Evo jedan dio o propelerima koji sam vec napisao dok su grickalice na stolu
Madi, vidim da je problem u prostoru ili nagibu propelera. Tu moze rjesiti problem t.zv. rake propelera. Pokusavao sam jednostavnim objasnjenjima svu problematiku napraviti jednostavnu. Nadam da mi uspjeva.
Rake propelera
Za nas jedna nerazumljiva engleska riječ. U istini je jedna od osnovnih karakteristika propelera koju rijetko upotrebljavamo a donosi nam dosta vidljivih prednosti. Rake znači nagib krila propelera naprijed i natrag ako propeller gledamo sa strane. Na propeleru bez rake nagiba lopatice su sa svojim vrhom centrirane u istoj ravnini sa sredinom nasadnog dijela propelera (hub). U koliko je u pitanju pozitivni rake lopatice su nagnute natrag a kod negativnog rakea naprijed u smjeru vožnje. Pozitivni rake nudi nam podosta prednosti. Vjerovatno ste taj fenomen ili rake propelere primjetili na vanbrodskim i Z-pogonima koji imaju pozitivni rake jer su zbog velikih brzina okretanja osjetljivi na kavitiranje i ventiliranje. Nagib prema natrag (prema krmi) omogućava da je efektivni promjer propelera manji a omogućava i trimanje propelera na način, da taj nikada ne radi previše blizu površine vode i na taj način onemogučava ventilaciju propelera. Ventilaciju sprijećava i smanjenje podtlaka koji se stvara ispred propelera sa pozitivnim rakeom. Ventilacija je proces kdje podtlak koji stvara propeler ispred sebe( na strani motora) vuče zrak sa površine vode u obliku trube u podtlaćeni dio mlaza vode koji se stvara ispred propelera. Možemo si misliti da je ventilacija neželjen proces jer propeler djelimično djeluje u vrtlogu zraka pa gubi time na efektu i iskorištenju. Propeler je stvoren da djeluje nesmetano u puno tvrđoj vodi za koju je i projektiran a ne u zraku ili mješavini vode i zraka. Pozitivni rake pozitivno djeluje i na brzo dizanje pramca plovila iz vode a to nam je kod gliserskih plovila jako važno jer je za brzo izglisiranje taj efekat vrlo poželjan. Obrnuto negativni rake utjeće, da se previše dignuti pramac izravna. Rake na taj način obavlja dio posla koji inače obavljaju trim ploče ili trimanje pogonske noge vanbrodskog ili Z-pogona. Ali na puno bolji i ‘pametniji’ način bez gubitaka potrebne snage motora. Sa trim pločama naime gubimo dio energije a kod propelera sa rakeom sva se energija motora pretvori u brzninu.
Na instalacijama sa unutarnjim motorom možemo koristiti pozitivan rake tamo kdje se na stražnjem dijelu dno plovila diže prema krmi (što je više ili manje uobičajeno). Time i dobivamo na većem promjeru propelera, koji je obično determiniran sa udaljenosću između osovine i dnom plovila a i na smanjenju obodne brzine propelera, koja koristi smanjenoj mogućnosti kavitacije. Što veći je rake to veči propeler možemo namjestiti u definiran razmak izmedju osovine i dna plovila. Rake ima dobre a i loše osobine : visok pozitivni rake omogućava bolje iskorištenje u vožnji naprijed pored ostalih več opisanih dobrih strana a ima puno manji efekat u vožnji natrag a to bi značilo manje manevarske sposobnosti plovila Znači treba taj podatak uzeti u obazir odabirom rake propelera jer moramo več u početku znati šta od plovila zahtjevamo ili šta nam je važnije ili če nam dobro sluziti u korištenju plovila.