Ako problemu pristupimo sa stajališta fizike, onda vidimo koje sile djeluju i koja je rezultanta.
Slučaj A:
F1 -sila koja predstavlja inerciju, otpor mora, trenje ....
F2 -sila koja predstavlja potisak Jednog motora od 300 ks
R1-rezultanta koja predstavlja silu i smjer .
Dakle može se izračunati da je R= F2-F1
Za isto plovilo sa dva motora od 150 ks imamo slučaj B
F1 -sila koja predstavlja inerciju, otpor mora, trenje ....
F3 -sila koja predstavlja potisak Jednog motora od 150 ks
R2=2F3 -F1
Sile F2 i F3 Mogu se izračunati iz grafikona momenta motora, getriba, propela... ili pojednostavljeno bitva - riva - konop dinamometar i izmjeri se potisak.
Logično je za očekivati da motori neće razvijati max moment u istim okretajima, klizanje propelera neče bit jednako u cijelom području rada, međutim za razmatranje možemo uzeti ili jednu najpovoljniju vrijednost ili razradit po okretajima.
Jos jedna bitna stavka je odabir prenosa kopče i broja okretaja motora jer max moment pri kojim okretajima i koja je krajnja brzina propele...
Prilikom projektiranja brod se projektira za ciljanu brzinu i u početku se naravno nezna konačni pogon. Nakon projektiranja se izrađuje model koji se stavlja u bazen i mjeri se brzina pri potisku te se ugađa trup i određuje potisak potreban za određenu brzinu.
Dakle iz istog bi se dalo zaključiti da su R1 i R2 jednake jer jos neznamo koji točno pogon ce biti ugrađen ali znamo potisnu silu potrebnu za projektiranu brzinu.
F2-F1=2F3-F1 maknemo li F1 ostaje da je F2=2F3
Dakle nema prepreke da se potisci ne zbrajaju. Dali če zbirno dati jednak iznos ne nužno zbog gubitaka usljed vrtložeja oko propela i kobilice ali i to se na vecim brodovima rjesava sinhronizacijom vrtnje propela( ovo je izraženijeje na malim okretajima i vevim promjerima propela).
Svakako ne mislim da je 2+2 = 2+nesto post...