » 16. 03. 2016. (05:18)

lupis je napisao/la:Tako možeš i na stojadinu nacrtati jarbol i jidra i reć da je jedrilica i da je to dobro ;),ja bi volio upoznat čovika koji je s tom jedrilicom od Istranke(kako je nacrtana) stigao tamo gdje je htio.


Pac stigao je Ven. Točno tamo di je htio.
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: Spojler i brkovi vs kobilica

PostPostao/la peroLA » 16. 03. 2016. (08:53)

ja jednostavno to nebi radio... imam ispred kuće istranku s kobilicom istom kao dalmatinka i stabilna je dovoljno... neznam kakva su očekivanja od Rexia i što uopće smatrate stabilnom... naginjanje kod hodanja po boku, stabilnost od bočnog vala, ili nešto što ja neznam. Inače osobno sam vidio po najčešće na Kvarnerkama povećanje kobilice i stavljanje dodatne male kobilice na svaku stranu... i ako to nitko nije do sada radio neznam zašto bi itko to radio... pogotovo ovako napamet, potrošit vrijeme materijal, i onda imat gaz kao jedrilica... to mi stvarno nema smisla...
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3327
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Spojler i brkovi vs kobilica

PostPostao/la josme » 16. 03. 2016. (10:04)

Srž problema je u tome da svaki proizvođač predviđa max snagu porivnog stroja...pitanje je samo da li je unutarnji ili vanjski..dalmatinka i primorka su isporučivane bez balasta u kobilici s ciljem da se vlasniku prepusti izbor porivnog stroja,ako je unutarnji onda se zapunjava samo slobodan prostor imajući u vidu težinu motora,ako je vanbrodski onda se zapunjava cijela kobilica,na taj način dobije se stabilnost tj nisu više toliko vergulaste.Preporuka je držite se preporuke proizvođača brodica o snagama motora..sve ostalo je sizifov posao i nikada nećete biti zadovoljni,ostavite deplasmane kao deplasmane a ako želite brzinu uzmite gliser..Nadalje treba znati čemu služe brkovi(moji su za ukras) a čemu spojler..Današnji spojleri su kombinacija platformi i flapsova..negdje se i nepotrebno stavljaju(jer je to IN) ..npr ..što bih ja postigao da sada na Istranku stavim spojler,ništa,motor 8 ks,kolumba otežana,brodica plovi cijelim trupom ,ne skače iz vode kao dupin..to što se malo ljulja,pa brate imam ručke pa se držim..
Rexi ako trebaš nešto raditi onda samo zapuni kobilicu jer imaš vanbrodski,tebi je jednostavno pomaknut tzv. metacentar..povećavanje kobilice bi to još više poremetilo..
... ajmo malo ... satnica.com ... povećajte si profit
Avatar
josme
Old Senior Member
 
Postovi: 5380
Pridružen/a: 21. 04. 2009. (14:17)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: luft-madrac

Re: Spojler i brkovi vs kobilica

PostPostao/la solozabal » 16. 03. 2016. (10:31)

A šta se tiče istranke ja stvarno neznan šta bi tribalo napraviti da se ona ne naginje kad prolaziš sa strane.
Moje je mišljenje da tu netriba puno fantazirat jer je to relativno mali brod i normalno kada staneš sa strane i još ako imaš 100 i kusur kila (ka ja :D ) da
če se ona debelo nagnit ja imam osiječaj kada prolazim po bandi da če se privrnit . :lol:
Avatar
solozabal
Member
 
Postovi: 433
Pridružen/a: 13. 06. 2012. (12:10)
Lokacija: Kaštela
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Merry Fisher 750 volvo 200; Istranka

Re: Spojler i brkovi vs kobilica

PostPostao/la porer » 16. 03. 2016. (10:39)

josme je napisao/la:Preporuka je držite se preporuke proizvođača brodica o snagama motora..


Moš mislit naših proizvođača i njihovih preporuka?!? Sve luzer do luzera, mutikaše i jebivjetri (čast izuzetcima). Kakav metacentar, proračun i projekcija?
Brod jednog od njih jako reklamiran (neću navodit ime) čisto je smeće. Pokušaji inovacije potpuno neuspješni iako se to hvali kao veliki napredak, brod je totalno izgubio sva težišta od mjesta gdje bi trebala biti, u plovidbi svi se panično drže za rukohvate... I to je napredak i tome brodograditelju treba vjerovat? Molim te.
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: Spojler i brkovi vs kobilica

PostPostao/la josme » 16. 03. 2016. (13:06)

porer je napisao/la:....(čast izuzetcima). .

Pa na njih i mislim a ne na ove koji proizvode quazimodo brodice... :shh:
porer je napisao/la:Pokušaji inovacije potpuno neuspješni iako se to hvali kao veliki napredak, brod je totalno izgubio sva težišta od mjesta gdje bi trebala biti, u plovidbi svi se panično drže za rukohvate.

...zato se ja i držim izvorne izvedbe Istranke..ne mjenjam ništa što bi je poremetilo... ;)
... ajmo malo ... satnica.com ... povećajte si profit
Avatar
josme
Old Senior Member
 
Postovi: 5380
Pridružen/a: 21. 04. 2009. (14:17)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: luft-madrac

Re: Spojler i brkovi vs kobilica

PostPostao/la lupis » 16. 03. 2016. (13:54)

josme je napisao/la:..sve ostalo je sizifov posao i nikada nećete biti zadovoljni,ostavite deplasmane kao deplasmane a ako želite brzinu uzmite gliser.



Ako ovo nije bacanje rukavice u lice ne znam šta je...

Kamenjak 2016...,,miris borovine pomiješan sa smradom zagorenog ulja i ustajale zubačevine triput zamrzavane, tišinu remete jedino zvukovi gutljaja pive pristiglih kibicera, ...brkati sijedi izazivač oštri mač u hladu, dok prasnjavim puteljkom stiže izazvani,u svojoj francuskoj diližansi. ..
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10366
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Spojler i brkovi vs kobilica

PostPostao/la josme » 16. 03. 2016. (14:30)

... ajmo malo ... satnica.com ... povećajte si profit
Avatar
josme
Old Senior Member
 
Postovi: 5380
Pridružen/a: 21. 04. 2009. (14:17)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: luft-madrac

Sljedeća

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.