Mobitel + GPS na moru ?

O gps-u, navigaciji, kartografiji, kartama i njihovoj upotrebi

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Mobitel + GPS na moru ?

PostPostao/la perinjoza » 01. 04. 2009. (10:36)

Ima li netko Tomtom ili Garmin instaliran na mobitel i da li se "snalazi" na moru? Tj, da li ima instalirane i morske karte iako se večinom radi o auto navigaciji?
Avatar
perinjoza
Member
 
Postovi: 412
Pridružen/a: 12. 07. 2008. (16:48)
Lokacija: Rijeka

Re: Mobitel + GPS na moru ?

PostPostao/la porer » 01. 04. 2009. (13:18)

perinjoza je napisao/la:Ima li netko Tomtom ili Garmin instaliran na mobitel i da li se "snalazi" na moru? Tj, da li ima instalirane i morske karte iako se večinom radi o auto navigaciji?


Može Mapsource i Bluechart na sve Symbian telefone (većina novih Nokia, Samsung...). Ja sam ga uspješno stavio na Nokiu N95, Samsung G810 itd... Preporuka je kupiti poseban bluetooth receiver (cca 300-400 kn) jer je malo nezgodno držati mobitel blizu prednjeg stakla nadkabine i naginjati se da vidiš. Ovako staviš receiver na pogodno mjesto a možeš uzeti i onaj jeftini držač za mobitel i montirati ga na pogodno mjesto.
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: Mobitel + GPS na moru ?

PostPostao/la perinjoza » 02. 04. 2009. (06:45)

Odlično! Hvala
Avatar
perinjoza
Member
 
Postovi: 412
Pridružen/a: 12. 07. 2008. (16:48)
Lokacija: Rijeka

Re: Mobitel + GPS na moru ?

PostPostao/la shusha » 10. 04. 2009. (11:11)

Skinuo sam Navionics Viewer za iPhone. Besplatna je karta NW Italije, oko Genove. Brzo i kvalitetno. Vjerojatno ću kupiti Adria zonu. 65USD je vrlo povoljna cijena. Interesantno je to što na free verziji, dakle onoj gdje su samo pikselizirane konture obale i otoka postoji priličan broj kardinalnih oznaka i svjetionika.

Za onoga tko koristi iPhone, mislim da je ovo najbolja opcija. Uz to još i program MotionX GPS koji osim GPS-a, ima praktički pravo putno računalo, kompas i još raznih funkcija, a cijena mu je 2.99 USD.

Pozdrav, Tomislav.
Pozdrav, Tomislav.
Avatar
shusha
New Entry
 
Postovi: 62
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (11:43)
Lokacija: Velika Gorica / Cres
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Adria 500

Re: Mobitel + GPS na moru ?

PostPostao/la ghost_rider » 05. 03. 2011. (19:12)

pozdrav

može li mi netko reći jeli se na mob ...Nokia...2710c-2 može umjesto cestovne navigacije instalirat pomorska (stednji jadran)
ja opće nemam pojma je li to moguće , ako je moguće mislim da mi je to dobro prelazno riješenje!!!
mob ima dobar nosač i može se montirat di god želiš!!!

ako neko ima iskustva s ovim .....bija bi mu zahvalan!!!
može i na PP....
Avatar
ghost_rider
Member
 
Postovi: 265
Pridružen/a: 28. 03. 2010. (22:35)
Lokacija: Baška Voda
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Murterino 21...(Nani 60..ps)

Re: Mobitel + GPS na moru ?

PostPostao/la Homer » 05. 03. 2011. (21:02)

Koju cestovnu navigaciju imaš na Nokiji?
Avatar
Homer
Senior Member
 
Postovi: 538
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (21:24)
Lokacija: Lovran - Kvarner
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Kvarnerplastika Vega i Honda 10 ks

Re: Mobitel + GPS na moru ?

PostPostao/la ghost_rider » 05. 03. 2011. (21:16)

Nemam pojma.....samo znan da ima navigaciju!! neznan ni kako vidit koja!
Avatar
ghost_rider
Member
 
Postovi: 265
Pridružen/a: 28. 03. 2010. (22:35)
Lokacija: Baška Voda
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Murterino 21...(Nani 60..ps)

Re: Mobitel + GPS na moru ?

PostPostao/la Homer » 05. 03. 2011. (21:38)

Vjerojatno imaš OVI maps.
Ne znam točno koji software ima tvoja nokia. Ja imam Nokiu 5800 XM i na njoj Garmin cestovnu navigaciju. Nedavno sam morao resetirat mobitel pa sam morao i reinstalirati navigaciju. Blue Chart za sada nisam reinstalirao, ali sam ga prije koristio. Mana korištenja Garminove pomorske navigacije na Nokiji je što nema prikaza dubine - ja ima fishfinder pa mi to i nije neki hendikep. Inače navigaciju koristimn samo za označavanje pozicija.

Pregledaj malo Cafe mobil forum!
Avatar
Homer
Senior Member
 
Postovi: 538
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (21:24)
Lokacija: Lovran - Kvarner
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Kvarnerplastika Vega i Honda 10 ks

Re: Mobitel + GPS na moru ?

PostPostao/la Planjka » 06. 03. 2011. (09:41)

Pitanje za svih koji znaju: Što se dešava kada na GPS Garmin koji koristim u autu za cestovnu navigaciju stavim SD karticu za pomorsku navigaciju? Dali to funkcionira, ne treba mi ništa profesionalno, tek toliko da kada sam na moru vidim gdje sam i eventualno brzina plovidbe, neznam što se još može vidjeti. Kako doći do SD kartice koju bi mogao koristiti? (osim naravno, zna se kako) Postoji Garmin Nuvi 550 koji je kao univerzalan za cestu i more, dali ja moram moj postojeći zamjeniti za novi ili ga mogu koristiti uz tu karticu? Karticu, koju i kakvu isto neznam ? Nemam pojima ništa o ovome, stoga molim svaki dobrodošao savjet. Molio bi tko ima kakvo iskustvo da mi napiše, hvala. :wave:
Avatar
Planjka
New Entry
 
Postovi: 22
Pridružen/a: 20. 11. 2010. (10:47)
Lokacija: Rijeka - Novalja

Re: Mobitel + GPS na moru ?

PostPostao/la dome » 06. 03. 2011. (12:17)

Svi ti uređaji su zapravo mala računala te će raditi onaj posao za koji imaju instalirani program tako da bilo koji uređaj može raditi bilo što ali osim promjene karte moraš instalirati i upravljački program koji je za cestovnu i pomorsku navigaciju skroz drukčiji te ga moraš instalirati na samu memoriju uređaja da bi ispravno radio a, za to moraš imati potrebne drajvere i naravno adekvatni interfejs.Vjerojatno ćeš morati zamjeniti i kompletni OS uređaja jer ćeš imati dvije aplikacije na njemu pa će ti biti potreban početni meni sa izbornikom.
Možda je ovo sada na prvu komplicirano ali ja nisam nešto posebno informatički jak pa bih molio none koji jesu da to razgovjetnije objasne.......
Kako bilo da bilo sukus svega je da može ali su potrebne adekvatne predradnje....
1) predstavi se , ispuni rubriku “Lokacija” i tip plovila
2) koristi “Pretražnik”
3) slikaj ribu bez krvi i tamo gdje je ulovljena, ne u kuhinji...
4) o problemima porazgovaraj najprije sa moderatorima putem pp-a
Avatar
dome
Moderator i djelatnik u sektoru nautike
 
Postovi: 4496
Pridružen/a: 06. 10. 2008. (22:51)
Lokacija: Zadar
Tip plovila: Ribar 480

Re: Mobitel + GPS na moru ?

PostPostao/la Anima » 06. 03. 2011. (13:09)

ghost_rider je napisao/la:pozdrav

može li mi netko reći jeli se na mob ...Nokia...2710c-2 može umjesto cestovne navigacije instalirat pomorska (stednji jadran)
ja opće nemam pojma je li to moguće , ako je moguće mislim da mi je to dobro prelazno riješenje!!!
mob ima dobar nosač i može se montirat di god želiš!!!

ako neko ima iskustva s ovim .....bija bi mu zahvalan!!!
može i na PP....



Nema mogučnosti za instalirat nikakvu navigaciju pošto mob ima o.s. S40.Ja imam 6700 clasic(S40),kopa san dosta po forumima i nema navigacija na ovoj flatformi.Na Nokie s S60 softwareom može garmin mobile xt i karte koje želite.radi bez greške.(isprobano na više nokia).S bluechart vision g2 pokazuje dubine.
Avatar
Anima
Member
 
Postovi: 145
Pridružen/a: 28. 04. 2010. (17:20)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MF695

Re: Mobitel + GPS na moru ?

PostPostao/la weiss » 06. 03. 2011. (15:30)

Anima je napisao/la:Na Nokie s S60 softwareom može garmin mobile xt i karte koje želite.radi bez greške.(isprobano na više nokia).S bluechart vision g2 pokazuje dubine.


Anima, što sve treba instalirati na Nokiu (E71, S60), a da bi pokazivala dubine?

Prošlo ljeto sam ju koristio s OVI maps i to radi, al naravno bez oznaka dubina.
Avatar
weiss
Member
 
Postovi: 266
Pridružen/a: 06. 02. 2009. (23:07)
Lokacija: KC/Zukve (Vrsi)
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Belmarin Quintus + Yamaha 40/70

Re: Mobitel + GPS na moru ?

PostPostao/la Anima » 06. 03. 2011. (16:30)

Mali ispravak;nokia n95 na prikazuje dubinu i vrstu dna,5800 prikazuje ,e71i(nema svoj gps prijemnik treba vanjski bluetooth prijemnik) prikazuje.Isti software Mobile xt 5.00.60. je instaliran na sva tri modela i ima razlika u prikazu kod sva tri mobitela.

@weiss
na cafemobil forumu imas detaljna upustva i linkove za skinit sve sta ti triba,ćak su i bluechart veu014(cijeli jadran)već otključane.
Avatar
Anima
Member
 
Postovi: 145
Pridružen/a: 28. 04. 2010. (17:20)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MF695

Re: Mobitel + GPS na moru ?

PostPostao/la weiss » 06. 03. 2011. (22:56)

Anima je napisao/la:@weiss
na cafemobil forumu imas detaljna upustva i linkove za skinit sve sta ti triba,ćak su i bluechart veu014(cijeli jadran)već otključane.

Hvala. Forum je ludilo. E 71 ima GPS.
Avatar
weiss
Member
 
Postovi: 266
Pridružen/a: 06. 02. 2009. (23:07)
Lokacija: KC/Zukve (Vrsi)
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Belmarin Quintus + Yamaha 40/70

Re: Mobitel + GPS na moru ?

PostPostao/la Anima » 07. 03. 2011. (10:24)

Tako je ima gps.To sam instalira prijateljima pa san malo zabuca modele,radilo se o E61i (nema gps) i 5230.
Ukoliko imate više karata u postavkama garmina omogućite samo bluechart karte(daje detaljniju sliku).
Avatar
Anima
Member
 
Postovi: 145
Pridružen/a: 28. 04. 2010. (17:20)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MF695

Sljedeća

Natrag na GPS, navigacija i pomorske karte

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.