BP 2018 (boravišna pristojba za nautičare)

Zakonske odredbe, uvoz i registracija plovila i motora, sigurnost plovidbe …

Moderatori/ce: aladin, emils, Moderatori

Re: BP 2018 (boravišna pristojba za nautičare)

PostPostao/la dome » 09. 12. 2017. (19:42)

Koje ministarstvo odnosno koja služba je zadužena za nadzor plaćanja predmetnog nameta ?
Na koji način će se provoditi nadzor ? .... racijom u svitanje ili kako ?
1) predstavi se , ispuni rubriku “Lokacija” i tip plovila
2) koristi “Pretražnik”
3) slikaj ribu bez krvi i tamo gdje je ulovljena, ne u kuhinji...
4) o problemima porazgovaraj najprije sa moderatorima putem pp-a
Avatar
dome
Moderator i djelatnik u sektoru nautike
 
Postovi: 4496
Pridružen/a: 06. 10. 2008. (22:51)
Lokacija: Zadar
Tip plovila: Ribar 480

Re: BP 2018 (boravišna pristojba za nautičare)

PostPostao/la Orut » 09. 12. 2017. (20:10)

Gleda sam skoro prilog iz marine Hramina di su isključivo furešti govorili o B.P. pa sam mislija da se to odnosi samo na njih , međutim opleli oni po svima.
Ima na moru svega i treba puno toga dovesti u red ali kako kad lokalni moćnici sebi i svojima omogućuju ono ča drugi mogu samo sanjati. U Kornatima mogu loviti umirovljeni policajci, likari, suci ,isluženi političari i " ugledni građani".
" lude li države , treba sve prolit' petroljon i užgat' " reka je glumac Kapor Lj.
Orut
Avatar
Orut
Senior Member
 
Postovi: 579
Pridružen/a: 08. 12. 2017. (08:50)
Lokacija: Vodice
Lokacija: Vodice
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: drvena pasara sa kabinom

Re: BP 2018 (boravišna pristojba za nautičare)

PostPostao/la macro » 09. 12. 2017. (20:16)

Fala ti retnuh. Nasa san jednu stvar koja mi je donila olaksanje, al necu rec koja je 8-)

Bajica, i sad vec ljudi placaju kad odsjednu kod sebe, doma, u kuci u kojoj nemaju prijavljeno misto boravka. Jedino sta se to placa sitno, jos neko vrime.

Mislim da ce se ovdi nac solimznsko rjesenje, dignit visestruko cijene svima ostalima, da se nauticari ne osjete diskriminirani :thumbup:
Pitagorin poučak: 24 riječi

Molitva Oče naš: 66 riječi

Arhimedov poučak: 67 riječi

10 zapovijedi: 179 riječi

Američka Deklaracija nezavisnosti: 1.300 riječi

Američki Ustav sa svih 27 izmjena i dopuna: 7818 riječi

Propisi EU o prodaji zelja: 26.911 riječi

Smrt EU, sloboda narodu
Avatar
macro
Old Senior Member
 
Postovi: 2725
Pridružen/a: 07. 10. 2009. (15:07)
Lokacija: Od Brača do Pelješca
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Samonadokaradnja 550, Merc 90, Merc 5, mazgun

Re: BP 2018 (boravišna pristojba za nautičare)

PostPostao/la bajica » 09. 12. 2017. (20:49)

macro je napisao/la:Fala ti retnuh. Nasa san jednu stvar koja mi je donila olaksanje, al necu rec koja je 8-)

Bajica, i sad vec ljudi placaju kad odsjednu kod sebe, doma, u kuci u kojoj nemaju prijavljeno misto boravka. Jedino sta se to placa sitno, jos neko vrime.

Mislim da ce se ovdi nac solimznsko rjesenje, dignit visestruko cijene svima ostalima, da se nauticari ne osjete diskriminirani :thumbup:

znam. ja ću prijavit adresu, mjesto boravka, na barci. adresa, mul 8, vez 88, ------
wearing shoes with no socks in cold weather
Avatar
bajica
Member
 
Postovi: 468
Pridružen/a: 21. 04. 2009. (08:58)
Lokacija: SPLIT
Tip plovila: SAGA 26LS / Yanmar 4JH2-DTE 88Ks

Re: BP 2018 (boravišna pristojba za nautičare)

PostPostao/la bajica » 09. 12. 2017. (20:55)

barka bi trebala biti zaštićeno dobro. jedno od zadnjih utočišta od centrifuge života.moramo pratit tempo ako hoćemo opstati, ali split se npr. sakria u sebe još po tim lučicama. ja bi subvencionira svakoga ko ima barku, a ne može je više održavat. ne neće, nego ne može. EU fondovi i te stvari. a ne harač. tako bi i ja zna vodit financije neke zemlje.
wearing shoes with no socks in cold weather
Avatar
bajica
Member
 
Postovi: 468
Pridružen/a: 21. 04. 2009. (08:58)
Lokacija: SPLIT
Tip plovila: SAGA 26LS / Yanmar 4JH2-DTE 88Ks

Re: BP 2018 (boravišna pristojba za nautičare)

PostPostao/la Retnuh » 10. 12. 2017. (00:13)

dome je napisao/la:Koje ministarstvo odnosno koja služba je zadužena za nadzor plaćanja predmetnog nameta ?
Na koji način će se provoditi nadzor ? .... racijom u svitanje ili kako ?


Pozdravljen dome !

Za nadzor plaćanja BP nadležna je Carina odnosno nadležna inspekcija Ministarstva financija.
Zakon o BP čl.22 - čl. 31 ali treba primijeniti izmjene zakona:
Zakon: https://narodne-novine.nn.hr/clanci/slu ... _4144.html
Izmjene zakona: https://narodne-novine.nn.hr/clanci/slu ... _4144.html

i tu ima malo reklamnog materijala od Carine...::)) :http://www.visitbrinje.hr/wp-content/uploads/2015/04/Nadzor_obracuna_i_naplata_BP-Carinska-uprava.pdf

Dakle šalu na stranu jer i sami znate kako su oni educirani da im ništa ne može promaknuti

Samo ima jedna nedorečenost jer Zakon kaže da treba platiti BP prije isplovljenja i da će te kazniti ako to ne platiš a prije toga veli da se BP plača ako noćiš u luci nautičkog turizma i sad mi nije jasno što je prije noćenje ili plaćanje.
Jer što aki ne noćiš u Luci a isploviš i nemaš plačenu BP... kako to dokazati Carini ????

R.
Avatar
Retnuh
New Entry
 
Postovi: 33
Pridružen/a: 09. 12. 2017. (13:18)
Lokacija: Rijeka
Tip plovila: stakloplastična jedrilica s kabinom

Re: BP 2018 (boravišna pristojba za nautičare)

PostPostao/la Retnuh » 10. 12. 2017. (00:16)

bajica je napisao/la:barka bi trebala biti zaštićeno dobro. jedno od zadnjih utočišta od centrifuge života.moramo pratit tempo ako hoćemo opstati, ali split se npr. sakria u sebe još po tim lučicama. ja bi subvencionira svakoga ko ima barku, a ne može je više održavat. ne neće, nego ne može. EU fondovi i te stvari. a ne harač. tako bi i ja zna vodit financije neke zemlje.


Nazalost bajica nece oni subvencionirati niti frekvenciju za radiostanicu koja ti treba isključivo za sigurnost i spašavanje sebe ili drugih.... pa si ti misli.... radiostanica ti dodje ko neki luksuz pa ti dernu 300 tinjak kuna..
Avatar
Retnuh
New Entry
 
Postovi: 33
Pridružen/a: 09. 12. 2017. (13:18)
Lokacija: Rijeka
Tip plovila: stakloplastična jedrilica s kabinom

Re: BP 2018 (boravišna pristojba za nautičare)

PostPostao/la Retnuh » 10. 12. 2017. (00:19)

bajica je napisao/la:
macro je napisao/la:Fala ti retnuh. Nasa san jednu stvar koja mi je donila olaksanje, al necu rec koja je 8-)

Bajica, i sad vec ljudi placaju kad odsjednu kod sebe, doma, u kuci u kojoj nemaju prijavljeno misto boravka. Jedino sta se to placa sitno, jos neko vrime.

Mislim da ce se ovdi nac solimznsko rjesenje, dignit visestruko cijene svima ostalima, da se nauticari ne osjete diskriminirani :thumbup:

znam. ja ću prijavit adresu, mjesto boravka, na barci. adresa, mul 8, vez 88, ------



Daaaa.. pa to oni ihoće da se ti prijaviš na barku pa ti po tom zakonu dernu 5800kn BP za cijelu godinu
Koje li nelogičnosti jer BP se plaća tamo gdje ne živiš cijelu godinu .... hahah i ovaj je imao jedinicu iz logike u gimnaziji.
Avatar
Retnuh
New Entry
 
Postovi: 33
Pridružen/a: 09. 12. 2017. (13:18)
Lokacija: Rijeka
Tip plovila: stakloplastična jedrilica s kabinom

Re: BP 2018 (boravišna pristojba za nautičare)

PostPostao/la Retnuh » 10. 12. 2017. (00:22)

macro je napisao/la:Fala ti retnuh. Nasa san jednu stvar koja mi je donila olaksanje, al necu rec koja je 8-)

Bajica, i sad vec ljudi placaju kad odsjednu kod sebe, doma, u kuci u kojoj nemaju prijavljeno misto boravka. Jedino sta se to placa sitno, jos neko vrime.

Mislim da ce se ovdi nac solimznsko rjesenje, dignit visestruko cijene svima ostalima, da se nauticari ne osjete diskriminirani :thumbup:


Samo nemoj iz očaja potopiti brod jer ga još uvijek možeš izvuć na suhi vez i tamo stanovati ali ti i tamo ne gine plaćanje BP !!!
Avatar
Retnuh
New Entry
 
Postovi: 33
Pridružen/a: 09. 12. 2017. (13:18)
Lokacija: Rijeka
Tip plovila: stakloplastična jedrilica s kabinom

Re: BP 2018 (boravišna pristojba za nautičare)

PostPostao/la Retnuh » 10. 12. 2017. (00:26)

Orut je napisao/la:Gleda sam skoro prilog iz marine Hramina di su isključivo furešti govorili o B.P. pa sam mislija da se to odnosi samo na njih , međutim opleli oni po svima.
Ima na moru svega i treba puno toga dovesti u red ali kako kad lokalni moćnici sebi i svojima omogućuju ono ča drugi mogu samo sanjati. U Kornatima mogu loviti umirovljeni policajci, likari, suci ,isluženi političari i " ugledni građani".
" lude li države , treba sve prolit' petroljon i užgat' " reka je glumac Kapor Lj.
Orut


Furešti su sad potpuno izjednačeni s nama i nemaju više one famozne naljepnice... oni nisu tako glupi ko mi pa tek sad pricamo o tome a za tri tjedna 2018. !!! Slovenci nam se izruguju jer imamo ministra koji na TV priča gluposti, nijemci hoce otić u Grčku a Austrijanci u Tursku... i obratno..
Avatar
Retnuh
New Entry
 
Postovi: 33
Pridružen/a: 09. 12. 2017. (13:18)
Lokacija: Rijeka
Tip plovila: stakloplastična jedrilica s kabinom

Re: BP 2018 (boravišna pristojba za nautičare)

PostPostao/la Retnuh » 10. 12. 2017. (00:29)

Dajte nautičari nađite pravnike koji će ovo sve skupa malo dotjerati i pripremiti za postupak poništenja Uredbe u dijelu za nautičare i usklađivanje sa paušalnim BP za vlasnike kuća i stanova za odmor !!!
Avatar
Retnuh
New Entry
 
Postovi: 33
Pridružen/a: 09. 12. 2017. (13:18)
Lokacija: Rijeka
Tip plovila: stakloplastična jedrilica s kabinom

Re: BP 2018 (boravišna pristojba za nautičare)

PostPostao/la Retnuh » 10. 12. 2017. (21:44)

.
.
Dragi nautičari nije uvijek sve tako crno kao što izgleda !!!
Evo DOBRIH vijesti... barem za početak !!!


Osobno sam kontaktirao državnu tajnicu za more pri Ministarstvu mora... gđu. Maju Markovčić-Kostelac i ona me jako razveselila sa svojim odgovorom. Prvo što je uopće odgovorila, drugo što je odgovorila u nedjelju popodne i treće što ima razumijevanja za našu problematiku.

Ako imate volje zahvalite joj kratko na podršci koju nam pruža.. imate mail u donjem prilogu.

Prilažem moju korespodenciju s njom i to mail koji sam joj napisao, zatim njezin odgovor i moj povratni odgovor njoj:

----- Original Message -----
From: M. F.
To: drzavna.tajnica@mmpi.hr
Sent: Saturday, December 09, 2017 7:16 PM
Subject: boravišna pristojba za nautičare


Poštovana gospođo Markovčić- Kostelac,

Obraćam Vam se u ime tisuća znanih i neznanih nautičara, vlasnika brodica za osobne potrebe, koji su spremni poštivati zakonsku regulativu RH da nam svojom energičnošću, razumom i utjecajem pomognete oko normaliziranja, za nas katastrofalne situacije nastale nakon stupanja na snagu Uredbe o utvrđivanju visine boravišne pristojbe za 2018. god. (NN 78/2017) koja nije nikakav "koncepcijski papir" nego izvršni akt koji je stupio na snagu.

Mogu Vam reći da su mnoge od nas ogorčile izjave po medijima kako je Ministarstvo "samo" uskladilo pristojbe nautičara sa hotelskim smještjem i čarterom. https://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/pos ... 91173.html

Kao prvo apsurdno je izjednačavati pristojbe nautičara koji su vlasnici brodica za osobne potrebe sa hotelskim smještajem ili čarterom koji se bave isklučivo poslovnom djelatnošću u svrhu zarade.

Kao drugo, nautičari vlasnici brodica za osobne potrebe mogu se izjednačavati jedino sa vlasnicima kuća i stanova za odmor jer se i jedni idrugi mogu koristiti svojim plovilima odnosno vikendicama jedino u slobodno vrijeme, a samo umirovljenici mogu koji dan više iskoristiti na moru ako to vremenske prilike dozvoljavaju !! Kakve su prosječne financijske mogućnosti gore spomenutih vlasnika brodica za osobne potrebe mislim da Vam netrebam ocrtavati. Mogu Vas jedino usporedno podsjetiti da je i najjeftinija "vikendica" vrednija od bilo koje brodice za osobne potrebe (ako isključimo onih nekoliko superluksuznih jahti na Jadranu koje ionako najvjerojatnije nisu registrirane kao brodice za osobne potrebe).
Ako malo pregledate prosječnu starost i vrijednost brodica registriranih za osobne potrebe uvjerit ćete se da mi nautičari, zaljubljenici u more, nismo nikakva elitna jet-set-ovska skupina punih džepova koju treba odrati, već da smo se mnogi od nas decenijama odricali svakog luksuza kako bi sagradili ili kupili svoju barku na koju smo svi redom beskrajno ponosni bez obzira na njenu veličinu i opremljenost.

Kao treće molim Vas kao pravnicu da proanalizirate diskriminacijski kriterij duljine plovila za utvrđivanje visine paušala boravišne pristojbe u usporedbi sa određivanjem boravišne pristojbe vlasnicima kuća i stanova za odmor na temelju broja osoba i broja noćenja što je i u Zakonu o boravišnoj pristojbi osnovno polazište.

Mi nautičari želimo poštivati Zakone RH i podmirivati sve obaveze koje iz njih proizlaze da bi u miru i bez strepnje od inspektora i kazni mogli uživati u našem prekrasnom moru.

Ako Vlada RH ne izmjeni Uredbu u dijelu vezanom za nautičare i ne uskladi obveze nautičara sa obvezama vlasnika kuća i stanova za odmor mi nautičari u većini više nećemo biti u mogućnosti isploviti na nekoliko dana više puta godišnje. To bi u budućnosti moglo imati nesagledive posljedice i na psihofizičko zdravlje mnogih građana koji su svoju potrebu za povezanost s prirodom ostvarivali u kontaktu s morem.

Nadam se da ste me dobro razumijeli gospođo državna tajnice i nadam se da nas nećete iznevjeriti jer i Vi volite more i sigurno imate dovoljno sposobnosti empatije da shvatite koliko je to važno tisućama nautičara RH.

S poštovanjem
M. F.




Evo njenog brzog odgovora !!! :blob7:

---- Original Message -----
From: Maja Markovčić Kostelac
To: M. F.
Sent: Sunday, December 10, 2017 5:56 PM
Subject: Re: boravišna pristojba za nautičare


Poštovani g. F.,
Prije svega zelim reci da razumijem i podrzavam vaše argumente i da Ministarstvo kora nije podržavalo nsplstu boravišne pristojbe za vlasnike brodica na vlastitim brodicama za osobne potrebe.
Nastojat ću s kolegama u Ministarstvu turizma ispraviti Ivu očitu nepravdu i nelogičnost.
Lijep pozdrav
Maja Markovcic Kostelac

Poslano s mojeg iPhonea




A tu je i moj povratni odgovor njoj u znak zahvalnosti za razumijevanje:

----- Original Message -----
From: M. F.
To: Maja Markovčić Kostelac
Sent: Sunday, December 10, 2017 7:16 PM
Subject: Re: boravišna pristojba za nautičare

Poštovana gospođo Markovčić-Kostelac

Od srca Vam se zahvaljujem na Vašem razumijevanju našeg zajedničkog nautičarskog problema i svi ćemo Vam biti zahvalni za svaki pomak na bolje. Ovaj Vaš odgovor koji budi nadu za neko bolje sutra u svakom smislu, razveseliti će sve moje nautičare s kojima kontaktiram.
Ako je potrebno točno rasčlaniti i argumentirati i svaki pojedini detalj spreman sam dati sve od sebe da bi se lakše razumio naš status i kod Vaših kolega koji možda nisu detaljno upoznati sa stvarnom situacijom.

lijep pozdrav u ime svih nautičara i moje osobno

M. F.


Mislim da možemo biti sretni što su se naši problemi ipak pomalo počeli okretati u dobrom smjeru !!!
Potpisana peticija koju su pripremili na Nautica-portal.com i SEA-help biti će svakako snažan argument da se ovom problemu ozbiljno i s razumijevanjem pristupi od strane Ministarstva turizma pa joj se i vi pridružite ako želite.

l.p.
Retnuh
Avatar
Retnuh
New Entry
 
Postovi: 33
Pridružen/a: 09. 12. 2017. (13:18)
Lokacija: Rijeka
Tip plovila: stakloplastična jedrilica s kabinom

Re: BP 2018 (boravišna pristojba za nautičare)

PostPostao/la ginekol7 » 11. 12. 2017. (09:06)

Hvala Ti za učinjeno. Nadamo se da će imati učinka.
Avatar
ginekol7
Member
 
Postovi: 489
Pridružen/a: 22. 04. 2016. (07:38)
Lokacija: Stari Grad, otok Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Primorka, Yamaha 25 high trust

Re: BP 2018 (boravišna pristojba za nautičare)

PostPostao/la Retnuh » 11. 12. 2017. (10:00)

ginekol7 je napisao/la:Hvala Ti za učinjeno. Nadamo se da će imati učinka.





Pozdravljen ginekol !!

Bit ću zadovoljan ako svi zajedno barem pokrenemo nešto oko rješavanja problematike BP !!
Kakav će biti konačan ishod to ćemo tek vidjeti, ali vjerujem da će se naše primjedbe uzeti u obzir jer imaju smisla i za državu.
Naime, ako je BP besmisleno visoka i neprihvatljiva za plaćanje turisti će je naprosto ignorirati a državi ostane jedino mogućnost naplate preko nepopularnih kazni, a čija naplata također nije besplatna i konačna zbirna učinkovitost je upitna.
Ako država ponudi prihvatljivu BP i oštre sankcije za neplaćanje svi će rado odvojiti 100 -200 kn (kao kod vikendaša) i mirno će spavati po uvalama i marinama.
Ja ću u tom slučaju odmah uvećano fotokopirati moju uplatnicu, plastificirati je i objesiti na oba boka moje "yahte" da me slučajno inspekcija ne budi u ranim jutarnjim satima u kakvoj mirnoj uvali jer po lošem vremenu ionako ne idu nikamo. :Laughing29:

i.p.
R.
Avatar
Retnuh
New Entry
 
Postovi: 33
Pridružen/a: 09. 12. 2017. (13:18)
Lokacija: Rijeka
Tip plovila: stakloplastična jedrilica s kabinom

Re: BP 2018 (boravišna pristojba za nautičare)

PostPostao/la legi » 11. 12. 2017. (10:19)

I ti njoj vjeruješ...
Ne lovim lignje
Avatar
legi
Old Senior Member
 
Postovi: 2629
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (11:36)
Lokacija: Krk
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: 2 drvene barke-torpedo i scam

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ploviti u okvirima zakona, sigurnost plovidbe

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.