MANIKELA Betina 500 Kabin - od modela do gotovog broda

Forum namjenjen isključivo proizvođačima brodica, te opreme za brodice.

Moderator/ica: riberer

Pravila foruma
U ovom forumu nove teme mogu otvarati SAMO PROIZVOĐAČI BRODICA (i /ili opreme za brodice), dakle poduzeća registrirana za njihovu proizvodanju.
> DA BI SE OTVORILA NOVA TEMA, POTREBNO JE ISHODOVATI SUGLASNOST ADMINISTRATORA FORUMA O UVJETIMA NJEZINOG OTVARANJA<

MANIKELA Betina 500 Kabin - od modela do gotovog broda

PostPostao/la zore70 » 11. 02. 2012. (21:35)

Evo nas narode u jos jednoj nadan se zanimljivoj temi o novom malom brodu iz pogona Bobijeve Manikele

Po meni se cini,koliko vidim ,bude li povoljna cijena da ce ovi slatki brodic nac mista u mnogim portima duz nase obale ;)

Rijec je o poludeplasmanskoj brodici duzine 5metara,sirine na glavnom rebru 1.9 metara tradicionalnih mekih linija.

Brodica ce imati malu kabinu sa vratima sa sklonit s eod kise,nevrimena,za spremit stvari,arte,postran kokpit,klupe i biti ce prilagodena za dvije vrste pogona...klasicni unutarbrodski diesel motor ili vanbrodski benzinski motor....

Natkabine nece biti,kao ni WC-a,fly bridgea,salona i sl. jer u pet metri realno niko to ne moze napravit oku ugodno,dimenzijski pogodno i maritimno..i jos po pravilma klasifikacijskih drustava o visini nadvodja,rezervi plovnosti,metacentrima i sl.pravilima koji se cesto zaobilaze..

DSC02208.JPG
DSC02211.JPG
DSC02210.JPG
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Albert Einstein je svojevremeno izjavija: "samo su dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska gupost...ali za svemir nisam siguran"
PRIJATELJI SU BRAĆA KOJU SAMI IZABIREMO
Avatar
zore70
Old Senior Member
 
Postovi: 2455
Pridružen/a: 05. 08. 2008. (18:56)
Lokacija: PODSTRANA
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MARCO 810+VM MD704LH-200KS

Re: BETINA 500 CABIN-od modela do gotovog broda

PostPostao/la zore70 » 11. 02. 2012. (21:56)

Ajmo dalje...
zaboravih rec da ce brodica imat u obe verzije platformu na krmi,naravno ona za vanbrodski motor ce imat usjek za nogu od motora ;)
DSC02213.JPG
DSC02217.JPG
Sve triba dobro ukrutit jer kit i spric kit su krti a kalup mora ostat savrsen kad se skine sa modela
DSC02218.JPG
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Albert Einstein je svojevremeno izjavija: "samo su dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska gupost...ali za svemir nisam siguran"
PRIJATELJI SU BRAĆA KOJU SAMI IZABIREMO
Avatar
zore70
Old Senior Member
 
Postovi: 2455
Pridružen/a: 05. 08. 2008. (18:56)
Lokacija: PODSTRANA
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MARCO 810+VM MD704LH-200KS

Re: BETINA 500 CABIN-od modela do gotovog broda

PostPostao/la vridnjak » 11. 02. 2012. (22:10)

:thumbup: samo naprid i ne štedi fotoaparat
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak" -Grunf
Avatar
vridnjak
Member
 
Postovi: 344
Pridružen/a: 22. 11. 2010. (21:50)
Lokacija: Zadar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: istranka GTI

Re: BETINA 500 CABIN-od modela do gotovog broda

PostPostao/la pagus » 11. 02. 2012. (22:24)

Mogla bi bit prava ljepotica sa ovim trupom kao osnovom i skladnom kabinom.
Samo naprijed!
Pagus
Avatar
pagus
Old Senior Member
 
Postovi: 1459
Pridružen/a: 11. 07. 2008. (14:03)
Lokacija: Zagreb, Pag, Šimuni
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Adriatik 790 (IMR M33/T)

Re: BETINA 500 CABIN-od modela do gotovog broda

PostPostao/la zore70 » 11. 02. 2012. (22:30)

pagus je napisao/la:Mogla bi bit prava ljepotica sa ovim trupom kao osnovom i skladnom kabinom.
Samo naprijed!


Zatoinece bit nadkabine jer bi je totalno ubilo kad bi se islo na stajacu visinu...Papamobil bi bija maneken za to :lol:
Albert Einstein je svojevremeno izjavija: "samo su dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska gupost...ali za svemir nisam siguran"
PRIJATELJI SU BRAĆA KOJU SAMI IZABIREMO
Avatar
zore70
Old Senior Member
 
Postovi: 2455
Pridružen/a: 05. 08. 2008. (18:56)
Lokacija: PODSTRANA
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MARCO 810+VM MD704LH-200KS

Re: BETINA 500 CABIN-od modela do gotovog broda

PostPostao/la zorica » 11. 02. 2012. (22:58)

Fala bogu da je nece bit
Avatar
zorica
Old Senior Member
 
Postovi: 1687
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (08:09)
Lokacija: medići-mimice
Lokacija: Baška voda/medići
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: quicksilver 500 fish,merc 60 efi

Re: BETINA 500 CABIN-od modela do gotovog broda

PostPostao/la ceko » 12. 02. 2012. (13:14)

Oće li biti uz vrata i purtela na krovu kabine da se olakša ulazak? Ovako izgleda OK - dobro je da nije iša u visinu :thumbup: ..
Muci, jebi i ki te ca pita!
Avatar
ceko
Old Senior Member
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 27. 11. 2010. (19:04)
Lokacija: hvar
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: maestral 500, elan 490

Re: BETINA 500 CABIN-od modela do gotovog broda

PostPostao/la zore70 » 12. 02. 2012. (13:45)

ceko je napisao/la:Oće li biti uz vrata i purtela na krovu kabine da se olakša ulazak? Ovako izgleda OK - dobro je da nije iša u visinu :thumbup: ..

Bit ce Ceko,bit ce...taman razvijan te slike :lol:

Povecanjem visine kabine povecava se metacentarska visina broda...laicki objasnjeno gubi se na stabilitetu,brod postaje nestabilniji,vise se ljulja..visa kabina ili cak i dodana natkabina..tvrdi krov.. povecavaju

tezinu cile konstrukcije broda ,sto se naravno vise osjeti kod manjeg broda ka sta je ovaj pa onda brod utone vise ...poveca mu se gaz i onda krene cirkus...odstupa se od projektiranog i odobrenog gaza,pada

visina nadvodja,drugacije su poluge stabiliteta,znacajno poraste i utjecaj vjetra...i onda sve zajedno postane ono sta ja cesto volim rec silovana forma vec gotova broda,cesto iz neduzne zelje da se udovolji

zahtjevima da u mali brod stane sto cuda ka u veliki...pa ispadne maritimno i oku ruzno....

DSC02221.JPG
Ovdi se vidi ono o cemu san prica...posto ide kabina,prominili su se i odnosi,dakle porasta je malo i gaz,a moraju se zadovoljit i sigurnosni propisi tako je Bobi povisija i izmodelira povisenje kokpita,ubacija malu skalinu,valobran u prolazu izmedu razme i kabine....
DSC02219.JPG

DSC02226.JPG
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Albert Einstein je svojevremeno izjavija: "samo su dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska gupost...ali za svemir nisam siguran"
PRIJATELJI SU BRAĆA KOJU SAMI IZABIREMO
Avatar
zore70
Old Senior Member
 
Postovi: 2455
Pridružen/a: 05. 08. 2008. (18:56)
Lokacija: PODSTRANA
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MARCO 810+VM MD704LH-200KS

Re: BETINA 500 CABIN-od modela do gotovog broda

PostPostao/la zore70 » 12. 02. 2012. (13:57)

Ajmo jos koju,nedilja je pa da se ima sta gledat :lol:
DSC02224.JPG


Tih dana glavna tema je bila Credo Banka,sta se vidi i iz prilozenoga :lol: mnogima su se tada gace tresle :shock:

Ali necemo vise politiku u nasu butigu ;)

Evo ovdi jedan lipi detalj izrade zaobljenja izmedu prednje i bocne stranice kabine

Paluba i prolazi ce dobit novu,poboljsanu protukliznu povrsinu...to se jos ne montira u ovoj fazi.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Albert Einstein je svojevremeno izjavija: "samo su dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska gupost...ali za svemir nisam siguran"
PRIJATELJI SU BRAĆA KOJU SAMI IZABIREMO
Avatar
zore70
Old Senior Member
 
Postovi: 2455
Pridružen/a: 05. 08. 2008. (18:56)
Lokacija: PODSTRANA
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MARCO 810+VM MD704LH-200KS

Re: BETINA 500 CABIN-od modela do gotovog broda

PostPostao/la zore70 » 12. 02. 2012. (14:04)

Zaboravija san Ceki ispunit obecanje :lol:

Ovako sa krme ne izgleda lose ;)

DSC02228.JPG


Ideja je da se naprave funkcionalna vrata koja kad su otvorena smetaju sta je moguce manje..

Naravno,otvara se i dio na krovu radi lakseg ulaska u kabinu.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Albert Einstein je svojevremeno izjavija: "samo su dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska gupost...ali za svemir nisam siguran"
PRIJATELJI SU BRAĆA KOJU SAMI IZABIREMO
Avatar
zore70
Old Senior Member
 
Postovi: 2455
Pridružen/a: 05. 08. 2008. (18:56)
Lokacija: PODSTRANA
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MARCO 810+VM MD704LH-200KS

Re: BETINA 500 CABIN-od modela do gotovog broda

PostPostao/la Gaso » 13. 02. 2012. (01:25)

Interesantno, slično mom idealanom brodu za mali ribolov. Samo da bi bila dužina cca 5.5 - 6m i da sa strane ulaza u kabinu imaš klupice, koje služe za spremište na jednoj strani akumulator i na drugoj tanka za gorivo i još u isto služe ko stepenica za prelaz na provu, slično ko imam ja u svojoj brodici, tako ostane čitava kabina čista, nema spremnika goriva i akumulatora unutra, ionako treba stepenica za prelaz na provu, jer neko 70g star čovjek težko če se penjat na provu. Kašun motora treba biti ovakav da je moguč slobodan prelaz sa strane u stvari što manji, u slučaju unutarnjog motora. Bitno je još da se vidi iz krme preko kabine, ako sjedi neki normalan čovjek od 180cm i još da je svijetlo 360° skopljivo na krmi i ima nosač od cca 1.2m, da se danju može sklopiti(gurne se na stranu krme) i ne smeta ako se lovi gofa štapom i da noču ne smeta vožnji, da ide preko glave i evo idealne brodice, za panulo, kupanje, lignje itd....

Idelano za mene bi bio još motor unutarnji naravno, da ima snage za nekih 13čv i još da je moguče panulat na minimumu sa istim motorom, to ja mislim da bi bio pun pogodak, kao neka zamnjena za drveni brod, uz to da če bit 2x brži, a stabilitet če imat zbog oblika krme(daska) puno bolje nego sve klasične pasare, gajete.
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: BETINA 500 CABIN-od modela do gotovog broda

PostPostao/la ivan3 » 13. 02. 2012. (01:42)

Gaso je napisao/la:a stabilitet če imat zbog oblika krme(daska) puno bolje nego sve klasične pasare, gajete.


Kakva daska?

I neće imat stabilitet bolji od gajete da se na glavu okreneš. Drvo je drvo.
Otra, dotra, utra, natra, potra, ustra, zatra, istra, satra, pritra, navrn'jo.
Avatar
ivan3
Korisnik baniran
 
Postovi: 2706
Pridružen/a: 29. 01. 2010. (19:55)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Majama

Re: BETINA 500 CABIN-od modela do gotovog broda

PostPostao/la Gaso » 13. 02. 2012. (01:54)

Jedino mislim, da bi ona lajšna sa gornje strane oko kokpita, koja štiti od prodora mora u kokpit trebala bit štoviše na granici trupa broda, ja osobno bi napravio što više širok kokpit ravan sa oplatom, da je izvana glcoat, stakloplastika i iznutra samo još kontraštampa, sve skupa debeljine cca 1.5cm. Jer problem kod ovih brodova je širina, pogotovo aku su 5m i prijelaz oko kašuna, instalacije se stavi između duplog dna na pod a ne sa strane. Jer onaj prostor između lajšne koja štiti od prodora mora u kokpit i oplate donjeg trupa je neizkorišten prostor, dok je širina kokpita kod ovako malog broda bitna. Slično sam ja napravio kod svoje brodice, pa tako proširio kokpit barem za nekih 10cm sa svake strane jer je prije bilo slično nego ovdje na slikama, znači 20cm ukupno što je kod 5m ogromno i još sada je na granici komotnog prelaza oko kašuna, zato kažem 5.5 - 6m brod, pa da je širi barem 10-15cm od 5m broda. Rješiti treba i kaljužno pumpo, to mislim, da sam ja kod svog broda rješio kako treba, napravio bazen sa pumpnom ispred vrata u kabinu, koji sakuplja vodu iz kokpita, znači da čak ne ulazi more u kaljužo, u isto vrijeme kašun je potpuno izoliran, buka ne izlazi iz pajola, povuče se posebna cjev za zrak motora. Napravio sam još jedno kaljužno unutar kašuna za svaki slučaj ako procuri nešto kod ispušnog sustava i motora ili da se sakupi neka voda izmežu duplog dan, i tu kaljužno pumpu treba spojiti sa bazenom ispred ulaza u kabinu, ja sam sada napravio izlaz iz kašuna u kokpit, i pošto mi je inox ispušni lonac procurio, imam sada čitav kokpit pun masnoče kad prorad pumpa, zato treba staviti cjev kaljužne pumpe direktno u bazen a ne u kokpit. To ču ove godine srediti ovaj lonac pa cjev itd..., jer inox za lonac ne valja, samo plastika ;)
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: BETINA 500 CABIN-od modela do gotovog broda

PostPostao/la Gaso » 13. 02. 2012. (02:09)

Krma sa donje strane je potpuno ravna, kao kod svih PD brodova i to če brodici dat bočni stabilitet. Znači ravna krma če pomoči, da brod izlazi iz mora pa da dobije PD brzinu i u isto vreme pošto nije trup u obliku "jaja" dobije bočni stabilitet(ko trajekt, koji je kada). Ako pogledaš drvo i težinu drva i isti oblik broda, recimo gajeta, drveni ima puno bolji stabilitet jer je teži brod i težište ima niže od sličnog plastičnog broda. Dok ako napraviš krmu po sistemu PD trupa, a to ne mislim, ni duboki V ni plitki, nego daska potpuno ravan, kao kod ove brodice, ako pogledaš ispod mora krmu, sa ljeve i desne strane krme, oblik je ravan ko daska i to je najbolje za bočni stabilitet. Jer tu uzgon mora na krmo stabilizira brodicu, pa zato ne treba imat tolike težine u kobilici, da bi se napravio bolji bočni stabilitet brodice. A zašto imajo sve pasare, gajete oblik jaja trup ako pogledaš krmu, je zbog histrorijskih razloga, pošto su u početku svi ovi brodovi bili jedrilice i ako se plovi u vjetar treba se naginjat na stranu, da može plovit u vjetar. Zbog istih razloga katamarani-jedrilice puno lošije plove na jedra u vjetar od klasičnih jedrilica. Kod motornih brodica, nema potrebe po ovim karakteristikama, pa je najbolje, da ima krma ispod mora oblik daske, a provu kao klasični brodovi, da ljepo razbija val. Zato i ljudi stavljaju spojlere na gajete, pasare, u stvari kod ove brodice baš to se u startu riješi i puno ljepše izgleda nego klasični oblik krme i dodan spojler.
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: MANIKELA Betina 500 Kabin - od modela do gotovog broda

PostPostao/la tg-boy » 13. 02. 2012. (20:18)

odlično :wave: - piči dalje
Prije sam bio umišljen - sad sam savršen - bit će bolje
Avatar
tg-boy
Old Senior Member
 
Postovi: 1786
Pridružen/a: 07. 06. 2008. (22:00)
Lokacija: trogir
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: galeb, volvo md11c

Sljedeća

Natrag na Proizvođači brodica i opreme

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.