Koliko su vam teška mrtva sidra?

Parlaonica - samo bez svađanja...

Moderatori/ce: riberer, dome, Moderatori

Koliko su vam teška mrtva sidra?

PostPostao/la mali od palube » 08. 07. 2013. (21:50)

Barka mi je od jučer ponovno u moru. Ovaj bih puta napravio mrtvo sidro (corpo morto) da mogu primiti provu s desne strane. Evo linka i ova slabije vidljiva silueta koja malo ukoso stoji na samom kraju mula je moja barka:
https://maps.google.com/maps?q=Vla%C5%A ... a&t=h&z=19
E, sad...
Budući da sve moram sam (ili eventualno s jednim pomagačem), došao sam na ideju da izlijem kocke betona 25x25x25 cm. Na vhu svake kocke bi bilo oko od betonske dvanaestice. Blok tih dimenzija bio bi težak cca 30 kg i s tom težinom bih lako mogao operirati sam. Prvi bih blok pustio u more na lancu duljine cca desetak metara (dubina je oko 5 m). Zatim bih po tome lancu nanizao (kao perle na ogrlici) još određeni broj blokova. Dakako, za lanac bi fixno bio pričvršćen samo onaj prvi. Nakon svih blokova bih na kraj lanca pričvrstio bovu ili samo konop do rive, jer bi bova možda smetala za ulaz u lučicu. Pitanje je - koliko mi blokova treba? Odnosno, koja ukupna težena. Ako malo zumirate mapu na onome linku gore, vidjet ćete da je vala otvorena prema jugu i da jugo u njoj napravi velike valove. No, to bi moje stalno sidro služilo samo ljeti. Zimi barka ionako ide van iz mora. Trenutno razmišljam o desetak takvih blokova koji bi ukupno bili teški 300 kg. Je li mi to dovoljno? Koliko su teška i kako izvedena vaša mrtva sidra?
Zahvaljujem na odgovorima...
Avatar
mali od palube
Senior Member
 
Postovi: 726
Pridružen/a: 18. 01. 2009. (14:21)
Lokacija: Sesvetski Kraljevec
Lokacija: Sesvetski Kraljevec - Vlašići
Tip plovila: UPRAVO RADIM NA TOME :)

Re: Koliko su vam teška mrtva sidra?

PostPostao/la zorica » 08. 07. 2013. (22:05)

Daj gospeti ne kompliciraj nego salij na vrh tog mula pravi blok, a ne neke igracke. Baci ga u more i daj nekon roniocu par sto kuna da ti ga stavi na poziciju, veze komad normalnog lanca, na to konop i miran si, a ne nekakve ogrlice.

Uopce mi nije jasno kako ti takve ideje padaju na pamet.
Avatar
zorica
Old Senior Member
 
Postovi: 1687
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (08:09)
Lokacija: medići-mimice
Lokacija: Baška voda/medići
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: quicksilver 500 fish,merc 60 efi

Re: Koliko su vam teška mrtva sidra?

PostPostao/la teo_ribar » 08. 07. 2013. (22:10)

zorica je napisao/la:Uopce mi nije jasno kako ti takve ideje padaju na pamet.

11 miseci na leto ima za razmišljat, tako da nekad iznenadi i sam sebe :mrgreen:
˝Nema veze kakav je zakon bitno je samo da ga ti i policajac koji te kontrolira tumačite na isti ili sličan način ˝ by: el passo

˝Ma nema problema ako ga zabrane (MR), važno je da kontrole ostanu iste.˝ by: ab ovo

˝Kuster , a da se prestaneš drogirat ?˝ by: Lady M
Avatar
teo_ribar
Old Senior Member
 
Postovi: 6439
Pridružen/a: 15. 12. 2008. (17:34)
Lokacija: Sušak
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: Adria 501...Yam 6ks 4T

Re: Koliko su vam teška mrtva sidra?

PostPostao/la el passo » 09. 07. 2013. (04:36)

Može ga i sam namjestiti ako napravi kako zorica piše na rubu mola. Plati biru nekom ko ima kakvu malu pasaru, pa kad baci blok u more i veže špagom za krmu jedan ode na provu i blok je u " zraku "
Postoje samo dvije vrste forumaša. Oni koji sve znaju i oni koji misle da puno toga još moraju naučiti. Jedan mudar čovjek je zaključio....što više znam to sam više svjestan koliko neznam
Avatar
el passo
Old Senior Member
 
Postovi: 5575
Pridružen/a: 19. 09. 2011. (22:38)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bayliner ciera 2655 mercruiser 5.0 EFI bravo2

Re: Koliko su vam teška mrtva sidra?

PostPostao/la mali od palube » 09. 07. 2013. (06:41)

zorica je napisao/la:Daj gospeti ne kompliciraj nego salij na vrh tog mula pravi blok, a ne neke igracke. Baci ga u more i daj nekon roniocu par sto kuna da ti ga stavi na poziciju, veze komad normalnog lanca, na to konop i miran si, a ne nekakve ogrlice.

Uopce mi nije jasno kako ti takve ideje padaju na pamet.

(?!)
Koliko je onda težak taj blok, kad ga ronioc samo tako može "staviti na poziciju"?
Avatar
mali od palube
Senior Member
 
Postovi: 726
Pridružen/a: 18. 01. 2009. (14:21)
Lokacija: Sesvetski Kraljevec
Lokacija: Sesvetski Kraljevec - Vlašići
Tip plovila: UPRAVO RADIM NA TOME :)

Re: Koliko su vam teška mrtva sidra?

PostPostao/la profa » 09. 07. 2013. (06:55)

A valjda gnjurac ima i koji padobran od kojih 500 kili ili više zavisi o bloku.Dobra ti je ova o ogrlicama :D :D :D
Avatar
profa
New Entry
 
Postovi: 72
Pridružen/a: 23. 12. 2011. (22:55)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: barakuda,IMR 60 KS,elan t-401

Re: Koliko su vam teška mrtva sidra?

PostPostao/la porer » 09. 07. 2013. (07:37)

Kod mene su prošle godine uređivali lučicu. Ronioci su s lakoćom premještali blokove težine cca 5 tona s 4 padobrana (blokovi 250 x 250 x 70 cm). Činjenica, bili su profiji sa full opremom ali nije to nekakva nauka.

No, s obzirom na MoP-ove navike ovo moje te ostalih par odgovora gore totalni je off topic.
Ulažem 100 kuna (početno) u okladu da će on napraviti ogrlicu i na kraju ljeta s r a t i u ovoj temi kako je bio u pravu a mi smo slijepi kod očiju :mrgreen: Na stranu to što je lani (preklani) zbog nemara i ignorancije doveo u opasnost putnike na svom brodu, što je od lijepog broda napravio čudovište on opet jaše... Mah...

P.S. Počeo sam i ja lupati točkice...
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: Koliko su vam teška mrtva sidra?

PostPostao/la el passo » 09. 07. 2013. (08:35)

Ja stavljam 100 na mopa :D...jedan
U biti kako će vjerojatno biti više zainteresiranih može oklada biti na količinu blokova. Ko pobijedi od ostalih dobiva po 20 kn na račun. Može ?
Postoje samo dvije vrste forumaša. Oni koji sve znaju i oni koji misle da puno toga još moraju naučiti. Jedan mudar čovjek je zaključio....što više znam to sam više svjestan koliko neznam
Avatar
el passo
Old Senior Member
 
Postovi: 5575
Pridružen/a: 19. 09. 2011. (22:38)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bayliner ciera 2655 mercruiser 5.0 EFI bravo2

Re: Koliko su vam teška mrtva sidra?

PostPostao/la mali od palube » 09. 07. 2013. (08:47)

Eh sad... s profićima i s dobrom opremom bi se vjerojatno barka mogla dobro vezati i za oblake. Ja govorim o varijanti "ja sam"... ili "u se i svoje kljuse"...
Za sad je to ogrlica. Ako ima neka bolja ideja za "ja sam" izvedbu, bit ću zahvalan.
Još nigdje nije izašla nikakva kilaža...
Avatar
mali od palube
Senior Member
 
Postovi: 726
Pridružen/a: 18. 01. 2009. (14:21)
Lokacija: Sesvetski Kraljevec
Lokacija: Sesvetski Kraljevec - Vlašići
Tip plovila: UPRAVO RADIM NA TOME :)

Re: Koliko su vam teška mrtva sidra?

PostPostao/la teo_ribar » 09. 07. 2013. (08:59)

ima dosta o ovon pitanju po forumu, samo malo truda sa tražilicun ;)

viewtopic.php?f=10&t=7020

al ko ča je porer rekal, nakraju će se to sigurno završit na Mop-ov način sa ogrlicun :D
˝Nema veze kakav je zakon bitno je samo da ga ti i policajac koji te kontrolira tumačite na isti ili sličan način ˝ by: el passo

˝Ma nema problema ako ga zabrane (MR), važno je da kontrole ostanu iste.˝ by: ab ovo

˝Kuster , a da se prestaneš drogirat ?˝ by: Lady M
Avatar
teo_ribar
Old Senior Member
 
Postovi: 6439
Pridružen/a: 15. 12. 2008. (17:34)
Lokacija: Sušak
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: Adria 501...Yam 6ks 4T

Re: Koliko su vam teška mrtva sidra?

PostPostao/la Rafter » 09. 07. 2013. (09:33)

ja ulazem jos 100 na porerov pot... ali svejedno cu odgovoriti na pitanje :D
kako god da okrenes mislim da ti je u ovoj konstrukciji 300 kg malo .... mozda ce drzat 2 ljeta i onda jednom dodje malo jaca nevera i ode i ti i svi oko tebe pa bi te to moglo skupo stajati .... ako si se vec odlucio na ovalav sistem ogrlice onda barem probaj povecati blokove neka budu do 100kg tezine jer vas dva cete i s njoma moci baratati nekako ... i jos jedan savijet kod izrade bloka je da ipak budu malo nizi a siri odnosno da sto vecom povrsinom lezw na dnu ... efekt je malo bolji za istu kilazu... ajd i sretno i nemoj porazbijat sve one brodove oko sebe :thumbup:
Avatar
Rafter
Senior Member
 
Postovi: 987
Pridružen/a: 08. 08. 2010. (19:52)
Lokacija: pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Naval19

Re: Koliko su vam teška mrtva sidra?

PostPostao/la COGI » 09. 07. 2013. (10:45)

Porer :thumbup:

Po mom skromnom mišljenju MoP je već napravija šta je zamislija,samo nas malo kuša šta ćemo reć ;) :lol:

On ionako ne sluša savjete,niti čita po forumu savjete.... :(


:thumbup: :wave:
Mijenjam korišteni eurodiesel
Tko uči,taj i nauči,kad tad
Iskustvo se ne uči,ono se stiče
Čovik se uči cili život,a umre ka neznalica
Avatar
COGI
Old Senior Member
 
Postovi: 1429
Pridružen/a: 11. 02. 2012. (13:40)
Lokacija: Split - Strožanac
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Primorka,V.P. 12.5 KW

Re: Koliko su vam teška mrtva sidra?

PostPostao/la mali od palube » 09. 07. 2013. (10:58)

COGI je napisao/la:Porer :thumbup:

Po mom skromnom mišljenju MoP je već napravija šta je zamislija,samo nas malo kuša šta ćemo reć ;) :lol:

On ionako ne sluša savjete,niti čita po forumu savjete.... :(


:thumbup: :wave:

Ma nisam još ništa napravio. U subotu popodne opet idem na Pag i volio bih do tada imati rješenje. Najbrže i najjednostavnije bi bilo - ključ u ruke. Ali nemam opće ideju tko bi to mogao tako izvesti (ima li u Zadrru neka ekipa s padobranima). Drugi je problem (kao i uvijek) - novac. Toško da bi to bilo par-sto kuna kao što je netko gore napisao. Tako da u ovom kratkom vremenu i u ovim kratkim financijama moja niska od tisuću bisera na lancu ima najviše šanse. Samo kilaža je upitna. Netko je gore rekao da će mi 300 kg biti malo. 600 kg je već 20 takvih blokova. Naravno, sve težine koje navodim su bez uzgona (i Arhimeda).
Avatar
mali od palube
Senior Member
 
Postovi: 726
Pridružen/a: 18. 01. 2009. (14:21)
Lokacija: Sesvetski Kraljevec
Lokacija: Sesvetski Kraljevec - Vlašići
Tip plovila: UPRAVO RADIM NA TOME :)

Re: Koliko su vam teška mrtva sidra?

PostPostao/la emils » 09. 07. 2013. (11:15)

Za početak nazovi ove i vidi koliko bi ti koštalo da ti oni postave kolpo morto ili ih barem pitaj za savjet kao profije koji sigurno imaju dovoljno iskustva u postavljanju istih...
Avatar
emils
Moderator
 
Postovi: 3542
Pridružen/a: 15. 09. 2008. (12:32)
Lokacija: Pariz, Francuska
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Bez plovila

Re: Koliko su vam teška mrtva sidra?

PostPostao/la COGI » 09. 07. 2013. (11:46)

Uludu van trud svirači.... :o :shock: :?






:thumbup: :wave:
Mijenjam korišteni eurodiesel
Tko uči,taj i nauči,kad tad
Iskustvo se ne uči,ono se stiče
Čovik se uči cili život,a umre ka neznalica
Avatar
COGI
Old Senior Member
 
Postovi: 1429
Pridružen/a: 11. 02. 2012. (13:40)
Lokacija: Split - Strožanac
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Primorka,V.P. 12.5 KW

Sljedeća

Natrag na Parlaonica

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.