Grijanje na brodu

Sve ostalo što ne pripada niti jednoj gore navedenoj kategoriji

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Grijanje na brodu

PostPostao/la Gaso » 05. 11. 2008. (11:27)

Interesiraju me iskustva sa sistemima za grijanje, tu mislim na sistem na topli zrak. Interesira me koliko se zaista čuje pumpa goriva i strujanje zraka, jer neki kažu da je original Webasto malo bučan, najviše pumpa za dovod goriva i da nekima to kod spavanja smeta.
Gledam sisteteme:
Webasto:
http://www.webasto-us.com/press/en/am_v ... s_826.html
Eberspächer:
http://www.eberspacher.com/products/air ... ic-d2.html
Wallas:
http://www.scanmarineusa.com/wallas_furnace_30d.pdf

Najviše se mi sviđa Eberspächer, pošto "kao" ima pumpu koda stvara manjo buko od Webasta, ali mu je mana da ima cjevi za dovod zraka večeg promjera od Webasta, što zauzima više mjesta, ali smanji buko. Isto me interesira dali obični nosač, koji dođe serijski, dovoljno guši zvuk pumpe ili su vlastniki trebali još šta improvizirati.
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: Grijanje na brodu

PostPostao/la borro » 05. 11. 2008. (12:35)

Ja ću se grijati na plin! Upalim kuhalo i već je vruće, a sad ću dati mramornu ploču od 5 cm da mi izrežu kao rešetku i to lijepo stavim gore, plin upalim na najslabije u lijepo se kuham od vrućine u kabini!
Chuck Norris Approved
Avatar
borro
Old Senior Member
 
Postovi: 2692
Pridružen/a: 02. 09. 2008. (11:21)
Lokacija: Karlovac-Rovanjska
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: deplasmanac Zampieri mare iz 1976g. + VP2002

Re: Grijanje na brodu

PostPostao/la Gaso » 05. 11. 2008. (12:50)

Dok ti nestane kisika :D :D
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: Grijanje na brodu

PostPostao/la Homer » 05. 11. 2008. (13:09)

Upravo sam i ja to htio napisati! Ne znam koliko ti je to pametno. Ako slučajno zaspiš uz upaljenu plinsku grijalicu u tako malom zatvorenom prostoru nema te budilice koja će te više probudit! ;)
Avatar
Homer
Senior Member
 
Postovi: 538
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (21:24)
Lokacija: Lovran - Kvarner
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Kvarnerplastika Vega i Honda 10 ks

Re: Grijanje na brodu

PostPostao/la Eventum » 05. 11. 2008. (15:31)

Na Firstu sam imao baš taj model od Webasta. S obzirom da je bio montiran u krmi nisam nikada čuo buku pumpe za gorivo, barem ne toliko da bi mi ometala san...mada nemam problema sa spavanjem
Avatar
Eventum
Senior Member
 
Postovi: 536
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (20:25)
Lokacija: Zagreb - Havišće
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Barracuda 500+80KS Honda & Učka 410+5KS M

Re: Grijanje na brodu

PostPostao/la opus » 05. 11. 2008. (15:52)

Meni nije smetao ni ebespaher ni Webasto. Malo se cuje kuckanje pumpe, ali se to nakon nekog vremena izgubi.
Uzmi jeftinije i ono za sto imas servis.
Avatar
opus
Senior Member
 
Postovi: 858
Pridružen/a: 18. 08. 2008. (12:12)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: A790

Re: Grijanje na brodu

PostPostao/la Gaso » 05. 11. 2008. (16:09)

Hvala na odgovorima, znači oba su isto sr@**e drugo pakovanje, uzet ču najjeftinijeg, servis ima kod vas i kod nas za Webasto i Eberspächer.
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: Grijanje na brodu

PostPostao/la Strici » 05. 11. 2008. (20:39)

Ja sam na brodu imao Ebespacher. Tada je vukao bar 3,3 Ampersati, dakle oko 40 Wati, tako da je to dosta veliko opterečenje za akumulator. A kad se pali, onda vuče na kratko i dva tri puta toliko, jer usijava spiralu za paljenje, no to je kratko. Koliko struje troše noviji modeli neznam. Drugi nedostatak mu je bio, odnosno nije on kriv nego fizika. Po unutrašnjosti broda je jako rosilo. Znadete efekt prozora u zimi. Nakon tri godine sam ga izgradio, stajao u podrumu više od desetak godina i prodao sam ga u prolječe, čini mi se za 240 Eura (perko Ebay-a). Toliko za orijentacijsku cijenu.
Zadnja izmjena: Strici; 10. 11. 2008. (09:01); ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
Strici
Senior Member
 
Postovi: 915
Pridružen/a: 13. 06. 2008. (05:14)
Lokacija: Wien
Tip plovila: Westerly 31 Kech Volvo MD2B, Leisure 17 KK

Re: Grijanje na brodu

PostPostao/la luc » 05. 11. 2008. (20:44)

Imaš kod Wallasa jednu praktičnu opciju, a to je kuhalo na naftu koje se jednostavno koristi i kao grijač. Za brodove do 8 m sasvim dovoljno. Meni se kod eberspachera pojavljuje problem regulacije temperature, kako je sve automatika, kad se nakon zagrijavanja ugasi, temperatura se dosta spusti dok se ponovo upali. 5-6 stupnjeva, pa se malo kuvaš, pa malo smrzavaš. Prijatelj ima Webasto i žali se na isti problem. Isto smatram da su sve te snage predimenzionirane. Za naše uvjete i brod cca 8 m 1 kw je više nego dovoljno.
Avatar
luc
Senior Member
 
Postovi: 940
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (08:19)
Lokacija: Split-Brač
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Fantastikus 32 Volvo D3 2x190

Re: Grijanje na brodu

PostPostao/la luc » 05. 11. 2008. (20:49)

Ovi današnji bitno manje struje troše ( sa time nemam problema ) , a to sa orošavanjem me skroz čudi, jer baš prosuši brod, a znam ga uvečer kad sam na lignje upalit prije povratka da mi osuši stakla i prozore zbog vidljivosti.
Avatar
luc
Senior Member
 
Postovi: 940
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (08:19)
Lokacija: Split-Brač
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Fantastikus 32 Volvo D3 2x190

Re: Grijanje na brodu

PostPostao/la Gaso » 05. 11. 2008. (22:37)

Danas ti ovi grijači troše 22W u početku, a onda smanji na 9W ako radi na 900W toplinske moči, znači na početki 2.8A a onda polako smanjuje na 0.67A i normalno da treba i tu imat neke akumulatore solidne kapacitete.
Strici, kako si imao usis zraka, kojeg je on dogrijavao, neki motiraju tako, da grijač uzima zrak iz kabine, time se poveča iskoristljivost grijača, ali imaš problema sa vlagom, jer je bolje suh zrak izvana dogrijavat pa na taj način uvijek smanjuješ vlagu a isto dobiješ u kabinu malo kisika. Ako nema druge, več sa dobrim strujanjem svježeg zraka, puno poboljšaš situacijo u vezi vlage, isto kod auta, kad ga upališ.
Zagrijani zrak može primit više vlage nego hladni, pa se manje kondenzira na prozorima, to možeš vidjeti i kod auta, dok kabina na početku još nije zagrijana, a kad je na temp. vlage na prozorima skoro nema, grijač ti smanji vlago tu nema sumnje. Ako nebi imao uključen grijač bilo bi i više kondenza.

Luc, dobro da si kazao za ovu lošu regulaciju, to i meni smeta kod nekih starih plinskih grijača u kuči, pošto im varira temperatura +-5˚C, prije sam u stanu imao neku mehaničko regulaciju, a sad sam promjenio nekim novim digitalnim regulatorom, pa mi uključi grijač kako treba i temperatura varira max 0.5˚C. Može bit razlog za lošu regulacijo i slaba pozicija regulatora.

Meni nikako ne dolazi u obzir, da bi imao potrošivaš kisika unutar tako malene kabine, nije to dobro iz više razloga, kao i petrolejski grijač unutar kuče, to može bit privremeno, ali nije baš pametno.
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: Grijanje na brodu

PostPostao/la opus » 09. 11. 2008. (21:35)

Neki dan sam surfajuci naletio na neki online shop za nautiku u kojem imaju grijace na 12v od cca 100w kao kaloriferi malih dimenzija koji se stave ispod prozora protiv magljenja. Nisam memorirao, pa trazim ponovo ako netko ima info.
cijena je bila nekih 19 Eur.
To mi je palo na pamet neki dan kad sam se vracao s lignjolova, nisam nista vidio od vlage kroz prozore. :(

P.S.
Za webasto jos nisam zreo. 8-)
Avatar
opus
Senior Member
 
Postovi: 858
Pridružen/a: 18. 08. 2008. (12:12)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: A790

Re: Grijanje na brodu

PostPostao/la lupis » 09. 11. 2008. (22:52)

Kome je hladno na brodu nek ostane doma na forumu!
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10360
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Grijanje na brodu

PostPostao/la Strici » 09. 11. 2008. (23:14)

Trup je bio duboko u moru, jedrenjak, pa je zato valjda više i kondenziralo. Usis je bio direktno, ispuh najkrače sa strane van, sve je visilo sa strane na 4 gumena amortizera, a topli se zrak granao na 3 cijevi, ispusta.

slika

slika

[URL=http://imageshack.us]slika[/

slika
Avatar
Strici
Senior Member
 
Postovi: 915
Pridružen/a: 13. 06. 2008. (05:14)
Lokacija: Wien
Tip plovila: Westerly 31 Kech Volvo MD2B, Leisure 17 KK

Re: Grijanje na brodu

PostPostao/la Strici » 10. 11. 2008. (09:07)

opus je napisao/la:Neki dan sam surfajuci naletio na neki online shop za nautiku u kojem imaju grijace na 12v od cca 100w kao kaloriferi malih dimenzija koji se stave ispod prozora protiv magljenja. Nisam memorirao, pa trazim ponovo ako netko ima info.
cijena je bila nekih 19 Eur.
To mi je palo na pamet neki dan kad sam se vracao s lignjolova, nisam nista vidio od vlage kroz prozore. :(

P.S.
Za webasto jos nisam zreo. 8-)



Slabo češ se ti grijati uz taj grijač. Ja imam neku igračkicu kao fen za kosu. Ima bar 80wata, ako ne i više. Da prostiš obična pizd......
samo potroši skupocjenu brodsku struju. Ja to sve govorim iz viđenja jedriličara, jer mi motor jako malo radi. ;)
Avatar
Strici
Senior Member
 
Postovi: 915
Pridružen/a: 13. 06. 2008. (05:14)
Lokacija: Wien
Tip plovila: Westerly 31 Kech Volvo MD2B, Leisure 17 KK

Sljedeća

Natrag na Ostalo

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.