Limun Primorka

Sve što želite znati o plastičnim brodovima

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Limun Primorka

PostPostao/la pero » 24. 09. 2022. (13:53)

4ever je napisao/la:.. Sta fali ogradi.... Sve
Pari ko da je neko skinia pasaman sa balkona
Drugo, nema toga pajeta koji ce ga zastitit da je ne razbije po najobicnijem maestralu
Kad je ve c platia tribalo bi i da lic i na nesto
Prihvati, varovi, spojevi,, povecaj malo

Meštar je malo pikovo :thumbup:
Ostalo su sve znalci objasnili.
Rexi pi*i naprid :thumbup:
Avatar
pero
Senior Member
 
Postovi: 969
Pridružen/a: 26. 10. 2008. (20:48)
Lokacija: Atlantski ocean
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Pasara Tomos 4

Re: Limun Primorka

PostPostao/la som » 24. 09. 2022. (14:38)

lupis je napisao/la:Taj brod vapi za jednom skladnom rustikalnom drvenom ogradom ,al bit će i ova ok,manje posla oko nje kasnije. :thumbup:


Mislim da bi mali od palube bio Pencilin za jednu prekras u rustikalnu ogradu s recimo par šestinskih kisobrana na krmi za hladovinu.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2971
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: Limun Primorka

PostPostao/la josey » 24. 09. 2022. (15:35)

cinimise da ovi sta ga prcaju nisu u zivotu drzali kljuc 13 u ruci a kamoli obavili ovoliki podhvat sami i PRVI put.
covik ima muda ima volju i ne izgkeda to ni blizu toliko lose kolko se hoce pokazat.

A siguran sam i da covik nezna bas fotografirat, a losa fotka i od ferkana napravi forda.
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2107
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Limun Primorka

PostPostao/la som » 24. 09. 2022. (16:05)

Kad stavi PRVI put pentu na oni nosac brzo cete i ti i on doznati ko je koliko puta imao kljuc 13 u rukama. Ja mu preporucam da ju dobro osigura lancem ili konopom od padanja u more.

Moguce je da i ti lose fotkas pa zbog toga otvaras motore svakih 1000 sati.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2971
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: Limun Primorka

PostPostao/la josey » 24. 09. 2022. (16:14)

bitno da ekt kalaje dobro hladjenje morora hhahahahhahahaha

a ne los afr lol

kupim ti set gedora za rodjendan pa se fotkaj!
mob valjda imas
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2107
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Limun Primorka

PostPostao/la street » 24. 09. 2022. (17:56)

Rexi mislim da si postao jedno 200.koji je htio pomoci drugima oko radova i kojem su popljuvali temu :thumbdown:
Ako je forum zaspao odavno, čini mi se da su moderatori još odavno prije u zimskom snu :mrgreen: i to malo korisnih postova ne pokušavaju sačuvati
Jako me vraca sjecanje na npr. One eyed-a koji se trudio pomoci drugima, pa su ga izivcirali svi i čovjek je stao pisat, a mogao je pomoci jos nekom svojim radovima
Što se mene tice, svaka cast na entuzijazmu, volji i trudu :!:
A sve bude kako ce biti, ne sekiraj se. Ja to ne bi nikad, pogotovo jer mi je to prespori brod za takve muke, al tebi svaka čast. Različiti smo i treba to poštovati.
Ako nešto bude loše, popravit ćeš i biti ćeš sretan što si sam sve :thumbup: ako bude sve iz prve super, još i bolje
Avatar
street
Senior Member
 
Postovi: 606
Pridružen/a: 01. 05. 2009. (12:55)
Lokacija:
Lokacija:
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Ribar 480

Re: Limun Primorka

PostPostao/la ginekol7 » 26. 09. 2022. (06:50)

POTPISUJEM
Avatar
ginekol7
Member
 
Postovi: 490
Pridružen/a: 22. 04. 2016. (07:38)
Lokacija: Stari Grad, otok Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Primorka, Yamaha 25 high trust

Re: Limun Primorka

PostPostao/la Maximus_Navus » 26. 09. 2022. (09:47)

Slazem se ginekolom... Samo sibaj sa tvojom pricom stari.
Zna li se datum porinuca okvirno?
Avatar
Maximus_Navus
New Entry
 
Postovi: 35
Pridružen/a: 22. 02. 2020. (13:01)
Lokacija: Herceg Novi
Lokacija: Herceg novi
Tip plovila: Kvarner plastika primorka 630, Tohatsu 30 4T

Re: Limun Primorka

PostPostao/la Rexi » 26. 09. 2022. (12:28)

Paluba je izbrusena, kitana, namazana gelcoatom i jako lijepo je ispalo. Samo jos trebam jednom proci pa protect i pitura. ali me ova kisa muci.
Jos postoje male rupice od pjeskarenja, mora se dobro posusiti prije nego kitam. Uglavnom trebam jos jedan dan -dva, suha i paluba je gotova.
Nakon toga se bacam na kokpit i kabinu koji bi trebali biti brze gotovi...
Nezahvalno je predviđati jer su se i dani skratili i nestabilno je vrijeme ali blizi se dan porinuca. ja se nadam kroz 15 dana + -

Moguce da cu kokpit, ovisno o vremenu malo modificirati za frizider i jaceru, moram viditi kojim ce to tempom sve ici.
Avatar
Rexi
Old Senior Member
 
Postovi: 1662
Pridružen/a: 02. 10. 2009. (22:42)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Primorka

Re: Limun Primorka

PostPostao/la josey » 26. 09. 2022. (16:46)

samo da ti kazem
ako mislis imat kvalitetan finiš interijera (znaci visoki sjaj bez tockica bilo u drvu i laku ili u plastici nebitno, zazori na vratima minimalni, zazori na spojevima elemenata minimalni...) svo vrjeme koje mislis da ce ri uzet pomnozi sa tri!
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2107
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Limun Primorka

PostPostao/la Rexi » 10. 10. 2022. (20:56)

momci, auto kit - interijer. zasto ne?
imam par kantica pa sam mislio potrositi
Avatar
Rexi
Old Senior Member
 
Postovi: 1662
Pridružen/a: 02. 10. 2009. (22:42)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Primorka

Re: Limun Primorka

PostPostao/la josey » 11. 10. 2022. (06:23)

mislin da ce ti nasa 2-3 clana a koja najbolje rade u plastici rec da nema razloga da ga ne koristis. i ja ga koristim za dobit super finish. olitiga da povrsine budu popeglane ko hauba od auta, i nisam primjetio nikakav problem sa njim. naravno radi se o tankom tankom sloju :thumbup:
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2107
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Limun Primorka

PostPostao/la peroLA » 11. 10. 2022. (08:14)

ja sam isto neke stvari radio u jedrilici autokitom i zao mi je da nisam jos vise jer sve ostalo mi je bilo kompliciranije i skuplje... po meni najvaznije ga je ne koristiti na podvodnom dijelu i vani kad su neki veci zahvati a ostalo da...
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3328
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Limun Primorka

PostPostao/la Rexi » 11. 10. 2022. (20:33)

Idemo dalje.
Nisam niti sam bio svjestan koliko ce to sve trajati. Ono sto sam radeci shvatio da se u ovakvim projektima ne smije zuriti. ne smije imati deadline. Ako treba pricekati susenje, kisu, buru.. treba, nema brzanja.
Tako nekako sam se i poslozio. Nadam se da ce uskoro zaploviti no... iako radim svaki dan poslje posla, ako ne bude, bit ce ljepsi sto duze posao traje ;)

Ono sto isto zelim reci da sam shvatio da svaki majstor, svaki poznavaoc i svaki nepoznavaoc ima svoj i stil rada, i nacin rada i proceduru.
Ja sam slusao sve majstore, kriticare, dobre i lose duse. U nekim stvarima mislim da sam svoj zakljucak dobio dobar, na temelju svega toga. A na nekim stvarima i nisam, i trebao sam slusati "one druge". Kako god, covik je pametniji.

Slike idu u sljedecem postu, krajem tjedna. Sada samo pisem tjek radova a to je..
ↈ paluba kitana jedno 4x i brusena, bas kao sto ste i rekli. Moglo je to jos par puta ali kitanje je gore od heroina, stalno hoces bolje i savrsenije pa sam se... skidao prisilno :mrgreen: U jednom momentu sam si rekao - dosta je. Kad se bude brusio opet za x godina, onda ide nastavak.
ↈ premazano sve sa gelcoatom 2x i izbruseno.
ↈ stavljen high protect. taman jedna kantica onako taman malo da ga rastegnem i potrosim tu kanticu. lagano brusenje.
ↈ light primer dva sloja. ohrapavljeno između.
ↈdonji dio palube, ono di se hoda prova i krma, stavljena dva sloja polyenamel. Drugi sam se zeznuo jer je bio linen white tako da cu nakon stavljanja prozora staviti jos jedan sloj obicne bijele. kao sto mi je i trup.
ↈ na kabinu, nadkabinu i krov stavljen hempel undercoat 2x
ↈ i zavrsni brilliant gloss na kabinu, nadkabinu, krov. Boja red bordeaux. Dva sloja, ali budem jos jedan, treci jer sam primjetio da je tanki iako je premaz jako dobar ali cini se da je tanak dosta.

U planu je bilo jos staviti prozore ali ovo sve sam zavrsavao u subotu navecer a za prozore moram imati dva cijela dana jer neznam kako cu to sve zategnut i pocokat dok bostik ne stisne pa sam si dao citava dva dana da u miru pripremim sve. A i ona kiša mi je poremetila planove.

Ovaj tjedan sam krenuo sa kabinom, iako je vec lagano opjeskarena i obrusena, ostalo je ljepila koje sam sada rucno skidao.
jos malo lagano pobrusit rucno pa cemo i to gelcoatom, primerom i piturom.
Losa vijest je da ono ceg sam se bojao se objestinilo.
Najme odlucio sam skinuti podnice jer je brod nakošen prema naprid pa kada pada kiša ide naprid.
Bio sam u pravu. Kada je bilo kiše da se natopi i motor -bilo na moru ili na suhome, voda bi usla u prednji prostor ispod podnica di nije bilo ventilacije i nije se moglo doci do kuteva i napravila se osmoza i sakupilo puno prljavstine u sve ove godine.
Nista, pilam do kraja tako da kada se uđe u kabinu, prolaz između ležišta budem plastificirao nanovo, spojio sa ležajevima i vidit cemo hoce ici jos koje kutno rebro.
Špera koja se koristila kod pregrada ležaja je isto dala svoje pa i nju treba skinuti, ali mislim da je to bila samo šablona u "ono vrijeme izrade" jer ne vidim joj funkciju neku. Plastika iako je tanka iza te špere, nije dobila po pixi od osmoze. Samo ona sredina koja se punila sa smolom kolumbu. Nije se zastitila plastika nikako nego samo nalilo.

Konstrukcijski postoje rebra po duzini sa unutarnje strane tog gornjeg dna koje sam ispilao, to nije problem ako dobro ucvrstim dno i stranice lezaja.
No onaj predprostor di su obicno ormarici ili wc, tamo ima poprecnih rebra (okomito na smjer ulaska u kabinu). Mislim da cu tamo morati raditi ojacanja jer je to davalo određenu cvrstocu. Taj dio nisam jos otpilao.
Uglavnom. dobit cu na visini oko 15cm.

Trenutno se bavim brusenjem toga svega, gola plastika se nadzire. Treba jos brusit i cistit jer ima masti, prasine, zemlje, svega.
Tu cemo vjerojatno koristiti epoxy sto mi je ostalo jer pitanje dali je kroz neku poru usla voda u kobilicu, a kako svi kazu na svim dalmatinkama i primorkama "izbusi kolubu da iscuri", ocito to svima tako ulazi godinama i vremenom. Ovako cu barem biti siguran da je kabinski sloj siguran bez obzira na stanje kolumbe.
Sjetim se elpassovih rijeci u nekom postu od davno sto sam citao a islo je tipa "vlasnici bi se zacudili na svemu sve plove" :mrgreen:

Toliko od mene. Sada vec projektiram kokpit di ce sjediti vozac, suvozac, frizider i jacera. Strujni ormaric i komande, volan itd.
Ponekad ne mogu spavati od uzbuđenja i to je najslađi dio posla :mrgreen:

Nazalost moje vjestine gelcoata i invertnog rada nije najbolja. Tako da cu konstruirati od spere, upasati sa kitom, staviti par slojeva plastike i ponovno kitati i brusiti. Volio bi da netko to na hvaru radi kaulpom ali ocito svi ovi mestri koje ja znam, to bas ne prakticiraju.

Iako onaj spirun mi je skroz ok! Nije extra ali je ok :mrgreen:
Avatar
Rexi
Old Senior Member
 
Postovi: 1662
Pridružen/a: 02. 10. 2009. (22:42)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Primorka

Re: Limun Primorka

PostPostao/la josey » 12. 10. 2022. (06:33)

a nekad legnes umoran ka pas, a u glavi kuva kako ces sutra nesto rjesit...
i onda zamislis jedno i kad krenes radit napravis drugacije :D

sritno dalje
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2107
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

PrethodnaSljedeća

Natrag na Plastični brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: dottore, Google [Bot] i 4 gostiju.