Montiranje flok jedra

Sve o jedrilicama i jedrenju...

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Montiranje flok jedra

PostPostao/la Strici » 11. 10. 2012. (21:11)

Meni se čini da se ti zajebaješ, da znaš internetom a pitaš ovdje. Pa ako je tako ostani kod motornih brodica.
Avatar
Strici
Senior Member
 
Postovi: 915
Pridružen/a: 13. 06. 2008. (05:14)
Lokacija: Wien
Tip plovila: Westerly 31 Kech Volvo MD2B, Leisure 17 KK

Re: Montiranje flok jedra

PostPostao/la gre » 12. 10. 2012. (06:25)

Strici, nisam te bas skuzija.
U svakom slucaju, montira sam jedra i jedrio. Flok je jednostavno stavit i jednostavno je jedrit s njim.
Doduse nisam isa na neki vitar, vise onako malo za probat. Vata sam neke 3 milje.
Nazalost nisam slika jer mi nije palo na pamet uzet mobitel i slikavat jer sam bija u nekom cudnom stanju uma :-)
Kad stane kisa i kad izbjegnem grintanje dignit cu jedra i slikat.
Mozda ima jos ovakvih ka sta sam, mozda nekome pomogne.
Avatar
gre
Member
 
Postovi: 252
Pridružen/a: 29. 06. 2009. (11:06)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Jedrilica El Bimbo

Re: Montiranje flok jedra

PostPostao/la estan » 21. 11. 2012. (10:08)

Ja sam imao rol pa sam ga, nakon što mi je pijavica raščepušala novu rol genovu, maknuo sa štraja. Sad je genova na prekrajanju u flok, morao sam naručiti novu genovu, a nabavio sami jedan mali polovni flok. Papagale (kukice) od mesinga sam naručio iz Unimara Rijeka. Kako sam nekad imao jedrilicu bez rola i jedra su bila s takvim kukicama, a poslij sam godinama jedrio sa rolom na ovoj jedrilici, prednost dajem normalnim (običnim) jedrima s papagalima. Meni se to čini jednostavnije i sigurnije. Iako se rol namota u par sekundi, kad je sve normalno, neka se glupost obično dogodi kad vrag odnese šalu, a more i vjetar podivljaju, pa ne možete narolati, a ni spustiti genovu ili flok. Ja bi se tada snašao tako, što bih odvezao škotinu i na ruku naomotao flok oko vodilice, ali to potraje. Normalno jedro spustim u trenu, a kako ga kukice drže, nema letenja okolo naokolo. Jedina je mana, što više jedara zauzima više mjesta u brodu. Inače, kad genovu ili flok pričvrstite laštikama uz ogradu, začas ga podignete, a u uvjetima kad vjetra malo ima malo nema isto tako začas spustite i s nekoliko laštika pričvrstite. Ja ne vidimu tome neki ogroman posao, ali sam se zato par puta opekao s rolom i imao zaista gadan posao da spasim genovu i oputu broda. Nakraju, pijavica je izvukla tu rol genovu iz pustih konopa kojima je bila osigurana kad je brod bio na vezu, a ja bio u drugom gradu za vrijeme tog nevremena. Naravno, mogao sam genovu držati skinutu u brodu, ali ja živim u jednom, a jedrilica mi je u drugom gradu. A, rog genovu nije tako lako podići kao običnu, jer ako puše, ona leta na sve strane prije nego uđe u vodilicu. Isti je problem sa spuštanjem. Zato sam je držao stalno na rolu, da mogu u ono malo vremena što imam zajedriti kad mi je želja i to baš onda kad puše.
Avatar
estan
New Entry
 
Postovi: 6
Pridružen/a: 21. 11. 2012. (09:05)
Lokacija: Zadar
Tip plovila: Jedrilica Shadow 22

Re: Montiranje flok jedra

PostPostao/la plavo_more » 30. 11. 2012. (17:42)

Kod otvaranja rolfloka, makar kod mene, postoji opasnost da onaj natezni konop iskoči iz bubnja. To se naročito događa kada vjetar otvara flok. Tada, zbog velike brzine namotavanja dolazi do rečenog iskakanja. Kako to izbjeći? Pa kontrolom brzine namotavanja, a to se može činiti tako da jedan član posade nateže škotinu dok se donekle otvori flok a drugi stalno čuva da onaj natezni konop ne poleti. Ako si sam, onda škotinu i taj natezni konop držiš zajedno u ruci i .....vježbaj! Sve je lijepo i dobro ako si uočio da je došlo do preskakivanja nateznog konopa pa uključiš autopilot i odeš na pramac otklanjat grešku. Vražja situacija nastaje onda kada te zadesi neka bura iz nekog zaljeva, hoćeš namotat flok a ono ne ide, hoćeš ga spustiti a ono opet ne ide jer smeta snažno lamatanje i zapinjanje klizača. Tada, ako ti se ventan nije rasčuflao, dobro si prošao!
Avatar
plavo_more
Member
 
Postovi: 262
Pridružen/a: 20. 11. 2012. (20:02)
Lokacija: Rijeka
Tip plovila: Šket081

Re: Montiranje flok jedra

PostPostao/la Inshoma » 01. 12. 2012. (09:55)

plavo_more je napisao/la:Kod otvaranja rolfloka, makar kod mene, postoji opasnost da onaj natezni konop iskoči iz bubnja. To se naročito događa kada vjetar otvara flok. Tada, zbog velike brzine namotavanja dolazi do rečenog iskakanja. Kako to izbjeći? Pa kontrolom brzine namotavanja, a to se može činiti tako da jedan član posade nateže škotinu dok se donekle otvori flok a drugi stalno čuva da onaj natezni konop ne poleti. Ako si sam, onda škotinu i taj natezni konop držiš zajedno u ruci i .....vježbaj! Sve je lijepo i dobro ako si uočio da je došlo do preskakivanja nateznog konopa pa uključiš autopilot i odeš na pramac otklanjat grešku. Vražja situacija nastaje onda kada te zadesi neka bura iz nekog zaljeva, hoćeš namotat flok a ono ne ide, hoćeš ga spustiti a ono opet ne ide jer smeta snažno lamatanje i zapinjanje klizača. Tada, ako ti se ventan nije rasčuflao, dobro si prošao!


Probaj prvi bocel od rola malo približiti bubnju ako je daleko i po visini podesiti da bude u liniji bubnja. Ako je daleko poskakuje i može izletiti što je slučaj i ako nije u smijeru bubnja. Takve stvari se nesmiju dešavati bez obzira na koji način se odrolava genoa.
Avatar
Inshoma
Member
 
Postovi: 329
Pridružen/a: 21. 12. 2010. (19:36)
Lokacija: Pula

Prethodna

Natrag na Jedrilice i jedrenje

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.