IMR Rakovica

Diskusija o dizel motorima...

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

IMR Rakovica

PostPostao/la lupis » 05. 06. 2008. (14:12)

www.imr-rakovica.com

Mene bi za početak zanimalo koliko ulja treba strest u motor M33T,ja valjda imam takvog u kaiću,ima 43 ks i 3 cilindra.Ima tih njihovih trocilindraša par verzija,industrijska,traktorska,brodska...u osnovi su svi iste zapremine.
Ovaj moj ima navodno 43 ks,kako kaže bivši vlasnik,a to bi bio upravo taj M33T.

Ulje sam promjenio,kao i filter.Jedino mi tu nije jasna količina ulja.Stari vlasnik je navodno stavljao "6 ili možda malo više"ja sam ispumpao 8 i par deci a na njihovim stranicama se pod najmanjim modelom traktora(koji ima takav motor,doduše DM33) nalazi podatak da je količina 5,6 l u koritu motora.
Prije promjene je sonda bila na max(znači s 8 i kusur litara ulja),sad sam ja stavio ravno 7 i sonda je na pola puta s tim da motor ne stoji u istom položaju kao na traktoru!

Ima ko da zna koliko bi išlo ulja u taj motor zajedno spromjenom filtera?
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10360
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: IMR Rakovica

PostPostao/la bodul » 06. 06. 2008. (06:49)

Pozdrav,evo tek sam se registrirao i evo čitam tvoj upit i mogu ti reći da imam dosta iskustva sa malim brodskim
motorima i za rakovicu ti moram reći da je to pravi radni stroj,neznam kakav oblik kartera ima taj tvoj samo znam da nisu baš osjetljivi na položaj (inklinaciju)u brodu.Ti si ulio 7 litara,e pa uli još jedno pola litre i ako ti je tlak ulja dobar i motor radi normalno onda je to,to.iako mislim da mu je to malo previše.Inače ti motori su dosta glomazni,šporki i drndavi ali isto tako izdržljivi ko vrag.ako imaš zatvoreni sistem hlađenja stavi antifriz u njega jer su mu termostati pumpa vode(mješalica)osjetljive točke.
Samo moru virujen,
more sluša
more rane vida
Avatar
bodul
New Entry
 
Postovi: 16
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (06:39)
Lokacija: Kukljica

Re: IMR Rakovica

PostPostao/la Ogius » 11. 06. 2008. (00:20)

bodul je napisao/la:Pozdrav,evo tek sam se registrirao i evo čitam tvoj upit i mogu ti reći da imam dosta iskustva sa malim brodskim
motorima i za rakovicu ti moram reći da je to pravi radni stroj,neznam kakav oblik kartera ima taj tvoj samo znam da nisu baš osjetljivi na položaj (inklinaciju)u brodu.Ti si ulio 7 litara,e pa uli još jedno pola litre i ako ti je tlak ulja dobar i motor radi normalno onda je to,to.iako mislim da mu je to malo previše.Inače ti motori su dosta glomazni,šporki i drndavi ali isto tako izdržljivi ko vrag.ako imaš zatvoreni sistem hlađenja stavi antifriz u njega jer su mu termostati pumpa vode(mješalica)osjetljive točke.

Meni je u M34B ( to je jedan cilndar više) obično 10-tak litara po knjigi, tako da mi se čini da bi moglo biti ok isto tako oko 7-8l :roll:
Taxi boat Ogius (Vodice, Srima...)
Avatar
Ogius
New Entry
 
Postovi: 60
Pridružen/a: 10. 06. 2008. (10:51)
Lokacija: Srima (Vodice) i zimi ZG
Lokacija: Srima (Vodice)
Tip plovila: super galeb

Re: IMR Rakovica

PostPostao/la mrav » 01. 07. 2008. (15:21)

bodul je napisao/la:Pozdrav,evo tek sam se registrirao i evo čitam tvoj upit i mogu ti reći da imam dosta iskustva sa malim brodskim
motorima i za rakovicu ti moram reći da je to pravi radni stroj,neznam kakav oblik kartera ima taj tvoj samo znam da nisu baš osjetljivi na položaj (inklinaciju)u brodu.Ti si ulio 7 litara,e pa uli još jedno pola litre i ako ti je tlak ulja dobar i motor radi normalno onda je to,to.iako mislim da mu je to malo previše.Inače ti motori su dosta glomazni,šporki i drndavi ali isto tako izdržljivi ko vrag.ako imaš zatvoreni sistem hlađenja stavi antifriz u njega jer su mu termostati pumpa vode(mješalica)osjetljive točke.



Kao netko znade koliko bi trebao biti odprilike pritisak ulja u takvom motoru M33 (odnosno 43, 3 cilindra) (meni je 2.5 kp/cm^2), te koja je radna temperatura motora ( meni ~ 60-70 °C )
Avatar
mrav
New Entry
 
Postovi: 14
Pridružen/a: 28. 06. 2008. (10:08)

Re: IMR Rakovica

PostPostao/la bodul » 02. 07. 2008. (06:42)

Bog "Mrav" temperatura ti je OK čak je na večini takvih motora 70-75 tako da moreš biti miran da ti je cirkulacija kroz motor dobra a što se tiće tlaka ulja sve dok je tlak kad je motor zagrijan na minimumu veći od 1,3 moreš biti miran.Ispod toga već moraš misliti o servisu a kad padne na 1 ili nedaj bože ispod to ti je zrilo za generalku jer ako je motor toliko radio da je potroši leteće i temeljne ležajeve na radilici onda ni prsteni i cilindri nisu daleko.Uglavnom što se tiće radnog motora kad u obzir uzmemo snagu,izdržljivost,cijenu i dostupnost rezervnih djelova "rakovica" je br 1 na ovim prostorima.Ne kažem da nema boljih ali i skupljih jer za koji to motor od 30-60 ks možeš dobiti novi klip i prstene sa bolcenom klipa za 600 kn.
Je ružan ali vrti i vrti i vrti... :)
Samo moru virujen,
more sluša
more rane vida
Avatar
bodul
New Entry
 
Postovi: 16
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (06:39)
Lokacija: Kukljica

Re: IMR Rakovica

PostPostao/la opus » 18. 08. 2008. (13:16)

mrav je napisao/la:
bodul je napisao/la:Pozdrav,evo tek sam se registrirao i evo čitam tvoj upit i mogu ti reći da imam dosta iskustva sa malim brodskim
motorima i za rakovicu ti moram reći da je to pravi radni stroj,neznam kakav oblik kartera ima taj tvoj samo znam da nisu baš osjetljivi na položaj (inklinaciju)u brodu.Ti si ulio 7 litara,e pa uli još jedno pola litre i ako ti je tlak ulja dobar i motor radi normalno onda je to,to.iako mislim da mu je to malo previše.Inače ti motori su dosta glomazni,šporki i drndavi ali isto tako izdržljivi ko vrag.ako imaš zatvoreni sistem hlađenja stavi antifriz u njega jer su mu termostati pumpa vode(mješalica)osjetljive točke.

Kao netko znade koliko bi trebao biti odprilike pritisak ulja u takvom motoru M33 (odnosno 43, 3 cilindra) (meni je 2.5 kp/cm^2), te koja je radna temperatura motora ( meni ~ 60-70 °C )


Evo citam iz knjige rukovanja i odrzavanja motora M33 i M34 da je najoptimalnija temperatura 90 stunjeva celzijusa.
Pritisak ulja je 2-4.4 bara pri max okretajima, a 0.6 bara pri min. okretajima.
Inace, ja iz svojeg M33 sa 39 KS izvadim 6.5 litara ulja na sipku (pritisak ulja je 3 bara, te nakon nekog vremena padne na 2.6 bara). Mozda se nekim drugim nacinom moze izvuci vise ulja, no meni ionako ostane nesto u rashladniku ulja, pa se ne brinem previse.

P.S.
Ako nekome trebaju upute, imam skenirano u PDF-u.
Avatar
opus
Senior Member
 
Postovi: 858
Pridružen/a: 18. 08. 2008. (12:12)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: A790

Re: IMR Rakovica

PostPostao/la zvonkoa » 21. 08. 2008. (09:36)

koju knjigu imaš od motora rakovica i možeš li poslati to što imaš skenirano?
Avatar
zvonkoa
New Entry
 
Postovi: 4
Pridružen/a: 21. 08. 2008. (09:33)

Re: IMR Rakovica

PostPostao/la opus » 21. 08. 2008. (10:17)

zvonkoa je napisao/la:koju knjigu imaš od motora rakovica i možeš li poslati to što imaš skenirano?

Napisao sam gore:
"...knjige rukovanja i odrzavanja motora M33 i M34..."

Kamo da saljem?
Avatar
opus
Senior Member
 
Postovi: 858
Pridružen/a: 18. 08. 2008. (12:12)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: A790

Re: IMR Rakovica

PostPostao/la zvonkoa » 21. 08. 2008. (12:01)

ada li je moguće to poslati na e-mail?ako je moguće šalji na ovaj e-mail:zvonkoa@net.hr
Avatar
zvonkoa
New Entry
 
Postovi: 4
Pridružen/a: 21. 08. 2008. (09:33)

Re: IMR Rakovica

PostPostao/la opus » 21. 08. 2008. (13:58)

zvonkoa je napisao/la:ada li je moguće to poslati na e-mail?ako je moguće šalji na ovaj e-mail:zvonkoa@net.hr


Poslano.
Avatar
opus
Senior Member
 
Postovi: 858
Pridružen/a: 18. 08. 2008. (12:12)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: A790

Re: IMR Rakovica

PostPostao/la zvonkoa » 21. 08. 2008. (14:20)

otišao sam na e-mail i nema pristigle pošte!
Avatar
zvonkoa
New Entry
 
Postovi: 4
Pridružen/a: 21. 08. 2008. (09:33)

Re: IMR Rakovica

PostPostao/la opus » 21. 08. 2008. (15:20)

zvonkoa je napisao/la:otišao sam na e-mail i nema pristigle pošte!


Mali ti je mailbox.
Stavljam popodne na rapidshare. OK?
Avatar
opus
Senior Member
 
Postovi: 858
Pridružen/a: 18. 08. 2008. (12:12)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: A790

Re: IMR Rakovica

PostPostao/la zvonkoa » 21. 08. 2008. (17:18)

nisam razumio šta znači rapidshare
Avatar
zvonkoa
New Entry
 
Postovi: 4
Pridružen/a: 21. 08. 2008. (09:33)

Re: IMR Rakovica

PostPostao/la opus » 21. 08. 2008. (19:57)

http://rapidshare.com/files/139063896/M ... f.zip.html

Evo ga ovdje pa neka skine tko hoce. Nema pass.
Avatar
opus
Senior Member
 
Postovi: 858
Pridružen/a: 18. 08. 2008. (12:12)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: A790

Re: IMR Rakovica

PostPostao/la marselomm » 05. 09. 2008. (11:53)

Koje su cijene novih rakovica od 30 ks i di su im zastupništva u hrv.
Avatar
marselomm
Member
 
Postovi: 318
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (17:04)
Lokacija: Sibenik
Tip plovila: Galeb

Sljedeća

Natrag na Dizelaši

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.