Izbor broda 5m do 6m

Sve što želite znati o plastičnim brodovima

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Izbor broda 5m do 6m

PostPostao/la mojle » 17. 08. 2024. (22:29)

Pozdrav poštovanim forumašima,
godinama plovim na dalmatinki i složila se neka financijska konstrukcija i razmišljam o kupnji novog plovila. Prvenstvena namjena bi bila odlazak na jednodnevni ribolov do udaljenijih lokacija i obiteljski izleti od 6. do 10. mjeseca. Prije nekoliko godina mi je zapeo za oko Kuster 550. Čini mi se solidno napravljen i pokazao mi se dobar kada sam ga probavao. Druga opcija bi mi bilo neko polovno plovilo tipa Ocqueteau 615 ili Antares 650. Na njima dobivam natkabinu i nešto više prostora (frizider i mini kuhinjica). Motorizacija u obje varijante je vabrodski od oko 100ks. Zanima me vaše mišljenje. Novi kuster ili polovni francuz kojeg bi se potrudio obnoviti i urediti. Na oba novi motor i na kraji je slična cijena.
Hvala svima
Avatar
mojle
New Entry
 
Postovi: 23
Pridružen/a: 12. 07. 2020. (22:17)
Lokacija: Zagreb
Tip plovila: Dalmatinka ven590 + Mercury 9.9

Re: Izbor broda 5m do 6m

PostPostao/la lupis » 18. 08. 2024. (07:41)

Za ribolov ti je 550 ajmo reć ok,da je pol metra više bio bi ok i bez ajmo

615 je druga , a 650 druga i pol dimenzija.
Ja imam MF 625 .Isti brod ko i 650,isti raspored,samo drugi vanjski dizajn kabine i nadkabine.MF ima kosu kabinu pa možeš leć,a antaresova je vodoravna ,izraženija "stepenica" prema provi,pa nije baš neko sunčalište.
Bočni prolazi na 650 su nešto širi nego na 625.
Ponavljam,to su ti isti brodovi,kažu da su ti stariji MF kvalitetnije gradnje,i manje podložni osmozi.
Meni se taj 650 više sviđao,i Sessa22,ali nije ih bilo u stanju koje sam tražio ,a kako mi se "žurilo",uzeo sam MF625 u Dubrovniku od prvog vlasnika,i sad mi je drago,jer sam u međuvremenu tek uvidio te sitne razlike,u korist MF.

Sessa zahtjeva malo jači motor za iste performanse,i ako si suputnik ,u kabini prilikom plovidbe moraš stajati ako želiš vidjeti van.I ona špera oko timuna ode u klinac,a ima još par detalja koji djeluju jeftino.Starijim modelima je rezervar dio-spremište pod krmom nedostupan

Danas su cijene odletile u nebo, u odnosu na 2017,doslovno
danas za tu lovu koju sam ja dao,nemožeš kupit isti brod ni bez motora,a sam motor nov je 12-13.000 eur.

Preporučam ti redom 625,650,novi model sese22,615.
Taj kusterić će ti bit premal s vremenom,ako ne i odmah,za obitelj.615 su možda malo stariji,ali meni bi isto igrali,samo su dosta rijetki na tržištu.

Najbolje bi bilo nać sve prije navedeno bez motora,i kupit novu Yamahu 115,osim za sessu 20-30 ks više.
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10482
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Izbor broda 5m do 6m

PostPostao/la mack » 18. 08. 2024. (08:26)

Kuster 19?
Jest da se novi više ne radi, a polovni je rijedak kao i Jeti, ali pokriva sve što tražiš.
Avatar
mack
New Entry
 
Postovi: 65
Pridružen/a: 29. 09. 2021. (07:05)
Lokacija: Zadar
Tip plovila: Leidi 600

Re: Izbor broda 5m do 6m

PostPostao/la mojle » 18. 08. 2024. (08:33)

mack je napisao/la:Kuster 19?
Jest da se novi više ne radi, a polovni je rijedak kao i Jeti, ali pokriva sve što tražiš.


Malo mi je to preveliko i teško. Zaboravio sam napisati da će brod od 10. do 6. mjeseca biti ispred kuće u Šibeniku na suhom vezu. I probija mi malo buđet.
Najviše me muči koliko riskiram sa 20 godina starom plastikom na francuzima u odnosu na novog kustera.
Avatar
mojle
New Entry
 
Postovi: 23
Pridružen/a: 12. 07. 2020. (22:17)
Lokacija: Zagreb
Tip plovila: Dalmatinka ven590 + Mercury 9.9

Re: Izbor broda 5m do 6m

PostPostao/la lupis » 18. 08. 2024. (09:05)

To je na tebi.
Za cca isti lovu novo i manje,ili staro i veće,i dodatni troškovi.

Taj 650 ili slični,sigurno će imat osmoze više ili manje,što se sanira ,ali i to je dodatni trošak.
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10482
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Izbor broda 5m do 6m

PostPostao/la mack » 18. 08. 2024. (22:24)

8 mjeseci bude na suhom. Kad sam kupovao, pregledao sam više MF, vozio na 655, mislim da ti je osmoza obzirom na način korištenja najmanja briga.
Avatar
mack
New Entry
 
Postovi: 65
Pridružen/a: 29. 09. 2021. (07:05)
Lokacija: Zadar
Tip plovila: Leidi 600

Re: Izbor broda 5m do 6m

PostPostao/la mojle » 19. 08. 2024. (00:21)

lupis je napisao/la:To je na tebi.
Za cca isti lovu novo i manje,ili staro i veće,i dodatni troškovi.

Taj 650 ili slični,sigurno će imat osmoze više ili manje,što se sanira ,ali i to je dodatni trošak.


Lupis, hvala puno na iscrpnim postovima.
Avatar
mojle
New Entry
 
Postovi: 23
Pridružen/a: 12. 07. 2020. (22:17)
Lokacija: Zagreb
Tip plovila: Dalmatinka ven590 + Mercury 9.9

Re: Izbor broda 5m do 6m

PostPostao/la mojle » 19. 08. 2024. (00:23)

mack je napisao/la:8 mjeseci bude na suhom. Kad sam kupovao, pregledao sam više MF, vozio na 655, mislim da ti je osmoza obzirom na način korištenja najmanja briga.


Hvala, što misliš da će me mučiti vise od osmoze?
I sadašnja barka je preko zime na suhom prekrivena ceradom rađenoj po mjeri tako da je cijela Paluba od prove do krme zajedno s motorom prekrivena.
Avatar
mojle
New Entry
 
Postovi: 23
Pridružen/a: 12. 07. 2020. (22:17)
Lokacija: Zagreb
Tip plovila: Dalmatinka ven590 + Mercury 9.9

Re: Izbor broda 5m do 6m

PostPostao/la lupis » 19. 08. 2024. (08:30)

mojle je napisao/la:
mack je napisao/la:8 mjeseci bude na suhom. Kad sam kupovao, pregledao sam više MF, vozio na 655, mislim da ti je osmoza obzirom na način korištenja najmanja briga.


Hvala, što misliš da će me mučiti vise od osmoze?
I sadašnja barka je preko zime na suhom prekrivena ceradom rađenoj po mjeri tako da je cijela Paluba od prove do krme zajedno s motorom prekrivena.


Ako staviš nov motor,mučit će te jedino manjak slobodnog vremena kojeg bi proveo na moru.

Bivši vlasnik mog MF je pomorac,čovik je brod imao u moru 3 miseca,tako da tu osmoze nema,i za sad nakon gotovo 7 godina što je u moru 360 dana,nisam primjetio,ali je za očekivat da će se pojavit kad tad.
Mada moram priznat da prilikom kupnje nisam davao prednost brodu koji je veći dio godine izvan mora ili vode,mislio sam da je uobičajeno kod tih brodova da je nema,dok danas vidim da ima,pogotovo 650.
Na ove uvozne što se "sređuju" kod nas treba pripaziti,ja bi više volio vidjeti nesređenog,nego sređenog, kupiti nesređenog povoljno pa ga ili sam,ili dati nekome pod nadzorom da ga propisno uredi,da vidiš koliko je osmoze bilo,i da znaš da je to napravljeno kako treba.
Nitko ti neće danas ni povoljno ni besplatno pjeskarit,sređivat podvodno ili radit generalku.

Da sam ti,uzeo bi polovnog francuza, nov motor ,a osmozu ako je ima,ostavio za drugu petoljetku.
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10482
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Izbor broda 5m do 6m

PostPostao/la mack » 19. 08. 2024. (11:14)

lupis je napisao/la:
mojle je napisao/la:
mack je napisao/la:8 mjeseci bude na suhom. Kad sam kupovao, pregledao sam više MF, vozio na 655, mislim da ti je osmoza obzirom na način korištenja najmanja briga.


Hvala, što misliš da će me mučiti vise od osmoze?
I sadašnja barka je preko zime na suhom prekrivena ceradom rađenoj po mjeri tako da je cijela Paluba od prove do krme zajedno s motorom prekrivena.


Ako staviš nov motor,mučit će te jedino manjak slobodnog vremena kojeg bi proveo na moru.

Bivši vlasnik mog MF je pomorac,čovik je brod imao u moru 3 miseca,tako da tu osmoze nema,i za sad nakon gotovo 7 godina što je u moru 360 dana,nisam primjetio,ali je za očekivat da će se pojavit kad tad.
Mada moram priznat da prilikom kupnje nisam davao prednost brodu koji je veći dio godine izvan mora ili vode,mislio sam da je uobičajeno kod tih brodova da je nema,dok danas vidim da ima,pogotovo 650.
Na ove uvozne što se "sređuju" kod nas treba pripaziti,ja bi više volio vidjeti nesređenog,nego sređenog, kupiti nesređenog povoljno pa ga ili sam,ili dati nekome pod nadzorom da ga propisno uredi,da vidiš koliko je osmoze bilo,i da znaš da je to napravljeno kako treba.
Nitko ti neće danas ni povoljno ni besplatno pjeskarit,sređivat podvodno ili radit generalku.

Da sam ti,uzeo bi polovnog francuza, nov motor ,a osmozu ako je ima,ostavio za drugu petoljetku.


Ovo ti je najbolji savjet - polovni francuz, novi motor ili barem da ovaj na njemu središ da ploviš bez upitnika o pouzdanosti.

Pogledaj recimo ovdje, kontaktirao sam čovjeka više puta, nisam ništa kupio (uletila Leidi), možeš uvesti relatvno dobar ali nesređeni broj i sam ga srediti kako treba (o tome sam mislio kad sam rekao da će ti osmoza sa 8 mjeseci godišnje na suhom biti najmanja briga). Nadam se da još radi.
https://www.facebook.com/francenautiqbo ... tiqboats.9

I te brojke i modeli - mislim da MF/Antares imaš realno 3 duljine trupa i hrpu modela, ovisno o godini. Trup cca 5,5 m (modeli 590 - 610, A6), cca 6,2 m (modeli 610 - 650) i trup cca 6,4 m (model 645 - 695, A7).
Avatar
mack
New Entry
 
Postovi: 65
Pridružen/a: 29. 09. 2021. (07:05)
Lokacija: Zadar
Tip plovila: Leidi 600

Re: Izbor broda 5m do 6m

PostPostao/la lupis » 19. 08. 2024. (12:12)

Motor star 15-20 godina sa 1000-2000 sati,kojeg kupiš s brodom polovnog,nemaš šta puno sređivat,dok radi radi.
Kvar otklonit neki kvar ajmo reć jeftiniji,da.
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10482
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115


Natrag na Plastični brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: Google [Bot], som i 9 gostiju.