Kuster 15

Sve što želite znati o plastičnim brodovima

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Kuster 15

PostPostao/la Robi-ST » 24. 03. 2015. (11:43)

kuster je napisao/la:Neki kažu da se s većom kolumbom gubi na brzini,a to bi s ovim manjim motorima mogao bit problem?da ne bude više štete nego koristi


evo ti još jedan "osobni napad" na tebe... :lol: :lol: :lol:
ovdje se radi o razlicitim potrebama i filozofiji. naime, nekome je samo vazno da ide sto brze uz sto manju potrosnju, bez obzira na maritimne sposobnosti kaica, dok je neko spreman i zrtvovati koju litru benzina i koji cvor da bi imao bolje ponašanje na moru.
osobno mi Nostromov pristup itekako ima smisla, a govorim iz iskustva sa Arbom 500, koja je tezi i veci kaić od Kustera 15, koja ima nekakvu skracenu kobilicu, i kojoj je to bižanje krme puno manje izrazeno i više slusa manevar pri manjim brzinama. meni je i to Arbino ponasanje na samoj granici prihvatljivosti, ali sam svjestan da se mora napravit kompromis. znaci ako sa takvom kobilicom, pola metra duzim trupom, 400 kg praznog kaica koji ima kabinu, i minimum jos 150 kg motora, akumulatora, inoxa, sidara, i ostale opreme motor od 30 ks ima 13 cv putne (sa propelom koja nije optimalna, vec zahtijeva onu sa manjim "pitchem"), Kuster sa mrvicu dodatne kobilice i makinom 25/50 ks, ne bi bas previse izgubia na brzini. iako je pretpostavka majka svih zajeba, pretpostavit cu da bi se radilo o goubitku od max 5 cv.
jedino sta ce osjetit je nemogucnost brze promjene pravca pri vecim brzinama, jer ce ga kobilica uvik ispravljat, ali za one ljude koji znaju sta je to "kurs" i da se po moru ne plovi bezglavo, to u biti i nije nikakav hendikep.
sometimes you win, sometimes you learn
Avatar
Robi-ST
Old Senior Member
 
Postovi: 1273
Pridružen/a: 16. 08. 2012. (15:22)
Lokacija: ST
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Leisure 17, Bura 2.5R

Re: Kuster 15

PostPostao/la gof1 » 24. 03. 2015. (14:12)

Toliko prašine oko tradicije male brodogradnje a u stvari riječ je o moloj samogradnji.........komedija
Avatar
gof1
Senior Member
 
Postovi: 999
Pridružen/a: 17. 10. 2008. (14:18)
Lokacija: Gradac,Mostar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: trenutno bez plovila ;-)

Re: Kuster 15

PostPostao/la kuster » 24. 03. 2015. (14:57)

u tvojem gradacu sam kupio kustera,da nije možda bio tvoj?
ali vidim da si najaktivniji u temi od jedrilice motornjak,to su vec posebni slucajevi,morski znalci :)
Avatar
kuster
Member
 
Postovi: 321
Pridružen/a: 02. 01. 2011. (13:08)
Lokacija: peljesac
Tip plovila: kuster 15 mercury 30 EFI

Re: Kuster 15

PostPostao/la kuster » 24. 03. 2015. (15:17)

robi-st
vidi se da ne znaš gotovo ništa o kusteru 15,
jer on odlično drži pravac,na putnim brzinama pustiš volan a on ide stotinama metara ko po tračnicama,i na malim deplasmanskim brzinama je dobro upravljiv,puno bolji od dalmatinki i slicnih pasara koje sam vozio bezbroj puta...a nostromo govori o šetanju krme dok lovi ostima na provi,ja tih problema nemam,ništa gore se ne ponaša od stare dalmatinke s ogromnom kobilicom
Avatar
kuster
Member
 
Postovi: 321
Pridružen/a: 02. 01. 2011. (13:08)
Lokacija: peljesac
Tip plovila: kuster 15 mercury 30 EFI

Re: Kuster 15

PostPostao/la Robi-ST » 24. 03. 2015. (16:49)

mozda i ne znam, al sam se nadovezao na ono sto si ti napisao: "Neki kažu da se s većom kolumbom gubi na brzini,a to bi s ovim manjim motorima mogao bit problem?da ne bude više štete nego koristi".
sad me lijepo uputi u smjeru onoga o cemu bi htio u stvari razgovarati, jer se ocito ne razumijemo.
Zadnja izmjena: dome; 24. 03. 2015. (23:33); ukupno mijenjano 1 put/a.
Razlog: nepotrebno je citirati kod replike na neposredno prethodni post
sometimes you win, sometimes you learn
Avatar
Robi-ST
Old Senior Member
 
Postovi: 1273
Pridružen/a: 16. 08. 2012. (15:22)
Lokacija: ST
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Leisure 17, Bura 2.5R

Re: Kuster 15

PostPostao/la el passo » 24. 03. 2015. (17:15)

Robi mudro zbori. Nostromo je napisao da mu smeta grubo nasjedanje na val i proklizavanje krme. Mislim i da Yamaha 50 neće puno osjetiti malo kobilice...pa nije to za taj škaf graničnih 30 ks pa da osjeti dal si srao ili nisi. A pravac odlično drži i stol okrenut naopako kad su otoci sa svih strana i u velikoj večini izlazaka imaš bonacu.
Postoje samo dvije vrste forumaša. Oni koji sve znaju i oni koji misle da puno toga još moraju naučiti. Jedan mudar čovjek je zaključio....što više znam to sam više svjestan koliko neznam
Avatar
el passo
Old Senior Member
 
Postovi: 5577
Pridružen/a: 19. 09. 2011. (22:38)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bayliner ciera 2655 mercruiser 5.0 EFI bravo2

Re: Kuster 15

PostPostao/la nostromo » 24. 03. 2015. (18:12)

Pa di si El Passo! Evo danas isa na tehnicki pregled, taman se pocelo dizat jugo, na val ide ok, cak i ne lupa pretjerano, ali niz jaci val triba biti jaaako jaaako oprezan, jer tako zaore, uspori i zapljusne a nije bila ni neka brzina, oko 19 cv.
Graditi se mora korablju iz snova, da nam slavi rod...
Avatar
nostromo
Old Senior Member
 
Postovi: 1965
Pridružen/a: 26. 02. 2010. (17:57)
Lokacija: Zadar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Kuster 15, Mercury 60 4t

Re: Kuster 15

PostPostao/la lupis » 24. 03. 2015. (20:58)

kuster je napisao/la:izgleda da se zbog toga bolje ponaša u deplasmanskoj vožnji-do 6 milja brzine


Svaki brod se dobro ponaša ako je u pravim rukama..
Nisu svi brodovi isti, ali se sa svima može baratati, samo ovisi o tome koliko je onaj na timunu sposoban, i ako shvaća razlike od broda do broda..
Pričate pizdarije čim se taknete upravljivost, proklizavanja, i sl., more je široko, nije cesta, a ući na vez ili s njega isploviti nije problem ako se s brodom provede koji sat...
Ako netko sa nekom kašeticom od 5 m ima problema s upravljanjem, najbolje da se zapita jel to uopće za njega..
Nekome da bi shvatio treba malo, nekom malo više, a neki neće nikad nać upravljiv brod.
Još nisam čuo da netko nije izašao na more, ili se nije mogao vezati, ili je odustao od plovidbe zbog zanošenja ili loše upravljivost..., ili je sletio u grabu..., e svašta...
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10482
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Kuster 15

PostPostao/la nostromo » 24. 03. 2015. (21:30)

Pa da stvarno, ne znam kako mi prije nije sinilo, hvala ti otvorio si mi oci, prije mi neke stvari nisu bile jasne ali sad jesu!
Stvarno...koliko budala na jednom mjestu, ne skuzis dok ne progledas kao evo u ovom slucaju!
Koje Međugorje, bija san i tamo ali u usporedbi s ovim...jok, moze se sakrit!
Zadnja izmjena: dome; 24. 03. 2015. (23:37); ukupno mijenjano 1 put/a.
Razlog: nepotrebno je citirati kod replike na neposredno prethodni post
Graditi se mora korablju iz snova, da nam slavi rod...
Avatar
nostromo
Old Senior Member
 
Postovi: 1965
Pridružen/a: 26. 02. 2010. (17:57)
Lokacija: Zadar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Kuster 15, Mercury 60 4t

Re: Kuster 15

PostPostao/la hobotnica » 24. 03. 2015. (22:33)

čitam,čitam i čitam...nego ima li jos ko onih kokica???usrali ste temu čoviku!!!
Avatar
hobotnica
Old Senior Member
 
Postovi: 1436
Pridružen/a: 17. 02. 2013. (09:32)
Lokacija: grad pag-velenje
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: dalmatinka by el passo-honda 40

Re: Kuster 15

PostPostao/la lupis » 25. 03. 2015. (06:28)

:
nostromo je napisao/la:Fala svima jos jednom! Ma kaic je 100% pogodjen sto se tice maritimnih svojstava, to svi znaju
Moj rezime-kaic ne vridi koliko kosta u smislu materijala za novac, u smislu iskoristivosti vridi ali ipak ne toliko, malo je precijen.

Prije 20 dana je bio pogođen 100%,a sad ćemo teslicom uređivati kolumbu..
Rezime ima neku dublji smisao?
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10482
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Kuster 15

PostPostao/la nostromo » 25. 03. 2015. (08:05)

Ne postoji savrseni kaic, uvik ce nekom pasati ovo, nekom ono. Meni ne smeta toliko cinjenica da pri vecim brzinama niz val zaore, nece se ni potopiti nosom, ni prevrniti, samo triba ga znati voziti kao i svaki brod i biti spreman, ne ludovati na moru i sve 5. Na valovima je stabilan, odlicno drzi pravac, kako kaze i kolega Kuster, a sad sto neki govore da su to kutije ne bi se s njima slozija.
Meni bi bilo idealno da je prednji kraj vise gliserski, da mogu brze niz valove, i da ima recimo od polovice prema krmi izrazeniju kolumbu.
Nekom je i ovako savrsen, ali meni nije jer imam specificne zelje i potrebe.
A mozda na svicu buden isa s kompanjonom koji ce vozit na pentu i onda nece bit potrebe za plasticnim intervencijama.
Kolumba mu u svakom slucaju moze biti samo plus.
Graditi se mora korablju iz snova, da nam slavi rod...
Avatar
nostromo
Old Senior Member
 
Postovi: 1965
Pridružen/a: 26. 02. 2010. (17:57)
Lokacija: Zadar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Kuster 15, Mercury 60 4t

Re: Kuster 15

PostPostao/la Robi-ST » 25. 03. 2015. (09:12)

lupis je napisao/la:Svaki brod se dobro ponaša ako je u pravim rukama..
Nisu svi brodovi isti, ali se sa svima može baratati, samo ovisi o tome koliko je onaj na timunu sposoban, i ako shvaća razlike od broda do broda..
Pričate pizdarije čim se taknete upravljivost, proklizavanja, i sl., more je široko, nije cesta, a ući na vez ili s njega isploviti nije problem ako se s brodom provede koji sat...
Ako netko sa nekom kašeticom od 5 m ima problema s upravljanjem, najbolje da se zapita jel to uopće za njega..
Nekome da bi shvatio treba malo, nekom malo više, a neki neće nikad nać upravljiv brod.
Još nisam čuo da netko nije izašao na more, ili se nije mogao vezati, ili je odustao od plovidbe zbog zanošenja ili loše upravljivost..., ili je sletio u grabu..., e svašta...


Luponja, pretjeruješ zbog dvi stvari. prvo, niko nije govoria da je kaić neupravljiv, da ima problem i da nije moga uplovit na vez ili tome slicno. govorilo se o finesama, pa nema smisla nesta previse napuhivat. ka i svaki kaic na ovom svitu i Kuster, i Arba i tvoj Maestral uvik imaju prostora za doradu, poboljsanje i prilagodbu. ko god prica suprotno, po mom misljenju ili sere kvake, ili nema pojma, ili nije sugovornik vrijedan ozbiljne diskusije.

a druga stvar je sta razgovor u kojem se neko trudi bit objektivan ka sta je u ovom slucaju Nostromo, nema smisla ako drugi koji ucestvuju u njemu nemaju isti pristup, nego na sve gledaju previse subjektivno. ti neces nikad bit objektivan na takav nacin kad pricas o Maestralu, a od toga problema pati i Kuster (forumas, ne kaic). Nostromo bez ustezanja napise ono sta smatra da bi moglo bit bolje, jer nije jedan od onih koji se ka mala dica poistovjecuju sa predmetom koji imaju, pa kad jedan put kupe BMW onda uvik i unaprijed bez pokrica imaju samo rijeci hvale za bas sve sta na sebi ima oznaku BMW....ka i mnogi forumasi u ovoj temi.

to ce sve rezultirat da ce ljudi ka Nostromo jednostavno prestat iznosit svoje iskustvo i sudjelovat u ovom cirkusu, i onda ce se na forumu pisat o bas svim kaicima samo u superlativima, sta ce bit miljama daleko od istine.
sometimes you win, sometimes you learn
Avatar
Robi-ST
Old Senior Member
 
Postovi: 1273
Pridružen/a: 16. 08. 2012. (15:22)
Lokacija: ST
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Leisure 17, Bura 2.5R

Re: Kuster 15

PostPostao/la 2105 » 25. 03. 2015. (10:35)

nostromo je napisao/la:Pa di si El Passo! Evo danas isa na tehnicki pregled, taman se pocelo dizat jugo, na val ide ok, cak i ne lupa pretjerano, ali niz jaci val triba biti jaaako jaaako oprezan, jer tako zaore, uspori i zapljusne a nije bila ni neka brzina, oko 19 cv.


Vidim da si namjerava dodat kolumbu i prije nego što si kupi kaić, jer si to sve napisa još prošle godine u ovo vrime..znači nije baš novost kako se kaić ponaša pri toj brzini niz ozbiljniji val...mene su čak upozorili iz Škvera na to prije negoli sam kupija. Prova sikira, krma kašun, dno kakvo je....jednostavno.

Sritno i nadam se da češ javit što si dobija sa tom kolumbom na ovom kaiću.

Ako sa ovakim kaićem 19 Kt nije baš neka brzina i još sa ozbiljnijim kolpom u krmu, onda neznam što očekuješ od ovakvog kaića i vjerovatno ti triba nešto drugo.
Ja u takvim uvjetima pazim a poučem iskustvom nastojim ih izbjegavat ako ikako mogu jer sam jedan put doša doma zamalo plivajući, samo zbog nestrpljivosti. Evo ti iz mojeg iskustva, bez ikakvog teoriziranja.
Vračam se sam sa ribom (+1 čovik) i tribam pasat kanal. Opići je fortunal bure a ja moran priko konala do doma.Toliko je puhnula i digla more da i ozbiljni brodi imaju problema...a meni kolap ravno u po krme do doma.
Sa svom pažnjom i forcom koju imam (40 ks) misli sam da ču doma doć plivajući. Na momente bi prova zapula more i falilo je malo da mareta priko prove uđe u kokpit. Onda bi bilo 2 milje kraula do doma.
U takvim momentima bi najviše pomoglo da sam ima onaj rub priko škafa (izdignut)....

Ja smatram da ovo nije kaić za takve uvjete a za 19 kt brzine ne bi nikad napisa da baš i nije neka brzina za 15 stopa kaić limitran na 40 Ks max snage motora.
:wave:
Avatar
2105
Member
 
Postovi: 472
Pridružen/a: 20. 06. 2012. (00:43)
Lokacija: Ščedro-Neretvanski kanal-Dalmacija
Vrsta ribolova: sportski

Re: Kuster 15

PostPostao/la nostromo » 25. 03. 2015. (12:24)

Robi-ST je napisao/la:
lupis je napisao/la:Svaki brod se dobro ponaša ako je u pravim rukama..
Nisu svi brodovi isti, ali se sa svima može baratati, samo ovisi o tome koliko je onaj na timunu sposoban, i ako shvaća razlike od broda do broda..
Pričate pizdarije čim se taknete upravljivost, proklizavanja, i sl., more je široko, nije cesta, a ući na vez ili s njega isploviti nije problem ako se s brodom provede koji sat...
Ako netko sa nekom kašeticom od 5 m ima problema s upravljanjem, najbolje da se zapita jel to uopće za njega..
Nekome da bi shvatio treba malo, nekom malo više, a neki neće nikad nać upravljiv brod.
Još nisam čuo da netko nije izašao na more, ili se nije mogao vezati, ili je odustao od plovidbe zbog zanošenja ili loše upravljivost..., ili je sletio u grabu..., e svašta...


Luponja, pretjeruješ zbog dvi stvari. prvo, niko nije govoria da je kaić neupravljiv, da ima problem i da nije moga uplovit na vez ili tome slicno. govorilo se o finesama, pa nema smisla nesta previse napuhivat. ka i svaki kaic na ovom svitu i Kuster, i Arba i tvoj Maestral uvik imaju prostora za doradu, poboljsanje i prilagodbu. ko god prica suprotno, po mom misljenju ili sere kvake, ili nema pojma, ili nije sugovornik vrijedan ozbiljne diskusije.

a druga stvar je sta razgovor u kojem se neko trudi bit objektivan ka sta je u ovom slucaju Nostromo, nema smisla ako drugi koji ucestvuju u njemu nemaju isti pristup, nego na sve gledaju previse subjektivno. ti neces nikad bit objektivan na takav nacin kad pricas o Maestralu, a od toga problema pati i Kuster (forumas, ne kaic). Nostromo bez ustezanja napise ono sta smatra da bi moglo bit bolje, jer nije jedan od onih koji se ka mala dica poistovjecuju sa predmetom koji imaju, pa kad jedan put kupe BMW onda uvik i unaprijed bez pokrica imaju samo rijeci hvale za bas sve sta na sebi ima oznaku BMW....ka i mnogi forumasi u ovoj temi.

to ce sve rezultirat da ce ljudi ka Nostromo jednostavno prestat iznosit svoje iskustvo i sudjelovat u ovom cirkusu, i onda ce se na forumu pisat o bas svim kaicima samo u superlativima, sta ce bit miljama daleko od istine.

Robi, ne brini pisati cu ja i dalje i to tocno onako kako stvari stoje, bez preuvelicavanja i favoriziranja icega. Naime imam i BMW-3, nedavno kupljen, auto je za moj pojam strava i meni bas odgovara, ne poistovjecujem se s njim jer je to samo materijalna stvar. Svidjaju mi se njegove performanse, straznji pogon, i posebni feeling u voznji. Nekom to ne odgovara (kao bivsem vlasniku koji ga je zaminija za golfa), a di je golf od njega uz sve duzno postovanje. Neko voli popa neko popadiju sta bi rekli nasi stari.
More uvik triba postivati i ne izazivati...za moje trenutne potribe Kuster je odlican kaic, i da slazen se da 19 kt i nije zanemariva brzina niz vitar, ne triba ocekivati cuda od ovog kaica, ipak je to 4,65m i sluzi za prebacivanje do poste u mirnijim uvjetima te za pobic na vrime od nevere.
Graditi se mora korablju iz snova, da nam slavi rod...
Avatar
nostromo
Old Senior Member
 
Postovi: 1965
Pridružen/a: 26. 02. 2010. (17:57)
Lokacija: Zadar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Kuster 15, Mercury 60 4t

PrethodnaSljedeća

Natrag na Plastični brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: som i 3 gostiju.