ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

Diskusija o dizel motorima...

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la kalafat » 21. 04. 2009. (16:03)

pozdrav
zanima me vezano za ugradnju motora unutarnjega dali ga temeljit u tvrdo ili na elasticne stope koje su na novim motorima sastavni dio opreme.. evo o cemu se radi, imam scam diesel 450 motor koji je ugraden na elasticne stope, nakon 100njak sati rada, prvo je malo legao, znaci ponovno centriranje podignit ga sve u redu guma ucinila svoje... nakon sljedecih par sati gornje matice na stopama pocele se odvidavat, zasto nemam pojma... inace motor je ok centriran, sam sam ga centrira, nakon ovih par sr@**a kontrolira mestar koji se time bavi 40 godina i kaze da nije problem u centriranju da je motor centriran ali mi priporuca da motor utvrdo centriran, zanimaju me vasa iskustva jel neko ima problema sa ovim, sta i kako ??? zdravi i veseli bili
iz motora gredu okrugli dimovi (torpedo dizel) - by Uroš
Avatar
kalafat
Senior Member
 
Postovi: 905
Pridružen/a: 23. 06. 2008. (11:57)
Lokacija: trogir
Tip plovila: primorka630+60cm/ vidović 300

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la franco » 21. 04. 2009. (17:19)

Sve ti dragi moj ovisi kakav je ležaj(stellamorta) da li kruti ili je onaj fleksibilni na gumenoj cijevi.Ležište motora je uvijek fiksno-fiksno ili elastično-elastično s time da može biti i slučajeva gumeni nosači - fiksni ležaj iako nije preporučljivo dok fiksni motor-elastični ležaj more delat bez problema.Malo je to teže centrirat jer sama težina osovine i prirubnice čini da centar pada ali imaj u vidu koliko pade na tu dužinu pa lagano pri centriranju kompenziraj.Naj idealnije stavit aquadrive i odrivni ležaj( ko ne more ili nema dobar je i kardan) i nemaš problema.Ja kod sebe iman fiksni motor-kardan-odrivni ležaj-ležaj fiksni na statvenoj cijevi i nema ni vibracije a bogami ni zaje..... pri centriranju,dapače motor mi je skoro ravan bez uopće nagiba,nagib nosi kardan.
Brod se rađa u šumi a umire u moru
Avatar
franco
Old Senior Member
 
Postovi: 1044
Pridružen/a: 07. 09. 2008. (12:51)
Lokacija: Rovigno
Lokacija: Rovinj
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: Motosailer

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la Žabar » 21. 04. 2009. (21:07)

Imo sam prije taj akvadrajv,sada sa novim motorom imam volvo ležaj.
nisam nikada imao problema sa centriranjem motora.
brod ti je drveni?
Avatar
Žabar
Old Senior Member
 
Postovi: 1234
Pridružen/a: 24. 07. 2008. (00:45)
Lokacija: Pula-Vrbovec

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la kalafat » 21. 04. 2009. (21:27)

brod je plastični guda od 7 metri, motor je elasticnim stopama, volvo manzeta i zadnji gumeni lezaj
iz motora gredu okrugli dimovi (torpedo dizel) - by Uroš
Avatar
kalafat
Senior Member
 
Postovi: 905
Pridružen/a: 23. 06. 2008. (11:57)
Lokacija: trogir
Tip plovila: primorka630+60cm/ vidović 300

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la Žabar » 21. 04. 2009. (21:42)

Bogami,ja se nisam trudio da ga baš pocentriram u desetu...Ustvari,nemoguće.

Jebiga,od jednog profi-ribara sam čuo da je potrgao nosače šta je dobio sa sole-om 40 ks u mjesec dana,a sad...

Baš nisam čuo da ljudi imaju problema sa motorima na gumi-amortizerima,dapače!
Avatar
Žabar
Old Senior Member
 
Postovi: 1234
Pridružen/a: 24. 07. 2008. (00:45)
Lokacija: Pula-Vrbovec

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la Gaso » 21. 04. 2009. (22:01)

Nemaš prave nosače, ili motor nije u početku bio dobro centriran, ako je sve kako treba to se ne dogodi.
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la Lando » 21. 04. 2009. (23:29)

Mislim da ti možda gumeni nosači nisu odgovarajući za težinu i veličinu motora . Nebi se smjelo događat ako su odgovarajući .
Avatar
Lando
Old Senior Member
 
Postovi: 3442
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (21:25)
Lokacija: db
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Arta mala

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la stana » 22. 04. 2009. (07:12)

Ja u svog Galeba idem u tvrdo motor sole 33 bez aqua drive ležajevi i statvena su ručni rad ....
slika
slika
slika[/img]
Avatar
stana
Member
 
Postovi: 168
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (17:24)
Lokacija: Ploče
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Galeb 6,75 + sole diesel mini 33

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la Gaso » 22. 04. 2009. (07:25)

Mislim da kalafat, govori o gumenim nosačima, a ne aquadirvu.
A da bi netko sa novog Sole skinuo gumene nosače, pa onda montirao na tvrdo bez gumenih nosača, za to još nisam čuo, a i čini mi skoro na nekog, ko bi iz mercedeza htio napravit stojadina :lol:
Vjerojatno si mislio, samo da češ montirati bez aquadriva ili ostalih elastičnih spojki na tvrdo, ali normalno da če motor bit na gumenim nosačima.

Kalafat ako ti je majstor kazao da je bolje bez gumenih nosača, bolje se ostavit tih majstora, idi zovi Scam, kad več imaš njihov motor, pa neka oni urade kako treba. Kod motora, mislim da se uvijek isplati dat novce za ugradnju proizvađaču odnosno ovlaštenom serviseru.
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la stana » 22. 04. 2009. (15:03)

franco je napisao/la:Sve ti dragi moj ovisi kakav je ležaj(stellamorta) da li kruti ili je onaj fleksibilni na gumenoj cijevi.Ležište motora je uvijek fiksno-fiksno ili elastično-elastično s time da može biti i slučajeva gumeni nosači - fiksni ležaj iako nije preporučljivo dok fiksni motor-elastični ležaj more delat bez problema.Malo je to teže centrirat jer sama težina osovine i prirubnice čini da centar pada ali imaj u vidu koliko pade na tu dužinu pa lagano pri centriranju kompenziraj.Naj idealnije stavit aquadrive i odrivni ležaj( ko ne more ili nema dobar je i kardan) i nemaš problema.Ja kod sebe iman fiksni motor-kardan-odrivni ležaj-ležaj fiksni na statvenoj cijevi i nema ni vibracije a bogami ni zaje..... pri centriranju,dapače motor mi je skoro ravan bez uopće nagiba,nagib nosi kardan.


Bravo majstore :clap: :clap: :clap:
Avatar
stana
Member
 
Postovi: 168
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (17:24)
Lokacija: Ploče
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Galeb 6,75 + sole diesel mini 33

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la franco » 22. 04. 2009. (16:07)

Za Stanu: Moja reakcija :oops: (u pozitivnom smislu)
Brod se rađa u šumi a umire u moru
Avatar
franco
Old Senior Member
 
Postovi: 1044
Pridružen/a: 07. 09. 2008. (12:51)
Lokacija: Rovigno
Lokacija: Rovinj
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: Motosailer

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la kalafat » 22. 04. 2009. (16:18)

fala na sugestijama ali odlucija san se za ugradnju u tvrdo stari nosaci danas pocipani, i sutra krece sve nanovo, temelji od chockfasta sa kromovim bajlagama za zavidat motor.....

i samo jedna stvar za Žabara : motor je moguce centrirat u desetu milimetra, samo triba znat....
iz motora gredu okrugli dimovi (torpedo dizel) - by Uroš
Avatar
kalafat
Senior Member
 
Postovi: 905
Pridružen/a: 23. 06. 2008. (11:57)
Lokacija: trogir
Tip plovila: primorka630+60cm/ vidović 300

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la franco » 22. 04. 2009. (16:39)

kalafat je napisao/la:i samo jedna stvar za Žabara : motor je moguce centrirat u desetu milimetra, samo triba znat....

More i u stotu ako se čovjek potrudi,ako ima alat i mjerni alat, i puuuuno iskustva i strpljenja.
A Kalafatu,ja bi ti preporučija slijedeće:
Čelični L profili na longarone zavidani pašaicama skroz njih a ako to nije moguće onda vijak za drvo sa šesterokutnom glavom.Označit di dolaze cate(noge) od motora zavarit na L profil četiri deblja komada brodskog lima (opet ovisi koliko će bit mjesta) narezat navoj M12-14 koliko dozvoljava rupa na catama i onda lipo sve to zavidat.Ako imaš mogućnosti narezat na catama navoj M8 tako da pri centriranju moreš lakše sa tih četiri vijka podizat motor do centraže.Kad si sve doveo u perfekciju,izmjeriš točne podloške(špešore) koliko ti trebaju jer nikad nisu za sve četiri noge jednaki,učiniš četiri podloške i sve muški zavidaš,makneš ona četiri vijka prije koji su ti služili za podizanje motora, i to je to.
Napominjem čelični a ne inox lim jer je čelik manje podložan habanju i uvijanju i uvijek L ili U profil koji drži fiksnu dužinu i visinu i nema torzije,ako je moguće neka je slobodno 10-12 mm
Brod se rađa u šumi a umire u moru
Avatar
franco
Old Senior Member
 
Postovi: 1044
Pridružen/a: 07. 09. 2008. (12:51)
Lokacija: Rovigno
Lokacija: Rovinj
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: Motosailer

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la primorac » 22. 04. 2009. (17:04)

kalafat je napisao/la:fala na sugestijama ali odlucija san se za ugradnju u tvrdo stari nosaci danas pocipani, i sutra krece sve nanovo, temelji od chockfasta sa kromovim bajlagama za zavidat motor.....

i samo jedna stvar za Žabara : motor je moguce centrirat u desetu milimetra, samo triba znat....


Kalafat, to je motor 230 kg težak, jesi reklamira kod "SCAM"-a nosače?
Ovdi nedavno na SOLE 100 ks nov motor oša čoviku jedan gumeni nosač, doša lik iz "Danga" i bez riči stavija novi...
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Avatar
primorac
Old Senior Member
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:04)
Lokacija: Brist - Podaca
Tip plovila: Kvarnerplastika Raša "UČKA"

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la stana » 22. 04. 2009. (18:28)

kalafat je napisao/la:fala na sugestijama ali odlucija san se za ugradnju u tvrdo stari nosaci danas pocipani, i sutra krece sve nanovo, temelji od chockfasta sa kromovim bajlagama za zavidat motor.....

i samo jedna stvar za Žabara : motor je moguce centrirat u desetu milimetra, samo triba znat....


Bravo majstore ... :clap: :clap: i mene to čeka samo me je.. ovo vrime nikako da dođu lipi dani
Avatar
stana
Member
 
Postovi: 168
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (17:24)
Lokacija: Ploče
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Galeb 6,75 + sole diesel mini 33

Sljedeća

Natrag na Dizelaši

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.