Limun Primorka

Sve što želite znati o plastičnim brodovima

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Limun Primorka

PostPostao/la ginekol7 » 10. 01. 2022. (11:54)

Haswing, što je to? I za tu cijenu?! Minkota sa GPS dođe 25 000...
Avatar
ginekol7
Member
 
Postovi: 489
Pridružen/a: 22. 04. 2016. (07:38)
Lokacija: Stari Grad, otok Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Primorka, Yamaha 25 high trust

Re: Limun Primorka

PostPostao/la Pepe777 » 11. 01. 2022. (21:01)

ginekol7 je napisao/la:Haswing, što je to? I za tu cijenu?! Minkota sa GPS dođe 25 000...

Haswing je marka ,minnkota 12v 55lb dođe 17 500kn +cca 1000kn dodataka tipa kabel osigurač quick release , akumulator ne računam....uglavnom snaga haswing i minkota je ista... mala razlika u kvaliteti i to je to
Avatar
Pepe777
New Entry
 
Postovi: 8
Pridružen/a: 23. 08. 2021. (10:50)
Lokacija: Kastela
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Monark670. VM115hp

Re: Limun Primorka

PostPostao/la ginekol7 » 12. 01. 2022. (14:52)

Tnx, vrijedi razmisliti :thumbup:
Avatar
ginekol7
Member
 
Postovi: 489
Pridružen/a: 22. 04. 2016. (07:38)
Lokacija: Stari Grad, otok Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Primorka, Yamaha 25 high trust

Re: Limun Primorka

PostPostao/la Maximus_Navus » 13. 01. 2022. (14:40)

Evo da napisem koju pametnu :)
Na racun spojlera krmenog... elem, ovakva primorka bez nadkabine je preslikana adria 660. Moze ih se jos naci ponegdje, a mislim da ih u novom sadu prave i dalje. Sugestija bi bila da se pogleda kako oni izvode spojler pa dobiti jasnu sliku. U principu dobije se.platforma od nekih 70 cm koja uz kvalitetnu finalnu obradu definitivno ima punu funkciju.
VM na primorci je za mnoge bogohuljenje, ali ja sam na mojoj to relativno uspjesno rjesio ( pogledaj moju temu Primorka refit stage1). Tohatsu od 30 ks je sjeo kao samar budali;) kamo srece da.sam uzeo od 40 ;)
Sve u svemu sretan rad mestre:)
Avatar
Maximus_Navus
New Entry
 
Postovi: 35
Pridružen/a: 22. 02. 2020. (13:01)
Lokacija: Herceg Novi
Lokacija: Herceg novi
Tip plovila: Kvarner plastika primorka 630, Tohatsu 30 4T

Re: Limun Primorka

PostPostao/la pero » 14. 01. 2022. (16:46)

Maximus_Navus je napisao/la:Evo da napisem koju pametnu :)
……..adria 660. )

Norveška Saga …
https://www.mojaladja.com/forum/index.p ... 19.15.html
Avatar
pero
Senior Member
 
Postovi: 969
Pridružen/a: 26. 10. 2008. (20:48)
Lokacija: Atlantski ocean
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Pasara Tomos 4

Re: Limun Primorka

PostPostao/la Maximus_Navus » 14. 01. 2022. (22:00)

Bravo @ pero :)
Upravo sam o toj barci pisao ;)
Eto iz prve ,tj druge ruke ideje za limun))
Avatar
Maximus_Navus
New Entry
 
Postovi: 35
Pridružen/a: 22. 02. 2020. (13:01)
Lokacija: Herceg Novi
Lokacija: Herceg novi
Tip plovila: Kvarner plastika primorka 630, Tohatsu 30 4T

Re: Limun Primorka

PostPostao/la Rexi » 19. 03. 2022. (17:43)

Po pitanju bokostitnika - odluka je pala, mice se guma, nema vise dileme.

Ono sto mi je cilj je da ogradu pricvrstim za vanjski obrub i da vide ne idu u kabinu na niti jedan nacin. Znaci neka ukruta kroz koju drzac ili vida prolazi a da to nije kabina, paluba. I naravno da taj proboj ne stvara problem zadrzavanja vode.

Imam prvu opciju da rubove koji su drzali bokostitnik otpilam i plastificiram ravno. Vidio sam da mnogi to tako odrade.
To mi je ok... ukoliko ne uspim smisliti rjesenje za ogradu, ovo mi je skroz ok.

Druga je da preko gume samo plastificiram pa dobijem zaobljeni ukrucen obrub.
Ovo malo zvuci zbrkano i nisam siguran kako bi se par slojeva vune ponasalo na gumenoj podlozi.
Djelomicno rjesava moju problematiku ali dugorocno vidim problem kada voda uđe unutra jer vida bi prosla plastiku, gumu i opet dosla do spoja trupa i palube. Jos uvijek mi je draza opcija nego staviti nosace ograde na palubne rubove koji ulaze u kabinu.
slika
slika

To bi bilo oko 5cm sirina i 3cm debljina, dovoljno za nosac za ogradu.

Treca opcija, koju jos nisam razradio bi bila modificirana ova prva i druga opcija.
Maknit spoj trupa i palube,plastificirati i staviti nesto.. nekako na sto ce ici drzaci ograde.

kao kod klasicnih drvenih brodova ovako nekako. Jel bi se dalo nesto slicno od plastike? uzet neku cijev za kalup pa sekciju po sekciju da prati trup.
slika
Avatar
Rexi
Old Senior Member
 
Postovi: 1662
Pridružen/a: 02. 10. 2009. (22:42)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Primorka

Re: Limun Primorka

PostPostao/la macro » 20. 03. 2022. (16:40)

Ne vidin šta ćeš dobit s tim montiranjem ograde na bokoštitnik osim problema. Voda će ti ako nije riješeno kako triba ulazit ovako i onako.
Pitagorin poučak: 24 riječi

Molitva Oče naš: 66 riječi

Arhimedov poučak: 67 riječi

10 zapovijedi: 179 riječi

Američka Deklaracija nezavisnosti: 1.300 riječi

Američki Ustav sa svih 27 izmjena i dopuna: 7818 riječi

Propisi EU o prodaji zelja: 26.911 riječi

Smrt EU, sloboda narodu
Avatar
macro
Old Senior Member
 
Postovi: 2725
Pridružen/a: 07. 10. 2009. (15:07)
Lokacija: Od Brača do Pelješca
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Samonadokaradnja 550, Merc 90, Merc 5, mazgun

Re: Limun Primorka

PostPostao/la josey » 20. 03. 2022. (18:49)

tis ludji od mene.
ti si kupija brod i SVE minjas na njemu.
ima li sta sta ce ostat na tom brodu jer vidin da ni motor nece :(

(isprika, brodici)
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2098
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Limun Primorka

PostPostao/la Rexi » 20. 03. 2022. (22:12)

bio bi luđi da sam kupio novi pa ga pilao :lol: Eventualno kit verziju.. Ali nakon novog VENa ne bi hvala... kvaliteta je zero naspram ovog dede od Primorke.

uzeo sam bilježnicu i poceo mjeriti sve, trenutno stanje. Pa onda ukomponirao trenutno stanje sa svojim željama.
Posjetio sam kolegu forumasa koji je napravio slicne prepravke i to je neki novi brod, bas za gust i razonodu koju i sam zelim.
Iako je i ovaj odlican ali kao i uvijek - onaj neki ali sto smeta ili bi drugacije.

Vidit cemo dali cemo u prvoj fazi pod spustati za 15cm do pregrada. Krma se priprema za prihvat vb motora uz zadrzavanje prostora od platforme. Teoretski bi tu mogao stat frizider i baterije.

Motor.. da. Previse meni oduzima vremena da dobar mestar dođe, a svako vađenje je muka isusova. Obozavam kako dizel radi i da se svaka njegova mehanicka radnja moze nauciti poprilicno jednostavno. Ali velik je i on i kormilo i ispusni sistem... Tako da je prelomilo - vb.

Današnji EFI motori trose mozda malo vise (ako) od dizela. Cijena dizel - benzin u zadnjih godina nije neki faktor razlike. Mislim cak da je pouzdanost isti na razini jednog i drugog (uz pravilno koristenje), jedino sto dizel moze nadzivit mene, a taj EFI vjerojatno ne bude... no nek izdrzi 10 godina i prst u uho, onda cemo ionako svi skupa preselit na mjesec elektro vjetrenjacama.

E da, nadkabina ostaje, sanirat cemo to drvo sa dva palca istrunule daske jer je ostalo zdravo :thumbup:
Mozda prozore zamjenim.
Sad ga vadim ovi tjedan i ide pjeskarenje kompletnog broda. Zatim idu dodatna pojacanja limun krme za svaki slucaj iako mislim da je to dovoljno cvrsto kao cjelina.
Paralelno sa time ide platforma i prihvat motora, rjesavanje bokostitnika, krpanje nadkabine priprema hardtopa tj. solara. Pituranje. A onda ako bude srece bacam se na pilanje kokpita. Jos negdje u svemu tome ide vađenje motora i ciscenje od masti santina i motornog prostora.
Skica za spirun je spremna i da danas nije bila F1, bacio bi se na kalup :mrgreen:
Avatar
Rexi
Old Senior Member
 
Postovi: 1662
Pridružen/a: 02. 10. 2009. (22:42)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Primorka

Re: Limun Primorka

PostPostao/la josey » 20. 03. 2022. (23:46)

planovi su ti dobri ;)

vb nuzno nije manje trajna opcijaod dizela. ima ih sa po 6000 uri.
tako da ako ce te dizel nadzivit, nadzivit ce te i benzinac.
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2098
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Limun Primorka

PostPostao/la lupis » 21. 03. 2022. (08:49)

Rexi je napisao/la:bio bi luđi da sam kupio novi pa ga pilao :lol: Eventualno kit verziju.. Ali nakon novog VENa ne bi hvala... kvaliteta je zero naspram ovog dede od Primorke.

uzeo sam bilježnicu i poceo mjeriti sve, trenutno stanje. Pa onda ukomponirao trenutno stanje sa svojim željama.
Posjetio sam kolegu forumasa koji je napravio slicne prepravke i to je neki novi brod, bas za gust i razonodu koju i sam zelim.
Iako je i ovaj odlican ali kao i uvijek - onaj neki ali sto smeta ili bi drugacije.

Vidit cemo dali cemo u prvoj fazi pod spustati za 15cm do pregrada. Krma se priprema za prihvat vb motora uz zadrzavanje prostora od platforme. Teoretski bi tu mogao stat frizider i baterije.

Motor.. da. Previse meni oduzima vremena da dobar mestar dođe, a svako vađenje je muka isusova. Obozavam kako dizel radi i da se svaka njegova mehanicka radnja moze nauciti poprilicno jednostavno. Ali velik je i on i kormilo i ispusni sistem... Tako da je prelomilo - vb.

Današnji EFI motori trose mozda malo vise (ako) od dizela. Cijena dizel - benzin u zadnjih godina nije neki faktor razlike. Mislim cak da je pouzdanost isti na razini jednog i drugog (uz pravilno koristenje), jedino sto dizel moze nadzivit mene, a taj EFI vjerojatno ne bude... no nek izdrzi 10 godina i prst u uho, onda cemo ionako svi skupa preselit na mjesec elektro vjetrenjacama.

E da, nadkabina ostaje, sanirat cemo to drvo sa dva palca istrunule daske jer je ostalo zdravo :thumbup:
Mozda prozore zamjenim.
Sad ga vadim ovi tjedan i ide pjeskarenje kompletnog broda. Zatim idu dodatna pojacanja limun krme za svaki slucaj iako mislim da je to dovoljno cvrsto kao cjelina.
Paralelno sa time ide platforma i prihvat motora, rjesavanje bokostitnika, krpanje nadkabine priprema hardtopa tj. solara. Pituranje. A onda ako bude srece bacam se na pilanje kokpita. Jos negdje u svemu tome ide vađenje motora i ciscenje od masti santina i motornog prostora.
Skica za spirun je spremna i da danas nije bila F1, bacio bi se na kalup :mrgreen:


Mislim da se varaš po pitanju potrošnje benzin-dizel na brodu tipa Primorka.

Kod bržih plovila,preko 16 kt, ta razlika je mala,ali kod deplasmanaca i gabarita i težine kao Primorka ,i nije.
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10365
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Limun Primorka

PostPostao/la lupis » 21. 03. 2022. (08:49)

..
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10365
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Limun Primorka

PostPostao/la peroLA » 21. 03. 2022. (09:03)

moj bože :wtf:
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3325
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Limun Primorka

PostPostao/la josey » 21. 03. 2022. (09:26)

dokle god vozi u deplasmanu, potrosnja ce mu bit normalna.
bude li forsira brzinu od 8-9-10kn e onda ce trosit 20 lit
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2098
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

PrethodnaSljedeća

Natrag na Plastični brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.