Palamida u ulju

Tisuću načina dobre kuhinje

Moderatori/ce: tramontana, Moderatori

Re: Palamida u ulju

PostPostao/la Zipi » 25. 11. 2013. (18:52)

teo_ribar je napisao/la:ja san na ovaj način delal palamidu, luca i rumbaca (čak san probal i par komadi plavice), meni se najviše pijaža rumbac jer ima najkonstruktivnije (najtvrđe meso)


Teić,to ti se reče "textura" ;)

kritika može bit više ili manje konstruktivna(kao ova moja),ali meso ne :thumbup:
Nepoznate ribe vraćajte u more jer su opasne!
Avatar
Zipi
Korisnik baniran - dvostruki nick
 
Postovi: 262
Pridružen/a: 14. 09. 2013. (14:09)
Lokacija: Umag
Tip plovila: Elan pasara

Re: Palamida u ulju

PostPostao/la Pestilence » 25. 11. 2013. (19:02)

Zipi je napisao/la:
teo_ribar je napisao/la:ja san na ovaj način delal palamidu, luca i rumbaca (čak san probal i par komadi plavice), meni se najviše pijaža rumbac jer ima najkonstruktivnije (najtvrđe meso)


Teić,to ti se reče "textura" ;)

kritika može bit više ili manje konstruktivna(kao ova moja),ali meso ne :thumbup:

Ako cemo cjepidlacit, onda je trazena ric vjerojatno "najkompaktnije"...
Textura je imenica koja imenuje jednu od kvaliteta mesa, a ne pridjev... Ovde u recenici mora doc pridjev, u superlativu, koji opisuje texturu mesa...
Ako imas problem, napravi sve sta mozes da ga rijesis.
Ako ga nemozes rijesit, onda nemas problem.
Avatar
Pestilence
Senior Member
 
Postovi: 562
Pridružen/a: 14. 08. 2012. (15:03)
Lokacija: Makarska
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: pasara Elan 490 + Yamaha F6

Re: Palamida u ulju

PostPostao/la teo_ribar » 25. 11. 2013. (19:21)

Zipi je napisao/la:
teo_ribar je napisao/la:ja san na ovaj način delal palamidu, luca i rumbaca (čak san probal i par komadi plavice), meni se najviše pijaža rumbac jer ima najkonstruktivnije (najtvrđe meso)


Teić,to ti se reče "textura" ;)

kritika može bit više ili manje konstruktivna(kao ova moja),ali meso ne :thumbup:

a ča bi mi bez tebe zipi ;)

duboko se ispričavam svim članovima foruma koje sam dovel va zabludu sa svojon greškon, a tebi se zahvaljujen ča si me ispravil :wave:

:Drink40:
˝Nema veze kakav je zakon bitno je samo da ga ti i policajac koji te kontrolira tumačite na isti ili sličan način ˝ by: el passo

˝Ma nema problema ako ga zabrane (MR), važno je da kontrole ostanu iste.˝ by: ab ovo

˝Kuster , a da se prestaneš drogirat ?˝ by: Lady M
Avatar
teo_ribar
Old Senior Member
 
Postovi: 6439
Pridružen/a: 15. 12. 2008. (17:34)
Lokacija: Sušak
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: Adria 501...Yam 6ks 4T

Re: Palamida u ulju

PostPostao/la porer » 25. 11. 2013. (20:03)

Pestilence je napisao/la:Ako cemo cjepidlacit, onda je trazena ric vjerojatno "najkompaktnije"...


Ne može biti najkompaktnije. Može bit kompaktno ili ne. Isto kako se naježim kad čujem 'najoptimalnije'. To ne postoji, ima optimalno i neoptimalno. Bez ljutnje.
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: Palamida u ulju

PostPostao/la Pestilence » 25. 11. 2013. (20:09)

porer je napisao/la:
Pestilence je napisao/la:Ako cemo cjepidlacit, onda je trazena ric vjerojatno "najkompaktnije"...


Ne može biti najkompaktnije. Može bit kompaktno ili ne. Isto kako se naježim kad čujem 'najoptimalnije'. To ne postoji, ima optimalno i neoptimalno. Bez ljutnje.

http://hr.wiktionary.org/wiki/kompaktan

Neznan koliko je ovaj link relevantan izvor, ali "kompaktan" je normalni pridjev koji se normalno komparira... Dakle, postoji kompaktno, kompaktnije, najkompaktnije...
Nije da postoji samo u superlativu, kao optimalno...
Ovde se "kompaktno" koristi za opis gustoce/tvrdoce mesa, a ne u smislu "kompaktnog diska", di disk moze bit kompaktan ili ne... ;)
Inace, ja se ne najezin na najoptimalnije, ali mi nije lipo cut... :)
Dakako, ako ovo nije u redu, nema ljutnje... Uvik je dobro naucit nesto novo...
Ako imas problem, napravi sve sta mozes da ga rijesis.
Ako ga nemozes rijesit, onda nemas problem.
Avatar
Pestilence
Senior Member
 
Postovi: 562
Pridružen/a: 14. 08. 2012. (15:03)
Lokacija: Makarska
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: pasara Elan 490 + Yamaha F6

Re: Palamida u ulju

PostPostao/la Groff » 25. 11. 2013. (21:07)

Na Bakarcu se tuna va ulju pripremala ovako ( Teo sigurno ima kirski recept :D ), komadi tune ( fete iliti odresci ) su se kuhali va slanoj vodi ( slanost se je odredila da se va vodu dodaje sol dok krompir ne ispliva ), kuhala se je jedno uru vrimena, nakon toga se je meso očistilo od kože, kosti i crnog i stavilo se je na dašćice va pećnicu da se dobro osuši onda se je prokuhala kratko va ulju i onda slagala va sterilizirane staklenke i zalivala istim teplin uljen ( tuna je morala bit pokrivena uljen) i pokrivala nečim ča je izgledalo ko današnji najlon. Takova tuna je trajala i leto dan, samo se je držala va konobi.
Sol i ulje su služili ko konzervans. Kod nas se je rabilo obično ulje iz razloga jer maslinovog ni bilo a vjerujen da bi va maslinoven ulju bila još bolja. Recept primjenjiv i za rumbaca, luca ili palamidu.
Nadam se da su van slinovnice prodelale ! :wave:
Avatar
Groff
Old Senior Member
 
Postovi: 1993
Pridružen/a: 31. 03. 2009. (19:16)
Lokacija: Bakarac
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Dalmatinka Suz 20, Kolibri Yam 2.5

Re: Palamida u ulju

PostPostao/la Dade » 01. 12. 2013. (22:01)

Hajdemo malo o okusu , na šta najviše liči , na sardinu ili na nešto drugo ?
"Daj mi Bože da uhvatim tako veliku ribu da nemoram da lažem


slika
Avatar
Dade
Old Senior Member
 
Postovi: 2093
Pridružen/a: 10. 02. 2009. (21:25)
Lokacija: Novi Sad, Prožura Mljet
Vrsta ribolova: rekreativni

Re: Palamida u ulju

PostPostao/la Groff » 02. 12. 2013. (18:32)

Po ukusu je ko kvalitetna tuna ili lokarda iz limenke.
Poz. !
Avatar
Groff
Old Senior Member
 
Postovi: 1993
Pridružen/a: 31. 03. 2009. (19:16)
Lokacija: Bakarac
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Dalmatinka Suz 20, Kolibri Yam 2.5

Re: Palamida u ulju

PostPostao/la teo_ribar » 02. 12. 2013. (19:00)

po meni je bolje nego rio mare
˝Nema veze kakav je zakon bitno je samo da ga ti i policajac koji te kontrolira tumačite na isti ili sličan način ˝ by: el passo

˝Ma nema problema ako ga zabrane (MR), važno je da kontrole ostanu iste.˝ by: ab ovo

˝Kuster , a da se prestaneš drogirat ?˝ by: Lady M
Avatar
teo_ribar
Old Senior Member
 
Postovi: 6439
Pridružen/a: 15. 12. 2008. (17:34)
Lokacija: Sušak
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: Adria 501...Yam 6ks 4T

Re: Palamida u ulju

PostPostao/la Klompa » 03. 12. 2013. (08:38)

Dade je napisao/la:Hajdemo malo o okusu , na šta najviše liči , na sardinu ili na nešto drugo ?

Prova san tunu na ovi nacin dobija mi stari jednu staklenku od nekoga iz Kalija prije par godina ma divota nije slano nije jako prava stvar ma koji riomare nemoze se to ni blizu usporedit sa konzervon :thumbup:
Avatar
Klompa
New Entry
 
Postovi: 60
Pridružen/a: 29. 10. 2013. (14:17)
Lokacija: Trogir
Vrsta ribolova: sportski

Re: Palamida u ulju

PostPostao/la Dade » 03. 12. 2013. (09:23)

Evo jedan odličan recept za pripremu ribe koji je sličan ( po ukusu ) na ovaj

Dade je napisao/la:"SARDINE" OD DRUGE MORSKE RIBE

Recept za pravljenje SARDINA je prilagođen kućnoj izvedbi i vrlo lako se pravi.Potrebni sastojci i pribor:
5 kg očišćene i odkošćene ribe(bez glava , kičme i peraja.)
200 gr.soli ( obične, sitne, morske)
2dcl sirćeta (ne vinsko ne kvasina ne jabukovo)običan ocat
1 l ulja najbolje mešanog pola maslinovog pola suncokretovog
8 tegli od 800 gr sa poklopcima na zavrtanje
te jedna Jupol kanta od 25 l izuzetno dobro oprana ili neka slična posuda.

Postupak je sledeći:
Ribu izrezati na komade,ne veće od dlana,staviti je u kantu te dodati so i sirće.Ribu povremeno mešati sledećih 48 sati.Posle toga ribu ocediti te poređati u tegle što je tvrđe moguće i zaliti uljem da prekrije ribu.U hladnu rernu poređati flaše bez poklopaca te uključiti rernu na 150 stepeni.Posle sat i po isključiti rernu a kad se tegle malo prohlade(da može rukom da se dodirne)postaviti i zavrnuti poklopce.Konzervisana riba na ovaj način ima ukus sardina i traje više od godinu dana.Prijatno!

Ovaj recept je već bio tema i oni koji su malo duže na forumu ga se i sjećaju.

Mislim ( kao i mnogi ) da predugo kuhanje napravi samo dobru juhu od te ribe a da ono što ostane može da se začini na bilo koji način a da se ne popravi kvalitet , a cilj je da imamo kvalitetan , dugotrajan proizvod .
Zadnja izmjena: riberer; 03. 12. 2013. (14:16); ukupno mijenjano 1 put/a.
Razlog: *
"Daj mi Bože da uhvatim tako veliku ribu da nemoram da lažem


slika
Avatar
Dade
Old Senior Member
 
Postovi: 2093
Pridružen/a: 10. 02. 2009. (21:25)
Lokacija: Novi Sad, Prožura Mljet
Vrsta ribolova: rekreativni

Re: Palamida u ulju

PostPostao/la ritmoloco » 16. 12. 2013. (23:18)

RUMBACI U ULJU

Sinoć sam napravio rumbace u ulju po šverkovom receptu - 1.post(recept) u ovoj temi.
I to sam prvi puta u životu radio.
Rezultat - više nego dobar.

Evo da podijelim moje iskustvo sa drugima iskusnijijma i neiskusnima, i još da dodam moj prilog:

1. ako ikako možete kuhajte rumbace u nekoj prostoriji van stana u kom živite, jer je to miris a la bakalar X 3, ne možete ga se rješit iz kuhinje bar 24h. Ne stavljat kapulu u vodu u kojoj se kuha -tako su mi rekli (ja sam u vodu stavio korjen i list celera, mrkvu , papar u zrnu, lovorov list i ocat, i još sam dodao octa zadnjih 1/2 sata-po šverku.

2. obavezno kuhati 2 i pol sata, jer nakon dva sata je meso bilo još zeru tvrtkasto.

3. jedan ribar mi je rekao da se prva voda nakon 1/2 sata kuhanja baci,a povrće i meso se izvadise opet vrati nazad i opet se stavi u slanu vrelu vodu (zakuhati paralelno)- i to ću drugi puta napraviti. zato što je meso rumbaca ima malo prejak miris, a sve to mi se nije dalo raditi jer sam počeo kuhat u 22h.

4. Kad se skuhano meso čisti od kosti, i kad se onaj crni dio u sredini makne, po meni je bolje da se oni veći komadi mesa
još razdijele na manje komadiće, jer se bolje slože u staklenke i malo popiju ulja i dobiju miris od lovora i papra.

Uglavnom - dok sam kahao - malo sam bio skeptičan kako će to ispasti, zbog preintenzivnog mirisa , al na kraju, kad sam
drugi dan probao bilo je odlično !!!

Šverko hvala na recepu !!!
definitivno..!.. možda !!!
Avatar
ritmoloco
Member
 
Postovi: 119
Pridružen/a: 11. 07. 2012. (23:28)
Lokacija: rijeka-cres
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Elan T-410, Istranka - Mercury 15

Re: Palamida u ulju

PostPostao/la Dugi77 » 28. 11. 2014. (08:52)

E ja, to je to!!
Sad samo treba nabavit ništo od navedenih rib i izabrat jedan od recepata.
Nekako si mislin da bi domaća tuna divljak bila fenomenalna.
Ča se tiče dileme oko maslinovega ili običnega ja to rešin na način da recimo filetirani inćuni držin u običnemu i onda kad ih stavin na stol za ist, prelijen s domaćin i to je to.
Pretpostavljan da bi tako bilo ok i u oven slučaju...
Avatar
Dugi77
Member
 
Postovi: 188
Pridružen/a: 29. 04. 2013. (11:53)
Lokacija: Čepić - Plomin luka
Tip plovila: Elan 495 yamaha 40

Re: Palamida u ulju

PostPostao/la tg-boy » 28. 11. 2014. (23:30)

porer je napisao/la:
Pestilence je napisao/la:Ako cemo cjepidlacit, onda je trazena ric vjerojatno "najkompaktnije"...


Ne može biti najkompaktnije. Može bit kompaktno ili ne. Isto kako se naježim kad čujem 'najoptimalnije'. To ne postoji, ima optimalno i neoptimalno. Bez ljutnje.


još češče je - najidealnije - :D :D
Prije sam bio umišljen - sad sam savršen - bit će bolje
Avatar
tg-boy
Old Senior Member
 
Postovi: 1786
Pridružen/a: 07. 06. 2008. (22:00)
Lokacija: trogir
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: galeb, volvo md11c

Re: Palamida u ulju

PostPostao/la Pape » 28. 11. 2014. (23:58)

...ja san radija ko i Saša, riceta ista...i skušu i saruna i lokardu, palamidu, tunu...kuva san možda po ure-45min...dok se zapravo ne skuva...i u tegle...kad ostaviš na "čekanju" bitno je samo da je sve dobro potopljeno u ulju i može stat misecima...još ako sve dok je vruče u tegli, pa i sama tegla, ...začepiš...pa kad se oladi da povuće čep put dole...miran si ohoho....

...uglavnom...jedan dan zajebancije...ali kasnije guštaš misecima...bolje X puta nego išta kupovno....
Avatar
Pape
Old Senior Member
 
Postovi: 7863
Pridružen/a: 28. 01. 2010. (08:17)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Jeanneau Islander 750, Perkins 4236

PrethodnaSljedeća

Natrag na Mediteranska kuhinja

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.