Antiosmozna zastita

Sve što želite znati o plastičnim brodovima

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Antiosmozna zastita

PostPostao/la Zapetljani parangal » 12. 09. 2021. (14:07)

Odnedavno san postao vlasnikom 7 metarske plasticne deplasmanske barke koja je proizvedena 80 - ih.
Brod je van mora,opran visokotlacnim peracem i na prvi pogled ne izgleda los podvodni dio.
Ima dosta slojeva starog kopera . Zadnji je tvrdi premaz dat. Namjera mi je polako sa vibracionom slajfaricom prebrusiti koper do plastike. Vjerojatno cu i original gelcoat skinuti djelomicno,iako je do sad mozda i skinut.
Kasnije sam mislio ukoliko ima osmoze( a ima sigurno) ocistiti do zdrave plastike i popuniti rupe dvokomponentnim epoxi kitom. Nakon brusenja kita pretpostavljam da bi trebao ici primer za plastiku.
Da li je obavezan epoxi primer i koliko slojeva ga dati,te kakav je premaz nakon toga najbolji za deplasmanca max.brzine 7 cv?
Avatar
Zapetljani parangal
New Entry
 
Postovi: 6
Pridružen/a: 23. 05. 2017. (14:07)
Lokacija: Rijeka
Tip plovila: Motosailer 7m

Re: Antiosmozna zastita

PostPostao/la peroLA » 12. 09. 2021. (14:29)

Plati pjeskarenje bit ces zahvalan.. brusenje je stetno za zdravlje, posao u ubija i sto je najgore udubine se ne ociste kako treba, smrt je lezat ispod..pogotovo je nezahvalno ako je rebrasti trup..ja sam tu na forumu vidio kako je ekipa brusila pa sam i sebi dalmatinku pa primorku..ali nebi vise..
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3327
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Antiosmozna zastita

PostPostao/la macro » 12. 09. 2021. (14:51)

Skini s neta hempelov priručnik pa ga detaljno prouči. Tamo ti piše sva šta moraš znat, bez obzira čiji materijal na kraju koristija.

https://www.hempelyacht.hr/~/media/Glob ... 21-CRO.pdf

Pjeskarenje od strane pouzdanog čovika je najbolje rješenje, al ako baš ne želiš preporučan ti rašketavanje kvalitetnom rašketom (strugačem), pogotovo ako je puno slojeva intonika. Ako imaš gladak trup, pokoji rezervni nožić za rašketu i dobar tonus mišića možeš dignit sve u 2-3 dana. Posli fino rotacionom poravnaš i skineš ostatke starog prajmera. Pa ispiranje, odmašćivanje itd... Gelcoat ne kopaj tamo di nije oštećen.
Pitagorin poučak: 24 riječi

Molitva Oče naš: 66 riječi

Arhimedov poučak: 67 riječi

10 zapovijedi: 179 riječi

Američka Deklaracija nezavisnosti: 1.300 riječi

Američki Ustav sa svih 27 izmjena i dopuna: 7818 riječi

Propisi EU o prodaji zelja: 26.911 riječi

Smrt EU, sloboda narodu
Avatar
macro
Old Senior Member
 
Postovi: 2725
Pridružen/a: 07. 10. 2009. (15:07)
Lokacija: Od Brača do Pelješca
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Samonadokaradnja 550, Merc 90, Merc 5, mazgun

Re: Antiosmozna zastita

PostPostao/la peroLA » 12. 09. 2021. (15:29)

Potpisujem za rasketu... ja prije nego sam to skuzio sam unistio nebrojivo brusnih papira jer ako je meki koper odmah se unisti
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3327
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Antiosmozna zastita

PostPostao/la Zapetljani parangal » 12. 09. 2021. (16:52)

Rasketon nisam do sad probao,iako sam imao dosta barki prije ( nekako mi je logicnije rasketa za drvenu barku ).
Nikad do sad nisam skidao sve,uvik bi samo malo pobrusio ,pa namaza novi sloj.
Do drugog lita bi htio rjesit neke stvari poput ugradnje wincha I ne znam sta cu sa zahodom,jer je ispust direktno u more, pa bi po pravilu morao zatvoriti otvore I kupiti kemijski wc,ili ugraditi crni tank sa maceratorom,sto je tesko izvedivo.
Najbitnija mi je antiosmozna zastita,jer necu cesto vadit brod vanka.
Rekli su mi za pjeskarenje,ali ko more sve platit. Nije mi tesko stavit masku I biti 2-3 dana ko Taliban I izbrusiti.
Mozda ima nekih 13 kvadrata,mislim da bi uzeli 5000 kn,a za to mogu winch od 800 w platit.
Zanimaju me premazi poslin brusenja.Starija ekipa je davala 4-5 ruka primera za plastiku. Sad navodno 4-5 ruka epoxy primer prvo ide,pa me to buni.
Avatar
Zapetljani parangal
New Entry
 
Postovi: 6
Pridružen/a: 23. 05. 2017. (14:07)
Lokacija: Rijeka
Tip plovila: Motosailer 7m

Re: Antiosmozna zastita

PostPostao/la peroLA » 12. 09. 2021. (19:38)

Otvori temu za svoj brod pa stavi kakve slike, koji motor pprema itd? Za wc imas pravo ali svejedno sve prolazi na teh..ja svoj ne diram a po potrebi ga skidam za teh..par vide imam samo..slijedeci brod ce imat tank kemijski nikako a sto se opcenito otvora tice puno brodova original imaju tank sa ispustom i sve to prolazi...
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3327
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Antiosmozna zastita

PostPostao/la Zapetljani parangal » 12. 09. 2021. (21:11)

Od opreme prastari dubinomjer i kaljuzna pumpa.
Motor stari Yanmar 3 cil. jos dobro radi.
Sto se tice registracije,ovisi od kapetanije do kapetanije,nije svugdi isto. Meni je najbitnije da je trup broda cvrst i zdrav,motor ispravan i uredno odrzavan,a za opremu kad se skupi koja kuna kupit ce se..Prvo winch sa 40 met. lancem 6- icom,kasnije mozda gps...
Ako ima neko tko je radio na svojoj barci antiosmoznu zastitu sve sam volio bi ukratko postupak i sa kojim marerijalima je radio.
Za trup piturati napravit cu pripremu vodobrusnim,zastiti trakom i platiti autolakirera sa kompresorom,jer ja valjkom ne mogu tako napraviti.Jednom sam pitura galeba 6.75 istom ( bijelom) bojom pa me zena pitala da koji san vrag radija ,da je brod isti ka sta je bija :mrgreen:
Avatar
Zapetljani parangal
New Entry
 
Postovi: 6
Pridružen/a: 23. 05. 2017. (14:07)
Lokacija: Rijeka
Tip plovila: Motosailer 7m

Re: Antiosmozna zastita

PostPostao/la peroLA » 12. 09. 2021. (21:31)

Za dobro farbanje najvaznije je priprema, tj brusenje..nece svaki laker spricat dok nije po njegovo sredjeno
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3327
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Antiosmozna zastita

PostPostao/la macro » 13. 09. 2021. (07:23)

Lipo san ti da link. Nema tu prečaca. Da se nakon puste jebade igraš gluvih telefona i rekla kazala nije mudro. Izdvoji par sati i pročitaj.
Pitagorin poučak: 24 riječi

Molitva Oče naš: 66 riječi

Arhimedov poučak: 67 riječi

10 zapovijedi: 179 riječi

Američka Deklaracija nezavisnosti: 1.300 riječi

Američki Ustav sa svih 27 izmjena i dopuna: 7818 riječi

Propisi EU o prodaji zelja: 26.911 riječi

Smrt EU, sloboda narodu
Avatar
macro
Old Senior Member
 
Postovi: 2725
Pridružen/a: 07. 10. 2009. (15:07)
Lokacija: Od Brača do Pelješca
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Samonadokaradnja 550, Merc 90, Merc 5, mazgun

Re: Antiosmozna zastita

PostPostao/la peroLA » 13. 09. 2021. (07:42)

skraćeno već smo rekli dvije ruke highprotecta dvije epoxli light primera, neki rade i bez high protecta ali tako je neko pravilo za hempel..
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3327
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Antiosmozna zastita

PostPostao/la Zapetljani parangal » 13. 09. 2021. (09:15)

U redu,hvala na savjetima.
Avatar
Zapetljani parangal
New Entry
 
Postovi: 6
Pridružen/a: 23. 05. 2017. (14:07)
Lokacija: Rijeka
Tip plovila: Motosailer 7m

Re: Antiosmozna zastita

PostPostao/la el passo » 13. 09. 2021. (21:20)

Ne zaboravi najbitniji od njih...pero ti je napisao. Pjeskarenje. Nije toliko skupo. Npr, ako majstor traži za ruke 4000 kn...samo za brušenje...pjeskarenje je duplo jeftinije i 10x kvaliternije. A dobra priprema je sve. Ako nije kako treba džabe si krečio
Postoje samo dvije vrste forumaša. Oni koji sve znaju i oni koji misle da puno toga još moraju naučiti. Jedan mudar čovjek je zaključio....što više znam to sam više svjestan koliko neznam
Avatar
el passo
Old Senior Member
 
Postovi: 5575
Pridružen/a: 19. 09. 2011. (22:38)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bayliner ciera 2655 mercruiser 5.0 EFI bravo2

Re: Antiosmozna zastita

PostPostao/la Rexi » 22. 10. 2021. (21:33)

ekipo, netko mi je rekao da nakon pjeskarenja ima tragove željeza pa pocne ruzina broda - navodno od pjeskarenja da uđe u plastiku jer se iskoristio pijesak od pjeskarenja metala.

ima netko slicna iskustva? sto treba izbjegavati - a sto traziti.
Avatar
Rexi
Old Senior Member
 
Postovi: 1662
Pridružen/a: 02. 10. 2009. (22:42)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Primorka

Re: Antiosmozna zastita

PostPostao/la macro » 23. 10. 2021. (13:08)

Ne znan za to, al tribaš ga detaljno isprat jakim visokotlačnim peračem.
Pitagorin poučak: 24 riječi

Molitva Oče naš: 66 riječi

Arhimedov poučak: 67 riječi

10 zapovijedi: 179 riječi

Američka Deklaracija nezavisnosti: 1.300 riječi

Američki Ustav sa svih 27 izmjena i dopuna: 7818 riječi

Propisi EU o prodaji zelja: 26.911 riječi

Smrt EU, sloboda narodu
Avatar
macro
Old Senior Member
 
Postovi: 2725
Pridružen/a: 07. 10. 2009. (15:07)
Lokacija: Od Brača do Pelješca
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Samonadokaradnja 550, Merc 90, Merc 5, mazgun

Re: Antiosmozna zastita

PostPostao/la mares » 24. 10. 2021. (08:05)

Rexi je napisao/la:ekipo, netko mi je rekao da nakon pjeskarenja ima tragove željeza pa pocne ruzina broda - navodno od pjeskarenja da uđe u plastiku jer se iskoristio pijesak od pjeskarenja metala.

ima netko slicna iskustva? sto treba izbjegavati - a sto traziti.


Meni su nedavno pjeskarili i nisu koristili nikakav stari pjesak nego novi iz vreca. Pjeskarenje je bilo kombinacija kvarcni pjesak i voda.
I sam pijesak nije bio neka velika stavka u računu.
Avatar
mares
Member
 
Postovi: 164
Pridružen/a: 30. 09. 2012. (23:11)
Lokacija: Škrljevo
Tip plovila: Beneteau Antares 760, Nanni T4.200

Sljedeća

Natrag na Plastični brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.