Kuster 15

Sve što želite znati o plastičnim brodovima

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Kuster 15

PostPostao/la josme » 30. 10. 2013. (07:58)

a kad citiraš nešto i napiši.... :sick:
... ajmo malo ... satnica.com ... povećajte si profit
Avatar
josme
Old Senior Member
 
Postovi: 5380
Pridružen/a: 21. 04. 2009. (14:17)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: luft-madrac

Re: Kuster 15

PostPostao/la Gerun » 30. 10. 2013. (08:50)

Noštromo, ne bi reko da moreš uspoređivate elana i kustera. Bez uvrede. Radi se o dvi različite mase. Kuster je skoro 3 puta teži od elana 401 tako da je normalno da će tvoj elan sa 10 konja ić brže od kustera sa 20.
Avatar
Gerun
New Entry
 
Postovi: 13
Pridružen/a: 29. 10. 2013. (10:56)
Lokacija: Trpanj
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Marušić Pasara 440

Re: Kuster 15

PostPostao/la marin » 30. 10. 2013. (09:15)

gerun, ako bude sriće možda već ovi vikend će brod umore pa ću snimit video kako se točno ponaša s ovim motoron
Avatar
marin
Old Senior Member
 
Postovi: 1119
Pridružen/a: 17. 06. 2009. (23:42)
Lokacija: Split, Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Ocqueteau 735, Kuster 15

Re: Kuster 15

PostPostao/la Gerun » 30. 10. 2013. (09:26)

marin je napisao/la:gerun, ako bude sriće možda već ovi vikend će brod umore pa ću snimit video kako se točno ponaša s ovim motoron


To bi bilo odlično. Ja san također poslo upit škveru ako imaju podatake izmjerenih brzina sa različitim konjažama pa ćemo vidit što oni kažu...ako uopće kažu :D

kuster je napisao/la:Gerun,kolega matee ti je odlicno rekao za motorizaciju,ili 5 ili 25/30, sve između nema smisla.moj mercury 30 efi na pola gasa,tj.na 15 konja ide 8 milja a na ful 24 Nm.Ovo je glisersko dno i ne mozes je vozit s 8-12 milja jer tada kopa more ko koča.a ovaj marinov motor od 9.9 ima smisla ako ce ga vozit na pola gasa i ic 5 milja,mala potrosnja i nikakva buka.


Ne bi se složio sa tvrdnjom da je ovo glisersko dno. Prije bi reko da je poludeplasmanac!
Avatar
Gerun
New Entry
 
Postovi: 13
Pridružen/a: 29. 10. 2013. (10:56)
Lokacija: Trpanj
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Marušić Pasara 440

Re: Kuster 15

PostPostao/la Robi-ST » 30. 10. 2013. (10:52)

Gerun je napisao/la:Ne znam baš dobro postotni račun ali reko bi da je u odnosu na marina kuster povećo konjažu 33.33% a brzina mu je porasla za 25%.
Ovaj zadnji je povećo konjažu u odnosu na kustera za 33% a brzina mu je porasla za manje od 25%. Ako se ovakvim trendom ide unazad onda bi značilo da se spuštanjem konjaže brzina neće drastično spustit. Naravno da sa 5 konja ne ide 10 milja :D


ne mozes racunati na taj nacin jer ovakva barka prolazi kroz tri rezima plovidbe od 0 do 13 cvorova, pa povecanje brzine u odnosu na snagu ne moze biti linearno. za deplasmanski rezim ti je dosta 5 ks, nakon cega slijedi veliki otpor za kojeg savladati treba imati 20 ks motor da bi presao u fazu glisiranja. sve izmedju 5 i 20 ks je bacanje novaca i benzina, nepotrebna tezina na zrcalu, dok je 20 KS na samoj granici.
kada glisiras sa ovako malom barkom sa motorom koji je na knap kad je more vec malo jaca dvica, pri naletu prove na brijeg vala se povecava otpor, automatski pada brzina i barka ispadne iz rezima glisiranja. zato ipak treba imat nesto konja viska, recimo 5-10.


Ovo o čemu ja razmišljam nije brod za opuštanje. Ne bi ja s njim bio na moru od 0 do 24 ali kad pođen triba mi bit radni brod. 30/40 konja iziskiva kokpit! Kokpit je skup. Kokpit podrazumjeva i komande, akumulator, mjerne uređaje... Sam motor je za skoro 15,000.00 kn skuplji od ovoga. Ovako ugrubo govorimo od nekih 75,000.00 kn naspram 54,000.00kn. Ovo prvo je paprena cijena! Ono što mi se također ne sviđa sa tim je što gubim masu mista. Di ću veslat, di ću držat parangal ili što već. Mišljenja sam da stavljanjem 30/40 konja brod ide iz radno-ribarskog u opuštajuće-semiribarski. Ne bavim se ronjenjem :)


zasto 30KS mora imati komande, konzolu i akumulator?

20 konja je izuzetno velika konjaža za ovakav tip broda i ovakvu težinu.


20 konja nije izuzetno velika konjaza ta Kustera 15, to bi prije bila donja granica za njegove mogucnosti. Velika konjaza bi bila 50 KS.
sometimes you win, sometimes you learn
Avatar
Robi-ST
Old Senior Member
 
Postovi: 1273
Pridružen/a: 16. 08. 2012. (15:22)
Lokacija: ST
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Leisure 17, Bura 2.5R

Re: Kuster 15

PostPostao/la Gerun » 30. 10. 2013. (12:16)

marin je napisao/la:gerun, ako bude sriće možda već ovi vikend će brod umore pa ću snimit video kako se točno ponaša s ovim motoron


Marine da li možeš izmirit brzinu broda na full gasu i na pola gasa(GPS/sonder). Također daj neku procjenu ukupne težine (koliko vas je na barci, vesla, rezervar, ovo ono) da vidimo kako se barka ponaša sa 9.9.
Avatar
Gerun
New Entry
 
Postovi: 13
Pridružen/a: 29. 10. 2013. (10:56)
Lokacija: Trpanj
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Marušić Pasara 440

Re: Kuster 15

PostPostao/la nostromo » 30. 10. 2013. (12:32)

Gerun je napisao/la:Noštromo, ne bi reko da moreš uspoređivate elana i kustera. Bez uvrede. Radi se o dvi različite mase. Kuster je skoro 3 puta teži od elana 401 tako da je normalno da će tvoj elan sa 10 konja ić brže od kustera sa 20.

Ne usporedjujen ih, ako meni triba 18 ks za 20 cv, kusteru triba 30, sam si reka da je 3 puta tezi. Kuster je vec ozbiljniji kaic jer sa 40 ks more puno toga, poci u kulf bez problema, brz ka metak, e da i ima glisersko dno s bokuncicen kolumbe koja mu daje ono sto gliseri nemaju, a zauzvrat moras pripaziti niz vitar jer te pri vecoj brzini malo ukopa. Ko nije vidija dno more tvrditi i da je pasara.
Graditi se mora korablju iz snova, da nam slavi rod...
Avatar
nostromo
Old Senior Member
 
Postovi: 1965
Pridružen/a: 26. 02. 2010. (17:57)
Lokacija: Zadar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Kuster 15, Mercury 60 4t

Re: Kuster 15

PostPostao/la marin » 30. 10. 2013. (13:45)

Robi-ST je napisao/la:
sve izmedju 5 i 20 ks je bacanje novaca i benzina, nepotrebna tezina na zrcalu, dok je 20 KS na samoj granici.



U pravu si ti šta se tiče pravilnih režima, ali brod i motor se odabiru ciljano prema onome šta tribaju radit i udaljenostima koje triba prevalit
Npr. recimo da su udaljenosti do 3,4 milje max, a uglavnom do 2 milje, i da motor triba radit 3, 4 ure na minimumu.
Da li je bacanje novaca uzet motor od 40 konja koji će radit u optimalnom režimu 5, 10 minuta a 4 ure će radit na minimumu ?
Ili još gore uzet uz njega pomoćni motor ?

S druge strane imaš mali motor koji opet može kad triba kratkotrajno povuć duplo brže od pasare, i pri tom nešto više troši od optimuma, ali opet puno manje od troškova s velikim motorom.

Stvar se drastično minja kad se povećaju udaljenosti, čim pričamo o udaljenostima preko nekoliko milja ili više, onda definitivno triba ić na jači motor, i koncepcija se skroz minja

E ali onda bi ja ozbiljno razmislija triba li mi i neka kabinica, kad već iden tako daleko, jer cijena se već penje toliko da jedan belingardo 570 dolazi u obzir ? Pa se onda postavlja pitanje je li mali kuster za velike udaljenosti ili za lokalne djireve, ja mislin da je idealan za lokalne izlete di triba zaminit spore pasare ali zadržat jednostavno rukovanje i održavanje
Avatar
marin
Old Senior Member
 
Postovi: 1119
Pridružen/a: 17. 06. 2009. (23:42)
Lokacija: Split, Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Ocqueteau 735, Kuster 15

Re: Kuster 15

PostPostao/la Gerun » 30. 10. 2013. (14:45)

Robi-ST je napisao/la:kada glisiras sa ovako malom barkom sa motorom koji je na knap kad je more vec malo jaca dvica, pri naletu prove na brijeg vala se povecava otpor, automatski pada brzina i barka ispadne iz rezima glisiranja. zato ipak treba imat nesto konja viska, recimo 5-10.


Kad barka doje u režim glisiranja moguće je smanjit snagu a da barka i dalje glisira. Ako se ostane na istom gasu 30-40 cenata valovi ne bi tribali prekidat glisiranje. Druga stvar, ne mislim da bi tio bit na full gasu sa takvim valovima jerbo je neugodno kad barka tako lupa. Odeka bi rađe spustio gas i plovio normalno nego forsiro glisiranje.
Avatar
Gerun
New Entry
 
Postovi: 13
Pridružen/a: 29. 10. 2013. (10:56)
Lokacija: Trpanj
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Marušić Pasara 440

Re: Kuster 15

PostPostao/la jupiter30 » 30. 10. 2013. (15:07)

tebi kojem to kupuješ bez centralne konzole treba četvorotakna 25 konja i to je to.
ako ćeš motor nositi doma onda trebaš 15 konja dvotaktno, tu ćeš sam moći izglisirati,
to mi je rekao jedan koji ima 15 konja( a vidim da ovdje još neki tvrde da može) samo mislim da mi je spominjao da mu je četverotaktna penta,teško mi je provjerit ne znam kad ću viditi čovika.
ali dvotaktu od 15 bi lakše skidao,prenosio itd, e sad kad ti brod obraste ili još koga ukrcaš ti je pitanje....

25 konja ti je dosta i bez ove konzole imati ćeš puno mjesta.doduše ovaj s foruma što ima 30 to isto nije loše.
40 ti stvarno tu ne treba, a za te brzine bi onda vjerojatno trebao sjediti na konzoli a to opet kao što je rečeno uzima mjesta.

to ti je moje mišljenje a možda se uskoro i ja pohvalim s jednom takvom kombinacijom od 25 i ručno upravljanje,
i dosta sam razmišljao u zadnje vrijeme pa sam došao do takvih spoznaja.(to ne znači da trebaš pratiti ovo moje mišljenje)

za 25 konja moraš po nekim propisima plaćat obvezno osiguranje od mislim 180 kuna godišnje,
a za 20 je čak mislim ispod granice kad je to obvezno(provjeri ovo u nadležnoj lučkoj kapetaniji)
međutim, 180 kuna nije neki razlog jer nije to tako puno ako bi zaključio da je 25 konja optimalno a 20 nije.

a da stavljam 5-10 konja ja bi onda gledao neku kvalitetnu pasaru sa još više mjesta a ne kuster tako
da ispod 15 konja ne bih o kusteru razmišljao.

ps što se ne zaletiš do kustera, dogovori se s njima kad su slobodni,
kad ti možeš pa odi i na lice mjesta, malo popričaj,
pitaj njihova iskustva, rade oni i za sebe brodove, a ne samo za kupce
pa će ti znati reći, nije da samo salije plastiku a da ga nije nikad vozio,
pa će ti možda biti jasnije nego samo da skupljaš ovdje iskustva iako je i to dobro,
pogledaj kaiće uživo, biće ti jasnije, nije biograd nikome nedostižan i onda još trajekt
10 min, konverzacija preko telefona ti nije dovoljna, razgovor ti završi,
a ti se za 5 min sjetiš još nekog pitanja, a za pola sata opet jednog i tako..
ljudi znaju otić iz rijeke do dubrovnika u jedan dan,pogledat rabljeni brod,
i vrate se bez kupovine, to ti je sve normalno,
pa možeš i ti do pašmana da rasčistiš misli.
pozdrav i sretno :thumbup:
Avatar
jupiter30
Member
 
Postovi: 151
Pridružen/a: 19. 02. 2012. (01:49)
Lokacija: zadar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: jupiter30

Re: Kuster 15

PostPostao/la marin » 30. 10. 2013. (15:45)

Nije naodmet spomenit da braća Kušter imaju motore na svojim kaićima od 20 i 25 konja. Inače ovome od 25 konja već drastično raste kubikaža, težina i cijena, i kod većine proizvodjača
su to isti motori po kubikaži kao i 30 ili 40 ks, samo ograničen maksimalni broj okretaja, odnosno modificiran karburator.
Avatar
marin
Old Senior Member
 
Postovi: 1119
Pridružen/a: 17. 06. 2009. (23:42)
Lokacija: Split, Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Ocqueteau 735, Kuster 15

Re: Kuster 15

PostPostao/la nostromo » 30. 10. 2013. (16:18)

[/quote] E ali onda bi ja ozbiljno razmislija triba li mi i neka kabinica, kad već iden tako daleko, jer cijena se već penje toliko da jedan belingardo 570 dolazi u obzir ? [/quote]

Pa nemojmo sad brkati pojmove :lol: Di je Bellingardo od Kuštera. Koliko izađe Bellingardo s 70ks, cca 18000 eur? Kuster s 40 ks 11000 eur. Zanemariva razlika u cijeni, šta ne ;)
Graditi se mora korablju iz snova, da nam slavi rod...
Avatar
nostromo
Old Senior Member
 
Postovi: 1965
Pridružen/a: 26. 02. 2010. (17:57)
Lokacija: Zadar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Kuster 15, Mercury 60 4t

Re: Kuster 15

PostPostao/la Robi-ST » 30. 10. 2013. (18:55)

Gerun je napisao/la:
Robi-ST je napisao/la:kada glisiras sa ovako malom barkom sa motorom koji je na knap kad je more vec malo jaca dvica, pri naletu prove na brijeg vala se povecava otpor, automatski pada brzina i barka ispadne iz rezima glisiranja. zato ipak treba imat nesto konja viska, recimo 5-10.


Kad barka doje u režim glisiranja moguće je smanjit snagu a da barka i dalje glisira. Ako se ostane na istom gasu 30-40 cenata valovi ne bi tribali prekidat glisiranje. Druga stvar, ne mislim da bi tio bit na full gasu sa takvim valovima jerbo je neugodno kad barka tako lupa. Odeka bi rađe spustio gas i plovio normalno nego forsiro glisiranje.


Gerun, aj ti lijepo kupi tu kombinaciju koju si vec unaprijed zacrtao, pa ces vremenom vec sam sve shvatiti... ;)
sometimes you win, sometimes you learn
Avatar
Robi-ST
Old Senior Member
 
Postovi: 1273
Pridružen/a: 16. 08. 2012. (15:22)
Lokacija: ST
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Leisure 17, Bura 2.5R

Re: Kuster 15

PostPostao/la Robi-ST » 30. 10. 2013. (19:20)

marin je napisao/la:U pravu si ti šta se tiče pravilnih režima, ali brod i motor se odabiru ciljano prema onome šta tribaju radit i udaljenostima koje triba prevalit
Npr. recimo da su udaljenosti do 3,4 milje max, a uglavnom do 2 milje, i da motor triba radit 3, 4 ure na minimumu.
Da li je bacanje novaca uzet motor od 40 konja koji će radit u optimalnom režimu 5, 10 minuta a 4 ure će radit na minimumu ?
Ili još gore uzet uz njega pomoćni motor ?


mislim da je u tome slucaju nepotreban trosak kupovina Kustera i jos k tome novog novcatog. koliko sam shvatio iz procitanog, Gerunu sa jedne strane ne predstavlja problem dati novac za novu barku napravljenu za puno vece udaljenosti od 3-4 milje i puno vece brzine od deplasmanskih, ali sa druge strane je problem dati par tisuca kuna vise za optimalan motor koji je jaci 5-10 ks.
ja bi recimo za ovakvu barku uzeo 30 KS sa rucnim upravljanjem i 2T pomocni od 4-5ks za panulu, ali kako ne dajem ja pare nego Gerun onda.... 8-)

S druge strane imaš mali motor koji opet može kad triba kratkotrajno povuć duplo brže od pasare, i pri tom nešto više troši od optimuma, ali opet puno manje od troškova s velikim motorom.


malo sam skeptican prema tih 10 cvorova sa 9.9 ks na Kusteru, ali kako ga nikad nisam isprobao necu nista tvrditi 100%. svejedno, ako taj motor od 9.9 kao sto kazes ima istu kubikazu kao i onaj od 18 ks, tada bi ipak kupio taj jaci jer razlika u cijeni nije toliko velika kao kod motora vece kubikaze, dok je cijena servisa i tezina motora ista. ali da ponovim, ne radi se o mojim parama... ;)
sometimes you win, sometimes you learn
Avatar
Robi-ST
Old Senior Member
 
Postovi: 1273
Pridružen/a: 16. 08. 2012. (15:22)
Lokacija: ST
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Leisure 17, Bura 2.5R

Re: Kuster 15

PostPostao/la marin » 30. 10. 2013. (19:54)

Robi-ST je napisao/la:
malo sam skeptican prema tih 10 cvorova sa 9.9 ks na Kusteru, ali kako ga nikad nisam isprobao necu nista tvrditi 100%. svejedno, ako taj motor od 9.9 kao sto kazes ima istu kubikazu kao i onaj od 18 ks, tada bi ipak kupio taj jaci jer razlika u cijeni nije toliko velika kao kod motora vece kubikaze, dok je cijena servisa i tezina motora ista. ali da ponovim, ne radi se o mojim parama... ;)


ma ja ti tu iman čistu računicu, taj 9.9 je polovni odlično očuvan i košta me je 1000 euro, ukupno s kusterom 4500

e sad zašto se isplati kupit brod novi ? zato jer je dobar u svim kombinacijama motora, pa ako u budućnosti svatin da mi treba jači motor, dobijen praktički iste pare nazad za stari motor i kupin drugi bez ikakvog gubitka
to s polovnom pasarom ne možeš jer ona ima limit brzine, a da ne govorin da je kvalitetan po konceptu i izradi, i ima samopražnjenje koje polovne pasare nemaju
Avatar
marin
Old Senior Member
 
Postovi: 1119
Pridružen/a: 17. 06. 2009. (23:42)
Lokacija: Split, Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Ocqueteau 735, Kuster 15

PrethodnaSljedeća

Natrag na Plastični brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.