POLOVNE JEDRILICE

Sve o jedrilicama i jedrenju...

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: POLOVNE JEDRILICE

PostPostao/la Trogiranin » 12. 02. 2009. (14:30)

Naš narod je poznad kao dobra krava muzara i jeftin DP sa 20-30 ks mi nećemo nikad, NIKAD u nas imati. Kod nas sam BRODSKI motor te snage novi bez ičega košta preko 20.000,00 kn jer na sam spomen broda i mora svima odma poteku sline na usta. Evo još jedne budale za oderat počevši od države pa nadalje ... Prastari DMB od 10 ks u PEVECA košta cca 2.000,00 EUR-a.Sami motor !!! Pa o čemu mi ljudi uopće razglabamo ? Polovne istranke stare 20 godina sa Tomosima se PRODAJU za 4.000,00 EUR-a. U Danga u Splitu bitva koju on nema u dućanu nego ti je naruči iz Motomarine-a iz Trsta i to iz njihovog original kataloga ( čak se nije potrudija da napravi - oštampa svoj katalog) košta 503,00 kn. Istu tu bitvu sam osobno kupovao u Trstu uračunato sa svim troškovima puta, carine i sl. izlazila me je 210,00 kn.Od talijana sam dobiva popust na kataloške cijene od 40 % za plaćanje u kešu za iznos preko 1.000,00 EUR-a. Možete zamislit koliki popust ima direktni uvoznik koji uvozi šleper robe, a istu ti prodaje po cijeni iz kataloga plus carina (koje usput nema na robu iz evropske unije-Italije), plus putni troškovi plus marža 100% PLUS PDV.Svu opremu za moj brod sam kupio u Italiji. Išao tri puta u Trst iz Trogira, uredno platio PDV imam sve carinske papire, uračunao gorivo, cestarinu i spizu i usprkos svemu prošao 50% jeftinije nego da sam to kupovao u Splitu i čekao tri mjeseca na isporuku.
,a i kakav bi to lignjolov bio da se ne mora beštimat, te ja pitam ? BY zipi

Ovaj Trogiranin ...pa vidi mu lokaciju....,i ti bi njemu vjerovao..??...by LUPIS


Imat brod na livadi je isto ko i imat kravu, ne možeš plovit! ..... A KO BI DRUGI ..... LUPIS !!!
Avatar
Trogiranin
Old Senior Member
 
Postovi: 3221
Pridružen/a: 19. 01. 2009. (21:18)
Lokacija: Trogir
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Galeb 6,75 Lombardini LDW 2204

Re: POLOVNE JEDRILICE

PostPostao/la Gaso » 12. 02. 2009. (14:36)

Kad pogledam ove domačine na Susku, oni ili imaju pasaru, kaič ili slično 5-6m za u lignje od 3-7h, ili gliser za u Lošinj, nije nima u interesu vozit se sat vremena svekih par dana.
Na ovom otoku neče nitko od domačih kupiti ni jedrilicu ni DP 6-8m, jedino što bi željeli je gliser i vanbrodski do 70ks. A za u ribe svaki ima po par starih pasara, ili plastičnih ili drvenih.
A za ostale domačine , koji nemaju pošte 2NM od veza i oni koji imaju vremena samo za vikend, što vjerojatno ima 90% domačina, koji imaju neki posao, oni vjerojatno bi isto imali ili PD 6-8m ili gliser.
Mislim, da DP brod od 6-8m nije isplatljiv za proizvađača, ako prodaje na Hrvatskom trgu, ili kaič, guc, pasara, istranka, ... od 5m, ili brži veči brod, jedino tu na forumu ima par iznimka.
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: POLOVNE JEDRILICE

PostPostao/la porer » 12. 02. 2009. (14:48)

Da više ne offtopičarimo, evo konkretno pitanje : Koliko bi koštala 'viko 20' identično opremljena da se proizvodi u Hrvatskoj?
Moja procjena 18000 ojra + PDV
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: POLOVNE JEDRILICE

PostPostao/la Trogiranin » 12. 02. 2009. (14:55)

Slažem se! Najmanje toliko PLUS motor !
,a i kakav bi to lignjolov bio da se ne mora beštimat, te ja pitam ? BY zipi

Ovaj Trogiranin ...pa vidi mu lokaciju....,i ti bi njemu vjerovao..??...by LUPIS


Imat brod na livadi je isto ko i imat kravu, ne možeš plovit! ..... A KO BI DRUGI ..... LUPIS !!!
Avatar
Trogiranin
Old Senior Member
 
Postovi: 3221
Pridružen/a: 19. 01. 2009. (21:18)
Lokacija: Trogir
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Galeb 6,75 Lombardini LDW 2204

Re: POLOVNE JEDRILICE

PostPostao/la lupis » 12. 02. 2009. (15:02)

Trogiranin ti imaš pravo,mi smo krava muzara,što ne bi bilo čudno da tu mužnju ne potpomaže država svojom ekonomskom politikom!
Treba se zapitat zašto kupujemo bitve stranih proizvođača,pa to nije nikakva filozofija napravit..
Nisu tu krivi ni naši poduzetnici,oni i znaju i žele,nego moraju plivat di ih voda nosi i blesava HR ekonomija!

Gašo,gliser je na Susku razumna opcija,s tim da se tu ide na brzinu a ne na komfor,i stoji isto sve ča si napisal!

Hebi ga,treba puno toga prominit prije što se može očekivat da će se nekome isplatit proizvest nešto kvalitetno a jeftino...duga je to priča...
Zato i razumin da ni proizvođači nisu negativci nego plivaju di ih voda nosi...,treba živit!

Mala smo država,i imamo malo tržište...,treba ić na izvoz ali tu je zajeb jer postoji konkurencija...
Zato plati narode i ne njurgaj na krivom mjestu!
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10365
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: POLOVNE JEDRILICE

PostPostao/la lupis » 12. 02. 2009. (15:06)

porer je napisao/la:Da više ne offtopičarimo, evo konkretno pitanje : Koliko bi koštala 'viko 20' identično opremljena da se proizvodi u Hrvatskoj?
Moja procjena 18000 ojra + PDV



Ma neće ju nitko uzet ni za 10.ooo!

Nama koji smo svaki dan na moru je nepraktična,a zamisli zagrepčana koji će to kupit....,pa čovik ne bi smio zbog srama pokazat sliku svoje "jahte"...,sprdali bi se s njim...

kako ne razumiš,što skuplje to ostavljaš bolji dojam....,a ne koristi se ionako!
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10365
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: POLOVNE JEDRILICE

PostPostao/la josip » 12. 02. 2009. (15:14)

Ovo je odlična tema, ali možda bi još bolje pitanje bilo ( ako netko zna odgovor ) koliko bi VIKO 20 koštao u kit izvedbi , pa da se usporedi s nekom od " NAŠIH " plovila u kit izvedbi a sličnih dimenzija, jer plastika je plastika sad u kakav trup je kalupiraš više-manje troškovi bi trebali bit podjednaki. Čak sam i mišljenja da izrada kalupa za VIKO treba bit i skuplja nego za neki naš brod. Tj. zanima me koliko bi naša DALMATINKA u kit verziji koštala da ju prave u Poljskoj.
Avatar
josip
Old Senior Member
 
Postovi: 1215
Pridružen/a: 11. 01. 2009. (14:54)
Lokacija: Vukovar , jugoistočna obala Istre

Re: POLOVNE JEDRILICE

PostPostao/la porer » 12. 02. 2009. (15:21)

lupis je napisao/la:Ma neće ju nitko uzet ni za 10.ooo!

Nama koji smo svaki dan na moru je nepraktična,a zamisli zagrepčana koji će to kupit....,pa čovik ne bi smio zbog srama pokazat sliku svoje "jahte"...,sprdali bi se s njim...

kako ne razumiš,što skuplje to ostavljaš bolji dojam....,a ne koristi se ionako!


Jebemti kao zidu da govorim.

Ajde ovako. Koliko bi goli M700 identičan kakvog prodaje greben za 7700 ojra (a rekao si da je sad i poskupio) koštao u eu. Moja procjena cca 4000, 5000 max. Identičan znaš što znači, nemoj sad debljina plastike i šta ti ja znam... Identičan.

Vezano uz drugi dio tvoje priče - evo ti moj veliki prijatelj primorac nastanjen u Zagrebu. Svaki vikend je ovdje i svaki vikend plovi s ovim brodom, panuliva, ribari. Novaca ima da kupi 8 komada M700 u momentu, i on i žena rade u vrhunskim firmama sa vrhunskim plaćama, a o nasljedstvu da i ne govorim. Dakle ne generaliziraj. Bah, imam dojam da opet zidu govorim.

slika
Zadnja izmjena: porer; 12. 02. 2009. (15:40); ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: POLOVNE JEDRILICE

PostPostao/la Gaso » 12. 02. 2009. (15:40)

Dalmatinka kit u polskoj, cca 3.500-4.000€ moja procjena, isto kao kod nas neki brodič od 5m.

Najbolje da se šalje model M700 u Polsko, ovima u Grebenu se ionako ne isplati više ih raditi odnosno ne žele raditi, a ulitak če bit nekih 5000€, pa če bit neki PD po Jadrnaskom guštu na tržištu, a rok isporuke mjesec dana, samo oni če ih radit 5 odjednom, zato im je dovoljno da zarade maka 1.500€ po jednome.
Zadnja izmjena: Gaso; 12. 02. 2009. (15:41); ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: POLOVNE JEDRILICE

PostPostao/la Trogiranin » 12. 02. 2009. (15:41)

Totalno smo zabrazdili, i ful smo OT ali nam bar nije dosadno dok je ovakvo vrime na moru. Gašo je prethodno napisao da se u nas brodi još uvik rade ručno, sić od jupola, zamišaš sa komadom štapa i valjkom udri valjaj. Sve živa istina a u Vodice di sam ja uzeje galeba nemaju niti dva paranka za okrenit kalup za izvadit odljevak iz istoga i onda se ja pitam iz kog je razloga tolika cijena a vanka di je to upola automatizirano je upola jeftinije.Serijska proizvodnja ! Više komada i manje marže po komadu pa si opet više u dobitku nego ovo naši napravi jedan i zaradi više nego na deset, dok god budemo tako razmišljali nećemo naprid !
,a i kakav bi to lignjolov bio da se ne mora beštimat, te ja pitam ? BY zipi

Ovaj Trogiranin ...pa vidi mu lokaciju....,i ti bi njemu vjerovao..??...by LUPIS


Imat brod na livadi je isto ko i imat kravu, ne možeš plovit! ..... A KO BI DRUGI ..... LUPIS !!!
Avatar
Trogiranin
Old Senior Member
 
Postovi: 3221
Pridružen/a: 19. 01. 2009. (21:18)
Lokacija: Trogir
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Galeb 6,75 Lombardini LDW 2204

Re: POLOVNE JEDRILICE

PostPostao/la lupis » 12. 02. 2009. (15:42)

Porer,ma razumin ja tebe,imaš i pravo..
ali shvati da je to u EU,za napravit M700 ne bi trebalo nekoga molit,ne bi trebalo xyz radnih sati po trupu nego xy,radile bi se serije plovila e sad takvih ili dp ili jedrilica nije bitno...,bitno je da imaš potražnju i serijsku proizvodnju..

Ponavljam, HR proizvođači kao i svi mi plivamo di nas voda nosi..

Evo sad vidim da je i Trogiranin napisao isto ča i ja o serijskoj proizvodnji...,ma to svatko tko je završio SSS Ekonomist uči u prvom razredu srednje!
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10365
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: POLOVNE JEDRILICE

PostPostao/la Gaso » 12. 02. 2009. (15:52)

Isto tako kako kažeš ti je u škveru Betine, mjesta u radioni, toliko, da kad se napravi trup, trebaju maknut model, jer nema mjesta da bi spojili trup i palubo u radioni, visina stropa 2.5m, raznoraznih stvari po radioni, kad je brod spojen, makne se ga na otvoreno, ova radiona ima cca 100m2 + 50m2 dvorišta i čak nije njihova, nego u najamu, istina da če se sve sad preseliti u drugo novu radionu. U tih 100m2 se guzi 8-10 radnika, ali šta češ, treba nekako početi, da imaš 2miljuna € pa počneš iz nule to je druga priča, ali da trebaš za radionu i zanju uzet kredit, pa nemožeš onda samo 1000€ zaradit po kitu, zato su takve cjene kakve su. A još može svaki kupac opremljat brod po svojim potrebama, znači da se onda sama izrada produži za najmanje mjesec dana. Opremlja brod treča firma na njihovem dvorištu, znači dok ona ne završi, nemaju mjesta za postavit novi kit na to mjesto.
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: POLOVNE JEDRILICE

PostPostao/la franco » 12. 02. 2009. (18:46)

dA IMAM 2.000 000 € živio bih od kamata a ne od plastike :D
Brod se rađa u šumi a umire u moru
Avatar
franco
Old Senior Member
 
Postovi: 1044
Pridružen/a: 07. 09. 2008. (12:51)
Lokacija: Rovigno
Lokacija: Rovinj
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: Motosailer

Re: POLOVNE JEDRILICE

PostPostao/la Gaso » 12. 02. 2009. (18:56)

Da bi svi tako mislili, kod nas bi nestalo 80% poduzetnika ;)
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: POLOVNE JEDRILICE

PostPostao/la franco » 12. 02. 2009. (19:57)

Nestaju jer nemaju 2 000 000 € za ulaganje a drzava ih ne prati i zato je svaki naš proizvod skup,malo tržište i dvadeset podvrsta iste brodice.Pitaj zašto je Muha(Flymar) zatvorio proizvodnju i oped otišao na more???
Brod se rađa u šumi a umire u moru
Avatar
franco
Old Senior Member
 
Postovi: 1044
Pridružen/a: 07. 09. 2008. (12:51)
Lokacija: Rovigno
Lokacija: Rovinj
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: Motosailer

PrethodnaSljedeća

Natrag na Jedrilice i jedrenje

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.