vrt

Parlaonica - samo bez svađanja...

Moderatori/ce: riberer, dome, Moderatori

vrt

PostPostao/la karamba » 23. 02. 2012. (20:52)

sadite li šta onako sebi za gušt ?
prošle godine sam ogradio komad zemlje žicom, platio susjedu da to malo izore i prefreza i posadio sve što sam u dučanu mogo kupit onako za probu bez iskustva. To mi je bila dugogodišnja želja ali nisam imao zemlje a cjena poljuprivrednog zemljišta je bila bezobrazno skupa tamo di sam tražio, tako da sam na kraju saznao da od žene roditelji imaju komadič zemlje i krenuo u napad. Prošla godina je bila testna samo da vidim oče li uopče šta izrast a ove godine bi to sve malo ljepše posložio !
interesira me ima li još koji zaljubljenik u isto i šta vam najviše uspjeva tu uz more i kad šta sadite ?
plan je bio da u ljeti donesem samo ribu za ručak a da me tamo sve ostalo čeka taman spremno za ubrat, normalno bez ikakvog špricanja ili tretiranja !
U.T.R. SMOKVA
----rent a boat----
Avatar
karamba
Old Senior Member
 
Postovi: 3313
Pridružen/a: 07. 06. 2008. (11:09)
Lokacija: krk
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: 2bakan5 yam 40,60 ,galeon475yam70,sessa100

Re: vrt

PostPostao/la ceko » 23. 02. 2012. (22:17)

Dobar ti je plan, ali bez zaljevanja ljeti - teško...
Muci, jebi i ki te ca pita!
Avatar
ceko
Old Senior Member
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 27. 11. 2010. (19:04)
Lokacija: hvar
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: maestral 500, elan 490

Re: vrt

PostPostao/la teo_ribar » 23. 02. 2012. (22:18)

šta nisi karamba lani nešto bil spominjal nekakve masline tamo sadit........je bilo ča od toga
˝Nema veze kakav je zakon bitno je samo da ga ti i policajac koji te kontrolira tumačite na isti ili sličan način ˝ by: el passo

˝Ma nema problema ako ga zabrane (MR), važno je da kontrole ostanu iste.˝ by: ab ovo

˝Kuster , a da se prestaneš drogirat ?˝ by: Lady M
Avatar
teo_ribar
Old Senior Member
 
Postovi: 6439
Pridružen/a: 15. 12. 2008. (17:34)
Lokacija: Sušak
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: Adria 501...Yam 6ks 4T

Re: vrt

PostPostao/la Lando » 23. 02. 2012. (23:30)

ja sam posadio prije dva mjeseca 20tak sadnica kapara i sad me živo zanima koliko će ih se primit . Kapara je inače jako perikulozna i teško je uspješno rasadit , ali nadam se da će ovo uspjet . Zapravo nisam ih sadio ja neko moj otac , pa se zato i nadam da bi mogle uspjet :) , jer ih je on sijo i sadio po Palagruži tamo pedesetih godina , a ja ih prošle godine brao :thumbup: :thumbup: . Još je doma jedan mali važ ;)
Inače , posadili smo luka , češnjaka , petrusina , selena , blitve . Meni je želja bila još rasadit i artičoke , ali to za ovu godinu nismo uspjeli , jer u desetom mjesecu nije bilo ništa mladica okolo stabljika , radi suše . Ma bit će sljedeće jeseni
Avatar
Lando
Old Senior Member
 
Postovi: 3442
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (21:25)
Lokacija: db
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Arta mala

Re: vrt

PostPostao/la Kapo » 24. 02. 2012. (03:00)

U Vinjercu posadio 10-ak mladih maslina oko kuce (sad su vec 5-a godina i ceka se prvi rod) a i od djedovine je ostalo 10-ak komada, vec debelo punoljetne,ali pravi je gust 'uletit' medju njih pa se malo zabavljati uredjenjem...
Any fool can criticize,condemn and complain....and most do...(by Dale Carnegie)
Born to ride....forced to work

Nemojte se prepirati sa glupim ljudima....prvo vas spuste na svoju razinu a onda pobijede na iskustvo.
Avatar
Kapo
Old Senior Member
 
Postovi: 3545
Pridružen/a: 02. 11. 2010. (08:24)
Lokacija: Rijeka/ Opatija / Vinjerac
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Adria 1002 (Yanmar, 2 x 100 KS)

Re: vrt

PostPostao/la mala od palube » 24. 02. 2012. (08:57)

Mi smo pravo malo poljoprivredno gospodarstvo :D ( iako nam po malo entuzijazam kopni ).
Dok smo imali bebače, ubijala me pomisao da im moram skuhati obrok kristalona, pesticida, herbicida,...
Tada smo u vrtu imali sve, ali sve ( krompir, salatu, blitvu, kupus, peršin, mrkvu,...sezonski paprike, pome, kukumare, mahune, tikice, balancane,... lubencice, dinje,...). Imamo dosta kvadrata viška oko kuće pa nije bio problem. Međutim bura napravi štetu, suša ljeti ubije svaku volju.
Sada samo reducirali na cijelogodišnje peršin i blitvu to moram imati, a sad za koji mjesec kad krenu sadnice, sadimo pome, paprike, kukumare, obavezno tikvice i fažolet one su se pokazale :thumbup: .
Ovo zadnje sadiš jedino i isključivo ako na zemljištu imaš vodu, a usto se pripremi na velike račune :D .
Masline, smokve, bademe, orah, mandarine, limune, šipke, vinograd, to već imamo, a u Dioklecijanovim podrumima smo prije nekoliko kupili i kivije koje sada namjeravamo posaditi ( već im se radujem :mrgreen: ).

Moraš biti spreman na to da se trud i trošak "investicijski " ne isplati, ali spoznaja da jedeš zdravo :thumbup: .
"U kamenu ništa ljudsko, u ljudima sve kameno!"
Avatar
mala od palube
Member
 
Postovi: 352
Pridružen/a: 11. 12. 2010. (21:21)
Lokacija: Makarska rivijera
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Antares 6

Re: vrt

PostPostao/la karamba » 24. 02. 2012. (09:25)

mala od palube je napisao/la:Mi smo pravo malo poljoprivredno gospodarstvo :D ( iako nam po malo entuzijazam kopni ).
Dok smo imali bebače, ubijala me pomisao da im moram skuhati obrok kristalona, pesticida, herbicida,...
Tada smo u vrtu imali sve, ali sve ( krompir, salatu, blitvu, kupus, peršin, mrkvu,...sezonski paprike, pome, kukumare, mahune, tikice, balancane,... lubencice, dinje,...). Imamo dosta kvadrata viška oko kuće pa nije bio problem. Međutim bura napravi štetu, suša ljeti ubije svaku volju.
Sada samo reducirali na cijelogodišnje peršin i blitvu to moram imati, a sad za koji mjesec kad krenu sadnice, sadimo pome, paprike, kukumare, obavezno tikvice i fažolet one su se pokazale :thumbup: .
Ovo zadnje sadiš jedino i isključivo ako na zemljištu imaš vodu, a usto se pripremi na velike račune :D .
Masline, smokve, bademe, orah, mandarine, limune, šipke, vinograd, to već imamo, a u Dioklecijanovim podrumima smo prije nekoliko kupili i kivije koje sada namjeravamo posaditi ( već im se radujem :mrgreen: ).

Moraš biti spreman na to da se trud i trošak "investicijski " ne isplati, ali spoznaja da jedeš zdravo :thumbup: .

na zemljištu nema vode (još) i prošle godine kad sam sve posadio bez zaljevanja je bilo svega u izobilju , lubenice su bile manje , dinje normalne , tikvice vrlo obilate , pumidore kao u priči a največi je imao kilo , problem je bio kod salata bila je žuhka ,a krastavci su prva 2 tjedna bili izvrsni a poslje iako izgledom ljepi bili su jako žuhki . Nisu mi uspjeli patliđani i mrkva je bila dosta slaba , neznam zašto . Napravio sam malo skladište za alat od kamena i jučer su mi iskopali jednu rupu od 10-ak kubika gdje bi napravio baru , da lubenice budu veće :P
neznam ali meni se čini da se taj mali trud itekako isplati , kad odeš u vočarnu po par sitnica 50kn ti ne gine a ako očeš da je malo rručak obilatiji ode i 100kn , a trošak sadnje i sjemena je zanemariv, o guštu i zdravlju da ne pričam !
U.T.R. SMOKVA
----rent a boat----
Avatar
karamba
Old Senior Member
 
Postovi: 3313
Pridružen/a: 07. 06. 2008. (11:09)
Lokacija: krk
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: 2bakan5 yam 40,60 ,galeon475yam70,sessa100

Re: vrt

PostPostao/la lupis » 24. 02. 2012. (09:43)

ma heba te vrt....


daj slike ulova...




PS čera san kropil ;)
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10360
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: vrt

PostPostao/la mala od palube » 24. 02. 2012. (09:48)

karamba je napisao/la:na zemljištu nema vode (još) i prošle godine kad sam sve posadio bez zaljevanja je bilo svega u izobilju ,

Odlično :thumbup: , znači da je zemlja kvalitetna i odmorna.
Kod nas je zemljište nekvalitetno, iako ga godinama dohranjujemo i nasipavamo.
Bez enormnih količina vode odnosno dvokratnog zaljevanja, ljeti ništa. Redovito nam se dešava da posadimo na stotine sezonskih sadnica, pa nakon bure opet izpočetka :x :sick: , tako da se u mom slučaju ne bi složila o nezanemarivom utrošku truda i sredstava. Ali nije naš "štufalo" ;) .
Tek kad serviraš na stol , miris i okus domaćeg, iz usta isperu svu "gorčinu i trud" :thumbup: .
"U kamenu ništa ljudsko, u ljudima sve kameno!"
Avatar
mala od palube
Member
 
Postovi: 352
Pridružen/a: 11. 12. 2010. (21:21)
Lokacija: Makarska rivijera
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Antares 6

Re: vrt

PostPostao/la slot » 24. 02. 2012. (14:35)

ja imam dva vrta,tako da povrća imamo u izobilju a i voćke smo posadili lani pa če i njih biti...uglavnom sadimo bob,grašak,mahune(fažol),kumpire,čili,paprike,roge,kukumare,balacane,pome rane i pome kasne,tako da ih imamo kroz cilu sezonu,blitvu,malo špinjače,salatu putaricu i kristalku,selen korjen,selen listaš,petrusimen,rikule,mrkve,dinje,lubenice,jagode,smokve,čičindarice,šljive,višnje,trišnje,ni sam neznam više šta sadimo,nemogu se ni sjetiti..evo upravo pripremam tlo za kumpire i bob :D
voda je gradu podarila ime
Avatar
slot
Old Senior Member
 
Postovi: 4385
Pridružen/a: 14. 10. 2010. (20:08)
Lokacija: šibensko kninska županija -VODICE
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Naval 19 Yamaha 40/60

Re: vrt

PostPostao/la Pape » 24. 02. 2012. (15:30)

...a onda samo tučeš po krempitama... :lol:
Avatar
Pape
Old Senior Member
 
Postovi: 7863
Pridružen/a: 28. 01. 2010. (08:17)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Jeanneau Islander 750, Perkins 4236

Re: vrt

PostPostao/la teo_ribar » 24. 02. 2012. (15:47)

Pape je napisao/la:...a onda samo tučeš po krempitama... :lol:

povrće prosljeđuje emilsu.....koji onda radi vege pice :D
˝Nema veze kakav je zakon bitno je samo da ga ti i policajac koji te kontrolira tumačite na isti ili sličan način ˝ by: el passo

˝Ma nema problema ako ga zabrane (MR), važno je da kontrole ostanu iste.˝ by: ab ovo

˝Kuster , a da se prestaneš drogirat ?˝ by: Lady M
Avatar
teo_ribar
Old Senior Member
 
Postovi: 6439
Pridružen/a: 15. 12. 2008. (17:34)
Lokacija: Sušak
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: Adria 501...Yam 6ks 4T

Re: vrt

PostPostao/la đirandula » 24. 02. 2012. (18:33)

Prije par godina i ja očistija svoju zemlju di je bio stari didov vinograd i posadija 20 maslina, sadija ih na široko 6-7 metara jedna od druge.... posadija i jedan mali voćnjak, jabuku, dvi trišnje, dvi žižule, dva šipka, dunju, šljivu, 5 loza stolnog grožđa.... da se malo osladimo, izora materi vrt, ona sadi svašta, pome, kukumare, paprike, kapulu, tikvice, selen, petrusimul..... sad ima malo domaće proizvodnje i baš je gušt... evo prije ure doša iz maslina, nakon ovog leda došlo vrime za rezidbu i gnojidbu...
Avatar
đirandula
Senior Member
 
Postovi: 575
Pridružen/a: 01. 03. 2011. (18:04)
Lokacija: Omiš
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Grašo 19 - Vetus M 4.17 ( 42 ks)

Re: vrt

PostPostao/la lalabu » 24. 02. 2012. (19:10)

Ima i u mene cca 5000m2 zemlje . 100 maslina , 5 smokvi,3 trešnje, 3loze, 2 šljive , žižula ,dunja, murva, orah, jabuka, oskoruša i cca 100m2 vrta + par ježica za povrće svih vrsta uglavnom kad jedno izvadiš drugo sadiš i za 1 kućanstvo više nego dovoljno. Uz sve to opet je u planu proširenje. Posla ima al čovika veseli. Bitno je da je sve iz eko uzgoja tako da se može svo voće ist direkt sa stabla. :D
slika
Avatar
lalabu
Senior Member
 
Postovi: 909
Pridružen/a: 17. 12. 2009. (14:49)
Lokacija: Brač - Pučišća
Tip plovila: gradac 5,80

Re: vrt

PostPostao/la mala od kužine » 28. 02. 2012. (16:47)

Dolazi proljeće i trebat će zavrnut rukave.
Imamo voćnjak: jabuke sve stare sorte,šljive tako da se starci vesele peći rakiju u jesen,kruške od kojih je jedna stara oko 60 godina,orahe,lješnjake,
trešnje,višnje. Divota jer sve možeš jesti direktno s grane.
A i povrtnjak se ugurao tako da se grincajg bere par minuta prije upotrebe.
Stari si je posadio i malo loze za gušt.
Meni je ipak najdraže igrati se sakrivača po vrtu s djecom :)
"Zaletjela se iako je bilo upaljeno crveno svjetlo,prošla između rampe i uzalud sam joj vikao i gestikulirao da se zaustavi jer nije me obadavala nego pun gas nastavila,preletjela most u trenutku dok je bio podignut najmanje dva i pol metra,zaustavila se tek na kopnu i sad sjedi u kafiću."
Avatar
mala od kužine
Old Senior Member
 
Postovi: 1000
Pridružen/a: 10. 09. 2010. (13:07)
Lokacija: Hvar,Jelsa
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Nautika 600k, yamaha 4t 100k, yamaha 4t 6k

Sljedeća

Natrag na Parlaonica

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.