Limun Primorka

Sve što želite znati o plastičnim brodovima

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Limun Primorka

PostPostao/la som » 17. 10. 2022. (18:55)

Suhi led i soda bikarbona na otvorenom da a za pjesak posebni uvjeti.
Polako to ide kod nas ali dosle su i kacige na glavi svih na motorima.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2970
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: Limun Primorka

PostPostao/la Rexi » 25. 10. 2022. (22:03)

Nastavak radova.

Kao sto sam prethodno rekao, podnice u provi su dignute, bilo je... koma. Nakon prvog ciscenja i brusenja je izgledalo ovako..
slika slika

masti, dva mjehura osmoze, srecom povrsno. tj. ovaj siroki u sredini je bio zaustavljen jer je kolumba punjena ostrim kamencicima tj šoderom pomjesano sa smolom.
Imao sam pravo kada sam rekao da je kada se brusi kao da brusim kamen :mrgreen:
To se vidilo tek kada sam ocistio malo bolje
slika slika

dobra vijest je sto je tu osmozu zaustavila ta smola sa kamencicima aka beton. Dobro sam pobrusio i izbio taj mjehur. Nakon jos par ciscenja, brusenja i micanje trule sperploce na bokovima prema lezajima - koja se inace vidi sa unutarnje strane spremista u visini cca 30cm kao pojacanje. Ta spera je bila losa prvih 2-3 cm od poda.
Na red je doslo plastificiranje. Tu sam koristio preostalog epoxija. Izdrzat ce narednih 30 godina cak ako je i u kolumbu procurilo, a cak ako i otpadne kolumba - pricam na glas, brod ce plutati i nece potonuti 8-) - ka boston wealer price kad ga izrezes na pola da ne potone :mrgreen:

losa je vijest sto neznam dali je kapala voda u kolumbu odozgora. sada nakon temeljitog brusenja se vidi povrsinska delaminacija spoja ispune kolumbe, ali mislim da su to samo rubovi nakon brusenja. Mozda sam u krivu.. a mozda ne. neznam. no nije niti bitno. Cinjenica je da je bruseno dosta, iako se vide jos crne flekice po spojevima plastike. Cak se vidi pri dnu slike beton sa sitnijim pjeskom - tu je bilo ono drvce koje sam spominjao. Mislim da je tu bio zavrsetak ispune kolumbe, zato je tako neravno i kupusano.

nakon jos par ciscenja i brusenja, plastificiranje i kitanje. 8 slojeva mat i roving s tim da sam zavrsio sa trecim rovingom velikim da dobijem ravnu podnicu koj je lakse kitati jer je sama po sebi puna kosina:
slika
slika
znam da sam trebao i one dolje bocna rebra ocistiti ali.. nisam. nisam imao vise epoksija a te stranice ce se drugacije zatvarati pa se nisam sa time zamarao.

Nakon toga ono cega me iskreno bilo strah raditi.. jer zajeb znaci odgoda od minimalno 10tak dana i dodatni troskovi.

ↈ Prozori

Krenuo sam sa oznacavanjem pripijanja prozora na brod, te to oznacio sa krep trakom na prozoru i na brodu.
Ti djelovi idu sa primerom. Koristio sam bostik fast tack i primer g plus.
Za sve zainteresirane, primera ima dosta za 10 prozora primorke i to 4+ sloja. Obavezno zatvarati cim se izlije mala kolicina za mocit kist ili krpicu jer se susi u roku minutu dvi.
Ja sam stavio dva sloja na prozor i dva sloja na brod i jos mi je ostao. Kazu da nije dobro koristiti kasnije, a negdje sam nasao da je ok narednih 24 dana.. neznam sto je tocno ali eto, ne trebam vise ionako.
Kad sam izbrojao tih 10 prozora sam sam sebe pitao sto mi je to trebalo. hebenih 10 prozora :lol:

Kada sam krenuo to raditi.. tek sam onda vidio koliko su okviri na brodu krivi, izvitopereni itd. Al ok, stisnem zube i perem dalje.
Za razliku od vida - koje nisam htio koristiti, kod njih pleksi se prilagodi tim neravninama, kada ide na silikon onda se silikon mora prilagoditi tim neravninama tj. negdje ce biti vise a negdje manji sloj. Također ovisno o prozoru negdje je širi sloj, a negdje tanji. Rubovi znaju biti ovisno o kosini i po 15 cm sto je kada se pridoda izvitoperene neravnine, jako tesko popuniti.
S obzirom da to radim prvi puta - nije ispalo kao profesionalcima. U nekim djelovima je ostalo zraka, svega na 2-3 mista. Aj hebes ga.
Osim spoja, uzeo sam opet krep traku pa zaljepio sa unutarnje strane između ruba plastike prozora i 2-3mm od prozorskog unutanjeg ruba.
Ideja je jednostavna. Silikoniranje dodatno iz unutra.
i....
jos jednom ista stvar, silikoniranje iz vani sa istom procedurom. krep traka, od ruba prozora zalipio plexi te jos jedna traka 2-3mm od ruba plastike prema vanka. Silikonirao i to je to. Ispalo je zadovoljavajuce. Prozori kabine izgledaju dobro, nadkabine.. okeish. Vidi se rad amatera ali siguran sam... mislim. ono. poprilicno siguran da nece pustati vodu. Niti otpasti. valjda. :mrgreen:
Debljina je bila 5mm+, kao u sluzbenim uputama iako prodavac - nas, navodi 2mm.


Silikona je bilo kao u onom vicu sa Mujom u kanadi i grtalicom. Imao sam jedno 10 krpa, a nakon zavrsetka sam jos susjedu uzeo par :mrgreen:

slika slika slika

i zavrsni izgled. Malo je mracno pa se slabije vidi..

slikaslika slika slika

Jos par rijeci o Bostiku. Zadovoljan sam - jako. Nisam mjerodavan jer sam to radio prvi i jedini put.
Koristio sam one tregere sto se koriste kod motora i automobila na rastezanje. Zakacio ih na ogradu i rubove nadkabine.
Dovoljno je pridrzati par minuta prozor da ne sklizne. Nakon par minuta drzanja i laganog pritiskanja moze samostalno stajati ali je potrebno jos svako malo pritisnuti.
Ja sam napravio drvene klinove pa sa time podbocio. Fast Tack se stvrdne nakon cca 15-20min i dobije se smjesa kao npr.. glina.
Nije jos cvrsta ali se stvrdnula i drzi - sto je najbitnije.
Mazao sam prozor (preko onog primera) i samu plastiku okvira di dolaze prozori. Tako da je to dobro leglo i cak sam jedva pomaknu za par mm kada sam jedan prozor trebao pomaknuti nekih 10 sekundi nakon sto sam priljepio prozor i stisnuo rubove.

U usporedbi sa Sikom 295UV.. Sika je za fini rad ali nema sanse da sa njime montiram bez vida jer je puno puno sklizaviji i sporije radi.

ↈ Dodatna opcija bi bilo opiturati sa vanjske strane jednolike crne trake da sakrijem taj "zrak" tj. neispunjene praznine pleksija ali nisam siguran da cu to raditi.

Osim ovih radova,
ↈ zatvorena je rupa u kokpitu di je bila osovina, kitana 4x da bude ravno. Mislim. relativno ravno. Ubio sam se :D
ↈ Sada je zatvorena i rupa di je bio unutarnji motor i u tjeku je kitanje i ravnanje. Moram priznati da je u meni bio jedan cudan osjecaj kada sam to radio. Doslovno kao da zatvaram jedno poglavlje starog broda i otvaram novo, drugacije. Pomalo nostalgican osjecaj, iako nisam prvotni vlasnik.
ↈ Kitane klupe kokpita jer su i one bile pjeskarene. Svaka 3x i brusena.
ↈ U međuvremenu kupljen frizider, jacera, sajle, crijeva, akumulator, itd.
ↈ Spremista u provi su pobrusena, namazana gelcoatom 2x te uskoro ide primer i pitura.
ↈ ugrađen ispust. Odustao sam od spustanja kokpita.

Sada ide zabavniji dio posla. Pituranje kabine primerom i piturom, nadkabinin krov sa unutarnje strane, te nakon sto rijesim podnicu sa kitanjem i brusenjem izrada praga.

A onda idu one finese. napravit cu dodatne ukrute između boka i kokpita. Proveno spremiste treba izbrusiti, plastificirati rubove sa unutarnje strane i izbusiti rupe za odliv vode. I naravno zastititi od vlage konopa.
Nakon toga se bacam na struju, itd. Jos poneki rad i odrad.

Toliko za sada :wave:
Avatar
Rexi
Old Senior Member
 
Postovi: 1662
Pridružen/a: 02. 10. 2009. (22:42)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Primorka

Re: Limun Primorka

PostPostao/la peroLA » 26. 10. 2022. (08:20)

dali si stavljao primer na plastiku ili na plexi? ako si stavio i na plexi onda bi sakrlio silikon isto kao i farba... ja na jedrilici imam jako zatameljno i ne vidi se na primorki smo bili obojali čak se taj dio brzo odradio... na jedrilici isto sam imao iznenađenje na kraju ljeta kad sam primjetio da se jedan prozor odljepio pa sam ih nanovo zaljepio i isto je bio primer samo na plastici a ne na plexiju i to mi se nije sviđalo jer prozor se lako odljepio i silikon na plastici je bilo full zaljepljeno, pa smatram da je primer trebao i na plexi. na Primorki kako sam rekao bilo je ofrabano i vide su bile, trajalo je 4 godine na jedrilici je bez vida i vidjet ćemo koliko će trajat... sve je bez primera, i samo bostik 009... ja prozore mrzim i u svakom pogledu ću ih gledat izbjeć eliminirat i pokrpat tek da ne puštaju...
i već ti neko bio spomenuo natkabinu nije trebalo zatamnjivat, ideš zimi na lignje rosa ovo ono loša vidljivost.. ja nisam imao zatamljena ali radi opreznosti sam često noći gledao sa strane i preko natkabine
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3328
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Limun Primorka

PostPostao/la Rexi » 26. 10. 2022. (08:32)

primer na plexi i na okvire na brodu, jedno i drugo. na fotki sam slikao samo di sam pobrusio pleksi, nisam nakon stavljanja primera jer sam ima pune ruke posla (nema toliko mista za sve prozore poslagati, paziti da prasina i necistoca ne pada itd.)
Avatar
Rexi
Old Senior Member
 
Postovi: 1662
Pridružen/a: 02. 10. 2009. (22:42)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Primorka

Re: Limun Primorka

PostPostao/la peroLA » 26. 10. 2022. (08:35)

aha kužim, ali kako onda da primer na plexiju se ne ponaša kao da si ofarba zar je primer proziran? ili sam nešto krivo shvatio.. mislim na to da ako je primer na prozoru da se onda silikon nebi trebao vidjet i automatski osim estetske ima i efekt uv zaštite silikona
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3328
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Limun Primorka

PostPostao/la peroLA » 26. 10. 2022. (08:43)

osjećaj za prostor um nije bio čudan, nego sasvim pravilan i nadam se da će prestat kad zaploviš i budeš zadovoljan time šta si napravio u protivnom će uvjek ostat taj osjećaj
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3328
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Limun Primorka

PostPostao/la Rexi » 26. 10. 2022. (08:48)

Ako gledas prozor sa vanjske strane.

razlika je dali na obojan primer (crne boje) sa unutarnje strane dođe iza njega ispuna crnog silikona (bude crno kao mramor gledano iz vanka), ili ostane neispunjen (u usporedbi sa ispunjenim dijelom bude svijetlija nijansa crne).

Ovi crni rubovi su zapravo primer+crni silikon a izgleda kao zatamljenje na automobilu na vrhu prednjeg stakla. Tamo di sika nije uspio doci do kraja, tamo je sivkasto a ne crno

....nadam se da će prestat kad zaploviš i budeš zadovoljan time šta si napravio u protivnom će uvjek ostat taj osjećaj


Prosao je cim je plastificirano jer brod sada ima citav prostor za koristenje, prohodnost, iskoristivost bez da se zapinje, penje. Brod postaje ono sto sam si zamislio
Avatar
Rexi
Old Senior Member
 
Postovi: 1662
Pridružen/a: 02. 10. 2009. (22:42)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Primorka

Re: Limun Primorka

PostPostao/la lupis » 26. 10. 2022. (09:00)

..
Zadnja izmjena: lupis; 26. 10. 2022. (09:02); ukupno mijenjano 1 put/a.
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10370
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Limun Primorka

PostPostao/la lupis » 26. 10. 2022. (09:02)

10 prozora a nijedan se ne otvara,+ nema krovnog prozora,+ta škura boja na kabini...,+ što se ti tamni prozori griju 10× više nego oni bez tona ili minimalnog tona..,vebasto ti neće trebati...,ali tko golom kožom dotakne tu kabinu ljeti po suncu bit će well done..

Al dobro,prvi ti je put... :thumbup:
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10370
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Limun Primorka

PostPostao/la Rexi » 26. 10. 2022. (09:35)

Lupise, vozis pre dobar brod da znas cari uzarenog broda.

Po ljeti kada sjednes dupencem na vruci brod pa se sve zacrveni, uzmes rukom mora i polis brod, zatim stavis peskir i sidnes. Bila bijela ili crvena, ili tamno zelena kao npr kod mnogih Colnago glisera o kojima se ne vodi ovoliko rasprava na temu boje, neminovno je da je povrsina vruca.
Mozda - cu imati manje galebova na brodu, sta mislis o toj teoriji? :lol:

Razlika sigurno postoji, ali i jedno i drugo bude toliko zagrijano da se ne moze hodati- sjesti. Bez obzira na brod ili boju. To je cinjenica usrid ljeta. Pa tako i kod tebe.

U svakom slucaju, brod jos nije gotov, pa tako niti paluba :shh:
Avatar
Rexi
Old Senior Member
 
Postovi: 1662
Pridružen/a: 02. 10. 2009. (22:42)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Primorka

Re: Limun Primorka

PostPostao/la dimulius » 26. 10. 2022. (09:49)

Rexi je napisao/la:Razlika sigurno postoji, ali i jedno i drugo bude toliko zagrijano da se ne moze hodati- sjesti. Bez obzira na brod ili boju. To je cinjenica usrid ljeta. Pa tako i kod tebe.


Rexi, ovo jednostavno nije tocno.
Razlika je ogromna!
Po biloj/kremastoj povrsini broda mozes normalno sidit, hodat, lezat usrid najvruceg litnjeg dana.
Vec po malo tamnijoj tikovini ne mozes hodat bosom nogom koliko to bude uzareno. Ovo tvoje bit ce pakleno kad dotaknes.

E sad, ta razlika na koju ti se zagrijava povrsina kabine i natkabine, u odnosu na bilu recimo, bit ce tolika da neces moc boravit u kabini po litnjem danu. Crni prozori ti takodjer ne pomazu sto se vrucine tice.

Dodatno, crni prozori na natkabini onemogucit ce ti ikakvu nocnu plovidbu.
Avatar
dimulius
Old Senior Member
 
Postovi: 2308
Pridružen/a: 27. 10. 2010. (22:20)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: G23 Yanmar 4LHA HTP

Re: Limun Primorka

PostPostao/la som » 26. 10. 2022. (09:50)

Ovaj brod ce biti dobar iskljucivo za dnevne izlete. Dnevne mislim za voznju iskljucivo danju jer se kroz taj pleksi ( dok je još nov a kamoli kad ga malo ubije sol i sunce ) po noci ne vidi k...a tebe.

Kad ga liti zapali sunce ne pomaze ni sustav zalivanja tankova nafte ka u Omišlju.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2970
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: Limun Primorka

PostPostao/la peroLA » 26. 10. 2022. (12:39)

sve stoji osim crnih prozora na kabini, jer svi imaju crne prozore na kabini, e sad sa vanjske strane da peču nisam primjetio, tikovinu jesam, bijela plastika ne peče... meni recimo kad sam stavio koltrina na mjesto na primorki je dosta značilo, velika je bila razlika... ja sam na primorki ima kraću verziju natkabine pa se za ljetnih vrućina u plovidbi samo malo nagnula glava i eto zraka, a kako je bila stara verzija koja original ima krovni veliki otvor nije bilo problema ni nutra, plus je bilo dodatni otvor kroz spremište za sidro... krov je bio debelo izoliran... puno njih je spominjalo ventilatore meni nikad nije treba, sad ga imam i nikad ga nisam palio... ali razmišljam o onom ventilatoru sa grijanjem za odmrzavanje stakla na autu
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3328
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Limun Primorka

PostPostao/la josey » 26. 10. 2022. (13:27)

ok dobro, jel pogrisija? je,
jel pita? nije
e pa kad bude tija ispravit gresku, pitace ili nece pa ce mo mu pomoc.
sta ste ga odma ukopali nije ni isplovija :(
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2102
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Limun Primorka

PostPostao/la lupis » 26. 10. 2022. (13:56)

peroLA je napisao/la:sve stoji osim crnih prozora na kabini, jer svi imaju crne prozore na kabini, e sad sa vanjske strane da peču nisam primjetio



Nasloni se golim leđima na ovakve prednje prozore... ;)
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10370
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

PrethodnaSljedeća

Natrag na Plastični brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.