Jedrilica za pocetnika

Sve o jedrilicama i jedrenju...

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Jedrilica za pocetnika

PostPostao/la brko » 05. 01. 2014. (19:30)

Uz spomenutu 19-icu pogledaj i Žut 600.
Malo je komotniji od 19-tice trebao bi biti i "jači" na moru. Jeftino ti se da naći i Nash 20 vjerojatno brod s najprostranijom kabinom u klasi koju gledaš.
Kako i sam pomalo pratim što se nudi meni je ovo definitivno best buy (iako van buđeta koji si spomenuo): http://www.njuskalo.hr/jedrilice/elan-e ... as-7146975.
Definitivno bi se složio s Eventimom po pitanju roll floka (genove), a brodski motor će ti definitivno izbiti više pineza nego što planiraš...
"Da je voda dobra žabe bi k'o krave bile"
Avatar
brko
Member
 
Postovi: 118
Pridružen/a: 23. 01. 2009. (19:32)
Lokacija: Split
Tip plovila: zasada "bez plovila"

Re: Jedrilica za pocetnika

PostPostao/la janko_ka » 05. 01. 2014. (20:59)

ne znam zašto svi bježite od klasičnoga floka ili genove?? imao sam na elanu 19 klasičan sistem, i nisam niti jednom pošalio za roll sistemom, ta su jedra mala, kada se popusti podizač ako ne padnu sama na palubu onda su u dva zamaha rukom već na palubi, a vidio sam puuuuno problema sa roll jedrima prilikom jačeg vjetra i pokušaja kraćenja, da ne pričam o tome da ti jedra ostaju za duže vani na kiši i vjetru,, ja sam svoja sasvim jednostavno spremao u kabinu kada ih nisam koristio,, poznanik je ostao bez genove kod jake bure, odmotalo ju sa rolla i potrgalo..
da ne kažem da sam prvo jedrenje imao sa tim elanom malom, dakle bez ikakvog iskustva sam bio, pa prejedrio cijeli jadran bez iti jednog problema sa genovom i klasičnim sistemom.
Avatar
janko_ka
Member
 
Postovi: 118
Pridružen/a: 10. 03. 2011. (11:51)
Lokacija: Karlovac, Pirovac
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Elan 333, yanmar 3Gm30

Re: Jedrilica za pocetnika

PostPostao/la brko » 12. 01. 2014. (19:02)

janko_ka je napisao/la:ne znam zašto svi bježite od klasičnoga floka ili genove?? imao sam na elanu 19 klasičan sistem, i nisam niti jednom pošalio za roll sistemom, ta su jedra mala, kada se popusti podizač ako ne padnu sama na palubu onda su u dva zamaha rukom već na palubi, a vidio sam puuuuno problema sa roll jedrima prilikom jačeg vjetra i pokušaja kraćenja, da ne pričam o tome da ti jedra ostaju za duže vani na kiši i vjetru,, ja sam svoja sasvim jednostavno spremao u kabinu kada ih nisam koristio, poznanik je ostao bez genove kod jake bure, odmotalo ju sa rolla i potrgalo..
da ne kažem da sam prvo jedrenje imao sa tim elanom malom, dakle bez ikakvog iskustva sam bio, pa prejedrio cijeli jadran bez iti jednog problema sa genovom i klasičnim sistemom.

Zapravo u velikoj mjeri imaš pravo. Na jedrilicama klase o kojoj pričamo obično je to flok ne prevelike kvadrature i nije neki problem raditi s njim.
Prednosti roll-a su da ne moraš izlaziti iz kokpita i da ga jednostavno možeš kratiti. Ono što bi zapravo svakako trebalo izbjeći su pataraci jer rad s njima prilikom letanja glavnog jedra definitivno nije za početnike. Obično su prisutni na Rivettu koji je u zadnje vrijeme poprilično čest u oglasnicima i zna izgledati primamljivo ali ga definitivno ne bi okarakerizirao kao brod za početnike....
"Da je voda dobra žabe bi k'o krave bile"
Avatar
brko
Member
 
Postovi: 118
Pridružen/a: 23. 01. 2009. (19:32)
Lokacija: Split
Tip plovila: zasada "bez plovila"

Re: Jedrilica za pocetnika

PostPostao/la jolly550 » 26. 05. 2016. (14:19)

Razmisljam vec duze vrijeme o manjoj jedrilici pa bi htio cuti iskustva o Žutu,da li su mozda ubacivali u njega lezeci motor,tj ima li mjesta za nasto takvo uopce?
Avatar
jolly550
New Entry
 
Postovi: 15
Pridružen/a: 29. 07. 2015. (11:20)
Lokacija: Ploce
Lokacija: Ploče
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gradac 580 ,Dmb 9

Re: Jedrilica za pocetnika

PostPostao/la beba » 13. 06. 2016. (20:42)

nema
Avatar
beba
Senior Member
 
Postovi: 866
Pridružen/a: 10. 06. 2008. (22:36)
Lokacija: Ploče
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: maestral 710,marušić 580,damor 300

Re: Jedrilica za pocetnika

PostPostao/la ginekol7 » 14. 06. 2016. (08:13)

Cijene rabljenih jedrilica do 6-6,5 m su prilično povoljne mada se takve stvari ne kupuju sada već nakon ljeta kada i inače cijene polovnih plovila idu naniže. U tu kategoriju mogu ući Elan 19 za one koji žele zaista DOBRO jedriti. Žut je za one koji žele tek nešto malo bolji "komfor" uz prilično dobro jedrenje. Tu se može spomenuti i Carina kao čvrsti brodić sa nešto boljim komforom ali uz bitno slabije jedriličarske karakteristike. Ponekad tu ulete po oglasima i neki drugi modeli.
Sve su to brodići za VB motor i ugradnja ne dolazi u obzir. Bila bi skupa, izgubio bi se ionako skučeni prostor u kokpitu i bitno bi poremetile jedriličarske karakteristike a nebi dobili ništa. Sa 5-6 ks te male jedrilice idu jako dobro, lako se održavaju i lagani su te ne opterećuju krmu.
Avatar
ginekol7
Member
 
Postovi: 484
Pridružen/a: 22. 04. 2016. (07:38)
Lokacija: Stari Grad, otok Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Primorka, Yamaha 25 high trust

Re: Jedrilica za pocetnika

PostPostao/la jolly550 » 15. 06. 2016. (18:43)

Hvala na vrijednim informacijama,dugo mi je Zut bio adut ali zbog komplikacija pri izvlacenju izgleda da cu se okrenut elanu 19,neptunu ili mozda micro 18.Ima li mozda netko iskustava micro 18?
Avatar
jolly550
New Entry
 
Postovi: 15
Pridružen/a: 29. 07. 2015. (11:20)
Lokacija: Ploce
Lokacija: Ploče
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gradac 580 ,Dmb 9

Re: Jedrilica za pocetnika

PostPostao/la jolly550 » 15. 06. 2016. (18:47)

http://www.oglasnik.hr/plovila-prodaja/ ... las-728134

Na ovu jedrilicu mislim,cuo sam samo da je ruske proizvodnje te da ima pomicnu kobilicu sto mi odgovara
Avatar
jolly550
New Entry
 
Postovi: 15
Pridružen/a: 29. 07. 2015. (11:20)
Lokacija: Ploce
Lokacija: Ploče
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gradac 580 ,Dmb 9

Re: Jedrilica za pocetnika

PostPostao/la ginekol7 » 16. 06. 2016. (17:54)

Ne poznajem ovu jedrilicu ali izgleda pristojno a cijena je vrlo primamljiva. Za početnika ne treba ništa više!!!
Želim ti sve gušte ovoga svijeta...
Avatar
ginekol7
Member
 
Postovi: 484
Pridružen/a: 22. 04. 2016. (07:38)
Lokacija: Stari Grad, otok Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Primorka, Yamaha 25 high trust

Re: Jedrilica za pocetnika

PostPostao/la jolly550 » 22. 06. 2016. (14:20)

Hvala na dobrim zeljama,nadam se da ce doci do realizacije istih :D
Avatar
jolly550
New Entry
 
Postovi: 15
Pridružen/a: 29. 07. 2015. (11:20)
Lokacija: Ploce
Lokacija: Ploče
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gradac 580 ,Dmb 9

Re: Jedrilica za pocetnika

PostPostao/la saratoga » 01. 07. 2016. (16:18)

Nadi hurley 22 i malo je skuplja ako mozes to podnit ali za sigurnost,kvalitetu i oprasta greske, brod je nevjerovatno cvrst i stabilan.Govorim iz osobnog iskustva jer sam imao vise jedrilica i ovaj tip broda je nesto nevjerovatno nije brz ali more koje podnosi je legendarna stvar,ako budes ikad isprobava taj brod bice ti jasno o cemu pricam.pozz
Avatar
saratoga
Member
 
Postovi: 191
Pridružen/a: 05. 12. 2010. (12:31)
Lokacija: split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: 6.5m moja izrada sa hondom 115

Re: Jedrilica za pocetnika

PostPostao/la andrusko » 12. 07. 2016. (14:39)

Pozdrav svima, evo i mene uvatilo da bi uzeo neku jedrilicu oko 6m i naletio sam na "ovo", jest starija, jest da ne piše u knjižici doslovno ništa osim duljine 6,5m. Bio na njoj čini se dosta čvrsta, jedino mi smeta jako mali kokpit a unutra ima mjesta (reg za 4 osobe) sasvim solidno. Cijena 2000eura, ima za piturat kabinu i prominit letvice na krmi, a dno nisam gledao. Zanime me vaše odokativno mišljenje...

slika
slika
Avatar
andrusko
New Entry
 
Postovi: 35
Pridružen/a: 08. 03. 2010. (19:11)
Lokacija: Zadar
Lokacija: Zadar
Tip plovila: gibert marine gib 64

Re: Jedrilica za pocetnika

PostPostao/la andrusko » 13. 07. 2016. (14:29)

Kad sam rekao mišljenje mislio sam kako bi se dotična mogla ponašat na moru jer o jedrilicama nemam baš nikakvog pojma...
sugestije dobro došle... e da piše u knjižici da ima 1,5 T
Avatar
andrusko
New Entry
 
Postovi: 35
Pridružen/a: 08. 03. 2010. (19:11)
Lokacija: Zadar
Lokacija: Zadar
Tip plovila: gibert marine gib 64

Re: Jedrilica za pocetnika

PostPostao/la ginekol7 » 13. 07. 2016. (15:57)

Lako je dati mišljenje o poznatim modelima ali ova mi je nepoznata. Kao da daješ mišljenje o konju kojega samo vidiš na slici.
Neka te vlasnik povede na kraće jedrenje,po mogućnosti povedi nekoga tko se razumije. Izvuci ga i pogledaj podvodni dio.
Ruku na srce, to je toliko jeftino da nemožeš baš previše očekivati a ni prigovarati.
Avatar
ginekol7
Member
 
Postovi: 484
Pridružen/a: 22. 04. 2016. (07:38)
Lokacija: Stari Grad, otok Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Primorka, Yamaha 25 high trust

Re: Jedrilica za pocetnika

PostPostao/la andrusko » 13. 07. 2016. (16:17)

Hvala na odgovoru, zato sam i stavio slike jer su svi podaci o proizvođaču modeli nepoznati... mislio sam čisto na temelju iskustva...
Avatar
andrusko
New Entry
 
Postovi: 35
Pridružen/a: 08. 03. 2010. (19:11)
Lokacija: Zadar
Lokacija: Zadar
Tip plovila: gibert marine gib 64

PrethodnaSljedeća

Natrag na Jedrilice i jedrenje

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.