Na putnickim brodovima Azipod se uveo prvenstveno zbog komoditeta putnika,odnosno znacajnog smanjenjenja vibracija (elektromotor radi prakticki bez vibracija) sto doprinosi povecanoj udobnosti putovanja. Druga prednost je sto max. snagu/moment imas odmah prilikom starta/pokretanja i ne treba gledati da li je motor na radnoj temperaturi,pomalo dizati okretaje,paziti na opterecenje,rpm turbine,cekati da se uhvati odredjena brzina da se dignu okretaji, sto je vrlo znacajno za manovru u ogranicenom prostoru kakva se cesto vrsi na cruiserima,itd...svatko tko je navigao zna o cemu pricam...
Isto tako,takav pogon je ekonomicniji u smislu manjeg broja tarnih dijelova (elektromotor je sam po sebi jednostavan uredjaj) koji su uvijek kriticni dio svakog brodskog motora,odnosno sigurno ne zahtijeva rezervnih dijelova koliko jedan klasicni glavni motor.
To bi bio onaj bolji dio price...
Sad onaj drugi dio :
Za proizvesti potrebnu energiju / struju trebaju dizel generatori...dakle opet klasicni cetverotaktni motor. Tih dizel generatora,koji su znacajno jaci/veci nego standardni treba brojcano naslagati toliko da zadovolje dodatne potrebe za napajanje glavnog elektromotora. E tu sad dolazimo do povecanog broja tarnih dijelova, povecanih troskova odrzavanja u odnosu na klasicni pogon, odnosno odose novci u svakom slucaju,samo kroz drugu cimunjeru. Dodatno,imas pretvaranje energije (dodatni gubitci), velike elektronicke sklopove (opet gubitci) koji su jedan od kriticnijih dijelova na svakom brodu,zahtijevaju dodatna hladjenja (opet gubitak).
Cetverotaktni motori za pogon dizel generatora imaju nesto malo bolju iskoristivost od velikog brodskog dvotaktnog motora,no u cijeloj ovoj prici to je na koncu ipak zanemarivo. Bitna je i krajnji je cilj udobnost putnika !!!
Ugradjivao se taj sistem i u neke tankere (Stolt sa chemical tankerima je bio pokusni kunic) no generalno nije zazivio u trgovackoj mornarici iz samo jednog jedinog jednostavnog i banalnog razloga razloga : NEISPLATIVO !!
(skupo u nabavi, skupo u odrzavanju,ustede na gorivu nikakve ili zanemarive,potreban dodatni visokokvalificirani kadar iliti elektronicari koje treba dodatno platiti, itd...dalo bi se tu jos polemizirati)
Umjesto elektro pogona islo se dalje u razvijanje velikih brodskih dvotaktnih motora sa ispusnim ventilom i to u smjeru common rail ubrizgavanja, MAN & BW i Sulzer/Wartsilla koji su glavni dobavljaci motora na trzistu danas imaju nove modele bez camshaft-a (bregaste osovine),elektronickim ubrizgavanjem mazuta postigla se veca iskoristivost, uklanjanjem bregaste osovine smanjila su se trenja (dodatna usteda goriva) i tu je elektronika takodjer preuzela dominantnu ulogu, ona takodjer nosi svoje probleme (skupa ko kuga !!
) tako da se jos uvijek vecina brodovlasnika odlucuje za stari dobri klasicni pogon. To bi bilo nesto kao nas dobri stari Torpedo 18/24...svaka cast novim motorima sa common rail ubrizgavanjem,ali Torpedo je Torpedo...