Prvi prekomorski izlet

Slike, priče, avanture, ulovi, opisi, komentari …

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Prvi prekomorski izlet

PostPostao/la peroLA » 28. 03. 2011. (09:48)

Pripreme su trajale mjesecima.. bilo je lani, najprije kupnja barke(opremljena Dalmatinka sa DMB-om+Mercury6), pa sređivanje, pa testiranje i učenje... i ete polovice sedmog i idemo cura i ja prvi put sami, bez iskustva... od doma (luka Tunarica(RAški zaljev - okolica Labina) - Crna Punta - Pernat - Valun).. Prognozu sam pogledao na savjet svih, ali optimistički :), petak 0, subota 0, nedelja bura 2-3... pa plan je bio opet optimistički, krenut za doma nedelju jako rano prije bure... i tako doplovili petak do valuna, more 0, toplo, sve 5, nismo se ni vezali i odmah do mene primijetim dva susjeda pa eto nismo sami.., prespavali, i subota cijeli dan sun&fun, prijimjetih ja da popodne subotu su ta dva frenda otplovili ali nismo se niš dogovoarali... subotu navečer jedva se vežem na muring u valunu i tako bezveze čovjeku koji tamo radi napomenuh, prvi put smo ovdje pa nemamo iskustva, a on meni onda bježte odavde za Cres je mogao bi neverin.. a imate malu barku.. odmah ga poslušao, i pičimo za cres, tamo se uredno vezali i u mjeste jest i šetnja..nedelju ujutro je tek došao neverin i kiša, a popodne bura, i mi hrabri da idemo pokušat doma jer je ponedeljak trebalo bit u firmi... još me je frend zvao inače iskusni ribar, i rekao mi da ne vjeruje da ćemo uspjet preko.. još sreo neke ljude na Adriji1000 i pitao ih kako je vani oni kažu "Ne pada nam na pamet ić vidjet.." hm kako je u cresu bilo mirno mi ipak išli probat, vani je bila samo jedna jedrilica od 10-12m, i u jedno vrijeme počelo je tako valjat i udarat da se je more odbijalo u staklo od natkabine i prebacivalo preko,, curi sam vidio da ne radi baš dobro i odlučio pametno i okrenuo se nazad, zvao šefa i ostao još jedan dan na cresu, drugi dan popodne se smirilo i prošli bez problema doma... ne želim mislit šta bi bilo da se nisam na vrijeme okrenuo, da je dmb zakazao, pomoćni motor nije bio zavidan, pojasevi su bili u pretincu... poslije je bilo još izlete i uživancije ali uz puno više opreza, i čim se pruži mogućnost sigurnija barka...
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3324
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Prvi prekomorski izlet

PostPostao/la riberer » 28. 03. 2011. (11:29)

Lijepa priča Pero ... i nadasve poučna slika
... al kad sam jednom diga jedra na laganoj buri oduševio sam se, poskočila je kao živo biće i počela rizat površinu mora ka vruća pošada maslac... by brule
... i nemoze svjetlo bit mobitel :(... by josey
Avatar
riberer
Moderator
 
Postovi: 7111
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:40)
Lokacija: Opatija - Kvarner
Tip plovila: Elan T-401 - Tomos 18

Re: Prvi prekomorski izlet

PostPostao/la Dade » 28. 03. 2011. (12:44)

Iskustvo se upravo tako stiče, prijatelju, sve ostalo se ne broji,od tog trenutka ti si zauvek naučio jednu od najvažnijih lekcija.....nikad glavom kroz zid ali uvek prvo glavom.... :clap:
"Daj mi Bože da uhvatim tako veliku ribu da nemoram da lažem


slika
Avatar
Dade
Old Senior Member
 
Postovi: 2093
Pridružen/a: 10. 02. 2009. (21:25)
Lokacija: Novi Sad, Prožura Mljet
Vrsta ribolova: rekreativni

Re: Prvi prekomorski izlet

PostPostao/la sinitram » 28. 03. 2011. (12:51)

Da, slazem se Dade. Jos jedna bitna stvar je poznavati mogucnosti svog broda. Tu se puno ljudi prevari a jedino se stice iskustvom.
PeroLA, :thumbup: Dobra prica!
slika
alles ist relativische
Avatar
sinitram
Old Senior Member
 
Postovi: 1195
Pridružen/a: 19. 03. 2009. (23:08)
Lokacija: Sj.More
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: bez plovila

Re: Prvi prekomorski izlet

PostPostao/la vegium » 28. 03. 2011. (13:46)

Pero jako lipo :thumbup:
Avatar
vegium
New Entry
 
Postovi: 88
Pridružen/a: 11. 12. 2010. (21:49)
Lokacija: Karlobag

Re: Prvi prekomorski izlet

PostPostao/la tramontana » 28. 03. 2011. (16:42)

peroLA je napisao/la:... ne želim mislit šta bi bilo da se nisam na vrijeme okrenuo, da je dmb zakazao...

... a, finili bi negdje oko ... Crne punte :roll: :lol:

Šalim se, priča ti je poučna i trebala bi biti od koristi onima koji još nisu naučili na vlastitoj koži da je more jako promjenjivo. Ako je tamo odakle krećeš (a to je najčešće nekakvo zaklonjeno sidrište) more kako-tako, samo milju dalje ili pola sata kasnije može biti puno puno gore.

Barem u današnje doba svemoguće internetizacije i mobitelizacije nije teško saznati kratkoročnu prognozu ... pa nismo valjda Česi :mrgreen:
Avatar
tramontana
Moderator
 
Postovi: 2612
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (20:42)
Lokacija: Volosko
Tip plovila: MAESTRAL 6,70, kabina, natkabina i TORPEDO 24

Re: Prvi prekomorski izlet

PostPostao/la lupis » 28. 03. 2011. (17:00)

obično nakon ljetnog neverina opi.di bura,to ti je tako,to se dogodi i po pola dana prije i tako treba planirat,druga stvar kad si na moru nema žurbe,nikava firma,nikakav šef,nikakve obaveze ne postoje zbog kojih treba stavit glavu u torbu...,treba isplanirat dobro đitu,vode i hrane za nekoliko dana +,dobro sidro,suha roba i goriva duplo od onog što misliš da ćeš potrošit,uzet koji dan rezerve i to je to,na moru ne pali cestovna teorije "tamo i nazad mi treba toliko i toliko"...
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10360
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Prvi prekomorski izlet

PostPostao/la svajgi » 31. 03. 2011. (09:32)

..poučna priča za sve nas!lp
Avatar
svajgi
New Entry
 
Postovi: 16
Pridružen/a: 03. 02. 2011. (13:02)
Lokacija: Mb-more-Mb


Natrag na Priče s mora i uz njega, o ribarenju … ribama

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.