Limun Primorka

Sve što želite znati o plastičnim brodovima

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Limun Primorka

PostPostao/la josey » 17. 10. 2022. (08:08)

sve je to rexiju jasno

da ga citiram
Danas su ljudi postali gotovani, pogotovo nova generacija. Zaradi - kupi, potrosi i nakon x vremena kupi novo. Potrosacko drustvo. Ne zeli niti probati popraviti. Ne zanima ih.
Ove sitne stvari su razlog zasto imamo svijet kakav imamo. Potrosacki, prenapuceni i sebican. A ujedno i zasto nema ribe.
Ali to je tema za sebe. Hocu ti rec, bavim se informatikom, vodim hotel(e) i prije mi je to bio hobi a sto sam stariji razmisljam o kupnji polja i offgrid zivotu i maknut se od klasicnog stila zivota.
Ovaj brod je dokaz da ne treba iskustva ako postoji volja. Iskustvo se nauci, na tezi ili laksi nacin.
A razina andrenalina i uzbuđenja je veca nego kada se kupi novi auto, ili novi brod.


ginekol, nadan se da smo jos uvik u vecini mi koji razmisljamo tako ko ti, ja , rex
znas ono bolje da umre selo nego obicaji, parimise da kod nas selo zivi al obicaji odlaze pomalo :(
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2114
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Limun Primorka

PostPostao/la Rexi » 17. 10. 2022. (09:23)

ima svakakvih, neki su tu na forumu profesionalci u brodogradnji, koji rade da bude savrseno, a nacelno onda mozda nemaju doticaj sa starim brodovima, evo moj je star 50 godina. grba tu i tamo meni ne umanjuje veselje da zaplovi sa novom obnovljenom linijom i strukturom.
Naravno nekome je to nedopustivo i to je ok.
4ever mi je recimo dao savjete koje mi jako puno znace, s druge strane nije bas zadovoljan mojim uratkom :mrgreen: i to je skroz ok, svatko ima svoj ugao pogleda i shvacanja.

ono sto meni recimo smeta je mjesanje osobnog ukusa sa profesionalnim misljenjem.
npr. za moju platformu imamo one koji kazu da moze izdrzati motor od 40ks (redom svi koji su vidili u zivo), s druge strane imamo tu komentare da ne moze izdrzat pentu od 5ks.

Slicni su komentari bili i kod ginekolovog spojlera, pa eno plovi i lovi ribice i uziva. Mislim da je to sustina problema mis-komunikacije pa cak i tenzija.
U jednoj od tema sam postavio pitanje epoxy vs polyester. Nitko nije rekao da je isprobao, test neki. nesto argumentirano. I slazem se hebeno je tesko bilo pazit da epoxy ide na epoxy a da ne premazem poliesterom. No nacin rada je extra razlicit u korist epoxy-a. Ali to su sve moji amaterski dojmovi. Na kraju ce ispasti da nitko sa njime ne radi a svi su meštri od plastike i znaju da je loše sa njime raditi.
Avatar
Rexi
Old Senior Member
 
Postovi: 1662
Pridružen/a: 02. 10. 2009. (22:42)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Primorka

Re: Limun Primorka

PostPostao/la josey » 17. 10. 2022. (09:27)

radija san ja sa poliesterom, viniliesterom i epoksijem, al ja ne da san amater ja san a od amatera, i ove dvi zadnje san koristija viniliester jedanput epoxy 3-4 i to je to.
tako da sta bi ti ja pametno moga rec po tom pitanju, neznam, al cisto sumnjam da bi ti pomoglo pa san sukladno tome i presutija.
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2114
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Limun Primorka

PostPostao/la peroLA » 17. 10. 2022. (09:35)

ja bi se samo ubacio na "bolje da propadne selo, nego običaji", moj komentar na ovo jeste da stvari koje se ovdje na forumu rade ustvari nisu običaji, običaji su u lučicama i kad se tamo anazira i popriča s ljudima ipak ima dosta razlike od običaja do projekate koje vidimo ovdje na forumu... za običaje jesem svakako... jedan od prvih starih običaja jeste kupit plastičan brod radi manjeg otdžavanja i jednostavnosti, a ovdje imamo slučajeva da se kupi plastika pa da se radi neubičajeno tj radi se ono što večina nebi, tako da ja podržavam običaj ali recimo da ne podržavam projekte koje su radil od mopa naprijed ekipa godinama i malo tko je od njih na kraju zaplovio, onaj tko je uspio zaplovit bar je djelomično opravdao projekt... ali tradicija i običaj kreće od prvog koraka odabira i kupnje plovila da se odabere nešto što u globalu štima pa se to sredi i dorađuje, ali bez ogromnih i upitnih intervencija, radit se mora uvjek ali pitanje što... i da ne palim dalje teme neću nabrojat ono što po meni nije običaj, nego ću samo reć da je običaj plovit
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3341
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Limun Primorka

PostPostao/la peroLA » 17. 10. 2022. (10:00)

još jedne anegdote sam se sjetio, dok sam dalmatinku i primorku sređiva i eksentričnom brusilicom skida koper i ubio se za uvjek, nono mi se smijao, kao još i jedan njegove generacije, čitav život na moru, tek kasnije sam naučio da se to ne radi..nakon što mi je više puta koper izlazio iz suza u oku, iz nosa iz uha
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3341
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Limun Primorka

PostPostao/la josey » 17. 10. 2022. (10:12)

aj prosvjetli nas, cime se skida? rašketom?
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2114
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Limun Primorka

PostPostao/la peroLA » 17. 10. 2022. (10:19)

pa kako i rexi napravio pjeskarenjem naravno ako je moguće a inače i rašketom je bolje nego ekcentričnom pogotovo meki koper... ovo za skidanje sam dao svoj primjer toga što sam slušao forum a ne običaje pa sam se naguta sra*** više nego ljudi koji su cijeli život na moru...
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3341
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Limun Primorka

PostPostao/la josey » 17. 10. 2022. (10:26)

brate u vrime mog dide niko nije cuja za pjeskarenje u lucici, a skidanje rašketon bi trajako cca 4 dana.
ja gliser od 5m obrusin za 15min rotovibracjonom.
je da buden crn ko da san ovi tren izasa iz rudnika ugljena al jbg.
evo jos nisan crka od kopera
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2114
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Limun Primorka

PostPostao/la 4ever » 17. 10. 2022. (10:58)

... Rexi jos jedanput svaka cast na volji
Nije mi namjera bila uvridit te nego ukazat na bitne greske koje ja vidim a mozda i drugi ali...
Sanacija dna posli pjeskarenja se mora obavit kako triba inace vec iduce godine kad ga izvadis pokazace problem
Sta se plastificiranja tice dvi mate vec rade posa dovoljan da neće puknit, noviji brodovi su spajani, trup i paluba, epoxi kitom zamisanim sa aerosilom bez mata tako da nisam ni na to mislia ali plastika priko delkota ne ide niti plastika priko epoxi filera
Osmoza, ako santine nisu dobro zasticene prije ce uhvatit nego izvana
Na kraju i ja imam brod 84 godiste koji je ispilan sto puta, samo korito je original tako da je selo zadovoljno
Avatar
4ever
Old Senior Member
 
Postovi: 1100
Pridružen/a: 07. 12. 2010. (21:42)
Lokacija: Omiš
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: adriatic790 m 34T

Re: Limun Primorka

PostPostao/la peroLA » 17. 10. 2022. (12:02)

josey je napisao/la:brate u vrime mog dide niko nije cuja za pjeskarenje u lucici, a skidanje rašketon bi trajako cca 4 dana.
ja gliser od 5m obrusin za 15min rotovibracjonom.
je da buden crn ko da san ovi tren izasa iz rudnika ugljena al jbg.
evo jos nisan crka od kopera

Govorio sam o kompletnom skidanju do geqlcota o visdnevnom brusenju
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3341
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Limun Primorka

PostPostao/la pero » 17. 10. 2022. (12:21)

Staklo,rašketa ili brener :thumbup:
Avatar
pero
Senior Member
 
Postovi: 969
Pridružen/a: 26. 10. 2008. (20:48)
Lokacija: Atlantski ocean
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Pasara Tomos 4

Re: Limun Primorka

PostPostao/la josey » 17. 10. 2022. (13:22)

dobra roto vibracjona, ne da skida do gelcoata nego skida do plastike.
je da ima vise prasine nego u lokalnom kamenolomu, al ajd nije da to radis svaki dan.
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2114
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Limun Primorka

PostPostao/la som » 17. 10. 2022. (17:31)

Uživajte dok mozete pjeskariti brodove gdje stignete jer se vec lagano pocelo zabranjivati pjeskarenje van mjesta koja ne zadovoljavaju uvjete.
Ako niste znali stiglo XXI. stoljece.
Najbolje i uz to jos ekolosko je sa sodom za pjeskrenje a i ne ostecuje plastiku kao pjesak. Skida stari koper i slobodno se cisti i motor, ne radi stetu kao pjesak. Nije to tako skupo a i niko to ne radi svake godine.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2975
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: Limun Primorka

PostPostao/la peroLA » 17. 10. 2022. (18:27)

Ja se nadam da mi nece ni trebat... a trebalo bi mi ukoliko je osmoza i sto slabih slojeva kopera...dok je jedan i izgleda zdravo ispod nema ni potrebe
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3341
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Limun Primorka

PostPostao/la josey » 17. 10. 2022. (18:36)

some ne zajebavam nego nisam upucen,
kod nas pjeskare suhim ledom. to ce i dalje moc?
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2114
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

PrethodnaSljedeća

Natrag na Plastični brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: Google [Bot] i 1 gost.