s motornjaka na jedrilicu

Sve o jedrilicama i jedrenju...

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

s motornjaka na jedrilicu

PostPostao/la peroLA » 10. 10. 2022. (09:31)

evo proteklim vikendom zaokružujem prelazak od motornjaka mode na jedrilica mode... iz razloga što sam samostalno zajedrio i naučio osnove... dakle od škole bile su samo online knjige youtube i jednovnevno jedrenje na sportskoj jedrilici sa proficima... sve se otegnulo radi posla i nedostaka pomagača, jer su jedriličari kod nas većinom ili prezauzeti hobisti ili šminkeri pa teško nać nekoga na bilo koji način,... plan je bio krenuti tek najesen kad mi se instrukor br1. vrati sa ljetnih skiperaža, ali već po ljeti ponudio mi se instruktor br2.(bez kojeg nebi bilo ništa).. tako smo po ljeti krenuli analizirat opremu, i nadgrađivat dio po dio... zamjenu podigača i konopa radio sam potpuno sam naručio iz lalazisa i krenuo šivat i provlačit.. prvo penjanje bilo je od instruktora, drugo sam išo sam sa vatrogasnim ljestvama, pa je bilo upala 3dana, dakle od nultog znanja o opremi upoznao sam se sa svim djelovima i naučio ih sam servisirat, zadnje sam radio na nategaču krmenog štraja, i kad je sve bilo spremno petak za krenut jedan kolega koji mi je trebao pokazat dizanje odustao i zvao doslovno 20ljudi i nikako da dođe zamjena, pa sam potpuno sam uz kormilara sve odradio po iskustvu od tog jednodnevnog iskustva i videa, i eto uspio uhvatit vjetar i ugasit motor... kasnije je ljedio noćni ribolov i vez-party, drugi dan došao je kolega instruktor da mi još ispegla nijanse i da uhodam ženu i opet smo jedrili, na poklon sam dobio knjigu da dalje učim... eto sad otvaram poglavlje jesensko zimskih đita a sezonu neću niti zatvorit ovaj put nego ću nadoknadit sva ova čekanja koja sam imao iz teh.razloga
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3341
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: s motornjaka na jedrilicu

PostPostao/la brule » 10. 10. 2022. (10:38)

Svaka čast, uživaj.Sritno.
..
Avatar
brule
Senior Member
 
Postovi: 521
Pridružen/a: 11. 12. 2010. (20:45)
Lokacija: Šbk
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Bandholm 24

Re: s motornjaka na jedrilicu

PostPostao/la macro » 10. 10. 2022. (13:53)

je da imaš jedra, al otvori motor prije đite
Pitagorin poučak: 24 riječi

Molitva Oče naš: 66 riječi

Arhimedov poučak: 67 riječi

10 zapovijedi: 179 riječi

Američka Deklaracija nezavisnosti: 1.300 riječi

Američki Ustav sa svih 27 izmjena i dopuna: 7818 riječi

Propisi EU o prodaji zelja: 26.911 riječi

Smrt EU, sloboda narodu
Avatar
macro
Old Senior Member
 
Postovi: 2725
Pridružen/a: 07. 10. 2009. (15:07)
Lokacija: Od Brača do Pelješca
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Samonadokaradnja 550, Merc 90, Merc 5, mazgun

Re: s motornjaka na jedrilicu

PostPostao/la peroLA » 10. 10. 2022. (13:56)

samo zamjena antifriza je planirana za sad, a na zimu zupčasti preventivno
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3341
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: s motornjaka na jedrilicu

PostPostao/la porer » 10. 10. 2022. (17:44)

Majstore uživaj!!!
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: s motornjaka na jedrilicu

PostPostao/la josey » 11. 10. 2022. (06:44)

Mislija san se dal da ti ode ista odgovorim, pa se mislin lik ce se naljutit, pa necu, al nemas se razloga naljutit, pa cu napomenit shvati moj post bez uvrede.
Dakle ti nisi presao sa motornjaka na jedrilicu, ti si presao na kaića sa motoron na jahticu.

I nemoj mi rec da je primorka 6.30 isto sta i jadrilica 9.90, nije to su dva razlicita svjeta, dva neusporediva svijeta.
Da si prije imao adriu 1000 ili tako nekakav motornjak (a opet nije ni to usporedivo jer tu motori pojedu puno prostora u brodu) ja bi rekao ajd, ok, ali ovako? brkamo kruske i jabuke.

Osim toga htio sam ti rec da mi je drago, jer se iz svakog tvog posta vidi da uzivas, i da to i je poanta ovkvog tipa brodica za rekreaciju i odmor.
Puno sretnih milja ti zelim i sto vise dana na moru uz ljepo vrijeme.

2 macro
aj molaj me prekini provocirat
imas pp pa nebudi pixka javi se
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2114
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: s motornjaka na jedrilicu

PostPostao/la peroLA » 11. 10. 2022. (08:25)

hvala josey nemam se sta uvrijedit :) u naslovu nisam mislio od primorke na jedrilicu nego od jedrilice koju sam do sad isključivo na motor koristio na to da sad može jedrit... čeka me još puno učenja tu, osim samog jedrenja i kombinacije skraćeno jedro+motr kad je veće more itd, nadam se još iskoristit do jesen zimu.. sad kad su mi instruktori slobodniji, geanaker novi će stajat doma jer sve to spreman da mogu većinom sam sa ženom a zato mi je taj dio prekompliciran... inače show je 8.95 osnova, tako da mi još fali do 9.90 primorku računam da je bila više od 6.30 je je bio spojler-platforma od 70... što se tiče primorke iskreno ima trenutaka kad mi fali ali generlno da trebao mi je veći brod i nije mi žao... recimo sad ovaj zadnji vikend pokušavali smo vani lovit do kasno u noć ali sve mokro, primorka je imala bočnu tendu i uvjek je bilo sve suho, ali s druge strane imam salon koji mi ima kvadrata kao mala konobica doma... već sam gledao i rješenja za grijanje da još bolje iskoristim zimu ali još ću malo potrpit pa vidim kasnije... a to za vani vratit ću bimini pa će bit manje mokro
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3341
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: s motornjaka na jedrilicu

PostPostao/la josey » 11. 10. 2022. (08:31)

ko sta si i sam napisa
jedrilica ima mista u salonu ko mala konoba, sa primorkom to nisi imao.
ovo je jednostavno vec komad broda, neusporediv komod.

sve ostalo si isto sam odgovorio, stavit ces bimini na jedrilicu i slozit si i bocnu tendu ba nece bit vlage.
svaka ostal usporedba je pokusaj "opravdanja" primorke


za grijanje si ugradi webasto, dizelic lagano iz glavnog tanka, brod zimi suh i bez vlage.
divota
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2114
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: s motornjaka na jedrilicu

PostPostao/la peroLA » 11. 10. 2022. (08:56)

istina, a i robu neku bolju moram nabavit.. inace do sad sam kupova jedino musto uv majice jer sam znao jako zagorit a već sam bio na intervencijama kod dermatologa pa za sunce sam se uvjek više gledao pazit... inače za zimske ribolove sam koristio rashodovanu skijašku opremu... ribarske cerade rijetko.. imam i od motora dvodjelno ali unutra bi zakuhao, sad ovaj period je možda i najgori jer je čas za kratke čas za skafander... ako ima tko šta za preporučit neka kaže može biti i multi funkcionalno...
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3341
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: s motornjaka na jedrilicu

PostPostao/la josey » 11. 10. 2022. (10:01)

to sa robom su slatke brige
triba uzivat :thumbup:
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2114
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: s motornjaka na jedrilicu

PostPostao/la Rexi » 11. 10. 2022. (10:59)

perola, kad bi snimao tipa na youtube, tiktoku, di god, pratio bi te i gledao svaki tvoj video di pokazujes sto si naucio. mislim da svatko koga zanima jedrenje i sl. ima isti problem i cesto sam iz znatizelje googlao i trazio da vidim sto se da nauciti.
iako nemam jedrilicu, to je pojam za ljepotu :thumbup:

uzivaj!
Avatar
Rexi
Old Senior Member
 
Postovi: 1662
Pridružen/a: 02. 10. 2009. (22:42)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Primorka

Re: s motornjaka na jedrilicu

PostPostao/la peroLA » 11. 10. 2022. (11:16)

a padalao mi je da to na pamet već dosta dugo, ali ja nemam tu sposobnost ni slikanja a kamoli snimanja... pisat uputstva čak i predavačka iskustva imam preko 5godina ali ne ide to snimanje nikako... inače kako su forumu loši u zadnje vrijeme moram priznat da sam dosta gledao na youtubeu i kako se lik penje na jarbol i kako rastavlja vinč i na kraju kako i jedri...a što se tiče prelaska i kupnje jedrilice ta predfaza skupljanja informacija kod mene je trajala skoro 10 godina, i kako je i žena na nju trzala onda me povuklo
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3341
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: s motornjaka na jedrilicu

PostPostao/la Rexi » 11. 10. 2022. (11:23)

ja ti rado pokazem i uputim ako treba. Najlaksa platforma ti je tiktok ali moze i youtube samo nije u dva koraka.
Avatar
Rexi
Old Senior Member
 
Postovi: 1662
Pridružen/a: 02. 10. 2009. (22:42)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Primorka

Re: s motornjaka na jedrilicu

PostPostao/la peroLA » 11. 10. 2022. (11:35)

ma znam ja tehnički(senior dev.), nego stislski neznam niti slikat niti snimat jednostavno nemam volje i glupo ispadne... uzet ću sad možda krstarit jednog frenda koji živi od toga doduše u branši muzike i u austriji pa možda njemu padne koja ideja
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3341
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: s motornjaka na jedrilicu

PostPostao/la pomorac » 23. 11. 2022. (22:53)

Pero, svaka čast, samo gas i ne cedit ! Pa se vidimo !
Avatar
pomorac
Member
 
Postovi: 268
Pridružen/a: 01. 09. 2008. (17:14)
Lokacija: Raša
Lokacija: Raša
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Stefini 12m, A-1020, Amon 790, Crestliner ...


Natrag na Jedrilice i jedrenje

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.