Postao/la Gaso » 07. 03. 2009. (07:11)
Slažem se potpuno sa tvojim mišljenjem, ali isto tako treba sve fanatički zatvoriti, znači i vijace odnosno rupe u koje dođu vijaci. Isto mislim, da je u stvari to plastifikacija, pa tako i PU lak, ali svi ovi plastični premazi, koji imaju manju gustoču i mogu dubogo penetrirat u drvo, puno bolje se uhvate drva, tako da nema odvajanja od odrva i sličnih problema ko kod poliester laminata. Ako je PU lak uronjen i kroz njega polako uđu molekule vode, znači nije to za uronjene djelove, ali ako je na zraku neče primit vlage skoro ništa. Poliester laminat je dobar jedino za plastifikaciju vodoodporne špere, jer i sama špera je u stvari natopljena vodoodpornim ljepilom između slojeva špere, pa bi se i to moglo se nazvat kao neka plastifikacija. Jedino furnir može se obojit i nije odporan na vlagu. Kad se špera reže treba uvijek zaštiti i na rezu, da ne uđe vlaga u furnir. Pošto je špera laminat, ona u stvari minimalno diše i nema tolikih delatacija ko obično drvo. Može se plastificirat i brod izvana kdje nije špera, ali ja bi napravio sve što je moguče da to izbjegnem odnosno nebi to radio.
Dok sam radio sa epoksiem, kod brušenja sam primjetio da je malo viđe "gumen" od polyestera, pa se dosta težko brusi, ali vjerojatno je i to razlog, zašto bolje podnosi delatacije drva i ne pukne.
Slažem se da treba bit drvo suho i fanatično zaštiteno sa epoksiem, a isto se slažem da ako to nije vrhunski obojeno i da vlaga nekako dođe u drvo, više je štete nego koristi od takve zaštite. Znači tu mislim, da se takav brod ne održava i svakih par godina stavlja nove slojeve završne boje, može se oštetit epoksi UV-om i dođe nakako vlaga unutra, isto može se dogodit da imamo neke ogrebotine na tako zaštitenom drvu, pa ih ne saniramo odmah, pa tamo dođe vlaga unutra.
Ja mislim, da plastifikacija nije impregnacija drva uljnim bojama, sandolinima, i sličnih impregnacija, koje ne spriječavaju vlage, a sve ostalo je plastifikacija.
Ovakav starinski način, ima prijednosti, pošto ne treba fanatički izraditi i održavati brod, dok ima mane da se drvo osuši na suncu, pa imamo problema sa brtvljenjem kuverte, trupa itd....
Ako bi ja radio brod od iz nule, odnosno koristio novo drvo ili šperu za recimo kabinu ili slično, zaštitio bi epoksiem, ali bez konopa između madira, nego da je oplata direktno ljepljena, tradicionalni način mislim da je loš ako radimo sa epoksiem. Kod rekonstrukcije starog drva nikada nebi obojio drva, jer če samo trulit.
Kao što sam več jednom napisao, ako se plastifikacija poliesterom i matom napravi uredno, a prije drvo impregnira kako treba neče se odvojit sigurno.
A zašto mislim da je plastifikacija kuverte samo sa gornje strane štetna, jer sa ostalih strana u drvo prodire vlaga, pa tako nekada drvo prima vlagu a nekada isparava, ali ne može normalno isparavat, ako je sa gornje strane plastični laminat, jer para ide prema gore, pa je ova vlaga zato tamo zarobljena, a obično truli samo sa plastificirane strane, pa se na brzi pogled izvana ni ne vidi, dok se ne skine plastika. Isto problem sam primjetio i kod 1. reda oplate, dok su svi ostali djelovi brodice, koju sam renovirao i bila je niz godina plastificirana, svi ostali djelovi su bili u savršnom stanju i potpuno zdravi, ja mislim, da zbog toga, pošto je vlaga mogla isparavat, jer je drvo plastificirano sa strane ili donje strane, znači vlaga je mogla izači vertikalno bez problema i nije bila zarobljena.
Ja imam sa epoksiem zaštiten kašun i klupice, i nakon dvije godine izgleda ko novo a i drvo ima sjaj ko da je sve novo. Nekako mi je malo žao što nisam više koristio drugo drvo i takvu zaštitu, umjesto tikovine, jer sad imam puno više posla sa tikovinom i mazanjem sa tikovim uljem, dobro nije mi ni težko svake 14 dana malo natopit uljem tik, ali ako bi ponovno birao drvo, tik bi izabrao jedino za sve pohodne površine, da ne klizi, a za sve ostalo hrast ili mahagoni pa bi ga zaštitio epoksiem i 2K PU lakom, jer mi se pokazalo kao odlično i ljepo, dok tik za godinu postaje sive boje i ružan, čak mislim da je bolja opcija iroko. Ne razumijem, ljude koji imaju plastične brodove zbog manjeg održavanja, a onda tikovo palubo, krmenu platformu, špirun, rukohvate itd...., koje svakih par dana glancaju da su ljepi, bijele sa peroksidom, i premazuju sa tik uljem...., sa tim ima puno posla, ako očemo imat sve uredno sređeno, ako nam je svejedno onda čemo imat tik sive boje. Jer manje rada je, ako obojimo svake dvije godine sa dvije ruke PU laka, nego nonstop sređivanje tik.
Ja sam protiv epoksi konstrukcijskih spojeva - ljepljenja, kdje su velike sile, rebara, kobilica, itd...., a za spojeve, kje je bitno prozirnost spoja i nema nekih velikih naprezanja materijala, stolarija unutra, razne lajšne, ...., za to bi koristio epoksi, a za zaštitu drva od vlage mislim da je idealan.