Jedrilica za obitelj

Sve o jedrilicama i jedrenju...

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Jedrica za obitelj

PostPostao/la Kapo » 16. 02. 2013. (03:32)

el passo je napisao/la:Stoji da ih ozbiljni čarteri dobro održavaju. Prvo radi sigurnost, a i imaju kaska pa ih sanacije oštećenja ne dođu puno koštati, a sve obavljaju ovlaštene firme jer je potrebna ispostava računa.


Plovila iz chartera u vecini slucajeva idu na prodaju kad su "odradila svoje" i kad pocinju povecani troskovi eksploatacije koje onda ti kao kupac u principu preuzimas na sebe !! Jos kad se zbroji da su i u svim detaljima generalno u puno losijem stanju od vlasnicki koristenih brodova mislim da tu ne bi trebalo puno razmisljati i biti u uvjerenju da si nesto povoljno propustio. Nesto jeftinija nabavna cijena vrlo se brzo iskompezira kojekakvim popravcima,sitnim preinakama,vrlo mogucom generalnom reparacijom na motoru,prijasnja moguca ostecenja izadju na vidjelo kad se brod digne na suho (da li bi itko bas volio kupiti brod koji je bio ostecen ? ? ),itd,itd...a gubljenje zivaca i slobodnog vremena uracunato je u cijenu. :thumbdown: :silent:

Naravno,sve ovo napisano nije pravilo,cast izuzecima, ali ih je nazalost jako,jako malo i takva plovila su gotovo u pravilu vec zakaparirana za kakavog "patriota".
Any fool can criticize,condemn and complain....and most do...(by Dale Carnegie)
Born to ride....forced to work

Nemojte se prepirati sa glupim ljudima....prvo vas spuste na svoju razinu a onda pobijede na iskustvo.
Avatar
Kapo
Old Senior Member
 
Postovi: 3545
Pridružen/a: 02. 11. 2010. (08:24)
Lokacija: Rijeka/ Opatija / Vinjerac
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Adria 1002 (Yanmar, 2 x 100 KS)

Re: Jedrilica za obitelj

PostPostao/la Juraj » 17. 02. 2013. (12:37)

Plovila iz čartera idu u prodaju iz raznoraznih razloga a prvenstveno zato što dođu u neke godine pa kad gost koji bukira brod vidi godište , ne želi ga uzeti jer razlika u cijeni najma i nije toliko niža jer prostora i nema za neko drastično spuštanje cijena u odnosu na noviji brod.Npr cijena veza u marini ovisi o dužini broda a ne o godinama,vađenje isto,koper i cink protektori itd. A što se tiče održavanja i priče da su manje potrošeni vlasnički brodovi se isto da diskutirat.Često ,a skoro i redovito,barke u čarterima nisu i vlasništvo čarter firme nego neke druge.A čarteru kod kojeg je brod živo se hebe imaš li novaca ili nemaš,oštećeno,dotrajalo i pokvareno se mijenja,jer te troškove u snosi vlasnik. Čarter želi ispravne,uredne i sigurne barke,a ne želi pritužbe gostiju.IMaš li ti kao vlasnik uvijek novaca za zamjenit sve što ti za oko zapne a i vremena,da ne spominjm alata i znanja.
Ja sam razmišljao slično,dok nisam svojevremeno radio nešto za čarter.Sada bih bez problema kupio barku iz čartera a ponavljam :trebaš znat što hoćeš kupit,šta treba gledat,koliko što vrijedi,složit neki troškovnik... uostalom o tome sam pisao ranije...
A što se tiče pitanja od samog početka, osobno ne bih uzeo barku kraću od 10 m
Avatar
Juraj
Senior Member
 
Postovi: 631
Pridružen/a: 30. 04. 2009. (20:22)
Lokacija: Ližnjan
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Adria 790,Mercedes 60

Re: Jedrilica za obitelj

PostPostao/la Eventum » 23. 02. 2013. (09:13)

Juraj je dijelom u pravu, kao i Kapo, no ako se radi o dilemi uzeti brod iz chartera ili ne, ipak treba imati na umu da ti brodovi odrađuju 20-tak tjedana godišnje, po kojima protutnji 200-injak najrazličitijih ljudi, "jedriličara", odnosno upitne kulture boravka na brodu, dok kod vlasničkog broda se radi o korištenju do 50-tak dana na godinu, odnosno do 7 tjedana, pa ako se računa da brod iz chartera najčešće ide na prodaju odmah ili možda 1-2 godine nakon isteka leasinga, to znači da je vlasnički brod u nekih 6 godina bio korišten 42 tjedna, a charter brod 120, dakle skoro 3 puta više... i protutnjalo je preko njega barem 1200 ljudi... kod vlasničkog je to još uvijek do 30-40 uzimajući u obzir prijatelje i goste koji su ponekad plovili s vlasnikom. Naravno da posljedica tog korištenja mora biti, posljedice se posebice vide interijera, zamora materijala i ostalog, ali i rizik da je jedrilica pretrpila neku havariju, a u tolikom periodu eksploatacije vjerojatnost da se to i dogodilo je velika, pa treba dobro istražiti povijest jedrilice koja se kupuje.

Većini ekipe koja je zadužena za charter management bitno je da je brod u funkciji, to znači da motor radi, nije bitno kako i koliko će dugo jer realno oni na to ne mogu utjecati, jedra su na brodu dok god se ne rasparaju, kod većine tikovina se ne dira za vrijeme trajanja chartera (ok, premaže se i to je to)...

Opet, ne kažem da nema jedrilica u charteru koja su dobro održavana, no to je više odraz osobnog stava pojedinca/vlasnika broda koji je brod dao u charter, te ga on povremeno koristi za vlastite potrebe nego općenitog stanja.

Sve košta i servisni intervali pokušavaju se razvući koliko god je to moguće, pa se to mora odraziti na stanje i vijek trajanja svega, pa tako i jedrilica, a održavanje je skupo. Nije to samo motor, radi se tu o jedrima, palubnoj opremi, konopima, interijeru (sanacija interijera namještaja i podnica može biti drastično skuplja od sanacije motora jedrilice, pa i to treba imati na umu)...
Avatar
Eventum
Senior Member
 
Postovi: 536
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (20:25)
Lokacija: Zagreb - Havišće
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Barracuda 500+80KS Honda & Učka 410+5KS M

Re: Jedrilica za obitelj

PostPostao/la Juraj » 23. 02. 2013. (10:26)

Ispočetka je čovik tražija savjet za kupnju barke do 8 m i po ponuđenim varijantama vidimo da traži istu u nekim prihvatljivijim cijenama.Osobno mislim da se barka ne može kupovat na takav način,tj preko kataloga,a razlika od 4 stope na malim barkama je jako velika !"? Uzeti plovilo kojih baš i nema na tržištu,nemaš nekih povratnih informacija,a nemaš ni iskustvo na takvim ISTIM barkama,mislim da i nije baš uputno.Dakle,poznavati brod,opremu,škote,jarbol,klizače,štopere vinčeve...... i znati što hoćeš i kako to treba izgledat (u smislu stanja i kvalitete),i kako je i gdje smješteno,pa možeš uzeti i rabljenu barku.Naravno da je i nabavka u čarterima jedna od opcija( iako jako,jako teška jer čarteri i ne drže barke tih dimenzija).A imaš dobrih čartera i barki,a naravno da imaš i loših.Ali stoji da imaš i vlasnika isto raznih.Naravno da je van svake pameti raspravljat o tome dali je barka u čarteru više trošena od vlasničke barke.Ali stoji i da je bolje uzet dobro održavanu barku u čarteru nego lošu vlasničku.Najbitnije je da je barka održavana kako spada ili nije,dakle stanje je dobro ili nije ( a cijena pogotovo dobra ili ne).I tu ne možeš biti dijelom u pravu.
Avatar
Juraj
Senior Member
 
Postovi: 631
Pridružen/a: 30. 04. 2009. (20:22)
Lokacija: Ližnjan
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Adria 790,Mercedes 60

Re: Jedrilica za obitelj

PostPostao/la zaratino81 » 25. 02. 2013. (08:10)

ja bi samo reka da za familiju ne bi nikad kupija malu jedrilicu. to je tisno za popizditi. u salonu je jedva stajaća visina (znači kako za koga).
poprilično su vergulasti, lako se zaljujaju, ali da su dobri za jedrenje, jesu. niska silueta onemogućava skretanje i zanošenje broda pri manovri u portu
ako naleti reful.
i nije istina da se brodovi u charteru loše održavaju. ako je to ikad bilo upitno, uvik se radi o šoldima. puno vlasnika ne shvaća da je brod rupa bez dna
triba konstantno ulagati u njega.
Avatar
zaratino81
Member
 
Postovi: 136
Pridružen/a: 21. 01. 2013. (19:09)
Lokacija: Zadar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Drvena pasara 6,5 m VM 6 kW

Re: Jedrilica za obitelj

PostPostao/la Asterix01 » 23. 06. 2013. (23:08)

Meni je draže kolo kormila nego argola, no čini mi se da to nema na nijednom brodu od 8 metara. :thumbdown:

Može li neko napraviti popis top 3 ili top 5 jedrilica od 7,8 metara :?: :D
Avatar
Asterix01
New Entry
 
Postovi: 11
Pridružen/a: 14. 10. 2012. (12:58)
Lokacija: Dubrovnik
Tip plovila: Gumenjak YAM

Re: Jedrilica za obitelj

PostPostao/la vridnjak » 24. 06. 2013. (06:40)

ako želiš jedriti, argola je bolje rješenje. ako se želiš vozikat onda je bolje bez nje.
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak" -Grunf
Avatar
vridnjak
Member
 
Postovi: 344
Pridružen/a: 22. 11. 2010. (21:50)
Lokacija: Zadar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: istranka GTI

Re: Jedrilica za obitelj

PostPostao/la boki93542 » 16. 07. 2013. (14:12)

Treba proverit sve, pa šta ti se najviše dopada- i kako je sačuvano..
Avatar
boki93542
New Entry
 
Postovi: 17
Pridružen/a: 16. 07. 2013. (12:53)
Lokacija: krk
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: fisherman, yamaha

Re: Jedrilica za obitelj

PostPostao/la Aurora » 23. 06. 2014. (00:07)

Pokusa cu odgovoriti na post.
Ovo je moja Prva posta i nadam se da necu nesto naskoditi ili pogresno ucinit, unaprijed se isto izvinjavam na pravopisu i izrazima jer sam vani vec 25 godina. U naprijed zahvaljujem na razumjevanju.

Po meni je u biti skoro svaka jedrilica u moru do nekih 12m kao sto si rekao "Orah"
ili ja to zovem "ponasa se kao kada" a mnoge moderne proizvodnje i vece jedrilice/barke od toga se ponasaju tako.
Zasto - to je usko proporcionalno sa tezinom ili deplacementom barke, duzine vodene linije i pod vodom koja je vrsta "keel"-a (dugi, kratki, lateralni, dvostruki ) te jeli olovo ili celik itd itd..
U principu su starije barke/jedrilice teze ( dok je bog jos po zemlji hodao) jer se nisu koristili kompjuterske odredbe/programi i ustede na materijalima kao sto se to cini na danasnjim barkama od recimo sredine 90`-ih na do dana danas a i marginale danas su mnogo manje no sto su prije bile...

Mi to nazivamo koeficient ugodnosti gibanja/kretanja barke/jedrilice u vodi (moj grubi prevod na HR) tj. sto je barka teza i dulja u principu se valja manje i podnosi vise mora a da vam nije muka i da dicu ne bude strah itd itd...

Posto zelite jedrilicu oko 8m a da nije jako puno novca, licno bi trazio bi jedrilice od starijih pomoraca koji su kontinuirano pazili i odrzavali jedrilicu i to od kraja 70`-ih do sredine 80`-ih. Sa dobro pregledanim ili pak promjenjenim motorom i SVJEZIH jedara!
Mana takvih je da su one nesto sporije (sto ako ste krenuli na odmor sa obitelji ne igra neku ulogu)

Cijena je jako proprocionalna i vasem licnom limitu "spartanstva" ili kako da kazem "luxuza" koji bi ste MINIMALNO zeljeli imati na jedrilici!
Sve je Kompromis na barkama! Ako dobijete na jednom izgubite na drugom itd ili je cijena mnogo veca ili kao npr.:
Ako zelite wc, stajacu visinu unutra te brodski motor, struja razvedena kako treba, mogucnost ili pak vec postojanje kompresorskoga hladnjaka, druga oprema i elektronski uradjeji dobri, te plin i razvod istoga, te koji je i kakav je jarbol i koji je rigg ( på meni je naj ugodniji 7/8 ) kakva je oprema za sidrenje, u kakvom su stanju pumpe itd itd...
Ja recimo nebih niposto recimo zelio kotur za upravljanje na jedrilici koja je ispod 10-11m jer kotur "odsjeca" kokpit i "krade" jako puno mjesta u kokpitu i kad treba i kad netreba ( recimo kada veceravate ili se sa drustvom zeli popit casa nekog krasnoga vina)

Kad stavite vi to sebi na papir ( dakle sto dolazi pod moranje od tih sto smo nazvali "luxuza" i "moranja" da se ima - vidjecete kako ce vam se mogucnosti i izbor malte ne sam pokazat i same otvoriti sto vam odgovara)

Zelim vam lijep vjtar i ugodno more!
Avatar
Aurora
New Entry
 
Postovi: 2
Pridružen/a: 22. 06. 2014. (17:00)
Lokacija: Svedska
Lokacija: Svedska
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: jedrilica

Prethodna

Natrag na Jedrilice i jedrenje

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.