Novi Pravilnik o športskom i rekreacijskom ribolovu na moru

Zakonske odredbe u ribolovu, prijave prelova, prijedlozi ...

Moderatori/ce: aladin, emils, Moderatori

Re: Novi Pravilnik o športskom i rekreacijskom ribolovu na moru

PostPostao/la Dade » 15. 01. 2011. (00:02)

Bitno je da se zakon ispravno razume ... jer naš jezik ima mnogo anomalija tipa ;" dete ujelo prase" tako da se ,ustvari ,nezna ko je koga ujeo ,druga " jaka " stvar je nedostatak Hrvatskih reči ....pa kad kažemo spinning mi ustvari i neznamo šta smo rekli a volimo to da kažemo ..zvuči tako stranski..a naše bake to stalno radile sa vunom ...znači-predenje ,upredanje.....a mi koristimo kao naziv za tehniku rada sa pecaroškim štapovima odnosno način vođenja mamca pa kad to kao neka pohrvaćena reč dospe u zakon ..e onda više niko ništa ne razume i tumači onako kako mu se čini ispravno.
Kako će se tek razumeti kad dođe zabrana lova sa trokrakim udicama ,hoćemo li morati rezati dva kraka sa svake udice na svakoj rapali kako se sada radi na svi ribolovnim destinacijama u svetu,kako će se tretirati vijenac iglica na peškafondama i varalicama za lignje, dali je klizna udica na panuli treća ili se ona računa posebno :?: i tisuće nejasnoća i nedorečenosti koje su tu samo da nas zbune :problem: .....ko neveruje da može biti gore..e..taj se zajebo :!:
"Daj mi Bože da uhvatim tako veliku ribu da nemoram da lažem


slika
Avatar
Dade
Old Senior Member
 
Postovi: 2093
Pridružen/a: 10. 02. 2009. (21:25)
Lokacija: Novi Sad, Prožura Mljet
Vrsta ribolova: rekreativni

Re: Novi Pravilnik o športskom i rekreacijskom ribolovu na moru

PostPostao/la lupis » 15. 01. 2011. (09:40)

treba uvest kategoriju ribolova "Tradicionalni":

-lagana panula(šuvro + ostatak)
-viška panula,1 komad
-parangal osnova konop do 100 udica bez upotrebe vitla
-tunja (šuvro,najlon,žogulin,2 udice,olovo),3 komada
-skosavica(šuvro,ostatak)

naplata godišnje 10-50 kn,za sve uzraste,tek toliko da se naplati materijal potreban za izradu dozvole!


"rekreacijski":
upotrebe štapova ,mašinica,vitla,svega što se naziva stranim imenima,VJ,BG,spining,drifting,....


"sportski":
dozvolit samo takmičarima za koje će netko potpisat da prisustvuju većini organiziranih klubskih treninga pod nadzorom trenera,i da se takmiče...
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10360
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Novi Pravilnik o športskom i rekreacijskom ribolovu na moru

PostPostao/la tramontana » 15. 01. 2011. (12:12)

Nije ovo loše ... samo, tradicionalne su i vrše, neka mrežica, osti, feral ... kod panule i skosavice dozvoliti upotrebu samo žive/mrtve ješke ili umjetne varalice vlastite izrade (a ne neke YAMA RAPA HOLO CRISTAL DEEP ... i sličnih "Marija pomagaj" varalica) :think: :crazy:

Koliko naplaćivati "rekreativcima"?

Teško da bi tu bio veći postotak zadovoljnih nego što smo postojećim kategorijama i pristojbama.
Avatar
tramontana
Moderator
 
Postovi: 2612
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (20:42)
Lokacija: Volosko
Tip plovila: MAESTRAL 6,70, kabina, natkabina i TORPEDO 24

Re: Novi Pravilnik o športskom i rekreacijskom ribolovu na moru

PostPostao/la ceko » 15. 01. 2011. (13:10)

lupis je napisao/la:treba uvest kategoriju ribolova "Tradicionalni":

-lagana panula(šuvro + ostatak)
-viška panula,1 komad
-parangal osnova konop do 100 udica bez upotrebe vitla
-tunja (šuvro,najlon,žogulin,2 udice,olovo),3 komada
-skosavica(šuvro,ostatak)...


Tradicija? A mriža, vrša? Vidin to kod tebe nije opcija... Ko su zapravo nositelji tradicije?
Muci, jebi i ki te ca pita!
Avatar
ceko
Old Senior Member
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 27. 11. 2010. (19:04)
Lokacija: hvar
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: maestral 500, elan 490

Re: Novi Pravilnik o športskom i rekreacijskom ribolovu na moru

PostPostao/la surfer » 15. 01. 2011. (13:16)

Ma kakav rekreacijski, kakav mali, ribolov mora biti sportski i profesionalni i točka, parangal neka se naplačuje, 300 kuna na godinu nije puno pa izvolite iako to nije alat za sportaše :mrgreen: ...osim starijeg stanovništva na otocima, ali tu treba dobro procijenit tko je stariji i kome trebaju mreže i parangali, a tko je neki uljez
There is one thing far more important than freedom of speech and that is the freedom to live!! by P.W.
Avatar
surfer
Old Senior Member
 
Postovi: 1463
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (20:58)
Lokacija: Pula, Vinkuran
Tip plovila: Bakan 5 cabin + Honda 40

Re: Novi Pravilnik o športskom i rekreacijskom ribolovu na moru

PostPostao/la gonič zmajeva » 15. 01. 2011. (13:27)

surfer je napisao/la:Ma kakav rekreacijski, kakav mali, ribolov mora biti sportski i profesionalni i točka, parangal neka se naplačuje, 300 kuna na godinu nije puno pa izvolite iako to nije alat za sportaše :mrgreen: ...osim starijeg stanovništva na otocima, ali tu treba dobro procijenit tko je stariji i kome trebaju mreže i parangali, a tko je neki uljez


:thumbup:
Već sam se pripa da bi se Lupisov prijedlog moga usvojit. Onda bi treba nabavit konja i plest tunju od njegova repa. Kad malo promislim ni Owner nije tradicionalna udica. Laserski se oštri ,pa lako penetrira :shh: .
Oni love jer ne znaju da tamo nema ribe :mrgreen: :mrgreen: by Šešula
Avatar
gonič zmajeva
Old Senior Member
 
Postovi: 2553
Pridružen/a: 19. 01. 2010. (23:50)
Lokacija: Hvar +Murter
Tip plovila: Boston 13, mercury 25

Re: Novi Pravilnik o športskom i rekreacijskom ribolovu na moru

PostPostao/la ceko » 15. 01. 2011. (13:32)

surfer je napisao/la:Ma kakav rekreacijski, kakav mali, ribolov mora biti sportski i profesionalni i točka, parangal neka se naplačuje, 300 kuna na godinu nije puno pa izvolite iako to nije alat za sportaše :mrgreen: ...osim starijeg stanovništva na otocima, ali tu treba dobro procijenit tko je stariji i kome trebaju mreže i parangali, a tko je neki uljez

Zašto, a što je sa mladima?
Muci, jebi i ki te ca pita!
Avatar
ceko
Old Senior Member
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 27. 11. 2010. (19:04)
Lokacija: hvar
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: maestral 500, elan 490

Re: Novi Pravilnik o športskom i rekreacijskom ribolovu na moru

PostPostao/la lupis » 15. 01. 2011. (13:36)

surfer je napisao/la:Ma kakav rekreacijski, kakav mali, ribolov mora biti sportski i profesionalni i točka, parangal neka se naplačuje, 300 kuna na godinu nije puno pa izvolite iako to nije alat za sportaše :mrgreen: ...osim starijeg stanovništva na otocima, ali tu treba dobro procijenit tko je stariji i kome trebaju mreže i parangali, a tko je neki uljez


može i dvi vrše i koja popona,ali dizanje na ruke,evetualno samo kakav bucel iliti kolotur dozvolit...,a naplaćivat posebno da,ali onda sve,i to srazmjerno vrijednosti opreme,a ne da mi tamo netko điga ili panula s opremom vridnom 2-3-4 tisuće kn ,tamani sve redom a da ga to košta parsto kn...,s druge strane popišani parangal košta 100% vrijednosti posebne dozvole...,dok điging i panula štapom vridi 10x više a ne plaća se dodatno...
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10360
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Novi Pravilnik o športskom i rekreacijskom ribolovu na moru

PostPostao/la lupis » 15. 01. 2011. (14:24)

da zakonodavac pročita koji fensi-šmensi glosi uveza časopis o ribariji,shvatio bi da naplaćuje posebno krivi alat...,parangal se sve manje baca,valjda postoji razlog,dok su druge tehnike u zamahu...,mislim da se kažnjava populaciju ribiča koja je namalobrojnija,kako bi se udovoljilo profijima...,ili valjd ljudi misle da se zubaci ulovljeni panulom i đigingom ne prodaju....
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10360
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Novi Pravilnik o športskom i rekreacijskom ribolovu na moru

PostPostao/la gonič zmajeva » 15. 01. 2011. (15:09)

lupis je napisao/la:
surfer je napisao/la:Ma kakav rekreacijski, kakav mali, ribolov mora biti sportski i profesionalni i točka, parangal neka se naplačuje, 300 kuna na godinu nije puno pa izvolite iako to nije alat za sportaše :mrgreen: ...osim starijeg stanovništva na otocima, ali tu treba dobro procijenit tko je stariji i kome trebaju mreže i parangali, a tko je neki uljez


može i dvi vrše i koja popona,ali dizanje na ruke,evetualno samo kakav bucel iliti kolotur dozvolit...,a naplaćivat posebno da,ali onda sve,i to srazmjerno vrijednosti opreme,a ne da mi tamo netko điga ili panula s opremom vridnom 2-3-4 tisuće kn ,tamani sve redom a da ga to košta parsto kn...,s druge strane popišani parangal košta 100% vrijednosti posebne dozvole...,dok điging i panula štapom vridi 10x više a ne plaća se dodatno...


Ovi šta kupuju skupu opremu su platili državi kroz PDV puno više love nego ti za malo traine i sto udica. Zato država koja je pravedna želi da i ti platiš svoj dio :geek: .
Oni love jer ne znaju da tamo nema ribe :mrgreen: :mrgreen: by Šešula
Avatar
gonič zmajeva
Old Senior Member
 
Postovi: 2553
Pridružen/a: 19. 01. 2010. (23:50)
Lokacija: Hvar +Murter
Tip plovila: Boston 13, mercury 25

Re: Novi Pravilnik o športskom i rekreacijskom ribolovu na moru

PostPostao/la bronzin » 15. 01. 2011. (15:38)

Ma te priče ja se lovin ovin i ovin i to je sportski a to ščin ti loviš nije su čisti bulšit! Ja san dobar na puški a kako mi je žena prošlo lito bila u visokoj trudnoći uzeja san dozvolu za rekreativno i baca dva parangala od 25-30 udica i mogu van reći da san bar duplo više lovija ono lito sa puškon tako da je sve to relativno. Kod nas triba poboljšat zakone i ISKORJENITI KORUMPIRANOST u pomorskoj policiji, jer isključivi razlog smanjenja ribljeg fonda je prelov, u manjem omjeru sportaši/rekreativci a u najvećem kočari/plivarice, a za policjote niko ne mari...njih ionako rješiš sa mitom.

A ako ćemo govoriti o fer borbi sa ribom onda bi jedino sportski bilo skinit se u kupaće, uzet granu, naoštrit je kamenom i ajmo u lov :idea:
"ko se mača laća...la kukaraća
slika
Avatar
bronzin
Senior Member
 
Postovi: 764
Pridružen/a: 15. 10. 2010. (23:05)
Lokacija: šibenik-zagreb
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Adria 500

Re: Novi Pravilnik o športskom i rekreacijskom ribolovu na moru

PostPostao/la šetač pasa » 15. 01. 2011. (16:40)

Možemo mi ovdje jedni druge uvjeravat u što hoćemo i ako ćemo si olakšat dušu i to je neka korist. Uglavnom, koliko sam pročitao iz dosadašnjih postova mogli bi se svi složiti da ni najbolji zakoni i pravilnici neće donjet ništa dobra ako se ne poštuju. U sportskom i rekreacijskom ribolovu dozvoljena dnevna količina ribe je 5 kg, kao i u malom ribolovu. Bez obzira na vrstu alata kojim se lovi i uz koju dozvolu ili odobrenje, kad bi se pravilo o dnevnoj količini poštovalo bio bi ogroman korak naprijed i bilo bi svejedno kojom je tehnikom ili kojim alatom ulovljena.
"Ja se ne slažem niti s jednom riječi koju si izgovorio, ali ću do smrti braniti tvoje pravo da ih izgovoriš." - Voltaire
Što više upoznajem ljude, draži su mi moji psi.
Avatar
šetač pasa
Old Senior Member
 
Postovi: 1528
Pridružen/a: 15. 02. 2010. (17:28)
Lokacija: Supetar - Zagreb
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: Ven 590 Z

Re: Novi Pravilnik o športskom i rekreacijskom ribolovu na moru

PostPostao/la bronzin » 15. 01. 2011. (16:45)

šetač pasa je napisao/la:Možemo mi ovdje jedni druge uvjeravat u što hoćemo i ako ćemo si olakšat dušu i to je neka korist. Uglavnom, koliko sam pročitao iz dosadašnjih postova mogli bi se svi složiti da ni najbolji zakoni i pravilnici neće donjet ništa dobra ako se ne poštuju. U sportskom i rekreacijskom ribolovu dozvoljena dnevna količina ribe je 5 kg, kao i u malom ribolovu. Bez obzira na vrstu alata kojim se lovi i uz koju dozvolu ili odobrenje, kad bi se pravilo o dnevnoj količini poštovalo bio bi ogroman korak naprijed i bilo bi svejedno kojom je tehnikom ili kojim alatom ulovljena.

potpisujem... i doda bi jako bitno: triba uvesti ne kazne nego kaznetine za svakog kod koga se nađu ribe manje i lakše nego li zakon predviđa, bilo kod ribolovca ili kupca na peškariji ili u restoranu
"ko se mača laća...la kukaraća
slika
Avatar
bronzin
Senior Member
 
Postovi: 764
Pridružen/a: 15. 10. 2010. (23:05)
Lokacija: šibenik-zagreb
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Adria 500

Re: Novi Pravilnik o športskom i rekreacijskom ribolovu na moru

PostPostao/la lupis » 15. 01. 2011. (21:08)

gonič zmajeva je napisao/la:
lupis je napisao/la:
surfer je napisao/la:Ma kakav rekreacijski, kakav mali, ribolov mora biti sportski i profesionalni i točka, parangal neka se naplačuje, 300 kuna na godinu nije puno pa izvolite iako to nije alat za sportaše :mrgreen: ...osim starijeg stanovništva na otocima, ali tu treba dobro procijenit tko je stariji i kome trebaju mreže i parangali, a tko je neki uljez


može i dvi vrše i koja popona,ali dizanje na ruke,evetualno samo kakav bucel iliti kolotur dozvolit...,a naplaćivat posebno da,ali onda sve,i to srazmjerno vrijednosti opreme,a ne da mi tamo netko điga ili panula s opremom vridnom 2-3-4 tisuće kn ,tamani sve redom a da ga to košta parsto kn...,s druge strane popišani parangal košta 100% vrijednosti posebne dozvole...,dok điging i panula štapom vridi 10x više a ne plaća se dodatno...


Ovi šta kupuju skupu opremu su platili državi kroz PDV puno više love nego ti za malo traine i sto udica. Zato država koja je pravedna želi da i ti platiš svoj dio :geek: .



he-he...,pogotovo na kupnju priko e-baya, i šverc iz Trsta...,moš mislit...,smisli nešto bolje....
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10360
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Novi Pravilnik o športskom i rekreacijskom ribolovu na moru

PostPostao/la ceko » 16. 01. 2011. (07:58)

šetač pasa je napisao/la:Možemo mi ovdje jedni druge uvjeravat u što hoćemo i ako ćemo si olakšat dušu i to je neka korist. Uglavnom, koliko sam pročitao iz dosadašnjih postova mogli bi se svi složiti da ni najbolji zakoni i pravilnici neće donjet ništa dobra ako se ne poštuju. U sportskom i rekreacijskom ribolovu dozvoljena dnevna količina ribe je 5 kg, kao i u malom ribolovu. Bez obzira na vrstu alata kojim se lovi i uz koju dozvolu ili odobrenje, kad bi se pravilo o dnevnoj količini poštovalo bio bi ogroman korak naprijed i bilo bi svejedno kojom je tehnikom ili kojim alatom ulovljena.

:thumbup: ..
Muci, jebi i ki te ca pita!
Avatar
ceko
Old Senior Member
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 27. 11. 2010. (19:04)
Lokacija: hvar
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: maestral 500, elan 490

PrethodnaSljedeća

Natrag na Loviti u okvirima zakona

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.