Ipad i navigacija

O gps-u, navigaciji, kartografiji, kartama i njihovoj upotrebi

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Re: Ipad i navigacija

PostPostao/la kutnjak » 16. 05. 2013. (12:16)

Ja kad sam trebao kupit navigaciju za brod i gledao cijene, dobar GPS aparat + karte + instalacija bi me kostalo vise od 1.000 Eura. I onda bi ga koristio 5-6 tjedana godisnje, ostatak godine skuplja prasinu. Ovako sam za manje novaca kupio iPad, i koristim ga na brodu za navigaciju, internet, zabavu (djeca)... Ostatak godine je kuci i koristi se punom parom (igrice, vijesti, mail, vjezbe za skolu (matematika, jezik...). Moras kupit i dobar punjac za iPad na brodu na 12V jer se baterija dosta brzo trosi, i napravit neki drzac za njega da ne leti po kabini kad je mora.

Nisam cuo za taj Plan2Nav, pogledat cu i usporedit...
Avatar
kutnjak
Member
 
Postovi: 332
Pridružen/a: 19. 06. 2011. (22:15)
Lokacija: Antwerpen, Vis-Kut
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Merry Fisher 725 / Honda 150

Re: Ipad i navigacija

PostPostao/la zorica » 16. 05. 2013. (22:37)

Pa bar je iPad-u baterija vrlina. Evo moj i deset sati bez punjenja bez problema
Avatar
zorica
Old Senior Member
 
Postovi: 1687
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (08:09)
Lokacija: medići-mimice
Lokacija: Baška voda/medići
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: quicksilver 500 fish,merc 60 efi

Re: Ipad i navigacija

PostPostao/la kutnjak » 17. 05. 2013. (12:57)

zorica je napisao/la:Pa bar je iPad-u baterija vrlina. Evo moj i deset sati bez punjenja bez problema

Kad mu radi navigacija, znaci koristi GPS signal stalno, relativno brzo se trosi baterija, bar po mom iskustvu... zato sam kupio dobar adapter za punjenje sa 12 V brodske struje, i problem rijesen.
Avatar
kutnjak
Member
 
Postovi: 332
Pridružen/a: 19. 06. 2011. (22:15)
Lokacija: Antwerpen, Vis-Kut
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Merry Fisher 725 / Honda 150

Re: Ipad i navigacija

PostPostao/la Borak » 23. 05. 2013. (22:16)

Ovih dana na kopnu testiram iSailor i Plan2Nav. U prednosti je prvi. Sa rutama je mnogo lakse raditi, popravljati ih i koristiti. Probao sam i Open SVB Ili ako se vec zove, na Mac platformi. Sledeci dan sm ga deinstalirao. Blokira rad, "objesi" se. Ne preporucujem. Probali smo i Garmin spojiti sa Mac-om...Mac vidi kartu Garmina, podaci idu, ali staticno. Npr. Rute ne prati na monitoru prenosnika. Mozda ce jos biti pokusaja. Za sada iSailor daleko na prvom mjestu. Nadam se da je informacija koju posredujem korekta i korisna. AIS radi na iSailoru. Nadam se da ce se vjetrivi umiriti i da cu najzad krenuti ka Krku. Slijede dalja zapazanja o oba navedena programa.
Avatar
Borak
New Entry
 
Postovi: 58
Pridružen/a: 07. 10. 2011. (13:39)
Lokacija: Punat
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Adriatic 790, Volvo 31A, 45,57 kW

Re: Ipad i navigacija

PostPostao/la Marko123 » 27. 06. 2013. (08:36)

Pozdrav,
proslo ljeto koristio sam Navionics i bio sam zadovoljan kartama, ali prebacivanjem snimljeni tracking u google earth, vidio sam da ima jako malo snimljenih tocaka.

Dali postoji neka aplikacija koja bi cesce (svaku minutu ili 5 min) snimila poziciju, brzinu i slicno, tako da kasnije mogu dobiti podatke o dionicama puta ?

Recimo kad sam plovio proslo ljeto 10tak dana (od Vodica do Korcule), i to prebacio u google eart, dobio sam ravno 2 podatka o vremenu :)

Vrijeme polaska - dolaska (10tak dana razlike) i prosjecnu brzinu u tih 10tak dana.

Gdje god klinuo na neku tocku trase, nema podataka.

Jedini nacin (kolko sam skuzio) da se mejre dionice, je snimati svaku dionicu posebno. A to bas nema smisla na rutama od vise dana.

Koju vi app koristite za vise podataka?
Avatar
Marko123
Member
 
Postovi: 267
Pridružen/a: 09. 11. 2011. (19:56)
Lokacija: zagreb
Tip plovila: SKORPIK 6,33

Re: Ipad i navigacija

PostPostao/la Borak » 20. 07. 2013. (15:12)

Marko123 je napisao/la:Pozdrav,
Koju vi app koristite za vise podataka?

Marko123!
iSailor je daleko na prvom mjestu. I što je jako bitno radi i na brodu, a ne samo na domaćem kauču. Ima ono što ti tražiš, iako napisano sitnim slovima. Možda to i poprave. Kao što sam spomenuo, imao sam želju testirati i Plan2Nav. Ima odlične karte, GPS, Kompas,itd. Medjutim, izrada ruta je statična, nepraktična. Dok je iSailor to uradio perfektno. Ima informaciju o svakoj pojedinačnoj ruti kao i o cjelokupnoj ruti. Izračuna sve milje ili km, te da izračun goriva za navedenu rutu. Možeš praviti više ruti, tako da jedna drugu ne smeta..
Popravlljati tačke na rutu je vrlo jednostavno; potegneš točku rute gdje ti odgovara. I sve preračuna na novo u djeliću sekunde.

Na Plan2Nav nacrtaš pozociju od točke A do B. Odmah ti pokaže milje, kilometre, šta već hoćeš. I to je sve. Možda ga još nisam skužio, a ne bih da mu pravim nepravdu. Oba imaju alarm za sidro. Na iSiloru isprobano radi na 15m. Duljina "sidra" za alarm se lako podesi.

To je to! Idemo dalje!
Avatar
Borak
New Entry
 
Postovi: 58
Pridružen/a: 07. 10. 2011. (13:39)
Lokacija: Punat
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Adriatic 790, Volvo 31A, 45,57 kW

Re: Ipad i navigacija

PostPostao/la Marko123 » 29. 07. 2013. (09:10)

Borak je napisao/la:
Marko123 je napisao/la:Pozdrav,
Koju vi app koristite za vise podataka?

Marko123!
iSailor je daleko na prvom mjestu. I što je jako bitno radi i na brodu, a ne samo na domaćem kauču. Ima ono što ti tražiš, iako napisano sitnim slovima. Možda to i poprave. Kao što sam spomenuo, imao sam želju testirati i Plan2Nav. Ima odlične karte, GPS, Kompas,itd. Medjutim, izrada ruta je statična, nepraktična. Dok je iSailor to uradio perfektno. Ima informaciju o svakoj pojedinačnoj ruti kao i o cjelokupnoj ruti. Izračuna sve milje ili km, te da izračun goriva za navedenu rutu. Možeš praviti više ruti, tako da jedna drugu ne smeta..
Popravlljati tačke na rutu je vrlo jednostavno; potegneš točku rute gdje ti odgovara. I sve preračuna na novo u djeliću sekunde.

Na Plan2Nav nacrtaš pozociju od točke A do B. Odmah ti pokaže milje, kilometre, šta već hoćeš. I to je sve. Možda ga još nisam skužio, a ne bih da mu pravim nepravdu. Oba imaju alarm za sidro. Na iSiloru isprobano radi na 15m. Duljina "sidra" za alarm se lako podesi.

To je to! Idemo dalje!



Hvala na pomoci. Dali je isailor besplatan ?
Avatar
Marko123
Member
 
Postovi: 267
Pridružen/a: 09. 11. 2011. (19:56)
Lokacija: zagreb
Tip plovila: SKORPIK 6,33

Re: Ipad i navigacija

PostPostao/la kutnjak » 29. 07. 2013. (10:36)

Marko,

iSailor app za iPad je besplatan, ali karta Jadrana kosta 20 Eura (cijena koju sam ja platio prosle godine).
Avatar
kutnjak
Member
 
Postovi: 332
Pridružen/a: 19. 06. 2011. (22:15)
Lokacija: Antwerpen, Vis-Kut
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Merry Fisher 725 / Honda 150

Re: Ipad i navigacija

PostPostao/la Gec » 12. 08. 2013. (14:40)

Marko123 je napisao/la:Pozdrav,
proslo ljeto koristio sam Navionics i bio sam zadovoljan kartama, ali prebacivanjem snimljeni tracking u google earth, vidio sam da ima jako malo snimljenih tocaka.

Dali postoji neka aplikacija koja bi cesce (svaku minutu ili 5 min) snimila poziciju, brzinu i slicno, tako da kasnije mogu dobiti podatke o dionicama puta ?

Recimo kad sam plovio proslo ljeto 10tak dana (od Vodica do Korcule), i to prebacio u google eart, dobio sam ravno 2 podatka o vremenu :)

Vrijeme polaska - dolaska (10tak dana razlike) i prosjecnu brzinu u tih 10tak dana.

Gdje god klinuo na neku tocku trase, nema podataka.

Jedini nacin (kolko sam skuzio) da se mejre dionice, je snimati svaku dionicu posebno. A to bas nema smisla na rutama od vise dana.

Koju vi app koristite za vise podataka?
Koristim navionics na Androidu i aplikacija je dosta manjkava u odnosu recimo na Garmina, karta ima dosta grešaka i nedostaje dosta detalja...recimo na Golom otoku su zamijenjeni nazivi nekih uvala....tražim vez po peljaru u jednoj uvali gdje je dubina trebala biti 4m a ono skoro se nasukao...uopće to nije bila ta uvala :mrgreen:
Avatar
Gec
Member
 
Postovi: 188
Pridružen/a: 27. 08. 2008. (16:54)
Lokacija: Zagreb
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Crownline Bayside 765

Re: Ipad i navigacija

PostPostao/la Kacijola » 08. 03. 2014. (11:47)

iSailor radi savršeno...sama App je free, ja sam kupio kartu Jadrana za 24 US$ i prikaz je vjerodostojan.
Jednostavna za korištenje, preporuka 8-)
...i pozdrav posadi broda.
Avatar
Kacijola
New Entry
 
Postovi: 33
Pridružen/a: 27. 02. 2014. (09:33)
Lokacija: ZADAR
Tip plovila: Drveni brod s kabinom i natkabinom

Re: Ipad i navigacija

PostPostao/la Borak » 21. 07. 2014. (16:53)

Kacijola je napisao/la:iSailor radi savršeno...sama App je free, ja sam kupio kartu Jadrana za 24 US$ i prikaz je vjerodostojan.
Jednostavna za korištenje, preporuka 8-)

Problem iSailor-a i sličnih programa su česti update i slično. Dobri su za brzi pregled terena, za planiranje ruta i to je to.
Za navigaciju u klasičnom smislu postoje profesionlne naprave i njima dajem prednost. Ipak je stari Garmin 421S pojam za Navigaciju u usporedbi sa iSailerom, plan2nav i drugim "soft" rješenjima.
Avatar
Borak
New Entry
 
Postovi: 58
Pridružen/a: 07. 10. 2011. (13:39)
Lokacija: Punat
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Adriatic 790, Volvo 31A, 45,57 kW

Re: Ipad i navigacija

PostPostao/la volio_bi_na_more » 30. 01. 2015. (18:30)

Avatar
volio_bi_na_more
Member
 
Postovi: 263
Pridružen/a: 12. 08. 2010. (13:33)
Lokacija: Cerniški Vrh, Grobnik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Maestral 490+Yamaha 60

Re: Ipad i navigacija

PostPostao/la Ćule » 31. 01. 2015. (08:36)

Gledao sam i ja to, imaš sondu koja se spaja wifijem sa iPadom. Mislio sam i ja uzeti to, pogotovo je zgodno jer iPad možeš staviti na krmu kada panulavaš, nema ionako žica...
Nije život kratak, nego se mi kasno sjetimo živjeti.
Avatar
Ćule
Member
 
Postovi: 161
Pridružen/a: 25. 12. 2014. (14:28)
Lokacija: Šibenik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Betina 700

Re: Ipad i navigacija

PostPostao/la pagus » 31. 01. 2015. (09:58)

Raymarine je najavio pravi wifi fishfinder http://www.raymarine.com/view/?id=11201 - bez ekrana i tipki na samom uređaju , sa potpunom kontrolom sa tableta ili smartphone-a (IOS, Android).
Cijena je u Sloveniji 239 EUR sa DDV-om, za Hrvatsku zasad nisam našao cijenu.
Sigurno će i ostale firme napraviti istu stvar, tj. izbaciti kvalitetne a jeftine FF sa upravljanjem preko tableta.
Pagus
Avatar
pagus
Old Senior Member
 
Postovi: 1459
Pridružen/a: 11. 07. 2008. (14:03)
Lokacija: Zagreb, Pag, Šimuni
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Adriatik 790 (IMR M33/T)

Re: Ipad i navigacija

PostPostao/la volio_bi_na_more » 03. 02. 2015. (15:12)

Lipi uredjaj, taj od Raymarine. Na zalost ga Navionics app ne podrzava, bar za sada.
Avatar
volio_bi_na_more
Member
 
Postovi: 263
Pridružen/a: 12. 08. 2010. (13:33)
Lokacija: Cerniški Vrh, Grobnik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Maestral 490+Yamaha 60

PrethodnaSljedeća

Natrag na GPS, navigacija i pomorske karte

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.