Betina 700

Sve što želite znati o plastičnim brodovima

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Betina 700

PostPostao/la bajica » 18. 04. 2017. (12:37)

legi je napisao/la:ovaj vez sigurno nije primjeren veličini broda,moraš se rivat o druge brode,konopi svud okolo,ako je marete i vitra dodatno sr... možeš bit i vrsni mornar i imat ćeš problema s isplovljavanjem il koštanjem broda na ovako tisan vez

sa ovim se slažem. u vezi drugih postova; kapo je kapo makinje. master je kapetan. izboj može biti desni i livi, ako je dobar pri uplovljenju kontra je kod isplovljenja. ja ne znam je li ova betina ima desnokretni ili livokretni prop.
radi se o tome da ljudi imaju vez di ga imaju. nije to 'daj mare ..izde''. mogu bit sritni da je tu di je i da košta koliko košta. lako je pizdit ad hoc.
cila priča je bila od bsunjica kako je čovik instalira bowth. lipa, pozitivna priča. odgovori su bili o palačinkama, cvrčcima itd.
wearing shoes with no socks in cold weather
Avatar
bajica
Member
 
Postovi: 468
Pridružen/a: 21. 04. 2009. (08:58)
Lokacija: SPLIT
Tip plovila: SAGA 26LS / Yanmar 4JH2-DTE 88Ks

Re: Betina 700

PostPostao/la dragi7 » 18. 04. 2017. (16:53)

Bajice i ostali koji su pozitivno komentirali svaka Vam čast .A da svatko ima pravo na svoje mišljenje i to je istina samo da nismo off topic.To onda nije dobro.Ima brate tema tipo parlaonica vicevi itd itd.Bsunjic lipo ti to radiš i na brodu i sa filmovima koji su ka promidžba naše Turističke ponude.Čestitka još jednom e da nas je više takvih.Želim ti sriću :thumbup: :wave:
Rado informiram ali ništa ne sugeriram
Avatar
dragi7
Senior Member
 
Postovi: 843
Pridružen/a: 05. 02. 2015. (13:12)
Lokacija: split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Adriatik 790 IMR M33/T Bajbot 3m Mercury 5ks

Re: Betina 700

PostPostao/la erni » 18. 04. 2017. (19:51)

Neznam kako je kod drugih Betina 700, ali moja ima totalno neobican izboj krme. Klasicno krma izbija livo u voznji krmom (desna propela), ali ima jedan trik ako dam skos naprid u jednu stranu, da krma izbije, brod nastavlja da se okreceu tu stranu pri voznji krmom. Vrlo cesto koristim taj "trik" i traster mi skoro i ne treba u manovri. Ali je velika pomoc kad si sam i treba brod odrzat uz mul ili na poziciji. Moja b700 je takoder Bubijeva i debljina me ne cudi, kod mene je 140 tunel, a debljina trupa na tom mistu nigdje nije bila manja od 20 mm.
Avatar
erni
Member
 
Postovi: 153
Pridružen/a: 23. 05. 2011. (21:19)
Lokacija: Makarska
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Elan 45 impression

Re: Betina 700

PostPostao/la lupis » 18. 04. 2017. (20:52)

Jedna slika ko tisuću riječi..
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10366
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Betina 700

PostPostao/la bsunjic » 18. 04. 2017. (21:23)

Na Betini mi se već duže vrijeme nikako ne sviđa samo jedan brisač na desnoj strani i to bez šprice s vodom. Za vrijeme plovidbe kad valovi zalijevaju provu brisač solidno očisti prozor ali i dalje ostaje sol koja mi smanjuje preglednost.

U par slučajeva sam imao priliku da mi brod dolazi s lijeva i da me mora izbjegavati,a nečisto lijevo staklo bez brisača me je ometalo imati brod na oku.Naravno da brod nije ništa poduzimao pa sam ga na kraju ja morao izbječi.Zbog toga već duže vremena namjeravam ugraditi drugi brisač na lijevoj strani i tank s vodom i po jednom špricom za svako staklo.

slika

Cijena takvog tanka je 322 kn,a ako želite proći jeftinije možete nabaviti set od nekog starijeg automobila.

Po meni je ovo jedna od bitnijih stavki kako možete povečati sigurnost plovidbe na svom brodu ukoliko imate isti problem.
Avatar
bsunjic
New Entry
 
Postovi: 36
Pridružen/a: 27. 01. 2009. (21:26)
Lokacija: pola godine u Splitu,a ostalih pola svugdi po svitu
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Betina 700, Nanni 155 ks

Re: Betina 700

PostPostao/la Estium » 19. 04. 2017. (06:36)

Još jedna dobra stvar na brodu, bolje imati nego ne imati :clap:
Avatar
Estium
Member
 
Postovi: 301
Pridružen/a: 01. 09. 2014. (16:08)
Lokacija: Ugljan
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Patrol 690

Re: Betina 700

PostPostao/la macro » 19. 04. 2017. (07:40)

bsunjic je napisao/la:Naravno da brod nije ništa poduzimao pa sam ga na kraju ja morao izbječi.

Ugradi jacu sirenu i vjezbaj isprid ogledala bosanski grb :mrgreen:
Pitagorin poučak: 24 riječi

Molitva Oče naš: 66 riječi

Arhimedov poučak: 67 riječi

10 zapovijedi: 179 riječi

Američka Deklaracija nezavisnosti: 1.300 riječi

Američki Ustav sa svih 27 izmjena i dopuna: 7818 riječi

Propisi EU o prodaji zelja: 26.911 riječi

Smrt EU, sloboda narodu
Avatar
macro
Old Senior Member
 
Postovi: 2725
Pridružen/a: 07. 10. 2009. (15:07)
Lokacija: Od Brača do Pelješca
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Samonadokaradnja 550, Merc 90, Merc 5, mazgun

Re: Betina 700

PostPostao/la erni » 19. 04. 2017. (08:35)

Prskalica za stakla- idealno za Betinu, ali gdje stavit tank?
Avatar
erni
Member
 
Postovi: 153
Pridružen/a: 23. 05. 2011. (21:19)
Lokacija: Makarska
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Elan 45 impression

Re: Betina 700

PostPostao/la erni » 19. 04. 2017. (09:05)

slika

Evo i slika
Avatar
erni
Member
 
Postovi: 153
Pridružen/a: 23. 05. 2011. (21:19)
Lokacija: Makarska
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Elan 45 impression

Re: Betina 700

PostPostao/la lupis » 19. 04. 2017. (10:24)

macro je napisao/la:
bsunjic je napisao/la:Naravno da brod nije ništa poduzimao pa sam ga na kraju ja morao izbječi.

Ugradi jacu sirenu i vjezbaj isprid ogledala bosanski grb :mrgreen:



Sigurno je na timunu bio neki voditelj brodice....,pravi kapetani sa matrikulom i puno staža poštuju uvik propise,pa i onda kad su u većem i puno većem brodu...
Sad još čekam zračnu sliku kad ti susjedi na vezu promine brodi,i kupe metar duže i šire nego tvoj....,kad otkriju da postoji proveni propeler
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10366
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Betina 700

PostPostao/la dimulius » 19. 04. 2017. (13:20)

erni je napisao/la:Prskalica za stakla- idealno za Betinu, ali gdje stavit tank?


moze li se kako provuc cijev iza kontrastampe od nadkabine?
Avatar
dimulius
Old Senior Member
 
Postovi: 2308
Pridružen/a: 27. 10. 2010. (22:20)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: G23 Yanmar 4LHA HTP

Re: Betina 700

PostPostao/la bsunjic » 19. 04. 2017. (15:14)

erni je napisao/la:Prskalica za stakla- idealno za Betinu, ali gdje stavit tank?


Za sada mi najviše odgovara wc. Kad se na ljeto vratim sa broda pitat ću plastičara iz lučice za njegovo mišljenje.

Isto me pitanje muči kao i dimuliusa.

macro je napisao/la:Ugradi jacu sirenu i vjezbaj isprid ogledala bosanski grb :mrgreen:


Hvala za savjet marco :thumbup: ! Znam da je zezancija i da je off topic ali zaista ima sve više domaćih i stranih voditelja čamca koji sliče onima u Indiji i Arabiji;nabavi glasnu sirenu pa sviraj,viči i maši rukama.Možda ti se makne s puta.Držim direktno odgovorne one u Ministarstvu pomorstva,a pogotovo Lučke Kapetanije jer su od ispita za voditelja čamca napravili totalnu lakdiju.Ispit se svodi na pitanja tipa "Koliko nautička milja ima metara i koje je svjetlo na lijevoj,a koje na desnoj strani?"Svatko tko točno odgovori može upravljati brodicom do kraja života?!Bez ikakve vježbe na poligonu gdje bi se prakticiralo manevriranje na različitim vrstama brodica.Bez učenja o ekologiji i koliko su pojedine tvari koje završe u more od strane istih štetne za okoliš.Bez osnova poznavanja mehanike i najosnovnijih popravaka na motoru,itd.

Nažalost,dok ne dođu promjene na bolje, držat ću se tvoje preporuke marco ;)
Avatar
bsunjic
New Entry
 
Postovi: 36
Pridružen/a: 27. 01. 2009. (21:26)
Lokacija: pola godine u Splitu,a ostalih pola svugdi po svitu
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Betina 700, Nanni 155 ks

Re: Betina 700

PostPostao/la mivan » 19. 04. 2017. (15:37)

bsunjic je napisao/la:
...Držim direktno odgovorne one u Ministarstvu pomorstva,a pogotovo Lučke Kapetanije jer su od ispita za voditelja čamca napravili totalnu lakdiju.Ispit se svodi na pitanja tipa "Koliko nautička milja ima metara i koje je svjetlo na lijevoj,a koje na desnoj strani?"Svatko tko točno odgovori može upravljati brodicom do kraja života?!Bez ikakve vježbe na poligonu gdje bi se prakticiralo manevriranje na različitim vrstama brodica.Bez učenja o ekologiji i koliko su pojedine tvari koje završe u more od strane istih štetne za okoliš.Bez osnova poznavanja mehanike i najosnovnijih popravaka na motoru....

Ovo za polaganje je kako di...čuo sam u ja id nekih frendova da se kapetanima nosi sira itd..sad koliko je to u zbilji utemeljeno..ja kad sam položija prije koju godinu bilo je to čisto da imam..nisam imao di plovit...a nemam ni sad :lol: ali znam da me čovik pita onu knjižicu od Klarina od A do Ž...od tih tvojih pitanja pa do stvari odakle puše bura..gotovo sve oznake na pomorskoj karti..sva svitla tj po dužini broda što su obavezni imati..na kojem kanalu i kako zvati pomoć itd itd...jedino nisam zna odrediri šestarima na karti kurs i to sam mu reka da neznam jer mi nije ima ko pokazati...a za praksu se slažem da bi bilo fantastičo da imaju neku karampanu makar od batele pa skupe ispitanike pa ajmo makar par puta ući na vez i izaći..vezat batem tri do četri čvora na licu mista...i naravno naučiti ljude barem nekim osnovama tj pokazat na makini di se ulje pogleda ili kako neki banalni kvar ustanoviti...al ko će to..puno posla za tih par sto kuna ispita...tako da ja otvoreno kažem i ja sam nula od mornara bez iskustva al bar znam kad da se kome maknem na moru ili slično...lip brod..volim betinu..
''We're gonna need a bigger boat'' - Chief Brody
Avatar
mivan
Senior Member
 
Postovi: 572
Pridružen/a: 30. 04. 2013. (06:31)
Lokacija: Zadar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Gradac 5.80 (Torpedo 18/24)

Re: Betina 700

PostPostao/la Kapo » 19. 04. 2017. (16:07)

Ja se držim svog pravila : ne razmišljaj nego se prvi miči i zaobilazi...i to u širokom luku !!
Any fool can criticize,condemn and complain....and most do...(by Dale Carnegie)
Born to ride....forced to work

Nemojte se prepirati sa glupim ljudima....prvo vas spuste na svoju razinu a onda pobijede na iskustvo.
Avatar
Kapo
Old Senior Member
 
Postovi: 3545
Pridružen/a: 02. 11. 2010. (08:24)
Lokacija: Rijeka/ Opatija / Vinjerac
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Adria 1002 (Yanmar, 2 x 100 KS)

Re: Betina 700

PostPostao/la lupis » 19. 04. 2017. (16:17)

bsunjic je napisao/la:Držim direktno odgovorne one u Ministarstvu pomorstva,a pogotovo Lučke Kapetanije jer su od ispita za voditelja čamca napravili totalnu lakdiju.Ispit se svodi na pitanja tipa "Koliko nautička milja ima metara i koje je svjetlo na lijevoj,a koje na desnoj strani?"Svatko tko točno odgovori može upravljati brodicom do kraja života?!Bez ikakve vježbe na poligonu gdje bi se prakticiralo manevriranje na različitim vrstama brodica.Bez učenja o ekologiji i koliko su pojedine tvari koje završe u more od strane istih štetne za okoliš.Bez osnova poznavanja mehanike i najosnovnijih popravaka na motoru,itd.

Nažalost,dok ne dođu promjene na bolje, držat ću se tvoje preporuke marco ;)


Sad smo opet zabrazdili.... :Other8:

Promjena na bolje neće biti nikad na ovim prostorima.Može biti jedino gore!I vlada,i ministarstva,i kapetanije,i policija....to smo mi.To nisu marsovci.To smo mi.Naša slika i prilika.Čast izuzecima!!!Mislim da ja koji nisam profesionalno vezan uz more ne moram to objašnjavati vama profijima.
Ponekad iskorištavamo takvu situaciju i šutimo,a kad nam odgovara primjena propisa,zazivamo rad institucija.

Možda i je poneki voditelj brodice nepismen u smislu pomorskih propisa ,i nestručan.
Ali brate mili među profijima,ljudima sa matrikulama i brevetima ,kapetanima duge plovidbe,prvima i ostalima koji imaju pravo sidit na timunu,ima bahatih,i onih koji se zaborave...
Za mene je to puno gore,kad netko bahat misli da je popio svu pamet i da mu matrikula daje pravo prolaza pred nižim bićima,voditeljima brodice i vlasnicima sličnih hobi dozvola,pismenih i nepismenih...,jer to čini svjesno..!

Možda sam dosadan,ali ponovit situaciju u kojoj su mene i familiju,kapetan duge kao zapovjednik,i bivši prvi na školskom, kao timunjer na jahti od 27 m i pri brzini od skoro toliko čvorova, i kursu plovidbe kao da pokušava brazdom poslat neku poruku u svemir,skoro satrli....,tu pred kućnim pragom ,u Lipoj našoj,ne negdi pred Somalijom...


Tako da te priče ja sam ovo ja sam ono ne drže vodu....i nisu garancija ni pameti ni odgovornosti ni pažnje...,na moru vladaju propisi koji su relativno jednostavni i nema veze koliko fakulteta ima onaj na timunu nego koliko ima pameti... ;)
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10366
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

PrethodnaSljedeća

Natrag na Plastični brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: Google [Bot] i 3 gostiju.