Elan 210

Sve o jedrilicama i jedrenju...

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Elan 210

PostPostao/la marinaio » 26. 01. 2011. (18:19)

Izvrsna mala jedrilica moderne koncepcije i dizajna.Vrlo praktično riješenje za vanbrodski motor i odličan interijer. Polarni dijagram pokazuje lude brzine u krmu....ludnica. Cjene nažalost od 21 K eura na više. http://www.youtube.com/watch?v=w_FAgyW-zvU
Avatar
marinaio
New Entry
 
Postovi: 18
Pridružen/a: 09. 04. 2010. (11:01)
Lokacija: Zagreb

Re: Elan 210

PostPostao/la Jadranko » 26. 01. 2011. (18:56)

igračka...

...a onaj mehanizam za motor je nešto najgluplje što sam ikad vidio! da mi je vidjet kako će se netko zayebavat s tim"mehanizmom" kad zagusti i treba brzo spustiti jedra ili skratiti a treba ti motor...

za poginut!

unutrašnjost tipična za 6 metara jedrilice - prenagurano...idealan brod za nekoga od metar i kremšnita!

...a ideja da možeš kenjat dok kuhaš je za svaku pohvalu!


bezveze
Avatar
Jadranko
Senior Member
 
Postovi: 900
Pridružen/a: 29. 05. 2009. (18:20)
Lokacija: Vž-Zd
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Bayliner fly

Re: Elan 210

PostPostao/la marinaio » 27. 01. 2011. (17:42)

mehanizan je možda malo zahtjevniji u smislu posluživanja, no jednostavnije je nego nataknut motor na krmu dok more valja. S druge strane ne znam koliko je praktično dodavat gas i baratat ručicom za hod unazad bez vanjskih komandi.
Sistem mi se sviđa jer ne narušava estetiku.
Unutrašnjost je funkcionalna , a ne može biti revolucionalna zbog samih dimenzija broda, ipak je to 6 i nešto sitno.
Veckač je ipak samo psihološki (više zbog ljepšeg spola) mi muškarci ionako to radimo preko bande.
Sve u svemu barka je prelijepa budući je djete elana 310 po dizajnu. Što se tiće jedrenja siguran sam da će pružiti puno gušta budućim jedriličarima kao što je do sad pružao elan 19, pa i više od toga. Osim toga izloženi primjerak je prototip, možda bude još kakovih izmjena na finalnom proizvodu.
Avatar
marinaio
New Entry
 
Postovi: 18
Pridružen/a: 09. 04. 2010. (11:01)
Lokacija: Zagreb

Re: Elan 210

PostPostao/la Jadranko » 31. 01. 2011. (12:30)

imat će taj brod svoje kupce!

odabir je osobna stvar i kako se veli o ukusima se ne rasrpravlja.

da je dizajn lijep?!... je!

dali dobro jedri?!.... zaigurno!

dali bih ga kupio... ne!

:D
Avatar
Jadranko
Senior Member
 
Postovi: 900
Pridružen/a: 29. 05. 2009. (18:20)
Lokacija: Vž-Zd
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Bayliner fly

Re: Elan 210

PostPostao/la hedon » 09. 02. 2011. (21:43)

Pozz momci.
Pročitao tekstove, pa me ponukalo da se javim.
Bio sam na brodu u tri navrata, na Boot-u.
Opći dojam, oduševljenje. Napokon se Elan vratio izvorima na suvremen način.
Prisustvovao sam temeljitom pregledu koji je napravila konkurencija iz Francuske.
I oni su bili oduševljeni njime. A tek je protutip.
Mehanizam za motor je vrlo jednostavan i praktičan. Treba samo skužiti grif. Mnogi su se tamo mučili jer ga nisu skužili na prvu. Međutim, kad ga je demonstrator pokazao....smješak. Od uha do uha. Motorom se može upravljati preko vanjskih komandi (i rikverc naravno).
Motor se diže u kokpit uglavnom za regatu i na vezu.
Jedrilje izvanredno. Gen. ogroman. Spremište motora zahtjevalo je podizanje poda kokpita, tako da je krmeno zrcalo dovoljno visoko da ćuva od krmenog vala. Izuzetno komforni kokpit i kabina. Za četiri osobe.
Prigovor koji se odnosi na neposrednu blizinu kuhala i wc-a, duhovit i istinit do bola.
Najveća zamjerka, cijena. 21 tis.€ je samo plastika sa jarbolom. Sve se nadoplaćuje. Međutim, interes stranaca je ogroman jer je kod njih recesija tvar prošlosti. Uglavnom, metar dulji od Sescape-a, a metar kraći od Beneteau 31, komfor, trajler, težina samo jednu tonu i nerazmišljanje o zimskom vezu i antifrizu, su prednosti koje potiču maštu.
Avatar
hedon
New Entry
 
Postovi: 1
Pridružen/a: 09. 02. 2011. (21:18)
Lokacija: Pula

Re: Elan 210

PostPostao/la Jadranko » 09. 02. 2011. (22:30)

auuuuu...

...ovako ne pišu forumaši!

no nema veze... na jedrilicama je toliko pusto da ste i takvi dobrodošli!

:wave:
Avatar
Jadranko
Senior Member
 
Postovi: 900
Pridružen/a: 29. 05. 2009. (18:20)
Lokacija: Vž-Zd
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Bayliner fly

Re: Elan 210

PostPostao/la marinaio » 15. 02. 2011. (18:20)

Hvala Hedone na objašnjenju u vezi hendlanja motorom. Predpostavljao sam da projektant nije pogriješio upotrijebivši ovaj sistem , ipak se radi o cijenjenom i renomiranom Bobu Humphreyu.
Drago mi je da smo istomišljenici jer smatram da će ovaj projekt polučiti veliki uspjeh barem što se tiće engleskih i talijanskih foruma koje sam prosurfao. Jedrilica je idealna za mlade , ali i za manju obitelj koja voli jedrenje . Naravno, uvijek je u pitanju cijena koja je danas za mnoge Hrvate vrlo visoka.
Avatar
marinaio
New Entry
 
Postovi: 18
Pridružen/a: 09. 04. 2010. (11:01)
Lokacija: Zagreb

Re: Elan 210

PostPostao/la brko » 17. 03. 2011. (15:37)

Cijena hm..
I maloprije spomenuti Seascape je preko 17k€ bez davanja (doduše -opremljen do motora) a razlika u funkcionalnosti mi se čini ogoromna. Inače jedrilica mi se čini odlična samo bi drastično smanjio količinu gadgeta time i cijenu težinu etc
"Da je voda dobra žabe bi k'o krave bile"
Avatar
brko
Member
 
Postovi: 118
Pridružen/a: 23. 01. 2009. (19:32)
Lokacija: Split
Tip plovila: zasada "bez plovila"

Re: Elan 210

PostPostao/la Jadranko » 17. 03. 2011. (17:07)

i elan 210 je bez motora!
a seascape 18 se po meni ne može komparirat sa elanom!

i u onome što nudi seascape je skup!
Avatar
Jadranko
Senior Member
 
Postovi: 900
Pridružen/a: 29. 05. 2009. (18:20)
Lokacija: Vž-Zd
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Bayliner fly

Re: Elan 210

PostPostao/la brko » 18. 03. 2011. (01:18)

Je, bez motor ali je jedrilje u cijeni, po nekim procjenama na netu 210-ka bi tako opremljena (bez davanja, transporta itd) trebala biti minimalno 27 k€.
Meni se čine usporedive po koncepti i dizajnu - slična forma trupa, kormila, kobilice, super brzi niz vjetar i odlični za klupske i monotip regate (kod nas čini mi se podosta nepoznati pojamovi).
Vjerujem da su oba beskrajno zabavna za jedrenje.
Seascape (isto i 210, ako je naprave u proizvodnji kako spada) po meni nije skup jer mislim da je skupo nešto što je značajno više cijene od usporedivog proizvoda. Ali da je puno novaca - je.
Isto kao i Leidi 600 - po meni najbolje pogođen brod u klasi- je li puno novaca -je, je l' skupa - nije, jer za te novce nisi mogao naći bolji brodić (maritimne sposobnosti, kvaliteta izrade, oprema, na kraju i stil).
Što se Leidi tiče - opaska je apsolutno bez zlobe ali s poštenom količinom zdrave, ljudske zavisti - to je apsolutno moj dream boat :thumbup:
"Da je voda dobra žabe bi k'o krave bile"
Avatar
brko
Member
 
Postovi: 118
Pridružen/a: 23. 01. 2009. (19:32)
Lokacija: Split
Tip plovila: zasada "bez plovila"

Re: Elan 210

PostPostao/la Jadranko » 19. 03. 2011. (15:55)

a gledaj što se tiće seascape i elana i opčenito svega što jedri u dužino 5-6-7 metara...

... moje osobno mišljenje! ne želim ispast snob i sl. ... nikako mi nije sjeo niti jedan od tih brodova... dosta sam vremena proveo na tim " malim jedrilicama" i ne paše mi nikako taj stil... imam osječaj kao da sam u kazni nekoj... nema mjesta za ništa... stalno pogrbljen, premalo mjesta , svaki komad "namještaja" ima još pet funkcija ... tijesno brate!



po meni i opet naglašavam moje privatno mišljenje... za neki normalan recimo godišnji ...jedrilica ispod 8,5 m sa dizelom i stajačom visinom je minimum nekog komfora.

eto to me smeta kod tih malih jer nemam nikakvih pretenzija za nekakva regatavanja... isključivo hedonizam...

što se tiće leidi... složio bih se sa svim! :D
Avatar
Jadranko
Senior Member
 
Postovi: 900
Pridružen/a: 29. 05. 2009. (18:20)
Lokacija: Vž-Zd
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Bayliner fly

Re: Elan 210

PostPostao/la lupis » 19. 03. 2011. (16:45)

Jadranko care,kralju,legendo,majstore....,pa jesi se ti meni malo izgubio?

Čoviče eto ja mislim da Leidi 600 je dobar brod ali nikako nije za jederenje,ajd reci jesam u pravu?

Pa nije ovo obiteljski krstraš za 15 dnevni kruzing dvi četveročlane familije ili za 4 prijatelja i 4 "hostese"...

Brod je građen za one koji bi htjeli otić negdi na godišnji odmor i pritom jedrit ,vikendom na more ili jezero,stavit brod na prikolicu i sve zakučit za nekakav terenac ,isto tako za one koji žive na moru ili imaju kakav apartman pa da mogu svaki dan uživat u onom ča vole,eventualno prespavat noć-dvi negdi i to je to,a možda je građen i za regatavanje,možda je građen kako bi brod postao nekava klasa u jedrenju....

Saginjanje spominješ,pa to je prva stvar koju moraš usavršit na bilo kojoj jedilici pa i onoj od 54 stope...
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10366
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Elan 210

PostPostao/la Jadranko » 19. 03. 2011. (17:18)

...ma ja pričam o osobnom doživljaju tih malih jedrilica! i slažem se sa svim što s napisao!


ponavljam... MENI OSOBNO nisu sjele... nekima su najbolja stvar na svijetu... meni nisu jer moje potrebe nisu onakve kakve si ti opisao kakve bi određenim ljudima mogle biti!
ponavljam... meni osobno!

:wave:
Avatar
Jadranko
Senior Member
 
Postovi: 900
Pridružen/a: 29. 05. 2009. (18:20)
Lokacija: Vž-Zd
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Bayliner fly


Natrag na Jedrilice i jedrenje

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.