tuna na žaru

Tisuću načina dobre kuhinje

Moderatori/ce: tramontana, Moderatori

tuna na žaru

PostPostao/la siska » 11. 01. 2009. (20:40)

Jednom sam u trogiru jeo tunu na žaru i poslije toga mi se takav gastronomski užitak nije nikada više u životu ponovio mislim na to koliko je to bilo dobro. eeeeeeeee sad me zanima kako bi ja to mogao doma napravit........pitao sam lika koji je to radio šta i kako ali sam zaboravio rekao mi je da to stavlja u pac neko vrijeme možda 12 sati ili tako nešto i onda samo na užarene gradele kao biftek i to je to............. ima još jedna nedoumica s obzirom da sam iz pazina i tu za tunu nisu nika čuli mogu si naručit recimo iz zadra jer mi susjed svaki dan ide za zadar i lud je za ribom..... znači zanima me koji dio tune je nabolji za gradele i di mogu nabavit svježu u zadru.................zahvaljujem
Avatar
siska
New Entry
 
Postovi: 2
Pridružen/a: 11. 01. 2009. (20:34)

Re: tuna na žaru

PostPostao/la Robi » 11. 01. 2009. (23:10)

siska je napisao/la:Jednom sam u trogiru jeo tunu na žaru i poslije toga mi se takav gastronomski užitak nije nikada više u životu ponovio mislim na to koliko je to bilo dobro. eeeeeeeee sad me zanima kako bi ja to mogao doma napravit........pitao sam lika koji je to radio šta i kako ali sam zaboravio rekao mi je da to stavlja u pac neko vrijeme možda 12 sati ili tako nešto i onda samo na užarene gradele kao biftek i to je to............. ima još jedna nedoumica s obzirom da sam iz pazina i tu za tunu nisu nika čuli mogu si naručit recimo iz zadra jer mi susjed svaki dan ide za zadar i lud je za ribom..... znači zanima me koji dio tune je nabolji za gradele i di mogu nabavit svježu u zadru.................zahvaljujem


najbolji dio je "panceta" (naziv za trbusni dio ribe).
zadnji put sam je izija sa zara proslo lito na ribarskoj noci u Komizi...dok san ceka red za tunu, vrime san ubija pijaton skoljaka....evo odma sam ogladnija... :)
Avatar
Robi
 

Re: tuna na žaru

PostPostao/la Eventum » 11. 01. 2009. (23:32)

Probaj ovoako: http://www.coolinarika.com/recept/marinirani-odresci-tune-na-zaru
Nije nikakva filozofija... Što više premazivanja, to je manje suha... i to je to! :)
Avatar
Eventum
Senior Member
 
Postovi: 536
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (20:25)
Lokacija: Zagreb - Havišće
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Barracuda 500+80KS Honda & Učka 410+5KS M

Re: tuna na žaru

PostPostao/la trapavi » 12. 01. 2009. (13:32)

Najbolja je panceta odnosno potrbušina (meso od trbuha, meso prošarano špekom). Panceta se izreže na komade debljine 1-2 centimetra. Poanta je u pečenju, nije potrebno mazati jer je panceta dovoljno masna makar možeš maslinovim uljem neće smetat, ali se peče 2- 3 minute zavisno od gradela, u stvari kad prerežeš komad pečene pancete u sredini mora biti još uvijek roza boje kao i kad pečeš biftek. Zavisno od ukusa može biti pečeno da je još gotovo sirovo ili ili da je u sredini rozo ali to moraš probati pa češ vidjeti šta ti bolje paše. To je onda stvarno delicija i nema veze sa dobro pečenom tunom. :thumbup:
Avatar
trapavi
Korisnik baniran
 
Postovi: 15
Pridružen/a: 26. 11. 2008. (14:56)
Lokacija: zagreb

Re: tuna na žaru

PostPostao/la wildstar » 13. 02. 2009. (20:53)

meni su najdraže one prve fete iza glave i to ih potopit u maslinovo ulje limun i ružmarin i da tako stoji pola dana i onda na gradele.
Avatar
wildstar
Old Senior Member
 
Postovi: 1631
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (20:23)
Lokacija: Seget Donji
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: gajeta Betina 6m yanmar yse 12 kabina i natka

Re: tuna na žaru

PostPostao/la tomi » 13. 02. 2009. (21:07)

trapavi je napisao/la:Najbolja je panceta odnosno potrbušina (meso od trbuha, meso prošarano špekom). Panceta se izreže na komade debljine 1-2 centimetra. Poanta je u pečenju, nije potrebno mazati jer je panceta dovoljno masna makar možeš maslinovim uljem neće smetat, ali se peče 2- 3 minute zavisno od gradela, u stvari kad prerežeš komad pečene pancete u sredini mora biti još uvijek roza boje kao i kad pečeš biftek. Zavisno od ukusa može biti pečeno da je još gotovo sirovo ili ili da je u sredini rozo ali to moraš probati pa češ vidjeti šta ti bolje paše. To je onda stvarno delicija i nema veze sa dobro pečenom tunom. :thumbup:


no coment
Avatar
tomi
Old Senior Member
 
Postovi: 1173
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:45)
Lokacija: poreč

Re: tuna na žaru

PostPostao/la DAMIR » 13. 02. 2009. (23:31)

Je,samo nemojte kupovat tunjevinu po ribarnicama. To je u 90% slučajeva škart,uvik su to tune koje nis pravilno zaklane,pune su krvi,a osim toga velika je vjerovatnost da su to tune koje su zbog nečega krepale u uzgajalištima.
Avatar
DAMIR
 

Re: tuna na žaru

PostPostao/la Eventum » 14. 02. 2009. (00:04)

DAMIR je napisao/la:Je,samo nemojte kupovat tunjevinu po ribarnicama...

Damire, pa di je onda kupit?
Avatar
Eventum
Senior Member
 
Postovi: 536
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (20:25)
Lokacija: Zagreb - Havišće
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Barracuda 500+80KS Honda & Učka 410+5KS M

Re: tuna na žaru

PostPostao/la wildstar » 15. 02. 2009. (00:47)

To ih je bilo pogotovo kad je nekidan bilo ono veliko jugo onda im je krepalo puno i bacili su na peškarije,Jebiga otkad su došle ove puste hladnjače nema baš puno friških tuna i gofova na peškarijama.Friške šta dobiju stavljaju u led a stare prodaju i tako stalno.
Avatar
wildstar
Old Senior Member
 
Postovi: 1631
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (20:23)
Lokacija: Seget Donji
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: gajeta Betina 6m yanmar yse 12 kabina i natka

Re: tuna na žaru

PostPostao/la primorac » 15. 02. 2009. (08:42)

Ako kupujete na ribarnicama, obično su to odresci, pažnju treba obratiti na to, da uz sredinu - pri kosti - nema ostataka krvi (tamno crvena do smeđa mrlja). Dakle meso mora biti jednake boje posvuda. Svježa je ružičaste boje (otprilike kao vakumirani losos), a što je starija (led) ta boja nestaje. Treba je ispeći na naglo, poput bifteka.
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Avatar
primorac
Old Senior Member
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:04)
Lokacija: Brist - Podaca
Tip plovila: Kvarnerplastika Raša "UČKA"

Re: tuna na žaru

PostPostao/la Eventum » 16. 02. 2009. (18:36)

primorac je napisao/la:Ako kupujete na ribarnicama, obično su to odresci, pažnju treba obratiti na to, da uz sredinu - pri kosti - nema ostataka krvi (tamno crvena do smeđa mrlja). Dakle meso mora biti jednake boje posvuda. Svježa je ružičaste boje (otprilike kao vakumirani losos), a što je starija (led) ta boja nestaje. Treba je ispeći na naglo, poput bifteka.


Thnx! Ovo je "tip of the month" :thumbup:
Avatar
Eventum
Senior Member
 
Postovi: 536
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (20:25)
Lokacija: Zagreb - Havišće
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Barracuda 500+80KS Honda & Učka 410+5KS M

Re: tuna na žaru

PostPostao/la borro » 05. 10. 2010. (19:11)

Evo nađoh temu, pa bi ju produžio sa par slova. Ovo ljeto u zadru kupismo razne ribe, orade, tune, lignje, škampi (nismo sami ulovili, već smo se našli sa prijateljima i uzeli na peškariji). I kažu oni, imamo problem, nemamo gradele! I što sad! kažu imamo neke električne na balkonu ali nisu radile. I idem ja to probati...rade...i to dobro...fiiinoooo. I malo po malo pečem ja to sve! Vani najtopliji dan ovo ljeto, +40, a ja guštaaaaaam! Sjeli jesti, kad ajmeeee! nikad sočniju tunu nisam jeo! Možda jednako finu da, ali sočniju nikad. Iz nje curi sok, a dooobro pečena! Ova frendica neće taknut ne voli, ona samo oradu, moja žena se guši u škampima i lignjama, tunu ne stigne, on isto samo orade, rekoh, još bolje, sva tuna meni! Ajmeee guštaaaa!
I završilo to druženje, došli kući a ja sebi obećao: kupujem iste električne gradele iako imam jedne, ali one sa teflonskim tablama (ali to je sr@**e, nikad oprat, a svejedno se ljepi, nego one sa grijačem i rešetkom). I nije prolo dugo kupim ja te gradele i to sam ih tražio par dana od 900 kuna naniže i nađem ih za 169 kn! A rezultat je na slikama; jednako sočna tuna ispada i na ovima!
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Chuck Norris Approved
Avatar
borro
Old Senior Member
 
Postovi: 2692
Pridružen/a: 02. 09. 2008. (11:21)
Lokacija: Karlovac-Rovanjska
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: deplasmanac Zampieri mare iz 1976g. + VP2002

Re: tuna na žaru

PostPostao/la moreplovac » 05. 10. 2010. (21:07)

Elektricne priznajem samo za nuzdu ...
Ne priznajem nista do divlje masline / loze za zar :)
Avatar
moreplovac
New Entry
 
Postovi: 59
Pridružen/a: 30. 08. 2008. (17:07)
Lokacija: ZG/Pag

Re: tuna na žaru

PostPostao/la borro » 06. 10. 2010. (07:55)

Ha gle! I ja sam pobornik tvoje teorije, ali tu u karlovcu je malko teže doć do nekih stvari, ajd još do loze to ide. I ja se slažem "ZA NUŽDU" i na to sam i mislio! Al sam samo htio reći da se i s ovim gradelama može napraviti prilično dobro (ukusno i kvalitetno) jelo!
Chuck Norris Approved
Avatar
borro
Old Senior Member
 
Postovi: 2692
Pridružen/a: 02. 09. 2008. (11:21)
Lokacija: Karlovac-Rovanjska
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: deplasmanac Zampieri mare iz 1976g. + VP2002

Re: tuna na žaru

PostPostao/la Dare Superstar » 08. 12. 2010. (13:16)

Po meni najbolja stvar od ribe - tuna (panceta) na gradele, na drvo ne na elektriku.

bogovsko
Avatar
Dare Superstar
New Entry
 
Postovi: 72
Pridružen/a: 08. 12. 2010. (11:25)
Lokacija: Ljubljana - Krk - Cres
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Gumenjak Marshall m60, Yamaha 35

Sljedeća

Natrag na Mediteranska kuhinja

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.