Shema spajanja preklopnika baterija

Radari, solarni paneli, baterije, komandni pultovi, rasvjeta...

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Shema spajanja preklopnika baterija

PostPostao/la tg-boy » 14. 11. 2008. (23:50)

molim nekoga da mi pomogne spojiti shematski baterijski preklopnik ( bat1, bat2, oba) sa alternatorom vanjskog motora i trosilom, sto znace izvodi (FIELD dva mala) na baterijskom preklopniku ?????? hvala
Prije sam bio umišljen - sad sam savršen - bit će bolje
Avatar
tg-boy
Old Senior Member
 
Postovi: 1786
Pridružen/a: 07. 06. 2008. (22:00)
Lokacija: trogir
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: galeb, volvo md11c

Re: shema spajanja

PostPostao/la tg-boy » 17. 11. 2008. (21:43)

zar bas nitko ne zna, mislim muci me spajanje na preklopniku 1.bat i 2 bat - to ce rezultirati punjenjem ili pražnjenjum baterija do njihovog izjednačavanja napona . a u slučaju jače struje baterija manja i praznija može zbog brzog punjenjA STRADATI ili možda preklopnik u sebi ima diode??? nije vrag da nitko ne zna?da pošaljem sliku preklopnika?
Prije sam bio umišljen - sad sam savršen - bit će bolje
Avatar
tg-boy
Old Senior Member
 
Postovi: 1786
Pridružen/a: 07. 06. 2008. (22:00)
Lokacija: trogir
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: galeb, volvo md11c

Re: shema spajanja

PostPostao/la dome » 17. 11. 2008. (23:33)

daj sliku preklopnika.jeli to diodni razdjeljnik ili je mehanička sklopka za paralelno upariti dvije baterije.i kakav ti je motor vanbrodski ili unutarnji te koliki ti je alternator.
1) predstavi se , ispuni rubriku “Lokacija” i tip plovila
2) koristi “Pretražnik”
3) slikaj ribu bez krvi i tamo gdje je ulovljena, ne u kuhinji...
4) o problemima porazgovaraj najprije sa moderatorima putem pp-a
Avatar
dome
Moderator i djelatnik u sektoru nautike
 
Postovi: 4496
Pridružen/a: 06. 10. 2008. (22:51)
Lokacija: Zadar
Tip plovila: Ribar 480

Re: shema spajanja

PostPostao/la tg-boy » 18. 11. 2008. (21:54)

sklopka je mehanička klasika, motor vanbrodski suzuki 15ks četverotaktni daljinske komande, slika malo teže ako si vidio sklopke ova je plastimo sklopka (nesto jeftinija) narančaste boje , sliku cu morati poslati svejedno jer ozada ima tri velika spoja (bat1, bat2 i FEEDER- ovo je mislim izlaz) te dva mala spoja oznaćena kao FIELD - ovo ne znan cemu sluzi - HVALA DOME
Prije sam bio umišljen - sad sam savršen - bit će bolje
Avatar
tg-boy
Old Senior Member
 
Postovi: 1786
Pridružen/a: 07. 06. 2008. (22:00)
Lokacija: trogir
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: galeb, volvo md11c

Re: shema spajanja

PostPostao/la Jenny » 18. 11. 2008. (22:05)

Na bat 1 i 2 idu ti akumulatori , a na taj treći ide spojen alternator i kabel prema potrošačima odnosno kutiji s osiguračima, s tim da dok ti je motor upaljen nikad nesmiš okrenit prekidač na off jer bi ti alternator moga izgorit.
Avatar
Jenny
Senior Member
 
Postovi: 570
Pridružen/a: 23. 07. 2008. (20:22)
Lokacija: Kaštela - Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: super galeb 6,75

Re: shema spajanja

PostPostao/la tg-boy » 19. 11. 2008. (20:39)

ok JENNY sad mi je nesto jasnije ali cemu one dvije manje spojnice sa oznakom FIELD i u spoju bat1 i bat2 spajaju se akomulatori 1 i 2 zajedno pri čemu se brzinski izjednačava struja među njima pa puniji puni praznoga- a ako je ovi manji moglo bi doči do oštečenja manjega zbog naglog protoka struje od većega ili možda ne ?
Prije sam bio umišljen - sad sam savršen - bit će bolje
Avatar
tg-boy
Old Senior Member
 
Postovi: 1786
Pridružen/a: 07. 06. 2008. (22:00)
Lokacija: trogir
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: galeb, volvo md11c

Re: shema spajanja

PostPostao/la Jenny » 20. 11. 2008. (22:51)

Neznam bez slike kako izgleda, ali ako je klasični mehanički razdjelnik za 2 baterije s prednje strane bi trebao imati oznake 1 , 2 , both ( obe) i off. Na off su ugašene obe baterije, na both se pune i prazne obe baterije,a na 1 se puni i prazni prva baterija i na 2 se puni i prazni druga baterija, znači spojene su skupa samo kad je prekidač okrenut na both.Te dva manja spoja možda su kakva zaštita ili nešto treba bi pitat kojeg električara zar nisi s razdjelnikom dobio nikakvu šemu spajanja ili spoji ova tri glavna spoja pa provaj okrečat prekidač i prob lampom vidi šta se dešava na manjim spojevima imaju li struje.
Avatar
Jenny
Senior Member
 
Postovi: 570
Pridružen/a: 23. 07. 2008. (20:22)
Lokacija: Kaštela - Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: super galeb 6,75

Re: shema spajanja

PostPostao/la dome » 20. 11. 2008. (23:38)

15 ks neće moći puniti dvije baterije odjedanput je ima slabi alternator pa ćeš morati puniti jednu po jednu inače će ti obe stradati jako brzo.Suzuki DF15 sa elektrostartom ima alternator od 120W i 10A i to punu snagu punjenja ima samo kod preko 60% gasa zato preporučuju akumulator od 35Ah hoćeš li uspiti puniti dva akumulatora sa njime je jako upitno.
1) predstavi se , ispuni rubriku “Lokacija” i tip plovila
2) koristi “Pretražnik”
3) slikaj ribu bez krvi i tamo gdje je ulovljena, ne u kuhinji...
4) o problemima porazgovaraj najprije sa moderatorima putem pp-a
Avatar
dome
Moderator i djelatnik u sektoru nautike
 
Postovi: 4496
Pridružen/a: 06. 10. 2008. (22:51)
Lokacija: Zadar
Tip plovila: Ribar 480

Re: shema spajanja

PostPostao/la tg-boy » 21. 11. 2008. (21:15)

evo slika pa
PB210006.jpg
ce mozda biti jasnije
PB210007.jpg
Prije sam bio umišljen - sad sam savršen - bit će bolje
Avatar
tg-boy
Old Senior Member
 
Postovi: 1786
Pridružen/a: 07. 06. 2008. (22:00)
Lokacija: trogir
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: galeb, volvo md11c

Re: shema spajanja

PostPostao/la Gaso » 21. 11. 2008. (22:14)

Koliko sam uspeo skužiti iz uputa, ovo ti je glavni prekidač.

Feeder - spojiš na alternator
1 - 1. Akumulator
2 - 2. Akumulator

Feield spojiš manjim vodnikom na Feeder, pogledaj u uputama.
Ovdje sa desne strane Fielda ima još jedan manji konektor, na kojeg spojiš jedan manji potrošač, npr. svjetlo, tu imaš + za to svijetlo.
Koliko sam uspeo skužiti, ovo svjetlo služi, da ne uništiš alternatorovog regulatora, ako bi slućajno mjenjao poziciju prekidača, dok motor radi.
Mislim, da je to to.
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: shema spajanja

PostPostao/la tg-boy » 22. 11. 2008. (09:03)

dok motor radi i ako su isključeni vodovi do baterija da ne radi na prazno------- to bi moglo biti to-------upute nemam ali mislim pregledom istrumenta da je to to --------------hvala :D
Prije sam bio umišljen - sad sam savršen - bit će bolje
Avatar
tg-boy
Old Senior Member
 
Postovi: 1786
Pridružen/a: 07. 06. 2008. (22:00)
Lokacija: trogir
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: galeb, volvo md11c

Re: shema spajanja

PostPostao/la Gaso » 22. 11. 2008. (12:38)

Evo ti upute:
http://shrani.si/f/3n/gu/27LbMgkg/masterswitch.pdf
Neznam šta je unutra konkretnog prekidača, jer nikada nisam otvorio ove glavne prekidače, pa neznam ako če struja it iz akumulatora 1 na akumulator 2, ako staviš prekidač u poziciju 1+2.
Čini mi se da bi trebao imat neke diode unutra, pošto inače mjenjavanje pozicija nebi imalo smisla, uvijek kad bi stavio u poziciju 1+2, ispalo bi ko da imaš jedan akumulator, pa bi struja išla iz jednog na drugog. Probaj malo testirati, da staviš neki manji napon na priključak 1, pa izmjeri sa nekim potrošačem dali provodi i na 2, kad staviš prekidač u poziciju 1+2. ako struja ide i na 2 onda bolje napraviti sljedeče. Recimo da imaš akumulator broj 1 startni, a 2 radni za ostale potrošače. Između alternatora i oba akumulatora staviš diodni razdjelnik, a ovaj prekidač staviš između radnog akumulatora i elektro-plate sa osiguračima za sve ostale potrošače. Dobro je imati glavni prekidač, u slučaju da zaboraviš izključiti koji potrošač, pa uvijek kad ideš s broda za neko duže vrijeme izključiš glavni prekidač i miran si. Direktno spojene akumulatore, ako su još različitih tipova i kapaciteta nije dobro imati zajedno spojene, uvijek je bolje imat diodni razdjelnik. Tako odvojiš akumulatora, a razdjelnik sam proklopi u slučaju da je jedan akumulator pun, puni se samo drugi, dok kod mehaničkog recimo puniš akumulator 1, pa onda ga tako napuniš i izaboraviš preklopiti na poziciju 2 ili 1+2, pa se tako drugi neče puniti.
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: shema spajanja

PostPostao/la opus » 22. 11. 2008. (22:43)

Gaso je napisao/la:Između alternatora i oba akumulatora staviš diodni razdjelnik, a ovaj prekidač staviš između radnog akumulatora i elektro-plate sa osiguračima za sve ostale potrošače.

Ne bi li ovaj prekidac trebao biti izmedju oba akumulatora i potrosaca?
Pretpostavljam da je ispravno spojena instalacija s ovakvim preklopnikom i diodnim razdjelnikom napravljena tako da kablovi sa diodnog razdjelnika idu direktno na baterije bez preklopnika?
Avatar
opus
Senior Member
 
Postovi: 858
Pridružen/a: 18. 08. 2008. (12:12)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: A790

Re: shema spajanja

PostPostao/la tg-boy » 23. 11. 2008. (13:09)

Spajanjem na istrument i bateriju - vidio sam da ovaj prekidač nema diodni razdjelnik.......HVALA NA SHEMI. :D ....mislim ne komplicirati sa diodnim razdjelnicima nego na bateriju 2 koja ce biti veca od baterije 1 staviti u seriju sa prekidačem automatski osigurac oko 25A sto ce mi biti dovoljno za potrosace ;) , a ako je baterija 1 previse prazna onemogučiti će preveliku struju.......ionako položaj 1+2 mislim vrlo rijetko koristiti--------mali kapacitet alteratora zamjeniti ću povremenim punjenjem sa 220v punjačem. Što se mene tiće gospodo HVALA PROBLEM RIJEŠEN :lol:
Prije sam bio umišljen - sad sam savršen - bit će bolje
Avatar
tg-boy
Old Senior Member
 
Postovi: 1786
Pridružen/a: 07. 06. 2008. (22:00)
Lokacija: trogir
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: galeb, volvo md11c

Re: Shema spajanja preklopnika baterija

PostPostao/la Gaso » 23. 11. 2008. (14:35)

opus je napisao/la:
Gaso je napisao/la:Između alternatora i oba akumulatora staviš diodni razdjelnik, a ovaj prekidač staviš između radnog akumulatora i elektro-plate sa osiguračima za sve ostale potrošače.

Ne bi li ovaj prekidac trebao biti izmedju oba akumulatora i potrosaca?
Pretpostavljam da je ispravno spojena instalacija s ovakvim preklopnikom i diodnim razdjelnikom napravljena tako da kablovi sa diodnog razdjelnika idu direktno na baterije bez preklopnika?

Opus, upravo to sam i napiso, da bi trebao prekidač staviti između akumulatora i potrošača(elektro plate sa prekidačima-osiguračima).
Ali u uputama ovog prekidača, piše da ima zaštito alternatorovih dioda, pa zato mislim, da je ovaj mišljen za spajanje Alternator-prekidač-akumulatora, pošto inače ova zaštita alternatora ne treba, ja imam jednog običnog bez ove zaštite, pa imam stavljenog kako si kazao između akumulatora i ostalih potrošača(odnosno razvodne ploče sa usiguračima), ni meni se baš ne sviđa najviše ovaj prekidač :D

tg-boy, ako sam pravilno skužio ti imaš vanbrodski motor od 15KS, sa kojim češ puniti akumulatore, mislim da ako češ imati akumulatore prevelikih kapaciteta, nečeš bit u mogučnosti uredno puniti akumulatore za tim alternatorom. Mislim, da bi sa ovim motorom mogao punit akumulator najviše od 75A, pa bi ti stvarno bilo najbolje rješenje imati jedan akumulator i zmeđu akumulatora i potrošača staviš ovaj prekidač, dali zaista trebaš toliki kapacitet.

Nema problema, uglavno da si rješio problem :D
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Sljedeća

Natrag na Ostala elektronička i električna oprema

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.