POLOVNE JEDRILICE

Sve o jedrilicama i jedrenju...

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: POLOVNE JEDRILICE

PostPostao/la lupis » 11. 02. 2009. (11:59)

....bez motora!
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10360
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: POLOVNE JEDRILICE

PostPostao/la Gaso » 11. 02. 2009. (13:42)

Mislim, da je na http://www.viko.eu, griješka, jer je neto cjena viko 20 ipak 8k€.
http://www.viko.si/si/index.php
Ona cjena je več sa SLO DDV 20%.
Ipak se slažem sa Lupisom, da je to više za vozit po bonaci ispred zaljeva, pa da ja nebi time išao recimo na MOP-ove đite, jer znam kako može drmat SUSAK-ML-ILOVIK-UNIJE, a na drugim područima vjerojatno i više, čak mislim, da ploviti na tim područjima može bit opasno sa nekim pentama od 5KS i takvim čamcima, a i nađe se svukdje luđaka, ko ovaj naš Šterk, koji se utopio ispred Australije, prije mjesec dana.
Ipak mislim, da niste razumjeli, što je Porer htio kazati, da u HR košta kit od 1.2t toliko ko ova jedrilica, sa opremom za jedrenje(jarbol, jedra), pa još nešto stolarije unutra, bitve, kormilo, itd...., i to fco Hrvatska, znači uračunat je i put od Poljske, za one pare koje se prodavaju kitovi u HR, moglo bi se ponuditi više, samo mislim, da to nije moguče zbog tehnologije proizvodnje, ove Viko se seriski i brzo proizvode, dok ovi naši, rade valkom, na starinski, pa im treba za jedan kit 10-14dana, a normalno da je onda cjena veča.
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: POLOVNE JEDRILICE

PostPostao/la morskivrabec » 11. 02. 2009. (14:09)

Cijena vika je definitivno 8 000 bez davanja, a gaso je gore dobro rekao na web-u je uključen taj slovenski pdv 20 posto, s našim ispada dakle 2 posto više.
kad se kaže neto cijena onda to ovisi od prodavača do prodavača, netko tu ne konta pdv, netko konta, a u ovom slučaju neto bi začilo da valja još platit druge pristojbe, ali ne i pdv. s obzirom da je riječ o brodici koja je na vodenoj liniji ispod 6 pritojbe nisu puno i njena cijena nikako se ne može popet do 15 000. sve i da je tako opet je isplativo.

a što se tiče ovoga po kakvom vremenu može plovit, to je bespredmetna rasprava jer rijetki ovdje izlaze na more kad to u stvari i ne treba radit. nego tu barku smo uspoređivali s dalmatinkom a čisto sumnjam da će se netko s dalmatinkom uputit na more po vremenu kakvo ne bi mogla podnjet i ova jedrilica, a i ne vidim što to viko ne bi mogao podnjet a dalmatinka bi.
'Ko ne zna bestimat, neka kupi parangal
Avatar
morskivrabec
Korisnik baniran
 
Postovi: 603
Pridružen/a: 20. 11. 2008. (22:41)
Lokacija: Dubrovnik

Re: POLOVNE JEDRILICE

PostPostao/la emils » 11. 02. 2009. (15:11)

Ma slažen se samo je malo nezahvalno uspoređivati ta dva tržišta. Nažalost mi uvik popušimo na kraju. :think:
Avatar
emils
Moderator
 
Postovi: 3542
Pridružen/a: 15. 09. 2008. (12:32)
Lokacija: Pariz, Francuska
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Bez plovila

Re: POLOVNE JEDRILICE

PostPostao/la morskivrabec » 11. 02. 2009. (15:31)

A nije nezahvalno, jer ko što kažeš na kraju mi popušimo. Gledamo ovdje uloženo i dobijeno za taj ulog. Za puno novca kod domaćih proizvođača mi dobijemo malo, a oni za malo uloženog od nas dobiju puno. eto

zamisli da ovaj viko 20 proizvide u hr, pa jebote koštao bi skoro duplo. i to je dio priče mada je naslov teme drugi
'Ko ne zna bestimat, neka kupi parangal
Avatar
morskivrabec
Korisnik baniran
 
Postovi: 603
Pridružen/a: 20. 11. 2008. (22:41)
Lokacija: Dubrovnik

Re: POLOVNE JEDRILICE

PostPostao/la porer » 11. 02. 2009. (15:42)

morskivrabec je napisao/la:A nije nezahvalno, jer ko što kažeš na kraju mi popušimo. Gledamo ovdje uloženo i dobijeno za taj ulog. Za puno novca kod domaćih proizvođača mi dobijemo malo, a oni za malo uloženog od nas dobiju puno. eto

zamisli da ovaj viko 20 proizvide u hr, pa jebote koštao bi skoro duplo. i to je dio priče mada je naslov teme drugi


BINGO!!! Pa o tome ja cijelo vrijeme govorim a ne o usporedbi plovnosti, upotrebljivosti.... Ko da pričam mađarski :roll:
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: POLOVNE JEDRILICE

PostPostao/la tg-boy » 11. 02. 2009. (21:12)

gospodo slazem se, :clap: nikada ne bi mijenjao dalmatinku za vika 20- a kamoli da imam maestrala- samo pogledajte radi se o tome da na vika 20 mozete staviti eventualno jos solarni panel i to je to pa cak i da je za cijenu 15000e sa trajlerom, a pocetne cijene nase plasticetine su 10000E- ako dodamo nesto inoxa koji prozor i slicno, a ovdje je kompletno uređeni brod------ premda kažem da i uređivanje ima svojih čari.
Da zaključim koju god brodicu imali u HR je ona luksuz i preskupa u odnosu na cijene brodica vani ili automobila koji se ne smatraju luksuzom.eto toliko--- očito nam je falila jedna ovakva tema :clap:
Prije sam bio umišljen - sad sam savršen - bit će bolje
Avatar
tg-boy
Old Senior Member
 
Postovi: 1786
Pridružen/a: 07. 06. 2008. (22:00)
Lokacija: trogir
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: galeb, volvo md11c

Re: POLOVNE JEDRILICE

PostPostao/la Gaso » 11. 02. 2009. (21:56)

Ja mislim, da su cjene takve pošto se radi mala serija, ako se pogleda ove škverove, ondnosno obrti na Jadranu, sve se to radi manje od 10kom brodova po mjesecu.
Poljaci su več neko vrijeme specializirani u štancanje brodova u EU, pa su tako troškovi puno manji. Ipak mislim, da je problem u samoj proizvodni u HR, a ne toliko da škverovi oču puno zaradit, pa malo uložit. Svi imaju po 1 model a ne 5, umjesto da se baca mata+plastika pod tlakom, ovdje se još uvijek radi starinski, rijetki imaju mašinu sa valjkom, koja automatski mješa plastiku, pa je zbog toga ponekad i kvaliteta upitna, jer ima ponekad na mjestima nekatalizirane smole, što ubrzava osmozu i na kraju sve ide najmanje 5puta sporije. Po drugoj strani ako se kroji i reže mata, pa tek onda natapa smolom, opet ima problema sa zarobljenim zrakom u laminatu .....
Treba razumjeti da su ovi škveriči prvo počeli baviti popravcima brodova, pa tek onda pomalo dalje, puno pravih škvera iz bivše Yu, je propralo i privatiziralo, pa zato ima puno ovih manjih obrtnika, koji ne rade brodove u velikim serijama. Pa kad se pogleda neka reportaža o tim škverima u časopisima, uvijek se vidi radiona, žene kako sa valjcima nezaštitene plastificiraju, bile su i ovdje na forumu slike tih radiona odnosno štala ili malo veča garaža.
Ipak mislim, da kod ovakve tehnologije, uvjeta, vjerojatno i nekih kredita za radionu i opremu....., takva cjena kita broda je i realna cjena, oni nisu u stanju napravit broda po ovoj cjeni vika. I na ovom trgu u HR ima puno konkurencije u maloj brodogradnji zato mislim, da je to neki je...n biznis i još če bit teže kad se granice potpuno otvore jer potrošači kupuju šta je najjeftinije.
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: POLOVNE JEDRILICE

PostPostao/la franco » 12. 02. 2009. (10:16)

VIKO 25
Eto pogledaj sada ovu opremu i cijenu za jedrilicu ud 7,5 mt.A šta možeš dobiti u toj klasi kod nas za 120 000 kn.Škodu octaviu ali sanjom ne moreš na more.
Tehnički podaci:

- ukupna dužina 7,50 m
- širina 2,55 m
- gaz 0,50 m / 1,40 m
- istisnina / nosivost 1500 kg / 2100 kg
- površina jedara 21 - 26 m2
- težina balasta 300 - 400kg
- dozvoljen broj osoba 6
- broj ležajeva 4
- visina u kabini 170 cm

Standardna oprema s paketom Comfort:

- neklizajuća površina palube
- sendvič način izgradnje palube ispunjen pjenom
- dva bočna i jedan palubni prozor marke VETUS
- spremište s poklopcem na pramcu i dva na krmi
- 4 privezne bitve
- 2 LEWMAR vinča
- 5 LEWMAR štopera
- podizno kormilo
- tračnice za Genovu
- kabina s dva ležaja u pramcu
- dva ležaja ispod kokpita
- složivi stol u salonu
- sudoper, vodovodna instalacija, rezervoar i električna pumpa
- police za odlaganje
- aluminijski jarbol i bum
- glavno jedro i flok (WAWER-SAILS)
- ograda od inox cijevi
- elektro instalacije (svjetla, prekidači, nosač akumulatora)
- nosač vanbrodskog motora
- inox ljestve
- toaletni prostor s dodatnim umivaonikom
- rol prednje jedro, upravljano iz kokpita
- držač jarbola za transport


Neto cijena: 16.600,00 EUR
Brod se rađa u šumi a umire u moru
Avatar
franco
Old Senior Member
 
Postovi: 1044
Pridružen/a: 07. 09. 2008. (12:51)
Lokacija: Rovigno
Lokacija: Rovinj
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: Motosailer

Re: POLOVNE JEDRILICE

PostPostao/la morskivrabec » 12. 02. 2009. (11:02)

e nadodao bi na ovo samo to da ova viko 25 uz ova navedena (predviđena) četiri ležaja, dva u provi, dva ispod kokpita, ima mogućnost spavanja za djecu (zbog nešto manje širine banka - ležaja) u salonu, pa prema tome u biti su četiri ležaja plus dva manja (uža) u salonu.
Za nevolju može prenoćit šest odraslih osoba.
je li može to u nekom deplasmancu ili poludeplasmancu?
'Ko ne zna bestimat, neka kupi parangal
Avatar
morskivrabec
Korisnik baniran
 
Postovi: 603
Pridružen/a: 20. 11. 2008. (22:41)
Lokacija: Dubrovnik

Re: POLOVNE JEDRILICE

PostPostao/la franco » 12. 02. 2009. (11:11)

I još za tu lovu a pogledaj što se tče gaza(znači da ima kobilicu na izvlačenje) i koliki mu je balast

VIKO 27DS dobio je CE certifikat (priobalna plovidba).

Tehnički podaci:

- ukupna dužina 8,80 m
- širina 2,55 m
- gaz 0,50 m / 1,40 m
- istisnina / nosivost 2100 kg / 2700 kg
- površina jedara 22 - 28 m2
- težina balasta 400 - 500 kg
- dozvoljen broj osoba 6
- broj ležajeva 4 - 6
- visina u kabini 195 cm

Standardna oprema s paketom Comfort:

- neklizajuća površina palube
- sendvič način izgradnje palube ispunjen pjenom
- dva bočna i jedan palubni prozor marke VETUS
- spremište s poklopcem na pramcu i dva na krmi
- 4 privezne bitve
- 2 LEWMAR vinča
- 5 LEWMAR štopera
- podizno kormilo
- tračnice za Genovo
- kabina s dva ležaja u pramcu
- dva ležaja ispod kokpita
- složivi stol u salonu
- sudoper, vodovodna instalacija, rezervoar i električna pumpa
- police za odlaganje
- aluminijski jarbol i bum
- glavno jedro i flok (WAWER-SAILS)
- ograda od inox cijevi
- elektro instalacije (svjetla, prekidači, nosač akumulatora)
- nosač vanbrodskog motora
- inox ljestve
- toaletni prostor s dodatnim umivaonikom
- rol prednje jedro, upravljano iz kokpita
- držač jarbola za transport


Neto cijena: 21.900,00 EUR
Brod se rađa u šumi a umire u moru
Avatar
franco
Old Senior Member
 
Postovi: 1044
Pridružen/a: 07. 09. 2008. (12:51)
Lokacija: Rovigno
Lokacija: Rovinj
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: Motosailer

Re: POLOVNE JEDRILICE

PostPostao/la igla » 12. 02. 2009. (12:37)

pa evo da i Ja malo kazem svoje misljenje.
slazem se sa svima koji su postavili tezu da je cudno kako su kod nas nasi brodovi i barke nenormalno skupe.
Pa skupe su zbog toga sto nemamo izbora kupiti nesto drugo. To ne vrijedi samo za barke i brodove nego i za puno drugih stvari.
prije par godina bilo mi je jako cudno vidjeti nekakve brodove koji idu dosta brzo a prednji kraj viri iz mora (vidi se i kobilica) prednji kraj kao obicna barka. Onda su mi rekli da su nasi nekakvi novi brodovi. Cudioo sam se sto im taj prednji dio viri toliko iz vode. Onda su mi rekli da su to poludeplasmanci. rekoh ajd dobro, neka i mi nesto proizvodimo , ali kad sam cuo kolika im je cijena pao sam na gu.....
Kada jednog dana udjemo u EU (samo neznam kada, nadam se da se nece raspasti prije nego udjemo) ovi nasi bajni proizvodjaci brodova ne samo da ce spustiti cijene nego ce i morati promijeniti proizvodni program ako budu zeljeli da opstanu na trzistu.
Avatar
igla
New Entry
 
Postovi: 18
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (08:23)
Lokacija: Rijeka

Re: POLOVNE JEDRILICE

PostPostao/la lupis » 12. 02. 2009. (13:18)

Usrat ćemo temu...
to je istina..,to ja odavno tvrdim,da su naša plovila(čast jaaako rijetkim izuzecima) samo izlog i paket za prodaju skupe vrhunske uvozne nautičke opreme...

Pa bilo koji naš proizvođač radi na principu marže...,prekroji neki kalup,proglasi ga svojom umotvorinom.onda proizvede trup tanak i nekvalitetan,sa dobavljačima opreme dogovori pristojnu nabavu cijenu jer on to može kao velekupac,od motora pa do pajeta...
..e onda sve te drangulije koje je ugradio i nazvao nekakvim paketom zbroji kao da ih je kupio po onim cijenama za smrtnike iz cijenika..

Na kraju ispada da je u minusu...he-he


Ako neki proizvođač barki uzme 10 yanmara,pa normalno je da će se razgovarat o marži,ali mi se čini da se tu debelo pretjeruje!

Druga je stvar,mi smo seljaci,nismo zadovoljni više s onim što nam teoretski zadovoljava potrebe nego treba i susjeda impresionirat..
Pa taj Viko 20 ima npr plexi prozore....,e mi ne bi plexi,to je nekako "socijalistički",mi bi one F1 ili kako se već zovu..,da se otvaraju,da bude staklo a ne plexi unutar alu-okvira,jer se plexi oštećuje,...mada se brodovi koriste 2 puta na godinu...

Dobro,mi smo godinama patili za nekim nedostižnim stvarima,sad su dostupne pa se pretjeruje,ali ipak postajemo svjesni da
jedna PD kašeta koja troši 10-15 litara da bi bila dvi milje prža od deplasmanske kašete nije vrijedna sve te skupocjene opreme kojom naš narod voli okitit barku!

Sjetite se samo polovnih krama od automobila koje su se uvozile u HR početkom 90-tih...

Samo kažem,prosječnom primorcu ili istrijanu ili dalmatincu je jedrilica samo nepotrebno kompliciranje,treba iskoristit lipo vrime od 3 do 6-7 popodne...,i takva roba traži kupce i može držat cijenu..

DP od 6-7 m s motorom od 20-30 ks i kvalitetnim trupom a jeftinom opremom je to što treba ponudit našem narodu...
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10360
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: POLOVNE JEDRILICE

PostPostao/la igla » 12. 02. 2009. (14:07)

"DP od 6-7 m s motorom od 20-30 ks i kvalitetnim trupom a jeftinom opremom je to što treba ponudit našem narodu"

slazem se u potpunosti s ovim
Avatar
igla
New Entry
 
Postovi: 18
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (08:23)
Lokacija: Rijeka

Re: POLOVNE JEDRILICE

PostPostao/la morskivrabec » 12. 02. 2009. (14:14)

Evo napokon da lupis jednom nije kontriro do jaja i da se mogu jednom složit s njim u 90 posto stvari (u svemu osim u onom dijelu o jedrilicama).
'Ko ne zna bestimat, neka kupi parangal
Avatar
morskivrabec
Korisnik baniran
 
Postovi: 603
Pridružen/a: 20. 11. 2008. (22:41)
Lokacija: Dubrovnik

PrethodnaSljedeća

Natrag na Jedrilice i jedrenje

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.