Ipad i navigacija

O gps-u, navigaciji, kartografiji, kartama i njihovoj upotrebi

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Ipad i navigacija

PostPostao/la Malimis » 01. 08. 2011. (14:31)

Zanime koristi li netko Ipad i programe za navigaciju?

Za sad sam isprobao dva. Navionic i iSailor. Prvi je odlican ali dosta puta jednostavno
crkne. I to mu je u biti najveca mana. Ima dosta zanimljivih funkcija medju kojima je i
prognoza vjetra. Posebno dobro za one koji se koriste jedrims za pogon ;)
Imate prognozu plime i oseke a postoji i takozvani 'comunity layer' na kojem je vidljiv
Input drugih korisnika te aplikavije pa tako mozete vidjeti slike sidrista, luka...

ISailor je izvanredan ali mu je karta malo slabija. Naprimjer oko Jabuke Navionics vrlo detaljno
Prikazuje otocice dok ovaj samo stavi oznaku za hrid (rock). Inace iSailor je superiorniji za
Navigaciju i mjerenje. Ima 'ugradjen' sestar i izrada ruta dosta je jednostavnija. A pri tom je
I stabilna aplikacija.

Nadam se da cu ih brzo isprobati i u praksi na jesenskim regatama.
Inace cujem, da dosta skipera upotreblajava jos samo ipad.

Praktican je a postoji i vodotjesno odjelo u kojeg se moze staviti.

Pozz
Avatar
Malimis
New Entry
 
Postovi: 16
Pridružen/a: 31. 07. 2011. (12:02)
Lokacija: Supetar, Brač

Re: Ipad i navigacija

PostPostao/la Narval » 03. 09. 2011. (14:48)

Ja koristim taj navionics, odlican je, ono sto mu nedostaje je vise podataka o samoj ruti i waypointima, ali za to je dobra app - motionX.
Avatar
Narval
New Entry
 
Postovi: 15
Pridružen/a: 02. 09. 2011. (08:38)
Lokacija: Kotor

Re: Ipad i navigacija

PostPostao/la Tomba » 16. 09. 2011. (11:55)

I ja koristim iPad sa Navitronics. Radi super. Zanima me ako imas link do onog vodoodpormog odjela, jer na mom malom camcu voda uvjek nadje pot do njega :)

Pozz
Avatar
Tomba
New Entry
 
Postovi: 18
Pridružen/a: 13. 09. 2011. (22:45)
Lokacija: Banjole-Pula

Re: Ipad i navigacija

PostPostao/la Tomba » 16. 09. 2011. (11:58)

Zadoravio sam. Navitronics meni jos nikad nije "freeznio". Ne na iPhone ne na iPad-u...imas jailbrakan iPad? Ako da mozda je to razlog...
Avatar
Tomba
New Entry
 
Postovi: 18
Pridružen/a: 13. 09. 2011. (22:45)
Lokacija: Banjole-Pula

Re: Ipad i navigacija

PostPostao/la bouton » 20. 09. 2011. (21:10)

I ja koristim Navionics na Ipad2. I radi bez problema. Samo jedna napomena, da nemam jailbreakan Ipad2.
Avatar
bouton
New Entry
 
Postovi: 41
Pridružen/a: 16. 04. 2011. (21:14)
Lokacija: Martinščica, Cres / Ljubljana

Re: Ipad i navigacija

PostPostao/la Nino » 08. 11. 2011. (23:13)

iPad2 u Griffinovom kucistu (more se zalivat i past sa 2 metra kako kazu) i sa Navionics Europe HD karton. Odlicno i jednostavno za radit :thumbup:
IMG_3670.JPG

IMG_3669.JPG
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Piscare necesare est
Avatar
Nino
Member
 
Postovi: 129
Pridružen/a: 27. 02. 2009. (13:50)
Lokacija: SPLIT

Re: Ipad i navigacija

PostPostao/la niksaa82 » 28. 11. 2011. (21:09)

link za zastitu ipad-a od vode na barci http://www.ebay.com/itm/Griffin-Survivo ... 2715wt_939
Avatar
niksaa82
New Entry
 
Postovi: 16
Pridružen/a: 28. 11. 2011. (20:28)
Lokacija: Rijeka
Vrsta ribolova: sportski

Re: Ipad i navigacija

PostPostao/la kutnjak » 24. 03. 2012. (00:34)

Ako se kupi ta Navionics aplikacija Europe, je li treba jos kupit I kartu Jadrana ili je to ukljuceno u app?
Avatar
kutnjak
Member
 
Postovi: 332
Pridružen/a: 19. 06. 2011. (22:15)
Lokacija: Antwerpen, Vis-Kut
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Merry Fisher 725 / Honda 150

Re: Ipad i navigacija

PostPostao/la sinitram » 24. 03. 2012. (02:58)

Vidija sam dosta pilota po skandinaviji je nosilo te IPadove na moj brod da vide i usporede karte sa brodskim (Maris ECDIS MK10)
Zakljucak, nisu bas toliko precizne.
Razlog: same karte su na nekim mistima pomaknute, gps se nemoze mjeriti sa profesionalnim digital GPS-om, azuriranje karata je slabo i dosta mu je jak odsjaj u mraku (iako mu je brightness na minimumu), rute je dosta komplicirano za napravit, alarmi ne postoje za dubinu, nema AIS funkciju itd..
Pohvalno je baterija koja traje dosta sati i jednostavnost programa.

Za manje brodice i nekakvo amatersku plovidbu je OK, nebi ga preporucija nocu i u plicinama, te za neku ozbiljniju plovidbu (ovo ne mislim na otvoreno more!)

Ipad je odlican proizvod bez obzira na navionics.

:wave:
slika
alles ist relativische
Avatar
sinitram
Old Senior Member
 
Postovi: 1195
Pridružen/a: 19. 03. 2009. (23:08)
Lokacija: Sj.More
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: bez plovila

Re: Ipad i navigacija

PostPostao/la kutnjak » 24. 03. 2012. (14:20)

Hvala na odgovoru Sintiram, znaci ti nisi bas odusevljen sa Navionics navigacijom na iPad-u. A ja jucer kupia novi iPad pa da ga ljeti mogu koristit za navigaciju, internet i zabavu na brodu, a ostatak godine kuci... Ima i drugih nekih aplikacija za pomorsku navigaciju (iSailor ako se ne varam), pogledat cu sto ljudi kazu o tim drugim appovima, pa cu jednu izabrat. Ma ja cu ionako bit ljetni kapetan, za mene je i poluprofesionalna navigacija OK, a koliko sam bio cuo Navionicsove karte za brodske navigacije su najbolje (Platinum). Ova nova Navionics Europe HD app kosta €49.99, i mislim da ukljucuje i sve karte sredozemlja.
Avatar
kutnjak
Member
 
Postovi: 332
Pridružen/a: 19. 06. 2011. (22:15)
Lokacija: Antwerpen, Vis-Kut
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Merry Fisher 725 / Honda 150

Re: Ipad i navigacija

PostPostao/la sinitram » 24. 03. 2012. (14:30)

Ma Kutnjak,

reka sam ti da za sveukupno Ipad odlican, obozavam Apple uredjaje.
Za rekreativno koristit Ipad je vrlo dobar, da se razumimo to nije profesionalni uredjaj za navigaciju.
Ali on nudi opet toliko toga drugoga da je skoro zanemarivo koliko mu je dobra navigacija ... :lol:
slika
alles ist relativische
Avatar
sinitram
Old Senior Member
 
Postovi: 1195
Pridružen/a: 19. 03. 2009. (23:08)
Lokacija: Sj.More
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: bez plovila

Re: Ipad i navigacija

PostPostao/la kutnjak » 24. 03. 2012. (20:26)

Sintiram, ma ja sam racuna spojit ugodno s korisnim: malo bolja navigacija za brod sa kartom kosta tisucicu Eura (recimo Lowrance HDS 5), a koristi se u mom slucaju nekoliko tjedana godisnje, ostatak godine skuplja prasinu. Sa iPadom imam navigaciju za brod liti, i internet i zabavu, a ostatak godine doma dica uzivaju u igricama, uce se, itd. Tako da sam za iste novce kupio mislim korisniji uredjaj... pa makar navigacija i nije profesionalna... ali necu ja vozit tanker po nekim uskim moreuzima po noci... :) ;)
Avatar
kutnjak
Member
 
Postovi: 332
Pridružen/a: 19. 06. 2011. (22:15)
Lokacija: Antwerpen, Vis-Kut
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Merry Fisher 725 / Honda 150

Re: Ipad i navigacija

PostPostao/la Andrej6 » 08. 04. 2012. (22:34)

Pozdrav

I sam sam kupijo ipad. Navigacije si nisam još naložijo, a imam naložene navtične karte ,koje upotrebivam za planiranje rute. Možete si jih slobodno naložiti iz spodnjeg linka, mislim da su u tif obliki i odlične resulucije.

http://www.navodi.com/Saveti/Karta%20Jadrana.html
Avatar
Andrej6
New Entry
 
Postovi: 27
Pridružen/a: 07. 04. 2012. (21:55)
Lokacija: Nova Gorica
Tip plovila: Quicksilver 640 weekend Verado 135

Re: Ipad i navigacija

PostPostao/la kutnjak » 19. 04. 2012. (09:31)

Evo ja sam isprobao svoj novi iPad kao navigaciju na brodu. Koristio sam samo iSailor app (karta Jadrana kosta 20 €), i moram rec da sam zadovoljan. Karta je mislim dovoljno detaljna za moje potrebe, lako je zumirati i lako je praviti rute. Tracking isto radi dobro, a pokazuje i GPS brzinu i smjer bez problema.

Ono sto je manje dobro je da GPS brzo trosi bateriju na iPad-u, a punjenje iPada sa cigaret upaljacem mi nije bilo dobro: iPad se naime najefikasnije puni sa svojim standardnim 10W punjacem (USB port koji daje 5V i 2 A ulaz), dok je akumulator na brodu 12-14V napona. Zna li netko za efikasan i ne preskup adapter ili punjac za iPad na brodu, i gdi se moze nac?

Andrej6, hvala na ovim mapama. Skinuo sam vec nekoliko, i mogu rec da su jako korisne na iPad-u. Pozdrav!
Avatar
kutnjak
Member
 
Postovi: 332
Pridružen/a: 19. 06. 2011. (22:15)
Lokacija: Antwerpen, Vis-Kut
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Merry Fisher 725 / Honda 150

Re: Ipad i navigacija

PostPostao/la pagus » 21. 04. 2012. (12:24)

Osim za navigaciju, iPad može poslužiti i za mnoge druge svrhe:
http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/video/virals/4190097/iPad-used-as-chopping-board.html#ooid=5tM25yMzoHF6CwHm5jMb2_IMv8vuvdm_ :Muhahaha44:

PS: na žalost i ja sam po godinama blizu ovog barbe :oops:
Pagus
Avatar
pagus
Old Senior Member
 
Postovi: 1459
Pridružen/a: 11. 07. 2008. (14:03)
Lokacija: Zagreb, Pag, Šimuni
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Adriatik 790 (IMR M33/T)

Sljedeća

Natrag na GPS, navigacija i pomorske karte

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.