Optimalni broj okretaja ?

Diskusija o dizel motorima...

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Re: Optimalni broj okretaja ?

PostPostao/la mlinček » 28. 03. 2009. (13:05)

Jenny, slažem se sa tobom. To što si mi napisao ima dobre temelje, i to tako mora biti.

E sad trebam savjet kako blokirati bosch pumpu na 3800 o/min. Naime kad dam gas bez opterećenja, postavim okretaje na 2500 o/min, ne diram ručicu gasa, a motor sam u vremenu od desetak sekundi ode na max. broj okretaja, čak i preko 4600 o/min. Tada mu jasno oduzmem gas i ništa, radi u leru 850 o/min normalno. To se događa kad se pređe 2200 o/min.
Pod opterećenjem se to ne događa, na koliko ga se postavi toliko vrti.
Znam da postoji sverežimski rad bosch pumpe, kao što je u autima, i jednorežimski rad bosch pumpe kao što je u radnim strojevima.

Rekli su mi "pravi stručnjaci" da treba izvaditi ili promjeniti neke opruge na bosch pumpi, ali koje i što konkretno to već nisu znali.
Avatar
mlinček
New Entry
 
Postovi: 51
Pridružen/a: 06. 03. 2009. (18:44)
Lokacija: Vodice - Varaždin
Tip plovila: Nerezine 630, Mercedes om 603

Re: Optimalni broj okretaja ?

PostPostao/la Jenny » 28. 03. 2009. (19:22)

Sverežimski i jednorežimski rad se postiže s različitim oprugama u pumpi , ali to te ne treba zabrinjavati osim ako nečeš nešto teglit i vuć sa brodom. U sverežimskom radu ti polugom gasa dodaješ gas i ako motor u nekom trenutku bude više opterečan padu mu okretaji ovisno od veličine opterečenja i ti da bi se vratio u one okretaje u kojim je bio moraš dodat gas i kad prođe opterečenje onda obrnuto, dok kod jednorežimskog rada to obavlja sama pumpa i drži okretaje u onom okviru koji si mu zadao, ali pošto to nije baš tako jednostavno za namistit , ako ti nesmeta i ako nemisliš brod koristit kao remorker to nediraj.
Avatar
Jenny
Senior Member
 
Postovi: 570
Pridružen/a: 23. 07. 2008. (20:22)
Lokacija: Kaštela - Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: super galeb 6,75

Re: Optimalni broj okretaja ?

PostPostao/la Jenny » 28. 03. 2009. (19:28)

za namistit max okretaje na pumpi ti je jednostavno daš gas dok nedođe na 4000 okretaja i na polugi bosch pumpe blokiraš s vidom koja za to i služi da poluga nemože ić dalje da joj to bude maximum, na pumpi imaš dvi vide jednu kojom se namišta maximum i jednu kojom namištaš minimum.
Avatar
Jenny
Senior Member
 
Postovi: 570
Pridružen/a: 23. 07. 2008. (20:22)
Lokacija: Kaštela - Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: super galeb 6,75

Re: Optimalni broj okretaja ?

PostPostao/la mlinček » 28. 03. 2009. (20:06)

Jenny, ovo oko namještanja pumpe je ok, sa dve vide min i max ,ali kad ga stavim na 2200 o/min, ili više, motor sam u roku 2-3 sekunde ode na max broj okretaja, čak bi išo i preko 4600 . To se događa samo bez opterećenja, pod opterećenjem je u redu. Di ga staviš, tu je. A zašto je to tako :?: I kako onda podesit max. broj okretaja :?:
Avatar
mlinček
New Entry
 
Postovi: 51
Pridružen/a: 06. 03. 2009. (18:44)
Lokacija: Vodice - Varaždin
Tip plovila: Nerezine 630, Mercedes om 603

Re: Optimalni broj okretaja ?

PostPostao/la dome » 28. 03. 2009. (21:46)

mlinček jeli ja ne mogu pronaći ili stvarno nisi poštovao naputak administratora :o ? :

Skrenuo bih pažnju svim onim članovima koji još nisu objavili svoj prvi post, da moraju ovdje
otvoriti svoju prvu temu, kako bi tek nakon toga mogli otvarati nove naslove te odgovarati ili postavljati pitanja. klik

Prilikom predstavljanja ne tražimo, naravno, ime i prezime, nego da navedete vrste ribolova kojima se bavite, iskustva,
kakav brod imate ili da jednostavno kažete da ste početnici, što vas na Forumu zanima i tome slično.
Poželjno bi bilo i da u vašem profilu unesete vašu približnu lokaciju.


Ako mi je promaklo zanemari moju opasku uz isprike ;) ....................................
1) predstavi se , ispuni rubriku “Lokacija” i tip plovila
2) koristi “Pretražnik”
3) slikaj ribu bez krvi i tamo gdje je ulovljena, ne u kuhinji...
4) o problemima porazgovaraj najprije sa moderatorima putem pp-a
Avatar
dome
Moderator i djelatnik u sektoru nautike
 
Postovi: 4496
Pridružen/a: 06. 10. 2008. (22:51)
Lokacija: Zadar
Tip plovila: Ribar 480

Re: Optimalni broj okretaja ?

PostPostao/la mlinček » 28. 03. 2009. (22:23)

Evo Dome ispravio sam grešku i skrušeno molim za oprost grijeha svojih :oops:
Avatar
mlinček
New Entry
 
Postovi: 51
Pridružen/a: 06. 03. 2009. (18:44)
Lokacija: Vodice - Varaždin
Tip plovila: Nerezine 630, Mercedes om 603

Re: Optimalni broj okretaja ?

PostPostao/la dome » 29. 03. 2009. (00:20)

mlinček je napisao/la:Evo Dome ispravio sam grešku i skrušeno molim za oprost grijeha svojih :oops:


Odrišujen te griha koje do sada ovdije u neznanju počinio si :wave: :thumbup:
te od sada moreš pisati u miru božjen sada kada ponosno bez griha prid nama pišeš :lol:
Eto vidiš da bolilo ni malo nije :D .....................

A ča se tiče turaže motora u leru .............ma ki te goni da ga turiraš u leru............ne pretjeruj sa gasom u leru i nećeš imati problema sa hiper turažom...............
To da ti motor posli po gasa na leru ide sam u hiper turu je uobičajna pojava kod većine brzohodnih motora starije koncepcije..............................
1) predstavi se , ispuni rubriku “Lokacija” i tip plovila
2) koristi “Pretražnik”
3) slikaj ribu bez krvi i tamo gdje je ulovljena, ne u kuhinji...
4) o problemima porazgovaraj najprije sa moderatorima putem pp-a
Avatar
dome
Moderator i djelatnik u sektoru nautike
 
Postovi: 4496
Pridružen/a: 06. 10. 2008. (22:51)
Lokacija: Zadar
Tip plovila: Ribar 480

Re: Optimalni broj okretaja ?

PostPostao/la mlinček » 29. 03. 2009. (07:37)

Ma nitko me ne tjera,ali kako da blokiram bosch pumpu na 3800 o/min, kad motor neće da bude miran na 3800, nego njega sam đavo odnese negdi gore :twisted: :?:

Ajde sad, ili treba pamet, ili nadnaravne sposobnosti da se istjera nečastivi.

Ja sam pristaša onog prvog ali toga nemam dovoljno, nepismen sam se rodio, pa učim jadan eto već četrdeset ljeta.

Ali dosta sad ilirike i zaje. nego pomoć :!:
Avatar
mlinček
New Entry
 
Postovi: 51
Pridružen/a: 06. 03. 2009. (18:44)
Lokacija: Vodice - Varaždin
Tip plovila: Nerezine 630, Mercedes om 603

Re: Optimalni broj okretaja ?

PostPostao/la Jenny » 29. 03. 2009. (12:34)

Ma možeš ga namistit i pod opterečenjem samo prije svega toga moraš baždirat brojač okretaja da pokazuje stvarne okretaje da ne krade, onda u vožnji nakon što se ugrije motor daj pun gas i pod opterečenjem ako je ispravna propela mora ostvarit ( pod uvjetom da ništa nisi dirao na bosch pumpi i da je namištena kao i kad je motor bio u autu) od 4400- 4600 okretaja i tako provjeri jeli ti propela optimalna ako ide preko 4600 onda ima premali uspon, odnosno ako nemože ostvarit 4400 okretaja onda je uspon velik i triba ga smanjit.
Nakon toga ako je propela optimalna jednostavno smanjiš okretaje na 4000 ili 3800 i blokiraš pumpu na tim okretajima, znači moraš prvo namistit brojač pa propelu pa tek onda moš namistit odnosno blokirat okretaje, a okretaji u leru ti nisu toliko ni bitini, a ako je brod za osobnu namjenu ni blokada okretaja ti nije toliko oglavu jednostavno nečeš natravat motor priko 4000 okretaja i to je to.
Avatar
Jenny
Senior Member
 
Postovi: 570
Pridružen/a: 23. 07. 2008. (20:22)
Lokacija: Kaštela - Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: super galeb 6,75

Re: Optimalni broj okretaja ?

PostPostao/la dome » 29. 03. 2009. (13:20)

Jenny ti zapravo govori da se brzohodni motor starije koncepcije (bez raznoraznih senzora i elektronike) ne može natirat da u leru ne ide u hiper turu.Možeš ga ograničit da ne ide preko zadanih okretaja samo u vožnji tj. pod opterećenjem.Ali da bi to pravilno odradio moraš biti potpuno siguran da motor daje sve od sebe i da si iz njega izvukao u idealnim uvjetima maksimum.
A preduvjet za to ustanovit je izpravno baždaren turceler.
1) predstavi se , ispuni rubriku “Lokacija” i tip plovila
2) koristi “Pretražnik”
3) slikaj ribu bez krvi i tamo gdje je ulovljena, ne u kuhinji...
4) o problemima porazgovaraj najprije sa moderatorima putem pp-a
Avatar
dome
Moderator i djelatnik u sektoru nautike
 
Postovi: 4496
Pridružen/a: 06. 10. 2008. (22:51)
Lokacija: Zadar
Tip plovila: Ribar 480

Re: Optimalni broj okretaja ?

PostPostao/la primorac » 29. 03. 2009. (16:39)

Mlinček, kad već imaš propelu većeg koraka ( 18*19 ) probaj sa njom, nećeš nikakvu štetu napraviti. Tada vidi koliko će okretaja postići maksimalno - NE na leru. Turiranje nikako nije preporučljivo, jer ako ti uhvati "iberturu" i ostane tako, što se događalo, za nekoliko minuta ode motor u p.m.

Po tvorničkim podatcima pumpa rashladne tekućine na 4000 rpm u minuti pumpa 155 litara tekućine.Ovo navodim jer si se razmišljao o odnosu okretaja pumpe slane vode i radilice (treba biti 1 : 1)

Maksimalni broj okretaja kod brodskih dieselskih motora (pleasure craft) može se koristiti sat vremena, bez posljedica za motor,a ako bi vozili Mercedesa 300 D sat vremena na 4600 okretaja, volio bih vidjeti na što bi mu ličili temeljni i leteći ležaji nakon takve vožnje. Kod automobila je bosch pumpa doista podešena da dopušta 4600, ali samo trenutno - za pretjecanja, ili razne krizne situacije.

U biti Mercedesovi motori serije 60x prvo se pojavlju kao industrijski motori, gdje navode Max 3600 rpm za light duty i 3300 za heavy duty. Kod ovih motora je jednorežimska bosch pumpa, ako si sitničav gospoda u ranijespomenutom "DMV-u" presložiti će ti pumpu, ali uz paprenu cijenu.

Dakle, složi taj rashladnik, motor u brod, montiraj tu propelu 18*19 pa javi rezultate! Svakako zabilježi brzine pri 2000 do 2200 okretaja!

Još nešto, gledao sam "Nanni" motor 3000 ccm, Kubota, njemu je propisano 2800 rpm max, a radi se o light duty/heavy duty motoru... Ili Nanni Toyota, max 3400 rpm, isključivo light duty motor, što može služiti za usporedbu.
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Avatar
primorac
Old Senior Member
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:04)
Lokacija: Brist - Podaca
Tip plovila: Kvarnerplastika Raša "UČKA"

Re: Optimalni broj okretaja ?

PostPostao/la Jenny » 29. 03. 2009. (19:17)

Ovi mercedesov motor u light duty verziji se ograničava na 4000 okretaja ,a na 3300 za heavy duty, naravno na 4000 okretaja ga može vozit tek za neku ljutu potrebu sat vrimena ,a trajno ga može vozit na 3300 okretaja ka šta sam već napisa to je visokoturažni motor i nemojte ga uspoređivat s niskoturažnim motorima kojima je maxmum na 2600-2800 okretaja.
Avatar
Jenny
Senior Member
 
Postovi: 570
Pridružen/a: 23. 07. 2008. (20:22)
Lokacija: Kaštela - Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: super galeb 6,75

Re: Optimalni broj okretaja ?

PostPostao/la Jenny » 29. 03. 2009. (19:20)

dome je napisao/la:Jenny ti zapravo govori da se brzohodni motor starije koncepcije (bez raznoraznih senzora i elektronike) ne može natirat da u leru ne ide u hiper turu.Možeš ga ograničit da ne ide preko zadanih okretaja samo u vožnji tj. pod opterećenjem.Ali da bi to pravilno odradio moraš biti potpuno siguran da motor daje sve od sebe i da si iz njega izvukao u idealnim uvjetima maksimum.
A preduvjet za to ustanovit je izpravno baždaren turceler.

Upravo tako "turceler" ili đirometar kao i optimalnu propelu.
Zadnja izmjena: Jenny; 29. 03. 2009. (19:51); ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
Jenny
Senior Member
 
Postovi: 570
Pridružen/a: 23. 07. 2008. (20:22)
Lokacija: Kaštela - Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: super galeb 6,75

Re: Optimalni broj okretaja ?

PostPostao/la Jenny » 29. 03. 2009. (19:42)

Mlinček najbolje ti je napravit proračen propele koji moš napravit besplatno u Adrijatic Propeleri u Zadru tel. 23 493 710http://www.adriaprop.hr daj in podatke o brodu dužinu- širinu- težinu , podatke o osovini i mjestu ugradnje propele ( udaljenost od kormila , kobilice , trupa i pete kormila( ako ima petu) i najvažnije podatke o motoru 80 kw pri 4000 okretaja te naravno prijenosni omjer kopče , a uostalom postoji gotovi formular koji ispuniš i oni će ti najbolje izračunat koja ti propela paše. Ta propela 18 x17 za koju si napisao da nemože uvatit činimise više od 3500 okretaja ti je definitivno preteška , koju u adrijapropa mogu korigirat pa če odgovarat , s onom drugom si ostvara 4200 okretaja ,ako ti je točan đirometar i ona ti bolje paše iako bi i nju tribalo malo korigirat jer je i ona malo preteška.
Avatar
Jenny
Senior Member
 
Postovi: 570
Pridružen/a: 23. 07. 2008. (20:22)
Lokacija: Kaštela - Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: super galeb 6,75

Re: Optimalni broj okretaja ?

PostPostao/la mlinček » 29. 03. 2009. (19:47)

"Turceler" sam izbaždario pomoću nekog čuda od tehnike. Ima gumeni gumb pa ga nasloniš na nešto što hoćeš izmjeriti, on se vrti i lipo na displeju očitaš. Ali to čudo može još elegantnije. Nalijepi se na remenicu od radilice bijela oznaka, uplali mu se infra zraka, i lipo sve čitaš i mrdaš po ona dva botuna na "turceleru", i tako sto posto uštimaš stvar.
Inače ima to da se kupi u Chipoteci u Zagrebu, košta 1200,00kn. Prava stvar, jako mi se dopalo.

A, što se tiče propele, tu bi ja prvo mogo beštimat do besvjesti, a onda ovo što imam gore, pa sve redom pamteći vaše savjete. Biti će tu još svega, a najbolje će proć ekipa na dizalici. Ne znam šta me više košta - platit dizalicu, ili platit sve ono šta oni mogu izist i popit.

Jenny, ja pišem ,a ti šalješ. Ma prošo sam ja to sa Adrijatc Propelerima. To što imam u garaži 18*19 četri kraka je propela po njihovom proračunu, a kao ne mogu oni bolje jer kad nije orginal brodski motor. Ta propela je inače definitivno prejaka.
Avatar
mlinček
New Entry
 
Postovi: 51
Pridružen/a: 06. 03. 2009. (18:44)
Lokacija: Vodice - Varaždin
Tip plovila: Nerezine 630, Mercedes om 603

PrethodnaSljedeća

Natrag na Dizelaši

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.