ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

Diskusija o dizel motorima...

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la zore70 » 12. 12. 2010. (01:39)

Evo san obeća sliku ugrađenoga Aquadrive sistema...
Konkretno ovaj je na motorima od 2x 230 ks u radnom gliseru....rezultati su savršeni šta se tiče vibracija,pomaka i sl...
Radilo je to i vozilo i prije toga ali sad se osjeća velika razlika.
Bez puno priče,vidi se kako je montirano i da je motor na originalnim gumenim nosačima,a brtvena manžetna na osovini...i sve radi samo tako ;)
Albert Einstein je svojevremeno izjavija: "samo su dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska gupost...ali za svemir nisam siguran"
PRIJATELJI SU BRAĆA KOJU SAMI IZABIREMO
Avatar
zore70
Old Senior Member
 
Postovi: 2455
Pridružen/a: 05. 08. 2008. (18:56)
Lokacija: PODSTRANA
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MARCO 810+VM MD704LH-200KS

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la som » 12. 12. 2010. (11:32)

Zore koliko treba mjesta,dužine na osovini za ovo ugraditi?
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2957
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la zore70 » 12. 12. 2010. (16:31)

som je napisao/la:Zore koliko treba mjesta,dužine na osovini za ovo ugraditi?


Ovisi koji model triba.tj koji je motor,snaga i broj okretaja,redukcija i promjer osovine..
Kad se prema tome odabere potrebni model,onda ima minimalna dužina koja može bit i po tome se vidi može li stati...
Albert Einstein je svojevremeno izjavija: "samo su dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska gupost...ali za svemir nisam siguran"
PRIJATELJI SU BRAĆA KOJU SAMI IZABIREMO
Avatar
zore70
Old Senior Member
 
Postovi: 2455
Pridružen/a: 05. 08. 2008. (18:56)
Lokacija: PODSTRANA
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MARCO 810+VM MD704LH-200KS

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la som » 12. 12. 2010. (16:57)

zore70 je napisao/la:
som je napisao/la:Zore koliko treba mjesta,dužine na osovini za ovo ugraditi?


Ovisi koji model triba.tj koji je motor,snaga i broj okretaja,redukcija i promjer osovine..
Kad se prema tome odabere potrebni model,onda ima minimalna dužina koja može bit i po tome se vidi može li stati...


Motor je 85 konja,kopča 2:1, 3600 rpm.,fi 35.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2957
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la tacek » 17. 12. 2010. (10:37)

Za taj motor potreban je prema proracunu CVB 15.10 AquaDrive . Ima dovoljno rezerve i odrivni a i homokinetski. Cijena sa PDV prema starim cjenicima koje sam dovukao sa Zagrebackog sajma je ca 6.500 kn. Pozdrav
Avatar
tacek
Meštar od propela
 
Postovi: 798
Pridružen/a: 05. 08. 2010. (10:01)
Lokacija: vrsar

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la zore70 » 20. 12. 2010. (00:29)

tacek je napisao/la:Za taj motor potreban je prema proracunu CVB 15.10 AquaDrive . Ima dovoljno rezerve i odrivni a i homokinetski. Cijena sa PDV prema starim cjenicima koje sam dovukao sa Zagrebackog sajma je ca 6.500 kn. Pozdrav



Eto ga preduhitrija me sa podatcima :lol:
Albert Einstein je svojevremeno izjavija: "samo su dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska gupost...ali za svemir nisam siguran"
PRIJATELJI SU BRAĆA KOJU SAMI IZABIREMO
Avatar
zore70
Old Senior Member
 
Postovi: 2455
Pridružen/a: 05. 08. 2008. (18:56)
Lokacija: PODSTRANA
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MARCO 810+VM MD704LH-200KS

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la kumpanjo » 08. 02. 2011. (23:47)

ceko je napisao/la:Koliko ja mislim volvo manžeta je zamjena za klasičnu štelamortu - "tarnelu" (lojnu pletenicu?), mazalicu itd. koje mogu biti spojene (stavljene) na statvenu tvrdo (gdje ne smije biti nikakve vibracije osovine) ili preko gume (tako da trpe određene vibracije)... Po meni volvo manžeta može podnjeti neku malu količinu vibracija, ali za nju je bolje da je motor fiksiran u tvrdo kad je direktno spojen sa osovinom ili mora biti potisni ležaj "thrust bearing" kad je montiran na gume, da nema "plesanja" osovine inače se manžeta više i brže troši. I bukula isto... Potisni ležaj preuzima i potisak od motora i prenosi ga direktno na trup pa je motor na taj način u neku ruku neovisan.

Pozdrav svima.lani sam iz drvenog broda od 10 metri dužine izvadija motor od 60 konji,koji je bija montiran utvrdo.Vanjska bukola - bila kovina,unutarnja- bila kovina također i lojna pletenica u letećem ležaju spojena s bukolom na dvadesetak cm gumene cijevi. Sada je u brodu novi BETA MARINE 90 ks na gumenim nosačima ,ali ipak sam zada ostavio bilu kovinu ,a unutra je ležaj proširen te je i dalje ostala lojna pletenica.Na spoju između flanđe kopče i flanđe osovine umetnija sam plasticnu fleksibilnu spojku koja je došla skupa s motorom.Ovo sam izveja iz par razloga ,da nemoram kupovati nove bukole ,vaditi i mjenjati statvenu cijev itd.problema.A najvažniji razlog je što ovakvu montažu ima jedan brod koji je pod registrom i sve bez problema funkcionira niz godina ,a kod mene eto već oko 500 radnih sati. Vibracije su prema prije minimalne (ono malo radi bile kovine ) ,lojna pletenica ne kaplje i najvažnije dugovječnija je od volvo manžete,a i logično je da mažeta ne trpi velike pomake osovine.
Avatar
kumpanjo
Member
 
Postovi: 239
Pridružen/a: 21. 01. 2011. (00:02)
Lokacija: Pelješac-Orebić
Tip plovila: Drveni brod 11m. BETA MARINE-90 hp

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la ceko » 09. 02. 2011. (10:06)

Da, ja imam isto tako (samo umanjeno ;) ).. Nekima se ne sviđa mazalica - meni ne smeta..
slika
Muci, jebi i ki te ca pita!
Avatar
ceko
Old Senior Member
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 27. 11. 2010. (19:04)
Lokacija: hvar
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: maestral 500, elan 490

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la kumpanjo » 09. 02. 2011. (17:23)

ceko je napisao/la:Da, ja imam isto tako (samo umanjeno ;) ).. Nekima se ne sviđa mazalica - meni ne smeta..
slika

Poznam tu po Korčuli ljude koji i čak danas ,nakon svojih15 do 20 godina od kada su centrirali motore u tvrdo s bilom kovinom i lojenicama.,nemaju potrebe išta dirati jer se jednostavno ništa ne troši! nevjerojatno ali istinito.Smatram da je ovo najsigurnije riješenje ,i najjeftinije jer kad je jednom postavljeno kako triba -skoro pa prst u uho.A to što triba svaku malo utisnuti malo mast dođe ti dobro, jer usput vidiš i stanje santine,osovine,bukole- sve u svemu mala "prisilna" kontrola.I još jedna prednost montaže u tvrdo,vanjski gumeni ležaj uvjek lakše proguta nailon. i drugo smeće što pliva u moru ,a stime i češće su štete, onda guma gubi svojstva ,glođu je nakupine kamenca itd.Opet kažem da je meni sistem utvrdo draži ali znam puno je neudobniji(buka ,vibracije).
Avatar
kumpanjo
Member
 
Postovi: 239
Pridružen/a: 21. 01. 2011. (00:02)
Lokacija: Pelješac-Orebić
Tip plovila: Drveni brod 11m. BETA MARINE-90 hp

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la gull » 16. 05. 2012. (05:53)

Pozdrav kolege

Vidim ode ima ljudi nezadovoljnih oko navedenih motora scam, a i ljudi punih teorije tj znanja,mislim da se oni zovu inzinjeri ili tako nekako.
Ovako moje iskustvo je prvenstveno bazirano na motore od 3000kW pa gore ali susretao sam se i sa malim motorima tipa scam.
U danasnje vrijeme na suvremenim gradnjama broda( prekoceanci) tj motori danasnjice u takve brodove se ugradjuju prvenstveno na amortizere radi raznoraznih prednosti.
Medjutim to mora biti izradeno prvo klasno i sa vrhunskim materijalim.
Kod malih motora kao sta su kubota scam jos uvijek kod raznoraznih proizvodjaca ima fus sistem ugradnje te ustede na svemu mogucem.
Ljudi se odluce recimo za scam 436 ili 450 motor i naravno pri izboru idu na mehanicku kopcu zbogradi cijene koja je u startu jeftinija za nekih 10000 kunica od hidraulicne, e onda decki u prodaji im savjetuju bolje vam je ici na omjer kopce 2.5:1 nego 2:1 zbog radi ovoga ili onoga bla bla bla, e zatim decki u prodaji izracunaju propeller i savjetuju da se ide na maximalni diametar propellera koji moze stati u okno krme radi boljeg koeficienta iskoristivosti bla bla bla
e zatim vi to sve ugradite u brod kad ono katastrofa.
Motor na minimumu miran u leru pri ukapcanju udarac strasnih razmjera te motor radi nemirno i trese dok mu se ne doda jos malo okretaja pa se smiri i sve ok.
Razlog
Sila propelera koja gura brod je toliko velika (jos ako je brod malo tezi) da izbacuje motor sa gumenim nosacima iz idealnog centra te se pojavljuje ono sto se pojavljuje
Rijesenje
Jedino moguce rijesenje ispravno bi bilo zamjena kopce za hidraulicnu ako nema mjesta za ugradnja python ili aquadrive sistema na osovinskom vodu.
Avatar
gull
New Entry
 
Postovi: 54
Pridružen/a: 06. 09. 2009. (15:51)
Lokacija: otok Krk

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la mihovil » 27. 01. 2019. (10:53)

Evo da malo osvježim temu. Prije tri godine sam plastificira brod itd itd..... tad sam i pomaknija motor naprid za cca 90 cm, a sve u želji da iman više mista u krmi zbog samog ribolova jer je kutija motora bar meni stalno smetala a isprid kutije motora san ima mista koje je bilo neiskoristivo osim lakši ulaz u kabinu.

Motor san centrira u tvrdo, stavija gumenu šupernicu Radice, spasija se nema curenja a niti podmazivanja. Svi su mi govorili da je to nemoguća misija, puno problema itd
ali evo ja san to uspija sam sa prijateljem napraviti bez ''meštara''. Tri godine vrti bez ikakvog problema. Zbog dužine osovine ima malo vibracija i to bi bilo sve, možda da je osovina fi 30 a ne fi 25 ne bi bilo ni tih vibracija.

DSC_0333.jpg


Sad je osovina od flanđe do propele duga cca 165 cm.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
More nije cesta da moš' stat sa strane i zvat' pomoć!
Avatar
mihovil
New Entry
 
Postovi: 93
Pridružen/a: 01. 10. 2012. (08:23)
Lokacija: šibenik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: drvena pasara, kabina natkabina,

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la mihovil » 22. 12. 2021. (17:20)

Još jednom da osvježim temu. Nakon cca 3. miseca od ovog zadnjeg posta sa slikom znači oko travnja 2019. prominija san motor. Ali tija sam napisati kako sam izbjega i ono malo vibriranja osovine kod starog motora. Samo san za jednu ''glavu'' cca 30-tak cm produljija statvenu cijev, normalno napravljena je nova. Motor na gumene nosače, i jedno kad vidiš da se osovina malo trese jest na minimumu, ostalo centrirano u stotu pa kod vožnje toliko je mirna gumena šupernica da je milina gledat.
Znači centrirati se može samo triba znat šta triba učinit. E da zaboravija san napisat da san ostavija istu osovinu 25 mm, ali vanjska bukula i statva mogu primit i osovinu od 30 mm.
slika 27.jpg
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
More nije cesta da moš' stat sa strane i zvat' pomoć!
Avatar
mihovil
New Entry
 
Postovi: 93
Pridružen/a: 01. 10. 2012. (08:23)
Lokacija: šibenik
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: drvena pasara, kabina natkabina,

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la beba » 04. 01. 2022. (19:16)

lipo
Avatar
beba
Senior Member
 
Postovi: 865
Pridružen/a: 10. 06. 2008. (22:36)
Lokacija: Ploče
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: maestral 710,marušić 580,damor 300

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la Rexi » 05. 01. 2022. (01:49)

jel ovo bijelo ona požrtvovna ovca?
neznam kako se zove, citao sam o tome. Plasticni dio koji trpi umjesto kopče/osovine.
Avatar
Rexi
Old Senior Member
 
Postovi: 1658
Pridružen/a: 02. 10. 2009. (22:42)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Primorka

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la peroLA » 05. 01. 2022. (09:31)

Rexi je napisao/la:jel ovo bijelo ona požrtvovna ovca?
neznam kako se zove, citao sam o tome. Plasticni dio koji trpi umjesto kopče/osovine.

ovo je primjer kako pristojna barka izgleda iz nutra(što je puno važnije nego vanjske điđe, solari,teak itd)... ništa tu ne trpi
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3321
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

PrethodnaSljedeća

Natrag na Dizelaši

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.