Optimalni broj okretaja ?

Diskusija o dizel motorima...

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Optimalni broj okretaja ?

PostPostao/la ikarin » 12. 10. 2008. (10:41)

Pozdrav, imam jedno pitanje vezano za putnu brzinu odnosno optimalni broj okretaja motora.

Poznato mi je da je to 3/4 broja okretaja, ali ne znam da li se to odnosi na 3/4 maksimalnog broja okretaja koji motor može postići u praznom hodu ili 3/4 okretaja koje motor postigne pod opterečenjem...

Ja u brodu imam volvo penta 200 KS, koji u praznom hodu postiže 6000 o/min, a pod opterečenjem postigne oko 4500 o/min.
Avatar
ikarin
New Entry
 
Postovi: 51
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (18:27)
Lokacija: Split

Re: Optimalni broj okretaja ?

PostPostao/la DAMIR » 12. 10. 2008. (11:04)

Pod opterećenjem,kad ti je motor u vožnji.
Avatar
DAMIR
 

Re: Optimalni broj okretaja ?

PostPostao/la primorac » 12. 10. 2008. (20:40)

ikarin je napisao/la:Pozdrav, imam jedno pitanje vezano za putnu brzinu odnosno optimalni broj okretaja motora.

Poznato mi je da je to 3/4 broja okretaja, ali ne znam da li se to odnosi na 3/4 maksimalnog broja okretaja koji motor može postići u praznom hodu ili 3/4 okretaja koje motor postigne pod opterečenjem...

Ja u brodu imam volvo penta 200 KS, koji u praznom hodu postiže 6000 o/min, a pod opterečenjem postigne oko 4500 o/min.


Evo ikarin ovako, par stvari o motorima /brodskim/.

Brodski motor ima deklariranu maksimalnu snagu pri određenom maksimalnom broju okretaja. Tu snagu (i te okretaje) mora postići ugrijani motor na punom gasu u vožnji, uz uvjet da je brod čist, i naravno da su optimalno izabrani kopča i propeler prema vrsti i tipu broda.

Pažnja: turiranje motora u praznom hodu i još k tome hladnog motora, pa još u nedozvoljene okretaje, služi isključivo i samo smanjivanju radnog vijeka i ubrzanom uništavanju tog istog motora. Svi dijelovi koji se miču pojačano se habaju, nastaju nepoželjne ogrebotine itd.

Optimalni okretajima zovemo one okretaje kada motor radi u režimu najvećeg okretnog momenta(torque), a tu je i specifična potrošnja izražena u gramima po kilowattu ( ili gr/ks) ujedno najmanja. Najčešće je to negdje na 3/4 gasa, ali ne mora biti. Najbolje je, pronađi prema tipu motora na stranicama proizvođača dijagram snage i okretnog momenta, najčešće je to jedan dijagram, te očitaj na njemu najveći TORQUE i područje okretaja. To bi bili otimalni okretaji.

Drugo često pitanje, na kojim okretajima se može motor duže vrijeme držati, ima jednostavan odgovor: 85% od maximalno dopuštenih okretaja.Dakle neki motor koji trpi max 3600 rpm, dulje vrijeme bez štete se može držati na 3000 rpm. Pri max okretajima dopušteno je voziti 1 sat. Sve brzohodne diesel motore nakon par sati panulavanja treba opteretiti max okretajima cca 15 minuta kako bi izgorjeli ostatci gareži koja se nakupi na ventilima i ispušnim kanalima. Ovo je dobar recept i za benzince.
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Avatar
primorac
Old Senior Member
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:04)
Lokacija: Brist - Podaca
Tip plovila: Kvarnerplastika Raša "UČKA"

Re: Optimalni broj okretaja ?

PostPostao/la ikarin » 14. 10. 2008. (09:31)

Najprije da zahvalim na ovako iscrpnom i zanimljivo odgovoru !

Druga stvar, kod mene se radi o benzincu, no moderatori su prebacili temu u dizelaše, vjerovatno greškom, a ja sam greškom postao u krivi podforu !

Jasno je da turiranje i "gaženje" na hladno nikako nije dobro, i to uopce nije upitno, samo me zanima tocan broj okretaja.

Sada cu pokušati pronaci na internetu dijagram, a ako mozda ti znas nekakav link ili mozda to imas u nekoj svojoj arhivi bio bih ti zahvalan kad bi mi poslao to...

Moj motor je VOLVO PENTA AQ200D, V8, 147 kw, sa nogom volvo penta 280 Duoprop...
Avatar
ikarin
New Entry
 
Postovi: 51
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (18:27)
Lokacija: Split

Re: Optimalni broj okretaja ?

PostPostao/la ikarin » 14. 10. 2008. (10:06)

Pronašao sam sve porebno na službenim stranicama volvo penta, kompletan pdf baš o mom modelu motora !

Maksimalni broj okretaja motora je 4400 o/min, a kao putna brzina navodi se do 4000 0/min.
Kao napomena piše da je putna brzina za ovaj motor najbolje između 300 i 500 okretaja ispod maksimalne !

Istina da je ovo malo čudno, i odstupa od onih 3/4 ali tako pise... :?
Avatar
ikarin
New Entry
 
Postovi: 51
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (18:27)
Lokacija: Split

Re: Optimalni broj okretaja ?

PostPostao/la NOŠTROMO » 14. 10. 2008. (17:43)

Tako i za VM motore. Max. 3800, preporučena vožnja na 3600?? Ali tako piše u papirima
Avatar
NOŠTROMO
Member
 
Postovi: 371
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (22:16)
Lokacija: ST-Palagruža-ST

Re: Optimalni broj okretaja ?

PostPostao/la skanap » 25. 01. 2009. (15:29)

ja san u istranci ima renault marine rc8d vrtija je 3600 moga si ga danima vozit na punom gasu,a to je sve do motora nisu svi isti... a puno i ovisi o omjeru kopce koju imate,ako je to npr 3:1 ,znaci da na propeli ima na punom gasu 1200 okretaja i nije opterecen toliko koliko npr 2:1 pa ga mozes ga kašit koliko oces :clap:
ko neplati kurbu plati likara...:)
>INOX NAUTIKA<
Avatar
skanap
Member
 
Postovi: 463
Pridružen/a: 29. 07. 2008. (13:57)
Lokacija: Uvala Promajna
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: guc 7,15 sa kabinom volvo md21a 75 ks

Re: Optimalni broj okretaja ?

PostPostao/la mlinček » 26. 03. 2009. (19:01)

Jel netko zna kojim max. brojem o/min bi se smio vrtiti marinizirani mercedes 300d iz 124 linije, linijski šestak 110ks pri 4600 po auto dati !?
Avatar
mlinček
New Entry
 
Postovi: 51
Pridružen/a: 06. 03. 2009. (18:44)
Lokacija: Vodice - Varaždin
Tip plovila: Nerezine 630, Mercedes om 603

Re: Optimalni broj okretaja ?

PostPostao/la Gaso » 26. 03. 2009. (20:25)

Nije baš tako jednostavno, da ako je omjer kopče 3:1 da je motor manje opterečen, to nije istina.
Kod velikog omjera kopče treba onda i druga propela sa večim korakom ili veča propela, upravo zato da se motor dovoljno optereti inače je efek propulzije vrlo slab, pa na kraju imamo motor recimo od 40 KS a propela stvara propulzijo ko motor od 20 KS. Ili možeš zamisliti i obrnuto.
da staviš na remorker koji obično ima vrlo velik omjer kopče više od 3:1, veliko propelo i mali korak, pa u njega staviš neki motor od 40KS, on bi se od opterečenja vjerojatno i gasio.

Možeš ga slobodno stavit na 3600 okretaja. Normalno da onaj motor koji ima manje okretaja on če i duže izdržati. Ako pogledaš ove light duty marine motore, skoro svi imaju 3200-3600 okretaja, to bi značilo da je za neko light duty upotrebo 3600 okretaja neki optimalni izbor, ali normalno da nečeš imati 110ks, nego na 3600 nekih 85ks(od oka)
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: Optimalni broj okretaja ?

PostPostao/la primorac » 27. 03. 2009. (12:55)

OM 601, OM602 i OM 603 serije motora su 4, 5 i 6 cilindarski motori provrta 89 mm, hoda 92 mm.

Za sve motore ove serije Max broj okretaja je 4.000. Za težu uporabu (uključivo brodsku uporabu) Max dopušteno je 3300 okretaja. Kontinuirano, broj max okretaja je 2800 (uobičajeno je 85% od max dopuštenih). Najpovoljniji okretaji su 2200, (za OM 603) a trajno se motor ne smije vrtjeti ispod 1500 okretaja u minuti.

Evo kako izgleda OM 603 profesionalno mariniziran
slika
slika
slika
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Avatar
primorac
Old Senior Member
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:04)
Lokacija: Brist - Podaca
Tip plovila: Kvarnerplastika Raša "UČKA"

Re: Optimalni broj okretaja ?

PostPostao/la mlinček » 27. 03. 2009. (15:23)

Primorac, prvo puno hvala na stručnom odgovoru, a drugo ajme ja sam u popularnoj banani. Najme, kopča je 1/2,47 proračun propele je rađen pod uvjetom da se motor max vrti 4600 o/min, a da stvar bude gora veća propela mi ni ne stane, jer inače ulazi u tunel koji Nerezine imaju, može se samo bolje zakrivit . Sa tom propelom sam max. u idealnim uvjetima dobio 4200 okr/min i brzinu broda 18 milja. Sve to mi je bilo malo sumljivo, jer mi zdravi razum nalaže da su to preveliki okretaji za mercedes, ali tako mu piše u prokletoj auto dati. Na 3600 o/min sam bio na 12,5-13 milja putne brzine i to mi je za taj brod super.

E, a što sad :?: :?: Znači treba blokirati bosch pumpu na max. 3300 o/min, i probat nać pravu propelu, ali koja je snaga motora na npr.2500 o/min :?: :?: Majko božja, opet sam na početku, i opet ništa ne znam :!: :!: UPOMOĆ

Slike su super, ali di je tu ekspanziona posuda, ne vidim priključak na rashladniku.
Avatar
mlinček
New Entry
 
Postovi: 51
Pridružen/a: 06. 03. 2009. (18:44)
Lokacija: Vodice - Varaždin
Tip plovila: Nerezine 630, Mercedes om 603

Re: Optimalni broj okretaja ?

PostPostao/la primorac » 27. 03. 2009. (18:22)

slika

Primjeti na čepu izmjenjivača (prema motoru) - prema čepu ulja - cjevčicu na koju se spaja guma ekspanzione posude.
Još nešto - ekspanzionu posudu ako ikako može, smjesti iznad najviše točke motora.

Taj rezultat je izvanredan koji si postigao, ali si ga pretjerao s okretajima... Dakle treba ti propela koja će "zaklati" motor na 3500 - 3600 okretaja pri idealnim uvjetima, uz danu kopču, jer kad brod obraste past će ti i brzina i broj okretaja.
Uvijek ćeš sa sigurnošću moći vrtjeti sat veremena u kontinuitetu 3300 okretaja bez problema, tu bi dakle trebala biti max brzina. Računaj na to, da sa povećanjem broja okretaja motor značajno gubi na efikasnosti, sve veći dio energije se pretvara u toplinu, manje na koristan rad...

Uz propelu većeg koraka, mislim da ćeš postići optimalan rezultat.
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Avatar
primorac
Old Senior Member
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:04)
Lokacija: Brist - Podaca
Tip plovila: Kvarnerplastika Raša "UČKA"

Re: Optimalni broj okretaja ?

PostPostao/la mlinček » 27. 03. 2009. (18:42)

Ako sam dobro shvatio, ne treba blokirat bosch pumpu, da motor ne postigne u praznom hodu veći broj od 3600 o/min, nego samo stavit veću propelu. Imam u garaži jednu 18*19 četri plate, (sad je gore 18*17 tri plate), i ona ne da motoru veliki broj okretaja. Ne znam točno koliko, jer mi brojač okretaja nije bio izbaždaren, kad je ta propela bila na brodu.

Ja sam se bojao da je ta propela preveliko opterećenje za motor. Motor nije dimio, ništa se nije događalo, nego tako. Znaš ono kad je dobro, ti hoćeš još bolje, i onda zaje.

Još sam htio pitat, koliki je promjer ispuha ?
Avatar
mlinček
New Entry
 
Postovi: 51
Pridružen/a: 06. 03. 2009. (18:44)
Lokacija: Vodice - Varaždin
Tip plovila: Nerezine 630, Mercedes om 603

Re: Optimalni broj okretaja ?

PostPostao/la Jenny » 27. 03. 2009. (23:39)

primorac je napisao/la:OM 601, OM602 i OM 603 serije motora su 4, 5 i 6 cilindarski motori provrta 89 mm, hoda 92 mm.

Za sve motore ove serije Max broj okretaja je 4.000. Za težu uporabu (uključivo brodsku uporabu) Max dopušteno je 3300 okretaja. Kontinuirano, broj max okretaja je 2800 (uobičajeno je 85% od max dopuštenih). Najpovoljniji okretaji su 2200, (za OM 603) a trajno se motor ne smije vrtjeti ispod 1500 okretaja u minuti.


Ovo sve stoji šta si napisa za tešku upotrebu, e sad samo zavisi za kakvu upotrebu će mu bit ovi motor dali za radnu ili za razonodu, jer ovi motor u autu ima snagu 83 kw pri 4600 okretaja , kad se marinizira za radnu tešku upotrebu onda ima 70 kw pri 3300 okretaja max a to znači da non stop može radit na tim okretajima danonočno, a kad se marinizira za laganu upotrebu u brodovima za razonodu onda razvija 80 kw pri 4000 okretaja max i može ga povremeno ako mu zatriba vozit na tim okretajima, a inače ga trajno vozi na 3/4 gasa ili 3000- 3300 okretaja bez ikakvih problema, e sad je pitanje za šta mu brod triba odnosno očeli upalit motor i vozit ga 10 dana bez stajanja ili će ga vozit par sati na dan.
Mlinček na stranici [url][/url] http://www.dmv-bootsdiesel.de imaš sve podatke , diagrame i ostale stvari za ti motor kad se profesionalno tvornički marinizira pa pogledaj.
Avatar
Jenny
Senior Member
 
Postovi: 570
Pridružen/a: 23. 07. 2008. (20:22)
Lokacija: Kaštela - Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: super galeb 6,75

Re: Optimalni broj okretaja ?

PostPostao/la Jenny » 28. 03. 2009. (00:04)

mlinček je napisao/la:Ako sam dobro shvatio, ne treba blokirat bosch pumpu, da motor ne postigne u praznom hodu veći broj od 3600 o/min, nego samo stavit veću propelu. Imam u garaži jednu 18*19 četri plate, (sad je gore 18*17 tri plate), i ona ne da motoru veliki broj okretaja. Ne znam točno koliko, jer mi brojač okretaja nije bio izbaždaren, kad je ta propela bila na brodu.

Ja sam se bojao da je ta propela preveliko opterećenje za motor. Motor nije dimio, ništa se nije događalo, nego tako. Znaš ono kad je dobro, ti hoćeš još bolje, i onda zaje.

Još sam htio pitat, koliki je promjer ispuha ?


Minimalni promjer ispuha ti je fi 75 mm.
Broj okretaja se blokira na bosch pumpi i to mu je onda max broj okretaja i po tim se okretajima onda radi proračun propele i propela je pogođena kad se približno ostvare okretaji koje ima u praznom hodu pri max. gasu i okretaji pri u vožnji pri max. gasu, nemožeš ti pumpu ostavit da u praznom hodu pri max. gasu ima 4600 okretaja i stavit propelu koja će ti na max. gasu vrtit motor do samo 3300 okretaja kako si napisa i kako ti sugeriraju jer ćeš ga onda satrat u vrlo brzom vremenu.Znači ako očeš da ti radi na max. 4000 okretaja u leru ga ograničiš na te okretaje na bosch pumpi i pri opterečenju u vožnji ti s pogođenom propelom na istom tom max. gasu mora ostvarit od 3800 do 4000 okretaja , ako ti ostvari više od toga onda je premala propela ili ako ti ne ostvari te okretaje onda je prevelika propela.
Šta se tiče propele nemoraš joj mijenjat promjer, nego se korigira uspon na manje ili više opet u ovisnosti o tom jeli ti ova sadašnja prevelika ili premala.
Avatar
Jenny
Senior Member
 
Postovi: 570
Pridružen/a: 23. 07. 2008. (20:22)
Lokacija: Kaštela - Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: super galeb 6,75

Sljedeća

Natrag na Dizelaši

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.