Sportska i rekreativna dozvola

Zakonske odredbe u ribolovu, prijave prelova, prijedlozi ...

Moderatori/ce: aladin, emils, Moderatori

Re: Sportska i rekreativna dozvola

PostPostao/la brule » 14. 01. 2017. (13:46)

legi je napisao/la:Nije poanta u tome kolika je cijena dozvole nego da li dat strancu godisnju dozvolu...ja ih ne bi dao....samo dnevnu...čak bi i o dnevnoj razmislio...

Točno!
..
Avatar
brule
Senior Member
 
Postovi: 521
Pridružen/a: 11. 12. 2010. (20:45)
Lokacija: Šbk
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Bandholm 24

Re: Sportska i rekreativna dozvola

PostPostao/la pagus » 14. 01. 2017. (14:42)

Talijani daju godišnju i strancu besplatno. Zašto ? - pojma nemam ! slika
Pagus
Avatar
pagus
Old Senior Member
 
Postovi: 1463
Pridružen/a: 11. 07. 2008. (14:03)
Lokacija: Zagreb, Pag, Šimuni
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Adriatik 790 (IMR M33/T)

Re: Sportska i rekreativna dozvola

PostPostao/la macro » 14. 01. 2017. (16:18)

Najpostenije bi bilo 5kn/kg ulova.
Pitagorin poučak: 24 riječi

Molitva Oče naš: 66 riječi

Arhimedov poučak: 67 riječi

10 zapovijedi: 179 riječi

Američka Deklaracija nezavisnosti: 1.300 riječi

Američki Ustav sa svih 27 izmjena i dopuna: 7818 riječi

Propisi EU o prodaji zelja: 26.911 riječi

Smrt EU, sloboda narodu
Avatar
macro
Old Senior Member
 
Postovi: 2725
Pridružen/a: 07. 10. 2009. (15:07)
Lokacija: Od Brača do Pelješca
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Samonadokaradnja 550, Merc 90, Merc 5, mazgun

Re: Sportska i rekreativna dozvola

PostPostao/la teo_ribar » 14. 01. 2017. (16:57)

macro je napisao/la:Najpostenije bi bilo 5kn/kg ulova.

al dal je onda dozvoljeno 5 kg dnevno ili koliko možeš ulovit?
˝Nema veze kakav je zakon bitno je samo da ga ti i policajac koji te kontrolira tumačite na isti ili sličan način ˝ by: el passo

˝Ma nema problema ako ga zabrane (MR), važno je da kontrole ostanu iste.˝ by: ab ovo

˝Kuster , a da se prestaneš drogirat ?˝ by: Lady M
Avatar
teo_ribar
Old Senior Member
 
Postovi: 6439
Pridružen/a: 15. 12. 2008. (17:34)
Lokacija: Sušak
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: Adria 501...Yam 6ks 4T

Re: Sportska i rekreativna dozvola

PostPostao/la kontrauprazno » 14. 01. 2017. (17:20)

lupis je napisao/la:Ribolovne dozvole bi trebale bit besplatne za svih,a tu lovu država može nadoknadit kaznama i licitacijama plovila oduzetih onima koji su zatečeni u teškim prijestupima,prodaja ribe na crno itd...,kad bi živili u razvijenoj zemlji..

Ili ,u našem slučaju uvesti samo jednu jedinstvanu godišnju dozvolu,sa sve,domaće i strance,koja bi uključivala sve do sad korištene alate,ukljucujuc i mrižice i vrše i parangal,po cijeni od 750-1000 kn olinkluziv,ukidajući istovremeno sve ostale nebulozne dozvole ukljucujuci i MOR koji u rijetkim slucajevima ima veze sa socijalnom komponentom ,tamo ima plovila da ti pamet stane,ljudi su vlasnici skupih nekretnina a mnogi ne plove godinama,a ideja je da vlasnici karikiram,ne umru od gladi..
Stranom drzavljanu koji dođe na odmor to nije puno,a ni domaćima za cijelu godinu.Realno,rijetki su oni koji u toj masi bacaju mrežice i parangale..

Moram priznati da se donekle slažem sa lupisom.
Jedinstvena dozvola za sve da, samo problem je u kontroli, tko će to raditi kako treba?
Sigurno ne netko tko je na državnoj sisi, koma se plaća isplaćuje iz proračuna, bez obzira radi li uopće svoj posao ili ne.
Mislim da je riješenje u "privatizaciji" mora, dati u koncesiju sportsko ribolovnim udrugama na upravljanje i kontrolu po sektorima.
Udruge bi onda postale profitabilne organizacije, buđet bi punile od prodaje dozvola, naplate kazni itd.
Naravno, imale bi stalno zaposlene ribočuvare, od čijeg bi ozbiljnog rada ovisio i buđet udruga = njihova plaća.
Naplaćivati dnevne dozvole svima, osobito onima koji love s kraja, na licu mjesta, kazne za zadržavanje riba ispod mjere, prelov itd.
Izvedivo?
Je naravno, ako ima volje. Znam da većina vas ne voli usporedbu sa slatkovodnim ribolovom i kako je to riješeno na kontinentu.
Na rijekama i jezerima ti bar jednom dnevno dođe ribočuvar u kontrolu, ponekad i uz pratnju policije.
Ali moram reći da me na moru nikada nitko nije kontrolirao glede ribolova, jeste policija 2 puta za plovilo, ali za ribolovnu dozvolu nisu pitali, mada su vidjeli da lovim.
Zakon i pravilnike treba mijenjati, prilagoditi, ali puno je važnije tko će ih provoditi.
A i ovi što iste pišu...ali ne bih sada još i o tome, nek oni čuče tamo u Planinskoj 2, u Zg naravno, od tamo se najbolje vidi more.
Avatar
kontrauprazno
Member
 
Postovi: 121
Pridružen/a: 01. 10. 2014. (09:22)
Lokacija: Zagreb, Pašman, Pag
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Elan 400gt, Yamaha 30ks 2T

Re: Sportska i rekreativna dozvola

PostPostao/la lupis » 14. 01. 2017. (18:04)

pagus je napisao/la:Talijani daju godišnju i strancu besplatno. Zašto ? - pojma nemam ! slika


Zato jer taj stranac ne priprema i ne jede 5 od 7 dana u apartmanu ili autokampu ribu koju je ulovio.
A i u svakom poznatijem turističkom mjestu Italije,na terasama kafića smještenih na glavnim ili frekventnim trgovima i ulicama i lungo mare,ribolovna dozvola ti je uključena u cijenu kafe... ;)
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10372
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Sportska i rekreativna dozvola

PostPostao/la bananko28 » 14. 01. 2017. (18:14)

gluposti, ribočuvari na moru??? pa tek bi se onda more privatiziralo i bio bi dar mar... Zamisli sad da ode kod mene izaberu dvojicu koja ce cuvat moj kraj :lol: :lol: :lol: Ili recimo na krku? :lol: :lol:

Domaci bi i dalje ništilli more, kom purgeru bi u ona 2 miseca napisali koju kaznicu i tako tako dalje... to bi bila privatizacija komadica obale isto ko u parkovima prirode po kornatia, lastovu i tako dalje ;) Dođi povuć panulu u koji park prirode pa češ vidit kad ti dolete :lol: a isti taj koji tebi pisa jutros kaznu popodne vuće panulu ili baca parangal. i svi njegovi rođaci i prijatelji.... ;)
Avatar
bananko28
Old Senior Member
 
Postovi: 3876
Pridružen/a: 22. 01. 2011. (12:31)
Lokacija: Jadransko more
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bakan 5 cabin

Re: Sportska i rekreativna dozvola

PostPostao/la teo_ribar » 14. 01. 2017. (18:17)

bananko28 je napisao/la:gluposti, ribočuvari na moru??? pa tek bi se onda more privatiziralo i bio bi dar mar... Zamisli sad da ode kod mene izaberu dvojicu koja ce cuvat moj kraj :lol: :lol: :lol: Ili recimo na krku? :lol: :lol:

pa to i ne bi bilo loše, zamisli da tebe zaposle za čuvat tvoj kraj

puše bura 6 miseci, doma ležiš ili se prošećeš po kraju ako koji nadobudni kontinetalac lovi a plata ide :D
˝Nema veze kakav je zakon bitno je samo da ga ti i policajac koji te kontrolira tumačite na isti ili sličan način ˝ by: el passo

˝Ma nema problema ako ga zabrane (MR), važno je da kontrole ostanu iste.˝ by: ab ovo

˝Kuster , a da se prestaneš drogirat ?˝ by: Lady M
Avatar
teo_ribar
Old Senior Member
 
Postovi: 6439
Pridružen/a: 15. 12. 2008. (17:34)
Lokacija: Sušak
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: Adria 501...Yam 6ks 4T

Re: Sportska i rekreativna dozvola

PostPostao/la bananko28 » 14. 01. 2017. (18:18)

teo_ribar je napisao/la:
bananko28 je napisao/la:gluposti, ribočuvari na moru??? pa tek bi se onda more privatiziralo i bio bi dar mar... Zamisli sad da ode kod mene izaberu dvojicu koja ce cuvat moj kraj :lol: :lol: :lol: Ili recimo na krku? :lol: :lol:

pa to i ne bi bilo loše, zamisli da tebe zaposle za čuvat tvoj kraj

puše bura 6 miseci, doma ležiš ili se prošećeš po kraju ako koji nadobudni kontinetalac lovi a plata ide :D


e da te Bog čuje..... :lol: :lol:
Avatar
bananko28
Old Senior Member
 
Postovi: 3876
Pridružen/a: 22. 01. 2011. (12:31)
Lokacija: Jadransko more
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bakan 5 cabin

Re: Sportska i rekreativna dozvola

PostPostao/la lupis » 14. 01. 2017. (18:29)

bananko28 je napisao/la:gluposti, ribočuvari na moru??? pa tek bi se onda more privatiziralo i bio bi dar mar... Zamisli sad da ode kod mene izaberu dvojicu koja ce cuvat moj kraj :lol: :lol: :lol: Ili recimo na krku? :lol: :lol:

Domaci bi i dalje ništilli more, kom purgeru bi u ona 2 miseca napisali koju kaznicu i tako tako dalje... to bi bila privatizacija komadica obale isto ko u parkovima prirode po kornatia, lastovu i tako dalje ;) Dođi povuć panulu u koji park prirode pa češ vidit kad ti dolete :lol: a isti taj koji tebi pisa jutros kaznu popodne vuće panulu ili baca parangal. i svi njegovi rođaci i prijatelji.... ;)


Ovdi nam netreba nikakav čuvar,mi ionako nismo sposobni prekršit zakon.....,ali vidim Bananko da bi u tvom kraju uz pomoc težeg čuvara panula mogla i dublje :mrgreen:
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10372
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Sportska i rekreativna dozvola

PostPostao/la kontrauprazno » 14. 01. 2017. (19:25)

lupis je napisao/la:
bananko28 je napisao/la:gluposti, ribočuvari na moru??? pa tek bi se onda more privatiziralo i bio bi dar mar... Zamisli sad da ode kod mene izaberu dvojicu koja ce cuvat moj kraj :lol: :lol: :lol: Ili recimo na krku? :lol: :lol:

Domaci bi i dalje ništilli more, kom purgeru bi u ona 2 miseca napisali koju kaznicu i tako tako dalje... to bi bila privatizacija komadica obale isto ko u parkovima prirode po kornatia, lastovu i tako dalje ;) Dođi povuć panulu u koji park prirode pa češ vidit kad ti dolete :lol: a isti taj koji tebi pisa jutros kaznu popodne vuće panulu ili baca parangal. i svi njegovi rođaci i prijatelji.... ;)


Ovdi nam netreba nikakav čuvar,mi ionako nismo sposobni prekršit zakon.....,ali vidim Bananko da bi u tvom kraju uz pomoc težeg čuvara panula mogla i dublje :mrgreen:

Ajd' ovak bananko..
U tvojem mjestu imate udrugu, 100-njak članova, lova od dozvola, kazni je buđet udruge.
Ti si ribočuvar, plaća te udruga. Udruga investirala napraviti umjetni brak, označila ga i uvela zabranu ribolova na 2 god.
Ti i tvoj rođo odete nakon par mjeseci na taj brak, počupate 20kg ribe i prodate restoranu.
Tvoji dragi sumještani doznaju za to, dakle umjesto da to štitiš i čuvaš, ti i tvoj rođo taracate.
Bi li vas onda malo provozali na panuli umjesto lignji?
Avatar
kontrauprazno
Member
 
Postovi: 121
Pridružen/a: 01. 10. 2014. (09:22)
Lokacija: Zagreb, Pašman, Pag
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Elan 400gt, Yamaha 30ks 2T

Re: Sportska i rekreativna dozvola

PostPostao/la teo_ribar » 14. 01. 2017. (19:29)

kontrauprazno je napisao/la:
Ajd' ovak bananko..
U tvojem mjestu imate udrugu, 100-njak članova, lova od dozvola, kazni je buđet udruge.
Ti si ribočuvar, plaća te udruga. Udruga investirala napraviti umjetni brak, označila ga i uvela zabranu ribolova na 2 god.
Ti i tvoj rođo odete nakon par mjeseci na taj brak, počupate 20kg ribe i prodate restoranu.
Tvoji dragi sumještani doznaju za to, dakle umjesto da to štitiš i čuvaš, ti i tvoj rođo taracate.
Bi li vas onda malo provozali na panuli umjesto lignji?


To je napad na službenu osobu..... :o
˝Nema veze kakav je zakon bitno je samo da ga ti i policajac koji te kontrolira tumačite na isti ili sličan način ˝ by: el passo

˝Ma nema problema ako ga zabrane (MR), važno je da kontrole ostanu iste.˝ by: ab ovo

˝Kuster , a da se prestaneš drogirat ?˝ by: Lady M
Avatar
teo_ribar
Old Senior Member
 
Postovi: 6439
Pridružen/a: 15. 12. 2008. (17:34)
Lokacija: Sušak
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: Adria 501...Yam 6ks 4T

Re: Sportska i rekreativna dozvola

PostPostao/la bananko28 » 14. 01. 2017. (19:32)

teo_ribar je napisao/la:
kontrauprazno je napisao/la:
Ajd' ovak bananko..
U tvojem mjestu imate udrugu, 100-njak članova, lova od dozvola, kazni je buđet udruge.
Ti si ribočuvar, plaća te udruga. Udruga investirala napraviti umjetni brak, označila ga i uvela zabranu ribolova na 2 god.
Ti i tvoj rođo odete nakon par mjeseci na taj brak, počupate 20kg ribe i prodate restoranu.
Tvoji dragi sumještani doznaju za to, dakle umjesto da to štitiš i čuvaš, ti i tvoj rođo taracate.
Bi li vas onda malo provozali na panuli umjesto lignji?


To je napad na službenu osobu..... :o


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Avatar
bananko28
Old Senior Member
 
Postovi: 3876
Pridružen/a: 22. 01. 2011. (12:31)
Lokacija: Jadransko more
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bakan 5 cabin

Re: Sportska i rekreativna dozvola

PostPostao/la savski halaz » 14. 01. 2017. (19:43)

teo_ribar je napisao/la:
bananko28 je napisao/la:gluposti, ribočuvari na moru??? pa tek bi se onda more privatiziralo i bio bi dar mar... Zamisli sad da ode kod mene izaberu dvojicu koja ce cuvat moj kraj :lol: :lol: :lol: Ili recimo na krku? :lol: :lol:

pa to i ne bi bilo loše, zamisli da tebe zaposle za čuvat tvoj kraj

puše bura 6 miseci, doma ležiš ili se prošećeš po kraju ako koji nadobudni kontinetalac lovi a plata ide :D


Što se čudite pa na kontinentu na svakoj malo većoj bari i tekućicama postoji ribočuvar, osim ribolovne dozvole mora se posjedovati i ribolovni ispit.
Obično je ribočuvar visine preko 190 cm i oko 100-120 kg žive vage ne baš pretjerano bistar i s njim je svaka rasprava suvišna.
Ako želite loviti na nekom određenom jezeru za koje ima koncesiju neka ribolovna udruga morate plaćati dodatnu članarinu i sudjelovati u radnim akcijama na jezeru min. jednom godišnje.
To nama kontinentalcima "vikend kapetanima" nije problem pošto mi idemo u ribolov radi ribolova i prirode a ne radi ribe (ulova) kojeg 90% puštamo
Avatar
savski halaz
New Entry
 
Postovi: 65
Pridružen/a: 04. 06. 2016. (22:23)
Lokacija: ..

Re: Sportska i rekreativna dozvola

PostPostao/la bananko28 » 14. 01. 2017. (19:43)

u tome i jest problem kolega što kod nas ništa ne funkcionira kako treba. da funkcionira nebi trebalo svake 2-3 godine minjat zakone, ukidat ili zabranjivat nekom nešto... Lipo je to sve kako mi zamislimo u našim glavama ili na papiru. Što fali sadašnjem zakonu??
Avatar
bananko28
Old Senior Member
 
Postovi: 3876
Pridružen/a: 22. 01. 2011. (12:31)
Lokacija: Jadransko more
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bakan 5 cabin

PrethodnaSljedeća

Natrag na Loviti u okvirima zakona

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.