MANIKELA PD guc 6m - izrada modela

Forum namjenjen isključivo proizvođačima brodica, te opreme za brodice.

Moderator/ica: riberer

Pravila foruma
U ovom forumu nove teme mogu otvarati SAMO PROIZVOĐAČI BRODICA (i /ili opreme za brodice), dakle poduzeća registrirana za njihovu proizvodanju.
> DA BI SE OTVORILA NOVA TEMA, POTREBNO JE ISHODOVATI SUGLASNOST ADMINISTRATORA FORUMA O UVJETIMA NJEZINOG OTVARANJA<

MANIKELA PD guc 6m - izrada modela

PostPostao/la zore70 » 09. 02. 2012. (23:05)

Evo nas narode u novoj temi ;)

Mislim da ce biti zanimljivo mnogima pratit zacece jednog novog projekta,rodenje jednog novog broda na nasem trzistu.
U moru raznih prerada , dorada i nazalost silovanja vec desetljecima postojecih brodova mislim da je ovo jedno od rijetkih osvjezenja,opet iz radionice Manikele,tocnije iz modelarnice njenog vlasnika Bobija :thumbup:

Posal koji ce bit prikazan nije ni lagan,ni brz ni jeftin pa ga se zato rijeto i vidi na nasim podrucjima jer najlakse je nazalost uzet neciji brod,posudit,skinit kalup,prominit di koju sitnicu i udri stampaj pod svoje.
Ali sta je tu je ,ima jos entuzijasta...moglo bi se rec ludaka koji vole stvarat...

Tako ovdi imamo postupak izrade modela broda sa kojega bi se triba izvuc kalup za proizvodnju brodova..
Brod-brodica u stvari je poludeplasmanski guc duzine 6 metara i sirine na glavnom rebru 2.35 m..

Biti ce predviden za pogon vanbrodskim motorom do cca 60KS ili unutrasnjim diesel motorom do 90 ks

Sta se oblika konstrukcije tice biti ce verzija open u obe verzije pogona...stabilni i vanbrodski,kao i verzija sa kabinom i natkabinom,kako kome pase...
Projektni zadatak je napravit brod ugodnih tradicionalnih linija sljedeci moderne trendove brzih brodica za sport i razonodu i lakse gospodarske upotrebe.

Vodit ce se racuna o ergonomiji,upotrebljivosti,maritimnosti ,nadvodju i iskoristivosti prostora,koliko to velicina brodice dopusti.
Kao i dosada u politici kvalitete ovog proizvodaca,nece s eodstupat od upotrebe kvalitetnih materijala.
Toliko o tome...ostalo ce pokazat vrime...ajmo od pocetka nastanka...

DSC02269.JPG

DSC02266.JPG

DSC02264.JPG


Samo crtanje linija broda na papiru,njihovo peglanje,uvecavanje i pribacivanje na panel j enezgodno popratit a i malo ko bi shvatija pa san ga priskocija...
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zadnja izmjena: riberer; 11. 02. 2012. (11:17); ukupno mijenjano 3 put/a.
Razlog: Popravljen raspored fotografija
Albert Einstein je svojevremeno izjavija: "samo su dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska gupost...ali za svemir nisam siguran"
PRIJATELJI SU BRAĆA KOJU SAMI IZABIREMO
Avatar
zore70
Old Senior Member
 
Postovi: 2455
Pridružen/a: 05. 08. 2008. (18:56)
Lokacija: PODSTRANA
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MARCO 810+VM MD704LH-200KS

Re: MANIKELIN NOVI PD GUC OD 6M

PostPostao/la zore70 » 10. 02. 2012. (00:34)

Da nebi bilo zabune,metoda izrade kalupa koju ovdi prikazujemo nije bas krik sezone,malo je tradicionalna,staromodna,uz puno rada i znanja..
Danas je rasirenija metoda(osim kopiranja tudeg perja,koja je najpopularnija) izrade kalupa GRP brodova je projektiranje broda u nekom od racunalnih programa,u 3D tehnici i onda slanje gotovog programa
u specijalizirane pogone sa CNC glodalicama koje iz jednog veeelikog bloka specijalnog voska za skoro cas posla isfrezaju model broda.
Niti je bas na svim podrucjima dostupna a bome nije ni jeftina metoda,u svakom slucaju izostane onaj osjecaj unosenja neceg svoga,neke svojeduse,osjecaja prostora dok se gradi model.
Tako bi se meni masu puta dogodilo da svratin do Bobija doma i vidin da je dobija jutarnju inspiraciju i srusija sve ono od jucer,prekjucer jer mu u prirodi nije dobro izgledalo ono sta je papir istrpija :lol:
Nije lako ugodit kupcima,trzistu,struci,pravilima registra,da bude pogodno tehnoloski u proizvodnji....papir trpi svasta,a u prirodi nama svimatriba brod sa sto boljim maritimnim i ostalim karakteristikama,a svi znamo da jos niko nije napravija ,niti ce,idealan brod.

DSC02270.JPG

DSC02272.JPG

DSC02274.JPG

Kako se ovo nije lako napravit,niti je nastalo za par dana,tako necemo ni brzat sa svime...
Nadan se da ce tema ostat "zdrava",sa konstruktivnim i dobronamjernim komantarima uz dobru zabavu ;)
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Albert Einstein je svojevremeno izjavija: "samo su dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska gupost...ali za svemir nisam siguran"
PRIJATELJI SU BRAĆA KOJU SAMI IZABIREMO
Avatar
zore70
Old Senior Member
 
Postovi: 2455
Pridružen/a: 05. 08. 2008. (18:56)
Lokacija: PODSTRANA
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MARCO 810+VM MD704LH-200KS

Re: MANIKELIN NOVI PD GUC OD 6M

PostPostao/la Trogiranin » 10. 02. 2012. (06:51)

Zore jedno pitanje ?
Naime vidim da su radovi otpočeli dobrano i odmakli se od papirnate ideje. Za to sam čuja ima već i ohoho vrimena. Čisto onako iz znatiželje: šta Bobi kaže koliko u stvari triba vrimena da se recimo konkretno ovaj projekt privede kraju. Znači da brod zaplovi. Kakva je situacija sa zakonom odnosno registrom i legalizacijom cijele stvari? Da li je i tu administracija ekspeditivna ka recimo u građevinarstvu? Da li je tako nešto uopće u našoj državi moguće predvidit u nekom realnom vremenskom roku ili to može trajat u nedogled. Mislim konkretno kad se radi, a ne onako po ure uru od miseca do miseca kad imaš volje, jer onda ne bi bilo nikad ...
Za temu, trud, slije, komentare, ... :thumbup:
,a i kakav bi to lignjolov bio da se ne mora beštimat, te ja pitam ? BY zipi

Ovaj Trogiranin ...pa vidi mu lokaciju....,i ti bi njemu vjerovao..??...by LUPIS


Imat brod na livadi je isto ko i imat kravu, ne možeš plovit! ..... A KO BI DRUGI ..... LUPIS !!!
Avatar
Trogiranin
Old Senior Member
 
Postovi: 3221
Pridružen/a: 19. 01. 2009. (21:18)
Lokacija: Trogir
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Galeb 6,75 Lombardini LDW 2204

Re: MANIKELIN NOVI PD GUC OD 6M

PostPostao/la Thomy » 10. 02. 2012. (07:45)

Zore, od kojeg materijala se izrađuju rebra?

Samo naprid :thumbup:

:wave:
...koliko moš baljezgat pizdarije...da ti je usta začepit... na guz**u bi progovorija....
Avatar
Thomy
Old Senior Member
 
Postovi: 2467
Pridružen/a: 04. 08. 2009. (06:58)
Lokacija: Jadrija
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Saver 19 Open, Yamaha 100

Re: MANIKELIN NOVI PD GUC OD 6M

PostPostao/la kalafat » 10. 02. 2012. (07:58)

zore svaka čast lipo objasnjeno i slikano!! :thumbup:
Thomy, rebra radi ka i za sve modele prije od mediapana.

Trogiranin je napisao/la:Zore jedno pitanje ?
Naime vidim da su radovi otpočeli dobrano i odmakli se od papirnate ideje. Za to sam čuja ima već i ohoho vrimena. Čisto onako iz znatiželje: šta Bobi kaže koliko u stvari triba vrimena da se recimo konkretno ovaj projekt privede kraju. Znači da brod zaplovi. Kakva je situacija sa zakonom odnosno registrom i legalizacijom cijele stvari? Da li je i tu administracija ekspeditivna ka recimo u građevinarstvu? Da li je tako nešto uopće u našoj državi moguće predvidit u nekom realnom vremenskom roku ili to može trajat u nedogled. Mislim konkretno kad se radi, a ne onako po ure uru od miseca do miseca kad imaš volje, jer onda ne bi bilo nikad ...
Za temu, trud, slije, komentare, ... :thumbup:


ja san pricao sa Bobijen o tome kako i sta fukcionira to sa registrima, za jedan od proslih modela, i to ti vako nekako ide triba napravit kompletnu dokumetaciju, nacrte, proracune stabiliteta, konstrukcije, cvrstoce, otpora itd itd, onda se sve to da na odobravanje mudracima u registru koji to onako ka laganini pregledavaju i kod njih ka i u svakoj drzavnoj instsituciji to funkcionira znas i sam kako, postoji samo jedno sredstvo ubrzavanja svega. a koliko znan svu dokumentaciju im radi jedan doktor brodogradnje.
iz motora gredu okrugli dimovi (torpedo dizel) - by Uroš
Avatar
kalafat
Senior Member
 
Postovi: 905
Pridružen/a: 23. 06. 2008. (11:57)
Lokacija: trogir
Tip plovila: primorka630+60cm/ vidović 300

Re: MANIKELIN NOVI PD GUC OD 6M

PostPostao/la zore70 » 10. 02. 2012. (08:44)

Tako je Kalafat..nisi zanista kalafat :lol:

O materijalima cemo pricat...pomalo..bit ce govora i o utrosenom vrimenu,materijalu ali kod jednog modela koji je dalje odmaka

Sve se vrti oko masla...i to velikog :wtf:

Kod ovakvih projekata triba napravit karijolu papira,izracuna,atesta,cuda i cudesa....a to debelo kosta....kad dovezes karijolu papira na pregled,dobijes viseznamenkastu svotu racuna za platit :lol:

Ko je ima posla sa nekim od klasifikacijskih drustava zna koliko je to novaca,HRB je "sveta krava" a niko ko tamo sidi nema malu placu ,pa tako vise puta;)
Zato san na pocetku i spomenija ono kopiranje vec gotovih brodi i rastezanja "kulturne"bastine u obliku destaka verzija neke Istr......Prim....Dal...raspilavanja....dozuntavanja...to su puno laksi i jeftiniji
puti...jesu li bolji isl....nije tema ovdi ;)

Triba napomenit i da je svaka preinaka vec dobivenog modela broda sankcionirana jos jednom kariolom papira,atesta,nacrta...i uz to lipom svoticom novaca :?

Zato se uvik lipo nasmijem...kad vidin da neki navale sa pricom....kad ce verzija sa kabinom...daj jos natkabinu...ja bi jos jaci motor....zasto nema ribarska verzija....i na kraju..posta kilo broda.....A ZASTO J E TAKO SKUPO

Iz toga i slicnih razloga danas zapad radi brode na Istoku..dovozi doma i lipi naljepnice made in EU

To je naravno,drugacije kod preinaka gotovih brodova u kucnoj radinosti,po zakonu bi i to tribalo prijavit,prigledat jeli uskladu sa sigurnosnim i strucnim pravilima..
To bi tribala radit kapetanija,ne kosta ni blizu ko profice....ali kako zivimo u sredenom drustvu,tako to nije bitno dok valjda ne poraste stopa mrtvih po moru...

Kontrolira se samo samogradnja,naravno uz ono ogranicenje o broju izradeih kopija po jednom nacrtu i prema zabrani otudivanja od 5 godina...
Albert Einstein je svojevremeno izjavija: "samo su dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska gupost...ali za svemir nisam siguran"
PRIJATELJI SU BRAĆA KOJU SAMI IZABIREMO
Avatar
zore70
Old Senior Member
 
Postovi: 2455
Pridružen/a: 05. 08. 2008. (18:56)
Lokacija: PODSTRANA
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MARCO 810+VM MD704LH-200KS

Re: MANIKELIN NOVI PD GUC OD 6M

PostPostao/la M710 SEA PEARL » 10. 02. 2012. (09:17)

Thomy je napisao/la:Zore, od kojeg materijala se izrađuju rebra?

Samo naprid :thumbup:

:wave:


..............mediapan ili MDF je vrlo zajeban materijal za pluca..................kancerogeniji od azbesta........... na gradilistima u "kulturnijim" zemljama postoje posebne sobe za pilanje i brusenje istog .....

.........Bobiju kapa doli za .....volju...trud....znanje............................................... :thumbup:
LONGLIVELEGENDARNI :Happy31:
Avatar
M710 SEA PEARL
Old Senior Member
 
Postovi: 1898
Pridružen/a: 15. 05. 2009. (21:15)
Lokacija: SIBENIK
Tip plovila: MAESTRAL 710 - VOLVO PENTA D2-40

Re: MANIKELIN NOVI PD GUC OD 6M

PostPostao/la Trogiranin » 10. 02. 2012. (10:13)

Dobri, jako, jako dobri političari bi vi bili ... :lol: Sve ste vi to meni lipo objasnili i sve je to meni lipo jasno, mada mi je i prije bilo jasno i bit će mi i ubuduće jasno, ali,... ali, ... mi niste ništa odgovorili. Evo da preformuliram pitanje. Bobi je napravija Betinu 600, jel tako ? Je . Koliko je to trajalo od A do boce šampanjca ? Godinu, dvi , pet, ... ? :problem:
,a i kakav bi to lignjolov bio da se ne mora beštimat, te ja pitam ? BY zipi

Ovaj Trogiranin ...pa vidi mu lokaciju....,i ti bi njemu vjerovao..??...by LUPIS


Imat brod na livadi je isto ko i imat kravu, ne možeš plovit! ..... A KO BI DRUGI ..... LUPIS !!!
Avatar
Trogiranin
Old Senior Member
 
Postovi: 3221
Pridružen/a: 19. 01. 2009. (21:18)
Lokacija: Trogir
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Galeb 6,75 Lombardini LDW 2204

Re: MANIKELIN NOVI PD GUC OD 6M

PostPostao/la zore70 » 10. 02. 2012. (10:30)

Trogiranin je napisao/la:Dobri, jako, jako dobri političari bi vi bili ... :lol: Sve ste vi to meni lipo objasnili i sve je to meni lipo jasno, mada mi je i prije bilo jasno i bit će mi i ubuduće jasno, ali,... ali, ... mi niste ništa odgovorili. Evo da preformuliram pitanje. Bobi je napravija Betinu 600, jel tako ? Je . Koliko je to trajalo od A do boce šampanjca ? Godinu, dvi , pet, ... ? :problem:


Oćemo ond odma na zadnju,gotovu sliku pa da zatvorim temu?

Di je uvertira...zaplet....vrhunac...finish...di je dramatizacija, iščekivanje?

Nisi valjda tako nestrpljiv i u bračnim obavezama :lol:

Aj, bit će i o tim normativima...

M710 SEA PEARL je napisao/la:[..............mediapan ili MDF je vrlo zajeban materijal za pluca..................kancerogeniji od azbesta........... na gradilistima u "kulturnijim" zemljama postoje posebne sobe za pilanje i brusenje istog .....

.........Bobiju kapa doli za .....volju...trud....znanje............................................... :thumbup:


Je tako je,isto ka i prasina od obrade skoro svih vrsta tvrdih drva..
U Njemačkoj se posebno kontroliraju uvjeti obrade hrastovine,tika i sl drva...
Kad smo kod brodova a šta je sa staklenim vlaknima,isparenja acetona,stirena,otapala,boja,antifoulinga...sve je to otrov

Na žalost većina nas za priživit i obavit svoj posal u stvari prodaje svoje zdravlje uključeno u cijenu broda,motora,interijera..bilo čega...
Albert Einstein je svojevremeno izjavija: "samo su dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska gupost...ali za svemir nisam siguran"
PRIJATELJI SU BRAĆA KOJU SAMI IZABIREMO
Avatar
zore70
Old Senior Member
 
Postovi: 2455
Pridružen/a: 05. 08. 2008. (18:56)
Lokacija: PODSTRANA
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MARCO 810+VM MD704LH-200KS

Re: MANIKELIN NOVI PD GUC OD 6M

PostPostao/la zore70 » 10. 02. 2012. (11:16)

Trogiranin je napisao/la:Trogiranin do daljnjega bez komentara !!! :Angry53: :silent:


Ma šta si se odma štica...nisan tija,neću više...falit ćeš nam :( :angel:
Albert Einstein je svojevremeno izjavija: "samo su dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska gupost...ali za svemir nisam siguran"
PRIJATELJI SU BRAĆA KOJU SAMI IZABIREMO
Avatar
zore70
Old Senior Member
 
Postovi: 2455
Pridružen/a: 05. 08. 2008. (18:56)
Lokacija: PODSTRANA
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MARCO 810+VM MD704LH-200KS

Re: MANIKELIN NOVI PD GUC OD 6M

PostPostao/la Kapo » 10. 02. 2012. (11:57)

Svaka cast na hrabrosti upustati se u ovo krizno doba u takav jedan novi projekt. :thumbup: :thumbup:

Sa zadovoljstvom cu nastaviti pratiti ovu zanimljivu i poucnu temu
Any fool can criticize,condemn and complain....and most do...(by Dale Carnegie)
Born to ride....forced to work

Nemojte se prepirati sa glupim ljudima....prvo vas spuste na svoju razinu a onda pobijede na iskustvo.
Avatar
Kapo
Old Senior Member
 
Postovi: 3545
Pridružen/a: 02. 11. 2010. (08:24)
Lokacija: Rijeka/ Opatija / Vinjerac
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Adria 1002 (Yanmar, 2 x 100 KS)

Re: MANIKELIN NOVI PD GUC OD 6M

PostPostao/la ivan3 » 10. 02. 2012. (12:57)

Imaš li sliku nacrta rebara, vodnih linija itd?
Otra, dotra, utra, natra, potra, ustra, zatra, istra, satra, pritra, navrn'jo.
Avatar
ivan3
Korisnik baniran
 
Postovi: 2706
Pridružen/a: 29. 01. 2010. (19:55)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Majama

Re: MANIKELIN NOVI PD GUC OD 6M

PostPostao/la kalafat » 10. 02. 2012. (13:09)

ivane, takve stvari ti se ne daju nikome pa tesko da ces nac to po internetu od bilo kojega proizvodaca
iz motora gredu okrugli dimovi (torpedo dizel) - by Uroš
Avatar
kalafat
Senior Member
 
Postovi: 905
Pridružen/a: 23. 06. 2008. (11:57)
Lokacija: trogir
Tip plovila: primorka630+60cm/ vidović 300

Re: MANIKELIN NOVI PD GUC OD 6M

PostPostao/la M710 SEA PEARL » 10. 02. 2012. (14:26)

zore70 je napisao/la:Je tako je,isto ka i prasina od obrade skoro svih vrsta tvrdih drva


zore, prasina od MDF -a je punooo, puuuuno stetnija od prasine tvrdih drveta kad se nadje u plucima.

Izgleda da je Bobi svatija da se vraca vrime brodica koje idu desetak milja i ne trose ka da "lavandin" :D
LONGLIVELEGENDARNI :Happy31:
Avatar
M710 SEA PEARL
Old Senior Member
 
Postovi: 1898
Pridružen/a: 15. 05. 2009. (21:15)
Lokacija: SIBENIK
Tip plovila: MAESTRAL 710 - VOLVO PENTA D2-40

Re: MANIKELIN NOVI PD GUC OD 6M

PostPostao/la legi » 10. 02. 2012. (14:46)

neću ništa pitat,samo čitan,i gledan slikice,treba bit hrabar upustit se u to...zato :thumbup: :thumbup:
Ne lovim lignje
Avatar
legi
Old Senior Member
 
Postovi: 2629
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (11:36)
Lokacija: Krk
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: 2 drvene barke-torpedo i scam

Sljedeća

Natrag na Proizvođači brodica i opreme

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.

cron