vrt

Parlaonica - samo bez svađanja...

Moderatori/ce: riberer, dome, Moderatori

Re: vrt

PostPostao/la malub1 » 28. 02. 2012. (19:33)

Meni je okućnica nekih 500 kvadrata ana njoj:
Smokva komada 4 odkojih jedna (ozimnjača ima promjer 10 m i u visinu isto,dvi barakokule,dvi trišnje,dvi višnje,jednu šljivu,dvi breskve,dvi kruške (one naše dalmatinske male),dvi naranče,jedan limun,jedan bajam,jedan kumkvat,desetak grmova artičoka,deset šipaka,odrinu sa jedanaest loza i zeleni ogradu od lopočike i lovora ,ružmarin koji se spušta niz zidove oko vrtla i jasmin sta se penje uz ogradu tarace.
Još bi ja toga posadija ali mi se ionako sve skoro spojilo u jednu krošnju.
Prije san sadija zelenilo, ali kako san često poslon odsutan sve bi se manje više osušilo jer ženski (većinski ) dio familije nema nikakvoga afiniteta niti za zalivanje, ali in zato branje ide od ruke.
Sad mi je jedina šansa da se budući zet doseli pa da da ruke.
Lijenost je ljudska RACIONALNOST.
Avatar
malub1
Old Senior Member
 
Postovi: 1152
Pridružen/a: 06. 12. 2011. (18:32)
Lokacija: Kaštel Sućurac
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Damor800 Fjaka VM704LX mila 300 + mercury 9,9

Re: vrt

PostPostao/la Trogiranin » 28. 02. 2012. (19:39)

Meni je vrtal uz kuću i ka šta veli mala liti bez vode ništa. Dio na koji sadim pome, fažol, kukumare i sl. je sa zapadne strane kuće i kuća ga štiti i od juga i bure, ali zato kad liti upekne sunce po cili dan, još kad okrene popodne pa grije i od zida od kuće ajmeeee. Računicu definitivno nemam nikakvu šta se tiče vode, ali je gušt ubrat svoje kad ti triba. Ne prskam ništa I NE bacam nikakve kemikalije. Šta uberem uberem ! Imam još četiri trišnje, dva šipka, dvi mandarune, višnju, limun, krušku, nešto loza dignutih na odrinu i tako to ... :D :thumbup: :wave:
,a i kakav bi to lignjolov bio da se ne mora beštimat, te ja pitam ? BY zipi

Ovaj Trogiranin ...pa vidi mu lokaciju....,i ti bi njemu vjerovao..??...by LUPIS


Imat brod na livadi je isto ko i imat kravu, ne možeš plovit! ..... A KO BI DRUGI ..... LUPIS !!!
Avatar
Trogiranin
Old Senior Member
 
Postovi: 3221
Pridružen/a: 19. 01. 2009. (21:18)
Lokacija: Trogir
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Galeb 6,75 Lombardini LDW 2204

Re: vrt

PostPostao/la ceko » 28. 02. 2012. (20:03)

Evo za one koji imaju volje. Ako se hoće posaditi, a da ne treba zaljevati onda se mora površinu "priput" ili "isfašolat", odnosno, preokrenuti zemlju - gornji sloj staviti ispod.. To se radi tako da se napravi 70-ak cm široki kanal, dubine da si u njemu do ispod koljena, cijelom širinom koju mislimo obraditi, gornji sloj slijedećeg reda se ubaci na dno kanala, tako da dubeći novi kanal zemlju sa dna bacamo poviše. Tako se ide po redu dok se sva zemlja na toj površini ne prevrne.. Tako dobijemo površinu odmorne, "gluhe" zemlje u kojoj nema sjemena od trave i ako se tako obradi zemlja onda mogu bit pamidori i ostalo čak i bez zaljevanja pod uvjetom da je zemlja kvalitetna i dovoljno duboka.. Tako se nekada na otocima pripremala zemlja za sadnju vinograda. Od alata treba matika, "mašur" i maškin (umjesto njega može se pomoći sa kopačicom za prekopati tvrdi sloj zemlje)..
Muci, jebi i ki te ca pita!
Avatar
ceko
Old Senior Member
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 27. 11. 2010. (19:04)
Lokacija: hvar
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: maestral 500, elan 490

Re: vrt

PostPostao/la peškafondo » 28. 02. 2012. (20:46)

A meni baš malo prije krepala freza.. :evil: :thumbdown: :Other9: :Angry47: :Angry36:
Na more idem sam. Tako imam više prijatelja.
by ab ovo
Avatar
peškafondo
Member
 
Postovi: 455
Pridružen/a: 14. 11. 2008. (22:10)
Lokacija: Pula-Medulin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: drvena pasara bez kabine 4.8m

Re: vrt

PostPostao/la Pape » 28. 02. 2012. (21:24)

Trogiranin je napisao/la: Računicu definitivno nemam nikakvu šta se tiče vode, ali je gušt ubrat svoje kad ti triba....


...a koja je nama računica koji nemamo vrtove...odeš na pazar i u tri-četiri kesice doneseš kesu kumpira, malo travuljige, neko voće...i ode brajo 150-200kn...pa puta tri-četiri puta tako misečno...koliko je sad ono kubik vode?!...u Splitu 7kn. a eno puncu san napravija u vrtlu, okopa mu 4mm x1,5, i on tu se igra sa blitvicom i salatom, petrusimulom, selenom...uglavnom, oni i mi vamo u st-u, nemožeš to izist koliko toga ima...blitva mi je jedno vrime na uši izlazila...i nisan je kupova...koliko je ono mac one černobilske blitve na pazaru?... tako da te priče tu o računici imaju smisla tu...otiđi na pazar pa kupi to sve šta uzgajate, pa'š vidit da ima smisla...i još guš ubrat nešto svoje, zdravije, netretirano... di'š bolje!... :thumbup:

...ni moji u firmi koji su živili na selu nisu mi virovali...sad kad su se neki poženili i došli u St...ala Brale, dobro si ti reka oni Pazar nije normalan...onda sad svako malo...alo Brale, stari šalje odozgara neku spizu busom...mogu li kidnit na po ure...onda evo ti ga nazat sa vinom, pune kese salate, blitve, kapulice....ubaci mater koje domaće jaje, po pancete...klali su i pivca...

...sad se i oni zajebaju...kažu da dolaze "spličani" samo sa karavanima u imotski u zadnje vrime...i nemo'š mu pajdo vidit zguza koje table ima...tabla je visoko u zraku i trpa se.... :lol: :lol: :lol:
Avatar
Pape
Old Senior Member
 
Postovi: 7863
Pridružen/a: 28. 01. 2010. (08:17)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Jeanneau Islander 750, Perkins 4236

Re: vrt

PostPostao/la tg-boy » 28. 02. 2012. (23:10)

ma pape pusti ga - punica mu prodaje sve to na pazaru i zato nema računice jer gojia ne gojija on svoje isto će dobit šta mu pripada - a da mu nije matere sve bi odavno u beton..... ne razumi on tebe - sit gladnome ne viruje :thumbup: :thumbup:
Prije sam bio umišljen - sad sam savršen - bit će bolje
Avatar
tg-boy
Old Senior Member
 
Postovi: 1786
Pridružen/a: 07. 06. 2008. (22:00)
Lokacija: trogir
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: galeb, volvo md11c

Re: vrt

PostPostao/la karamba » 29. 02. 2012. (15:31)

ceko :thumbup: netreba zaboravit kako su se nekad ljudi mučili i koristili svo znanje nebi li preživili a ovoj današnjoj naciji je sve teško uz svu silnu mehanizaciju i traktore :thumbdown:
tamo di ja imam taj vrt taj dio se zove dubašljansko polje i svi stari govore kako je to zlatna zemlja jer ima dosta vlage i kvalitetna je, to polje ima tko zna koliko hektara i prije 100-injak godina je svo bilo obrađeno danas je sve zapušteno i osim mene ima svega nekolicina ljudi koji obrađuju vrtle a od te nekolicine je par slovenaca koji imaju sve uređeno ko apoteka . Da se ne isplati to ne drži vodu ,nego ljude ni volja delat samo prodaju građevinske terene i pametuju,doč če i tome kraj. Uglavnom , danas sam posadio vrečicu kapule crvene i vrečicu bjele , jednu gredicu crvene mrkve jednu bjele, jer je dan korjena , slikat ču pa ču stavit poslje. A kad ljeto zacvrči pa kad donesem zubonju ili par kila tunjevine , pa malo friško iskopanog krompira ,kapule,salate,krastavca pa gradele a okolo cvrčci pjevaju ajooooooj miline :thumbup:
U.T.R. SMOKVA
----rent a boat----
Avatar
karamba
Old Senior Member
 
Postovi: 3313
Pridružen/a: 07. 06. 2008. (11:09)
Lokacija: krk
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: 2bakan5 yam 40,60 ,galeon475yam70,sessa100

Re: vrt

PostPostao/la ordovician » 29. 02. 2012. (16:38)

karamba je napisao/la: pa kad donesem zubonju


pa kad nahranim macku...
Avatar
ordovician
Senior Member
 
Postovi: 526
Pridružen/a: 16. 09. 2009. (19:19)
Lokacija: London

Re: vrt

PostPostao/la josip » 29. 02. 2012. (16:54)

karamba :thumbup: . Što se tiće zaljevanja , tlo oko biljke je dobro prekriti debljim slojem suhe pokošene trave ili slame , što će spriječiti isušivanje zemlje, zagušit će rast korova, zemlja će ispod postati rahlija, te ako i zimi držiš zemlju prekrivenom travom u proljeće će zemlja biti toliko rahla da ju nećeš morati aršoviti, kopati ili frezati. Naravno na taj način i gnojiš zemlju ( iako bi valjalo dovesti i stajski gnoj ), a plodovi biljaka poput paprike, jagoda , krastavaca i sl. su uvijek čisti.
Avatar
josip
Old Senior Member
 
Postovi: 1215
Pridružen/a: 11. 01. 2009. (14:54)
Lokacija: Vukovar , jugoistočna obala Istre

Re: vrt

PostPostao/la peškafondo » 04. 03. 2012. (20:40)

Evo popravljena freza i sve je spremno za sijati.
slika
Evo šta se dešava kad na moru ne ulovim kalamare,bacam se na poljoprivredu. ;)
Usput,bio sam prekjučer na panulu,NIŠTA.
Panule sam donio doma i mislim da je to bilo to za ovu sezonu.
Na more idem sam. Tako imam više prijatelja.
by ab ovo
Avatar
peškafondo
Member
 
Postovi: 455
Pridružen/a: 14. 11. 2008. (22:10)
Lokacija: Pula-Medulin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: drvena pasara bez kabine 4.8m

Re: vrt

PostPostao/la udica » 04. 03. 2012. (20:56)

...iman malo vrtla iza kuće za najčešće 5-6 kg kumpira, 15 poma, 4 balančane 3 malangule 2 redića fažoleta, 2 redića biži, 5 paprika, malo blitve i špinjače, selena petrusimula, rikole i tako šta punac i punica odluče da mi zasade :D :D :D

....posred vrtla imam kišomjer iz njega od DHMZ uberem 500 kn za 3 mjeseca evidencije :thumbup: :D :D
Avatar
udica
Old Senior Member
 
Postovi: 1103
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (20:57)
Lokacija: Marina
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Atlantic 560 PH Honda 90VTEC

Re: vrt

PostPostao/la komarčeros » 05. 03. 2012. (08:52)

racunice nema,ovi sta govore drukcije vidi se da s vrtlon posla u zivotu nisu imali,neisplativo je skroz,al bar znas sta jides.
Hrvati iznad drugih Hrvata i time veci Hrvati od onih "drugih" po raznoraznim zaslugama, sve profesori prava, predstavnici ugnjetavanih, strucnjacu u brodogradnji, cuvaoci ribolovnih tajni, umjetnici u ocitavanju propulzije...
Avatar
komarčeros
Member
 
Postovi: 463
Pridružen/a: 26. 01. 2009. (19:18)
Lokacija: TROGIR - ČIOVO KONTINENT
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: drvena pasara 6,5m DMB

Re: vrt

PostPostao/la Pape » 05. 03. 2012. (10:11)

...a ka šta se vidi da neki nikad sa pazarom posla nisu imali... a vidi ovo.... 150kn pazara/ 6,96kn/m3 vode = 21,55m3 vode * 3puta misečno koliko ja puti odem na pazar= 21,55m*3 puta=64,65m3 ili u prevodu 64,650l vode...ili u prevodu 6 miseci vode za moje kućanstvo jer potrošimo cca 10m3 vode misečno...da ti usuješ u vrtal 64 kubika vode misečno???!...ili čak više???!...laže ti bog...a kesica simena blitve, salate, selena, petrusimula...10-15 kuna.... :eh:

...a spomen li plastenike i sve one koji uzgajaju za prodaju...odavno bi ti krepali po ovoj "našoj" računici da se ništa ne isplati, nit bi vidili više na pazaru išta za kupit....ne isplati se jer ti nije 1m2 zemlje rodija da moš odnit na pazar šleper recimo blitve, i da si ubija 5000kn ti dan, pa tako svaki dan... zato se ne isplati...nama se nikoji qr@c ne isplati radit, pa ni ovo malo vrtlića...jer ako nisi priko noći posta tajkun, ne vaja...lakše je ispijat u kafiću kavu, nabit Ray Ban na oći i sunčat se po jutra na štekatu sa ajfonom na uvu, nego malo maškinićem mavat...izgleda meni da je lakše ostavit 450-600kn misečno na tom pazaru, i kasnije cičat da je cila zemlja u kurcu i da je sve skupo, nego se uvatit malo posla...očito se bojimo žuljića na ruci ko vrag tamjana... :eh:
Avatar
Pape
Old Senior Member
 
Postovi: 7863
Pridružen/a: 28. 01. 2010. (08:17)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Jeanneau Islander 750, Perkins 4236

Re: vrt

PostPostao/la udica » 05. 03. 2012. (10:52)

udica je napisao/la:...iman malo vrtla iza kuće za najčešće 5-6 kg kumpira, 15 poma, 4 balančane 3 malangule 2 redića fažoleta, 2 redića biži, 5 paprika, malo blitve i špinjače, selena petrusimula, rikole i tako šta punac i punica odluče da mi zasade :D :D :D

....posred vrtla imam kišomjer iz njega od DHMZ uberem 500 kn za 3 mjeseca evidencije :thumbup: :D :D


...e zaboravija san dodat (reka bi Šamala) jebene tikvice.........3 kućice po 2..........one se jedine prirefaju :thumbup: :!:
Avatar
udica
Old Senior Member
 
Postovi: 1103
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (20:57)
Lokacija: Marina
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Atlantic 560 PH Honda 90VTEC

Re: vrt

PostPostao/la mala od palube » 05. 03. 2012. (11:20)

Pape, ne možeš reć' da se svima isplati.
komarčeros je napisao/la:racunice nema,ovi sta govore drukcije vidi se da s vrtlon posla u zivotu nisu imali,neisplativo je skroz,al bar znas sta jides.
:thumbup: Totalno si u pravu.
Ekonomske računice nema, jer si ti zbroio samo trošak vode i ništa više.
A osim toga ne govorimo o prof. poljoprivrednicima, već o vrtiću ili vrtlu.
O.K. neko posadi, dobra zemlja, nema previše truda.
Ja konkretno , obavezno istu gredicu sadim ili sijem više puta zbog bure i posolice. Koliko puta smo doslovno posadili više kg krompira i kapulice nego na kraju izvadili :oops: , da nije bilo komično, rekli bi drugi da je tragično.
Ništa od toga ne došeta samo od sebe, samo se posije/posadi, okopava, zalijeva, ubrere... ako nešto mislim imati , onda se moram dobro potruditi.
I finincijski i vremenski i uloženog truda ...je neisplativo.
S druge strane znam što jedem i to je jedina, i najbitnija računica :thumbup: .
"U kamenu ništa ljudsko, u ljudima sve kameno!"
Avatar
mala od palube
Member
 
Postovi: 352
Pridružen/a: 11. 12. 2010. (21:21)
Lokacija: Makarska rivijera
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Antares 6

PrethodnaSljedeća

Natrag na Parlaonica

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.