Poštovani gospodine Tacek !
Pročitao sam sve postove ovog foruma na temu izračun propelera i pošto sam uglavnom laik (neka temeljna znanja ipak imam po ovoj problematici ali su nedovoljna) trebalo bi mi vaše cijenjeno mišljenje i savjet za moje nedoumice koje su ipak malo drugačije nego kod većine ostalih članova foruma na ovu temu. Oprostite ako pišem malo preširoko ali smatram da će nekome ipak biti interesantno pa nesebično želim podjeliti moje iskustvo.
• Moj brod je stara stakloplastična pasara Jugoplastika Gradac 580 sa natkabinom i hard topom, produžen sa standardnim spojlerom dužine 75 cm koji prati liniju broda. Brodu su stavljeni bočni brkovi širine 6-7 cm koji se od pramca sa visine od 50 cm od VL lagano spuštaju do VL na otprilike sredini dužine broda a odatle se brkovi postepeno šire odnosno prelaze u bočne skije (debljine oko 8 cm) koje su paralelne sa VL i na samom kraju spojlera široke su oko 30-tak cm. Kad je brod prazan (bez posade) dno spojlera i skija je uronjeno oko 3-4 cm i paralelno je sa VL.
• Propeler nije otvoren kao kod većine ostalih nego se nalazi unutar posebno napravljene stakloplastične sapnice (prstena). Sapnica je ubrzavajućog tipa (Rice Nozzle for speed – našao sam davno na Internetu načelnu shemu i omjere te izračuno točne dimenzije za propeler od 13“, a u privitku ovog posta sam stavio nacrt). Raspoloživi prostor između kobilice i kormila odredio je da veći propeler od 13“ nemože stati. Sapnicu sam čvrsto spojio plastificirnjem u gornjem dijelu uz trup broda (mjesto gdje se kobilica spaja sa trupom) i u donjem dijelu za dno kobilice. Ukratko za one koje to eventualno zanima sapnicu sam napravio na sljedeći način: prvo sam izrezao prema izrađenom šablonu (presjek sapnice) potreban broj od 2 cm debelih feta expandiranog PVC-a i sve međusobno zalijepio auto kitom na posebno napravljenom okruglom valjku-kolutu prema točnim mjerama. Nakon finog brušenja i dorade na točnu mjeru minus debljina stijenke plastike, sve je to sa nekoliko slojeva staklene vune (mat i biaxial) plastificirano i dorađeno đelkotom i light parjmerom na konačnu točnu mjeru.
-
Podaci radi izračuna propelera
• Dužina na VL sa spojlerom i bočnim skijama - 6,10 m
• Najveća širina na VL – 2,30 m
• Težina potpuno opremljenog broda sa 2 člana posade – 1600 kg
• Motor koji planiram ugraditi je Vetus Marine Diesel M3.28, max. RPM 3600 – 27,2 KS odnosno 26,2 KS na propeli, kopča je TMC 40 a prijenosni omjer je 2:1
• Na 2300 RPM (putna brzina na max. Torque) motor prema dijagramu daje oko 19 KS
Kratak opis mojih nedoumica (iz razloga da bi g. Taceku bilo jasnije)
• Stari ali ispravan motor koji je na brodu još uvijek je Torpedo 2-c max. RPM 2200 – 15KS
• Kopča je orginal od Torpeda sa omjerom 1,87 :1
• Propeler je Michigan GL 352 (trokraki – DAR 52%), 13“ promjer i korak (pitch) bi trebao biti 11“. (zašto trebao – zato jer je original bio od 12“ jer sam takav naručio od Adratic Propelera iz Zadra, ali sam poslije probne vožnje na brodu (u vrijeme dok još nije bila instalirana sapnica) ustanovio i sam procijenio da je za korak prevelik jer je motor već na malo više od 2/3 gasa (oko 1700 RPM u vožnji) crno dimio – više nije imao snage) sa takvim 12“ korakom propelera, a sa tim brojem okretaja kad počima crno dimiti brzina je bila oko 5,8 čv. (sa friškim koperom). Zato sam tražio od Adriatic propelera da mi naprave besplatnu korekciju (koju inače daju svojim kupcima propelera) odnosno da mi smanje za 1“ korak. Oni su „zbilja smanjili korak“ – kad bi se zajebavali, ali nisam siguran dali je to sada točno 11“ ili još i manje od 11“ jer sam ustanovio da su „seljački“ bez da su me pitali jednostavno skratili propeler (vjerojatno su ga brušenjem krajeva lopatica skratili) i to za otprilike 5-6 mm. Ja sam u međuvremenu dok je propeler bio na korekciji već montirao sapnicu na trup broda. Kad se propeler vratio sa korekcije i kad sam ga montirao u čudu sam ustanovio da je veći luft između krajnjih ivica lopatica propelera i unutarnjeg dijela sapnice za nekih 5-6 mm više nego ranije, odnosno skužio sam da su mu smanjili promjer, bez obzira što je bio tako lijepo ispoliran i izgledao kao novi (da nisam imao ugrađenu sapnicu nebi ni primjetio). Promjer mu više nije bio 13“=330 mm nego 318 mm. Nisam htio reklamirati jer ne želim više sa „ciganima“ imati posla pa sam zbog toga morao (da bih ipak koristio propeler) po unutrašnjem obodu sapnice dodatno plastificirati nekoliko slojeva staklene vune-mata dok nisam dobio točan luft (vodeći računa da profil bude približno sličan kao i ranije koliko je to moguće, * ali to više nije pravi posao nego improvizacija). Kad sam brod ponovo porinuo u more (ponovo čisto dno sa koperom), i izvršio probnu vožnju ustanovio sam i pretpostavljam sljedeće:
- sa smanjenim korakom na 11“ (nisam siguran da nije i manji), brod sada bez problema i lakoćom postiže max. RPM od 2200 (mjereno laserom), ne dimi crnim dimom a brzina mu je sada na maximumu oko 6,9 čv. Kako se lako okreće imam osjećaj da motor na max nekoristi više od 8-10 KS. Na max. torque (putna brzina) koji je prema dijagramu oko 1900 RPM brod je postizao oko 6,2 čv.
- Iz ovoga pretpostavljam (nisam siguran) da zbog veće brzine strujanja vode unutar sapnice a iz razloga što je ulazna površina sapnice koja grabi vodu u vožnji naprijed za ~ 40% veća od površine sapnice u sredini gdje je propeler, pa po zakonu hidrodinamike se zato povećava i brzina strujanja na propeleru koja je sigurno veća nego kad je propeler u otvorenom radu (van sapnice). Zbog toga mislim (onako od oka) da bi i korak za propeler u sapnici trebao biti min. za 1 do 2 veći nego kod otvorenog propelera. Ja to nisam znao niti mogao pretpostaviti kad sam slao propeler na korekciju. Uzimajući u obzir probnu vožnju (kad nije bilo sapnice) i kad je motor crno dimio već na ~ 1700 RPM mislio sam da trebam smanjiti korak propelera i zato sam ga poslao na korekciju. Naravnoučenje - prvo probaj i kad si siguran u nešto onda radi.
- Moje je mišljenje da zbog premalog koraka propelera nije dovoljno iskorištena snaga motora i dobitak koji bi ubrzavajuća sapnica trebala dati (povećanje brzine za 15-20%). Također pretpostavljam da zbog male iskoristive snage motora možda do max. 10-tak KS (jer propeler grabi malo mora zbog premalog koraka) nedolazi do punog izražaja ugrađeni spojler i bočne saone, pa bi vjerojatno ovaj brod sa pravilno izabranim propelerom i novim motorom Vetus M3.28 od 27,2 KS na 3600 RPM (a koji planiran ugraditi) trebao ići dosta brže, min. 8-9 čv. ako ne i više (ovisno o tome koliko sam pogodio efikasnost izrađenog spojlera).
Moja pitanja za gospodina Taceka:
1. Imajući u vidu sve gore napisano ja bi za novi motor izabrao propeler Michigan GL355, Dar 55% za poludeplasmanska plovila do 15čv. brzine, 13“ promjer i 13“ korak (pitch). U obzir bi mogao doći i propeler Mikado tip B, Dar 52% istih dimenzija. Smatram da u slučaju ako pri krajnjim RPM (preko 3200) novi motor bude ipak crno dimio (s obzirom na snagu novog motora 27KS u odnosu na stari 15KS to je manja vjerojatnoća, ali ne reci nikad nikad), to i nije toliko bitno pošto ga u praksi vjerojatno neću nikada ni tjerati preko 3200 RPM, jer nema ni potrebe pošto je snaga na 3200 RPM=26KS a na max. 3600RPM=27,2KS, i takva mala razlika od 1,2 KS je nebitna.
2. Molim da mi Vi izračunate optimalan propeler i preporučite koji model da kupim (uz ograničenje od 13“ promjera propelera) jer nemam više živaca ni vremena vršiti prepravke da mi stane veći propeler i praviti novu i veću sapnicu. Podatke o brodu i motoru radi izračuna sam dao na početku, i molio bi da mi izračunate (znam da je to teško odnosno ovisi o točnosti mojih podataka, efikasnosti sapnice i spojlera) putnu brzinu za 2300 RPM kad motor prema dijagramu daje oko 19 KS, te krajnju brzinu za 3200 RPM =26 KS.
Unaprijed se zahvaljujem na Vašem strpljenju i trudu!