Mikrotoner 5,5m

Sve o jedrilicama i jedrenju...

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Mikrotoner 5,5m

PostPostao/la MirkoSplit » 13. 05. 2012. (19:50)

Otac mi je 1989 g. kupio skoljku ove male jedrilice, mislim da je bila neka beogradska proizvodnja. Malo po malo smo je slozili koliko smo mogli, tada je svaki dio "za brod" bio bar triput skuplji od ostalih a tih devedesetih i nije bas bilo novaca na bacanje.
Prvih par godina smo navigavali i bez jarbola i jedara ( :oops: ), samo tomos4 ali smo je u par slijedecih godina opremili sa svime - koristila nam je dugo godina. Bio je i izmedju ostalog problem sa uvlacenjem kolombe pa smo to sredili na nacin da smo ugradili fiksnu..
I da ne duljim, svatko je trcao za svojim poslom tako da je ta mala jedrilica ostala zapustena i u moru zadnjih punih 7 godina (!!) bez vadjenja. S obzirom na "sentimentalnu" vrijednost (ipak je to brodica na kojoj sam naucio sve osnove o jedrenju i o moru), zelio bi je pokusati srediti da bi je sada moja dica mogla poceti koristiti i uciti se (za par godina kad stasaju).

Moje pitanje je sto mogu ocekivati vadjenjem takvog broda koji je bio u moru toliko dugo vrimena bez vadjenja i hoce li se ta mala jedrilica uopce uspjeti porediti s obzirom na takvo stanje?
Avatar
MirkoSplit
New Entry
 
Postovi: 4
Pridružen/a: 12. 05. 2012. (17:56)
Lokacija: Split
Tip plovila: Elan 401

Re: Mikrotoner 5,5m

PostPostao/la ropee » 13. 05. 2012. (19:54)

nakupinu školjki i algi, možda i početak osmoze :? , no ništa se ne može reći napamet, izvadi je iz mora ,temeljito operi, poslikaj da mi vidimo ili pokaži nekom lokalnom meštru . Tek nakon toga možeš kalkulirati cijenu/isplativost investicije.
Avatar
ropee
Senior Member
 
Postovi: 655
Pridružen/a: 03. 05. 2012. (21:13)
Lokacija: Kastav
Tip plovila: batana + tomosaki 4,5

Re: Mikrotoner 5,5m

PostPostao/la krešo » 17. 05. 2012. (10:54)

Po mom skromnom iskustvu sa sličnom jedrilicom, može joj se usprkos silama korozije i osmoze znatno produžiti životni vijek, ali - to zahtjeva puno rada. I to ne jednokratno, već svake godine. Ako ne radiš sam, vrlo brzo će vrijednost radova preći vrijednost jedrilice, pa mi se u tom slučaju čini isplativija nabavka nečeg novijeg.
...
Avatar
krešo
Member
 
Postovi: 273
Pridružen/a: 04. 07. 2011. (07:17)
Lokacija: Zagreb/Medulin
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: VEN 590 Z

Re: Mikrotoner 5,5m

PostPostao/la borro » 17. 05. 2012. (11:32)

Volio bih vidjeti ukakvom je stanju! Ništa nije nemoguće!
Ako imaš volje, sve se da napraviti.
Ako izvana nije jako stadala bit će možda dovoljno poliranje ili obnoviti gelcoat. Oputu (sajle i to), a podvodni dio će se riješiti. To je ipak 5.5 m, stećom nije 15 m.
Ajmo slike. Plovit će ona još, ne brini!
Chuck Norris Approved
Avatar
borro
Old Senior Member
 
Postovi: 2692
Pridružen/a: 02. 09. 2008. (11:21)
Lokacija: Karlovac-Rovanjska
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: deplasmanac Zampieri mare iz 1976g. + VP2002


Natrag na Jedrilice i jedrenje

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.