nautika 650

Sve što želite znati o plastičnim brodovima

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: nautika 650

PostPostao/la Pegas » 27. 03. 2020. (11:35)

Šteta što već dugo nije online čovjek koji je ima(o) Nautiku 650K sa vanbrodskom hondom 70 da malo podijeli iskustva kako se ponaša ta brodica, putna brzina max i slično...
Avatar
Pegas
New Entry
 
Postovi: 28
Pridružen/a: 16. 04. 2017. (20:32)
Lokacija: Karlovac
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Sea Life 535

Re: nautika 650

PostPostao/la jerga » 27. 03. 2020. (11:41)

Nezahvalno je na jednom primjeru donositi zaključke o nečemu jel valja ili ne. Plastika je definitvno nešto lošija od Yamahe i Honde ali moraš biti grubijan i siledžija da to doznaš. Ono što se tiče održavanja na 300 sati je istina i mijenjaju se svjećice i uglavnom to je to. 2t motor je kudikamo jednostavniji sklop od 4t koji ne traži redovnu zamjenu ulja, filtera, remenja, štelanja ventila. Ako nećeš duže ići na more konzerviraš ga sam pritiskom na dugme, uglavnom odličan motor, a ako si maler da ti rikne nešto kao centralina neće te spasiti ni yamaha ni bilo koji drugi proizvođač.
Tko želi doznati nešto više neka potraži u temi motori, tamo ima više o tome. Što se mene tiče preporuka, ponavljam; na račun nešto veće potrošnje sam dobio na komoditetu. I osjećaj veće snage 2t motora nije za odbaciti kome to nešto znači
ono čega nema to se ne kvari
Avatar
jerga
Member
 
Postovi: 299
Pridružen/a: 29. 07. 2013. (21:06)
Lokacija: PU
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Marinello Eden E-tec 115; pasaraElanYamaha6

Re: nautika 650

PostPostao/la peroLA » 27. 03. 2020. (12:04)

neznam fala Bogu nemam takivh problema jer sam na onoj drugoj varijanti... do da se probam vratit na glavnu temu... ja sam jako protiv ne vezano za vanjske/unutarnje da se stavlja slabiji motor od predviđenog.. pogotova na plovila od kojih se očekuje brzina... po meni je to van svih logika jer taj brod ne zadovoljava predviđeno.. u konačnici nisi sa njime zadovoljan i teže ga je prodat... neznam koji je polu proizvod tj polubarka slabija ova nova sa ne odgovarajućim motorom ili ovi šta slažu 5 godina barke pa se na kraju zamisle... u današnje vrijeme se može sve testirati u naprijed vidjet pa izvagat i odlučit.... meni je nautika bila odmah zapela, isto ona manja jer mi je bila ljepša od drugih na prvu mi djelovala ok cijena, razmještaj stvari mi je bio baš ok kako mi je u glavi... ali skužio sam na vrijeme da takve varijante nisu za mene, gledao sam više za unutarnji i baš tražio od Remiaplasta primjere i ponude.. sve je to bilo dok nije bilo uvoza polovnih... za ušparat sam čak razmišljao o Lomatecu(jeftinom kineskom motoru)

i što je netko gore napisao da kaušun zauzme prostranu krmu, neznam dali na koji način vi komodno lovite, na koji način plivate, kako vam djeca moče noge u moru... dali sa vrha motora skaču u more... u mom slučaju ja kad imam djecu u barki ja lovim sa spojlera niti nisam u kookpitu .. drim dvije panule i sve odradim sa spojlera samo ribe bacam u kookpit, tuširam se na spojleru i ostalo.. na spojleru se komodno osušim da ne močim po barki.. jeste kad su djeca je drugačije ali opet.. neznam taj prostor gdje je kašun šta tamo na tom mjestu radit osim što prođete kad ulazite u kabinu? ovo sam se samo radi prostora nadopisao već sam spomenuo da ne mislim da svi moraju imati unutarnji dizel, pogotovo ne na gliserima i brzim malim pd-ovima (osim nekih domaćih koji koriste gabarite predviđenih za unutarnje pa zavidaju vanjski pre nisko ili na spojler to bi zakonom zabranio) i nisam mislio o tome tupit jedini je razlog što sam to spomenuo kad je netko spomenuo prostor...
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3325
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: nautika 650

PostPostao/la golum » 27. 03. 2020. (12:36)

Ako nećeš duže ići na more konzerviraš ga sam pritiskom na dugme

Moze se malo pojasnit?
Avatar
golum
Old Senior Member
 
Postovi: 1987
Pridružen/a: 20. 04. 2009. (19:51)
Lokacija: Zagreb - Novigradsko more
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Ven fly cabin

Re: nautika 650

PostPostao/la genije » 27. 03. 2020. (12:39)

70Ks ti za ovaj brod nema logike tako netribaš tražit tu nikakav komentar ... ako želiš brzinu 115 i to je to.
40Ks ima logike tko želi malu investiciju, jeftinije održavanje i deplasmanske brzine a komodan brod.
E sad tko je navika na 17Nm pa misli da će izdržat vozit Nautiku na 6Nm :think:

Etec ti se konzervira tako da ti uštrca više ulja i onda ti se on ugasi i kozervira. Ima baš polugu na upravljanju za to.
Avatar
genije
Member
 
Postovi: 287
Pridružen/a: 20. 04. 2009. (13:19)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Quicksilver 700

Re: nautika 650

PostPostao/la golum » 27. 03. 2020. (12:53)

Etec ti se konzervira tako da ti uštrca više ulja i onda ti se on ugasi i kozervira. Ima baš polugu na upravljanju za to.

Svi etec motori to imaju? Nisam nikad obračao previse paznje o tim motorima, koji je najmanji?
Avatar
golum
Old Senior Member
 
Postovi: 1987
Pridružen/a: 20. 04. 2009. (19:51)
Lokacija: Zagreb - Novigradsko more
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Ven fly cabin

Re: nautika 650

PostPostao/la Pegas » 27. 03. 2020. (13:03)

Ja sam laik po pitanju brodica i neke stvari mi nikako nisu jasne, jedna od tih stvari je npr Merry Fisher 635 navodno sa motorom od 88ks može uhvatiti 20 milja a težak je sa opremom skoro 2000 tone (možda i više) a ovaj koji ima 500kg manje sa motorom od 70 ili 80 ks je neupotrebljiv odnosno ne može se približiti brojkama od 20 milja. Znam da tu postoji još varijabli ali može li meni netko ko laiku objasniti. Meni je za sada privlačnija opcija Nautica 600K sa suzukijem od 90ks po vama dali bi to moglo potegnut bar 20 milja? Znam da se ne držim usko teme ali...da se malo educiram(o) za vrijeme karantene :D
Avatar
Pegas
New Entry
 
Postovi: 28
Pridružen/a: 16. 04. 2017. (20:32)
Lokacija: Karlovac
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Sea Life 535

Re: nautika 650

PostPostao/la jerga » 27. 03. 2020. (13:15)

golum je napisao/la:
Etec ti se konzervira tako da ti uštrca više ulja i onda ti se on ugasi i kozervira. Ima baš polugu na upravljanju za to.

Svi etec motori to imaju? Nisam nikad obračao previse paznje o tim motorima, koji je najmanji?

Svi to imaju, motori manje snage konzervaciju aktiviraš s pomoću ručke gasa, a kod većih preko izbornika u pametnim satovima. Ima na youtubeu prikazano kako to izgleda.
Motor radi na povećanim okretajima jedno 20-30 s, za to vrijeme poveća količinu ulja u benzinu i kad je gotovo ugasi se sam. Prosto ko pasulj.
ono čega nema to se ne kvari
Avatar
jerga
Member
 
Postovi: 299
Pridružen/a: 29. 07. 2013. (21:06)
Lokacija: PU
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Marinello Eden E-tec 115; pasaraElanYamaha6

Re: nautika 650

PostPostao/la jerga » 27. 03. 2020. (13:19)

Pegas je napisao/la:Ja sam laik po pitanju brodica i neke stvari mi nikako nisu jasne, jedna od tih stvari je npr Merry Fisher 635 navodno sa motorom od 88ks može uhvatiti 20 milja a težak je sa opremom skoro 2000 tone (možda i više) a ovaj koji ima 500kg manje sa motorom od 70 ili 80 ks je neupotrebljiv odnosno ne može se približiti brojkama od 20 milja. Znam da tu postoji još varijabli ali može li meni netko ko laiku objasniti. Meni je za sada privlačnija opcija Nautica 600K sa suzukijem od 90ks po vama dali bi to moglo potegnut bar 20 milja? Znam da se ne držim usko teme ali...da se malo educiram(o) za vrijeme karantene :D

Ovo piše na stranici proizvođača:
Maksimalna brzina brodice sa 40 KS : 12 Kn
Maksimalna brzina brodice sa 100 KS: 25 Kn
Nema razloga da ne vjerujemo šta piše ali sigurno je za tih 25 kn testirano u idealnim uvjetima.
Zadnja izmjena: jerga; 27. 03. 2020. (13:22); ukupno mijenjano 1 put/a.
ono čega nema to se ne kvari
Avatar
jerga
Member
 
Postovi: 299
Pridružen/a: 29. 07. 2013. (21:06)
Lokacija: PU
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Marinello Eden E-tec 115; pasaraElanYamaha6

Re: nautika 650

PostPostao/la genije » 27. 03. 2020. (13:20)

MF635 s 88Ks se putne vozi 7Nm (proćitaj temu) u idealnim uvjetim možda 11Nm a to koliko brod može maximalno ti nije uopće bitno!
Vjerovatno i Nautika 650 može s 90Ks 20Nm maximalno ali ćeš spržit motor u jednu sezonu ako ga voziš na max okretajima :D
Avatar
genije
Member
 
Postovi: 287
Pridružen/a: 20. 04. 2009. (13:19)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Quicksilver 700

Re: nautika 650

PostPostao/la Pegas » 27. 03. 2020. (13:36)

Ma jasno je to meni, koji bi manijak izdržao uopće takve vožnje dulje od 10-15 minuta :D
Avatar
Pegas
New Entry
 
Postovi: 28
Pridružen/a: 16. 04. 2017. (20:32)
Lokacija: Karlovac
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Sea Life 535

Re: nautika 650

PostPostao/la lupis » 27. 03. 2020. (13:49)

Pegas je napisao/la:Ja sam laik po pitanju brodica i neke stvari mi nikako nisu jasne, jedna od tih stvari je npr Merry Fisher 635 navodno sa motorom od 88ks može uhvatiti 20 milja a težak je sa opremom skoro 2000 tone (možda i više) a ovaj koji ima 500kg manje sa motorom od 70 ili 80 ks je neupotrebljiv odnosno ne može se približiti brojkama od 20 milja. Znam da tu postoji još varijabli ali može li meni netko ko laiku objasniti. Meni je za sada privlačnija opcija Nautica 600K sa suzukijem od 90ks po vama dali bi to moglo potegnut bar 20 milja? Znam da se ne držim usko teme ali...da se malo educiram(o) za vrijeme karantene :D


Ako u teh.karakteristikama Nautike piše da je brod bez makine težak tonu,i da sa 115 ks može 25,onda ga mogu usporediti sa mojim MF625,koji je malo veći,kao 635,bez obzira kako netko zove taj tip korita(i nautike i MF625),ja bi ih nazvao prije gliserskima,nego nekako drugačije.

Ja vjerujem da 635 može ulovit sa 88 ks 20 milja,ali to ti je kao u stojadinu 160 nizbrdo.Veliki upitnik je broj osoba i teret.Na MF625 spec piše 3 osobe.Tri.Ne 4,ne 5,ne 6.
Mf 625 relativno čist sa 115,pri izglisiravanju osjeti 2 osobe više,uz druge dvije uobičajene.Kad izglisira ,putna je ista ,sad ću lupit,sa cca 100 okretaja više,ako i toliko.
Ima ih puno za kupit sa 90 ks.Ako se brod neće preopteretiti,ako ti znaš da će to biti za dnevnu upotrebu,75% jedna osoba,ostatak dvije,nema problema.
Ima ih i sa 70 za kupiti,iznenađujuće mnogo.To je za one koji ili ne znaju,ili znaju da neće glisirati,po rijekama,jezerima.I taj će izglisirat,ali ko kukalina kad se naždere pa se pokušava odvojit od mora.
Ja mislim da je 90 nautici dosta za 20 kt,možda i za max25.
Putna cca 18.Ali treba paziti na težinu putnika,opreme itd.
S tim motorom,to definitivno,kao ni MF625 nije brod za obiteljske (250 kg)višeednevne đite.
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10365
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: nautika 650

PostPostao/la Drago » 27. 03. 2020. (21:21)

genije je napisao/la:MF635 s 88Ks se putne vozi 7Nm (proćitaj temu) u idealnim uvjetim možda 11Nm a to koliko brod može maximalno ti nije uopće bitno!
Vjerovatno i Nautika 650 može s 90Ks 20Nm maximalno ali ćeš spržit motor u jednu sezonu ako ga voziš na max okretajima :D


Pises gluposti jer vjerojatno nisi ni vidio MF 635 sa 88 KS, Yanmar
ta barka se dize na val na oko 9-10 milja ili uzli kako hoces i putna je 12, sve ispod 8 milja ja muka ,krmeni val,riva more ,muka ziva.
Ako te nes zanima pitaj rado cu ti odgovorit,jer imam 10 godina tu barku

Nakrcan sa svim i dvoje ljudi max ulovi 17 milja , samo dok je bio tvornicki (gol) opremljen mogao sam ulovit 20 milja
.
"Un vincente trova sempre una strada, un perdente trova sempre una scusa"
Avatar
Drago
Member
 
Postovi: 490
Pridružen/a: 20. 06. 2008. (14:18)
Lokacija: Lago Maggiore ili Primorje
Tip plovila: Merry Fisher 635-Yanmar

Re: nautika 650

PostPostao/la el passo » 27. 03. 2020. (21:35)

Pegas je napisao/la:Ja sam laik po pitanju brodica i neke stvari mi nikako nisu jasne, jedna od tih stvari je npr Merry Fisher 635 navodno sa motorom od 88ks može uhvatiti 20 milja a težak je sa opremom skoro 2000 tone (možda i više) a ovaj koji ima 500kg manje sa motorom od 70 ili 80 ks je neupotrebljiv odnosno ne može se približiti brojkama od 20 milja. Znam da tu postoji još varijabli ali može li meni netko ko laiku objasniti. Meni je za sada privlačnija opcija Nautica 600K sa suzukijem od 90ks po vama dali bi to moglo potegnut bar 20 milja? Znam da se ne držim usko teme ali...da se malo educiram(o) za vrijeme karantene :D


Forma dna. Primjer uzmi open fisherman sa 25 ks na krmi. Taj ti ne izglisira sa tim motorom pa ni u uvjetima da je hobit za timunom. Sa druge strane istranka sa spojlerom, na krmi prastara kanta od selve, dvije osobe 22 čvora. Sve ovisi koliko je dno ravno i koliki je V dna. Dva glisera iste duljine, bez kabina, iste težine samo sa različitim kutem V dna mogu postizati iste brzine samo ako npr jedan ima 40 ks a drugi 60.
Postoje samo dvije vrste forumaša. Oni koji sve znaju i oni koji misle da puno toga još moraju naučiti. Jedan mudar čovjek je zaključio....što više znam to sam više svjestan koliko neznam
Avatar
el passo
Old Senior Member
 
Postovi: 5575
Pridružen/a: 19. 09. 2011. (22:38)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bayliner ciera 2655 mercruiser 5.0 EFI bravo2

Re: nautika 650

PostPostao/la el passo » 27. 03. 2020. (21:47)

peroLA je napisao/la:neznam fala Bogu nemam takivh problema jer sam na onoj drugoj varijanti... do da se probam vratit na glavnu temu... ja sam jako protiv ne vezano za vanjske/unutarnje da se stavlja slabiji motor od predviđenog.. pogotova na plovila od kojih se očekuje brzina... po meni je to van svih logika jer taj brod ne zadovoljava predviđeno.. u konačnici nisi sa njime zadovoljan i teže ga je prodat... neznam koji je polu proizvod tj polubarka slabija ova nova sa ne odgovarajućim motorom ili ovi šta slažu 5 godina barke pa se na kraju zamisle... u današnje vrijeme se može sve testirati u naprijed vidjet pa izvagat i odlučit.... meni je nautika bila odmah zapela, isto ona manja jer mi je bila ljepša od drugih na prvu mi djelovala ok cijena, razmještaj stvari mi je bio baš ok kako mi je u glavi... ali skužio sam na vrijeme da takve varijante nisu za mene, gledao sam više za unutarnji i baš tražio od Remiaplasta primjere i ponude.. sve je to bilo dok nije bilo uvoza polovnih... za ušparat sam čak razmišljao o Lomatecu(jeftinom kineskom motoru)

i što je netko gore napisao da kaušun zauzme prostranu krmu, neznam dali na koji način vi komodno lovite, na koji način plivate, kako vam djeca moče noge u moru... dali sa vrha motora skaču u more... u mom slučaju ja kad imam djecu u barki ja lovim sa spojlera niti nisam u kookpitu .. drim dvije panule i sve odradim sa spojlera samo ribe bacam u kookpit, tuširam se na spojleru i ostalo.. na spojleru se komodno osušim da ne močim po barki.. jeste kad su djeca je drugačije ali opet.. neznam taj prostor gdje je kašun šta tamo na tom mjestu radit osim što prođete kad ulazite u kabinu? ovo sam se samo radi prostora nadopisao već sam spomenuo da ne mislim da svi moraju imati unutarnji dizel, pogotovo ne na gliserima i brzim malim pd-ovima (osim nekih domaćih koji koriste gabarite predviđenih za unutarnje pa zavidaju vanjski pre nisko ili na spojler to bi zakonom zabranio) i nisam mislio o tome tupit jedini je razlog što sam to spomenuo kad je netko spomenuo prostor...


Prvi dio posta...motori malih snaga u odnosu na plovilo...to je tipična talijanska navada...ciganska posla. Naravno da slijedi nezadovoljstvo....ako plove sami imaju gliser, čim uzmu ženu to je pasara :lol:

Drugi dio...hm...jbg ti stvarno imaš impozantnu platformu iza, možeš čak i sunce loviti, možeš se poigrati i sa dvije curke na njoj...to stoji. Oni koji umjesto prostrane platforme na krmi imaju motor, često se sjete staviti lijevu i desnu platformu. Na žalost ne mogu orgijati sa dvije curke u pozama u kojima je tebi to omogućila platforma...u biti spojler...ali zato ako su neke prosječne visine mogu bez beda uletiti u kabinu pa onda uletiti kako treba. Dakle sve ima svoje. Znam da je najbolje imati npr bayliner cieru 2655 pa onda imaš jare i pare. Platformu na kojoj možeš srediti i swing party i kabinu za orgije :lol:

Ps...to je sve pod uvjetom da ne plačeš što motor troši 35 na sat...ako te to žalosti moraš birati između veće platforme ili lakšeg ulaska u kabinu

PPS platformu još nemam...ali i to će do ljeta biti riješeno :D
Postoje samo dvije vrste forumaša. Oni koji sve znaju i oni koji misle da puno toga još moraju naučiti. Jedan mudar čovjek je zaključio....što više znam to sam više svjestan koliko neznam
Avatar
el passo
Old Senior Member
 
Postovi: 5575
Pridružen/a: 19. 09. 2011. (22:38)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bayliner ciera 2655 mercruiser 5.0 EFI bravo2

PrethodnaSljedeća

Natrag na Plastični brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.